Ako zvýšiť tvorbu mlieka, keď dieťa nechce spolupracovať?

dhanka
4. feb 2015

Ahojte!

Prosím vás o radu! Viem, že keď chcem zvýšiť tvorbu mliečka, treba čo najčastejšie prikladať. No, snažím sa len ja! Moja maličká jednoducho odmieta cuckať naprázdno! Ak jej nič netečie alebo slabo tečie, tak sa proste nechce prisať, plače a odvracia sa! Už včera sa mi začalo tvoriť menej mlieka a dnes to došlo do štádia, že sa mi takmer netvorí. Malá sa mi po polhodinovom plači okolo siedmej večer nakoniec nejako prisala, ale neviem, či vôbec niečo vytiahla. Zaspinkala a zatiaľ spí. Teraz som sa snažila si odsať, ale ničového nič! :( A to ubehli už 3 hodiny od posledného kojenia (ak sa to tak dá nazvať :/ ).
Beriem aj benedikt a senovku, brala som 3 kapsuly a pