Ako prestať dojčiť ročné dieťa?

dolakova
2. feb 2012

baby ak mate nejake skusenosti pomozte mali mi ma o par dni jeden rok a ja chcem prestat kojit ako ho najlepsie odnaucim???este stale kojime a stale sa budi cez noc casto na prsnik a pritom jedava uz pevnu stravu dakujem za pomoc

maca_p
27. feb 2012

@aliza sqele si to napisala.

@sendinka peco povysujes dojciace matky nad ostatne matky?

sendinka
27. feb 2012

@aliza Mimochodom,tá prvá odpoveď nepatrila tebe,ale dotyčnej,ktorá dala otázku do fóra. A druhá vec,po narodení a museli dať do dojčenského ústavu,lebo moja mama bola ťažko chorá,bola 7 rokov v liečebnom ústave a ked som mala 9 rokov zomrela.Práve preto chcem,aby som dala mojim deťom všetko,čo sa dá.A keďže som mohla 3 roky kojiť,tak som to využila.Mimochodom,dojčenie je prevencia proti rakovine prsníka.

aliza
27. feb 2012

@sendinka ved v poriadku, ak si mohla kojit a chcela, tak to je proste idealne, preco nie? ale netreba rozoberat druhe zeny, ktore to tak nerobili alebo necitili. Len samotne kojenie nerobi z nikoho dobru mamu. je vela zien, co dojcia iba preto, ze to nic nestoji 😖. Proste zi a nechaj zit 😉. Tak, ako sa kojenie rozobera a posudzuje na Sk, tak sa nerobi nikde na svete, nikto si nedovoli sa matke do toho starat. A tak by to malo byt.

timuss
27. feb 2012

@aliza krásne vystihnuté, hovoríš mi zo srdca...🙂

timuss
27. feb 2012

uznávam ženy, ktoré dokážu kojiť svoje deti aj 3 roky, vstávať k nim aj 20 x za noc a to všetko s úsmevom na tvári...ja kojím pomaly pol roka, väčšinou rada kojím, ale občas mi to aj lezie už na nervy, a od začiatku som rozhodnutá, že keď bude mať moja malá rok, skúsim ju odstaviť...pretože mi nevyhovuje dojčiť už také" veľké" dieťa, chcem sa vyhnúť scénkam na verejnosti, a nemyslím si, že láska k dieťaťu by bola priamo úmerná dĺžke dojčenia... takže autorke otázky držím palce a prajem pevné nervy, a čo sa týka prevencii rakoviny prsníka...hovorí sa o troch mesiacoch a to už máš za sebou 🙂

kilian
27. feb 2012

nie som zastanca dlhodobeho kojenia,myslim,ze optimalne do roka...

aliza
27. feb 2012

@maca_p @timuss dakujem 🙂

kago
27. feb 2012

ahojte.ja mam podobny problem.mam 16 mesacne dievcatko,ktore ani tak nie je zavisle na dojceni,ale inak nevie zaspinkat,hlavne cez den.ine mlieko nechce.v noci si ani nevyzaduje cicu,len rano,poobede ked ide spat a vecer.chcela by som ist coskoro do prace a problem je so zaspavanim popoludni.vecer a rano by som ju mohla dojcit dalej,ale trochu sa aj bojim,ze cim bude starsia,tym sa stane zavislejsia,ostatne jedlo papa dobre.skusala so jej nedat,vydrzi dlho bez spanku,tak si iba rozpravala na striedacku s plackanim a ked to tahala takto 2 hodiny,tak som jej nakoniec dala,lebo uz bolo vela hodin na popoludnajsi spanok,trochu si cucla a spala.cumlik nechce,ani ine mlieko z flase.co poradite?ci to nechat na jasle,nech ju tam naucia.neviem si to predstavit,co tam bude stvarat.kocik funguje,ale tam ju asi nebudu tak uspavat.zatial vdaka

bubelko
27. feb 2012

@aliza perfektne prispevky 🙂

aliza
27. feb 2012

@bubelko dik 😉

timuss
28. feb 2012

@kago ja by som asi skúsila predsa len nedať prsník...keď jeden deň nespí, nič sa nedeje, akurát večer bude umrnčaná a bude to s ňou ťažšie, no možno druhý deň už zaspí a tretí si ani nespomenie na teba 🙂 a ak nie, tak to nechaj na jasle, zvykne si, uvidíš...ja som tiež nespala do svojich 3 rokov, kým som nezačala chodiť do škôlky, tam sa to vyriešilo 🙂 a mama bola šťastná 🙂

kago
28. feb 2012

@timuss dakujem za odpoved,budem skusat dalej a uvidime.

sharlotta
29. feb 2012

No, ja tiez chcem skoncit s dojcenim. Mala ma 13 mesiacov a ja mam toho uz plne zuby. Cez den ju dojcim uz len raz, ked ide spat, ale v noci je na mne vkuse nacucnuta. Uz som sa poriadne nevyspala ani nepamatam, co by som dala za 5 hodin suvisleho spanku v polohe, akej chcem. Boli ma uz z toho krk, rameno, co musim spat na jednom boku a chrbat uz chudak ani nevie, ako sa vola. Bojim sa ale do toho ist, takze som v stadiu odhodlavania a chyba mi ten hybny impulz. Nechcem ju nechat niekde samu a nechcem ju nechat plakat, tak neviem ako to spravit. 😒

beton
29. feb 2012

@sharlotta
myslim, ze mala si kompenzuje nedostatok dojcenia a teda aj fyzickeho kontaktu pocas dna. urcite by som pred zvazovanim odstavenia zmenila dietatu rezim. na 13 mesacne dieta je 1 dojcenie straaaaasne malo a preto si to v noci dohana. skus najprv vymenit ten rezim a potom sa mozno rozhodnes, ze odstavenie nechas na nej. dieta do roka ma mat prijem materskeho mlieka 75 percent stravy. do 13ho mesiaca, tj. za mesiac by si ten prijem velmi rychlo znizila. este skus cez den viac nosit, najma pred spanim a mojkat sa. tym si dieta pred spanim nabijes emociami na noc. vela stastia.

andylka
29. feb 2012

Ahojte.Ja som kojila 23mesiacov maleho a oducila som ho len tym ze som si kupila v lekarni leukoplast a pekne krasne zalepila bradavky.Lebo nam nezaberalo cici biby a plakanie a ine zabavky 🙂 Najprv sa snazil mi ich odlepit ale som s tym aj spavala.A to mi ich kontroloval snad kazdych 20minut ci su zalepene.Po cca 2 tyzdnoch ho to preslo tak som si prestala lepit a sice skusil raz si este cucnut ale asi uz mu to nechutilo.Len sa stale potrebuje mojkat na prsiach.Ked place tak si vyhrnie sam tricko a lahne si na prsnik.A inak sa mi budi aj tak v noci aj ked sa nekojime,tak neviem ci prestat kojit bude riesenie na lepsi spanok 🙂 ale drzim palce .

paula_1
29. feb 2012

zaujímavý článok o kojení. možno niekomu pomôže 😉

http://babatocko.blogspot.com/2011/05/nocny-spa...

zuzana_m
29. feb 2012

No aj ja by som rada vedela ako na to, dcérka má 1,5 roka, je to des, už som chcela skončiť,ale nedalo sa mi. Cez den nekojim,len v noci,ale je to príšerne vyčerpávajúce,vstávať niekedy aj 5x v noci. Zase na druhej strane,ked je chorá,plače,tak sa mi pekne ukludní na prse. 😖

sharlotta
1. mar 2012

Ano, ano, som si vedoma vsetkeho, ale aj napriek tomu chcem prestat dojcit. Doteraz som dodrziavala vsetky zasady ekologickeho dojcenia, ale prisiel cas, kedy mam toho naozaj dost a chcem byt sebecka. Mna mama dojcila do 4 mesiacov a nemam z toho ani ziadnu psychicku traumu a moj vztah s mamou je uplne uzasny. Nikdy som z jej strany nepocitovala ani nedostatok pozornosti, ani nedostatok lasky. Nikdy som nebola nejak extra chorlava, sebavedomia mam tiez dost, takze si nemyslim, ze je to len o dojceni.
@beton nebude to tym, ona sa takto budi od 3. mesiaca, v nejakom cca 10. mesiaci sa sama postupne prestavala chciet cez den casto dojcit (konzultovala som aj s laktacnou, ktora povedala, ze je to uplne prirodzene, kedze dieta uz vela vnima, nebavi ju to) Dcera sa dojci a nosi tak casto a tak dlho, ako ona chce. Mala som v panike ze sa odstavuje aj take nutkanie jej ten prsnik "nanutit" a to ma zakazdym pohryzla.
Teraz mama ale pocit, ze toho mam naozaj dost. Som bleda, mam kruhy pod ocami, rodinny a spolocensky zivot rozvrateny. Chcem uz normalne zit, nie len sluzit ako otrok a cumlik. Sorry, ale ja nie som z tych ktorym to nevadi. Kazda matka samozrejme chjce pre svoje dieta to najlepsie, ale treba niekedy pozerat aj na seba....Ja takto stastna a spokojna jednoducho nie som. Chcela by som ale dceru odstavit postupnou, nenasilnou formou, bez nekjakeho vyplakavania sa.

sharlotta
1. mar 2012

Este som chcela dodat, ze dcera od malicka zaspava na rukach, nosenim. Je uz dost tazka, ale to este nejak vydrzim, to mi az tak nebvadi. Vadi mi caste budenie v noci a to, ze poriadne nespim, lebo nespim v polohe, v ktorej sa mi dobre spi, ale strnulo na jednom boku. Ked sa pohnem, mala je hned hore...boli ma z toho cely clovek.

magdalenka1302
1. mar 2012

@sharlotta ja som na tom presne ako ty a plne s tebou suhlasim

martina00707
1. mar 2012

ja som kojila syna do 22 mesiaca uz mal skoro dva roky a stale pytal ceco, to vobec nebol hladny, to bol len tak nauceny a bez toho ani nezaspal a ja som niekedy cele noci nespala, co bol stale hore....skusala som asi vsetko mozne, nic nepomohlo. Nakoniec ma napadlo ked isiel na obed spinkat ze si bradavku natrien trosku octom. Ked to zacitil uz to neprijemne smrdelo a ked to okostoval, tak mu to nechutilo. Ja som mu na to povedala, ze maminka ma bolacko a nakoniec si sa napil cajiku a zaspinkal.vecer som to zopakovala a viac som ho uz nekojila.Je to tvoja vec, ale na tvojom mieste by som este kojila..🙂

magdalenka1302
1. mar 2012

maly ma rok a par dni. kojim ci vo dne ci v noci a za cely ten cas nedostal ani hlt UM. Lenze teraz si uz pripadam ako hracka. Hryzie ma, nevie bez cecku zaspat a skor ako pije mam pocit ze len dudluje. Uz sme skusali davat mu UM mlieka ale uplne odmieta (a to sme skusali snad vsetky). s dudlikovej flase ani pit nevie len ju hryzie, tak sme skusili do tej sosacikovej z ktorej pije v pohode vodicku. bez uspechu. odmieta akekolvek kase. papava normalne zeleninku ovocie masko. dudel dudluje o stosesto. ked mu v noci nedam cecok to je peklo. ja som uz taka unavena a zufala. uz sa az bojim mu dat cecok ze ma znova uhryzne

gzzzl
12. jún 2012

no moja malinka ma 14 mesiacov, tiez ma to nocne kojenie vycerpava...donedavna som si myslela, ze ja budem ta, co nedokaze s kojenim prestat, lebo vidiet vlastne dietatko pri cuckani, ako je spokojnucke...no prestante s tym... ale ked uz ma 10 zubkov a zatne nimi niekedy...a hlavne v noci...a dojcacie maminy vedia, ako sa pri kojeni da ukludnit, uvolnit - potom ten stisk zubov - au!!! Uz to nie je ono. Citala som tu kopec dobrych rad, vdaka!!! a pekny vecer

beton
13. jún 2012

@gzzzl k tym zubkom, dobre pozname :o)) ale uz do polroka mozes na dietako posobit trosku vychovne v tomto. "au, au , to boli. nesmies" k tomu sa zamracit a dietatko pochopi. ak nie, tak zaroven odpojit a skryt prsnik, akoze uz mliecko nebude. o pat minuta ponuknut zas. dietako si vies spojit 2 a 2 a vacsinou dostane rozum. u nas sa casto stane, ze na konci uhryzne, lebo ma nejaku inu potrebu, kakat, prebalit sa a pod. tak to tymto sposobom dava najavo. ad. odstavenie. vobec automaticky neznamena, ze sa bude dieta menej budit. prave vela deti reaguje opacne, kedze nema dostatok kontaktu a pozornosti od matky, tak sa budi este castejsie, aby sa usitilo, ze je pri nom. potom je blbe nemat rychly utisujuci prostriedok, cicu do pusy, ale namiesto toho pochodovat po byte, spievat, natriasat a byt bdela, aby som dietatko upokojila. tak lahneme do postele a bud pije alebo spi. ja len to druhe 🙂

11zuzanka11
27. feb 2013
nadula01
27. feb 2013

Ahoj my sme prestali v 11tich mesiacoch a to sme v noci dojcili kazde dve hodiny a proste som jej zrazu nic nedala,len som ju pohladkala a lahla som si k nej ,dve noci zurila a potom uz sa ani nebudila viac.Nechcela ani cajik ,ani vodu ako nahradu.Ona si chcela len pocuckat prsnika a spat dalej 😕

mirkazbirka
27. feb 2013

Ahoj. Moja malá bude mať 11 mesiacov. Tiež som si povedala, že s dojčením skončím do 1 roku. Začala som postupným vynechávaním, najskôr som prestala dojčiť na desiatu a olovrant, potom na obed a raňajky. Teraz sme v štádiu, že ju nakojím pred spánkom a v noci jeden až dva krát, podľa toho ako sa zobudí. Viac nie. no a mám mesiac na to, ukončiť to celkom. Len ju musím učiť na fľašu, resp. pohárik, ide jej to pomaličky, ale nechce mi piť UM ani čajík, tak cez deň pije len vodu, zo začiatku nechcela vôbec, teraz mi vypije tak 2 dcl, pomaličky sa zlepšuje. cez deň sa jej snažím dať kopec mliečnych výrobkov, kaše, syr, jogurty, našťastie to jej chutí. Tiež mám pocit, že v noci je to len o uspatí, nie o hlade. Myslím, že je lepšie ak teda môžeš a nie si donútená to riešiť okamžite, skôr to robiť takto postupne. Je to lepšie aj pre mňa, už sa mi tvorí omnoho menej mliečka, ako pred nejakým mesiacom. Ale ešte neviem, ako skončíme, snáď po pár nociach sa s tým zmieri. 🙂 Držím palce k úspešnému ukončeniu.

tamarkas229
11. mar 2013

@aliza Sice o rok neskor 😀 😅 ale predsa, velmi sa mi paci tvoj nazor a plne s nim suhlasim. Ja tiez kojim 19 mes.a mam toho plne zuby, lebo v noci som skoro vkuse hore a cez den musim fungovat na 100% a moja mala sa budi este aj ked ju dam na obed spat aj vtedy si pyta prsnik kazdu chvilu a to uz je fakt na nervy. Vsade pisu ze 6mes.kojit je zaklad pre dieta a do toho 1 roka to ma zmysel no potom to je uz len o zavislosti. Velmi by som privitala keby niektora z tejto debaty porozmyslala aj nad pocitom matky, nad unavou a npr.ja uz mamaj zdrav.problemy a nic nemozem riesit lebo kojim. Je mi zle z tych, co vzdy len dookola kecaju kojit kojit a my co? Ako mam dat maximum dietatu ked nevladzem po prebdenych nociach ani zit. To nase Slovensko .... Ja mam tak isto s mamou uzasny vztah a kojila ma 6 tyzdnov takze to s tym nic nema. Velmi ma potesila tvoja reakcia, lebo aspon viem, ze maju viacere taky nazor ako ja 🙂.

simcuk
21. mar 2013

@jaminama Ahoj! Inšpiroval ma tvoj príspevok. Naša dcérka mala rok a aktuálne ju odstavujem. Teraz už cucká len večer a v noci. Takže ty si používala v noci vodičku? A cumlík tiež? Koľko to približne trvalo? Ďakujem za odpoveď! 🙂

jamabe
21. mar 2013

Ja tiež uvažujem o odstavení, aj keď malá sa mi nebudí v noci až tak často... Skúšali ste niektorá tento postup? Funguje? http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/24/predca...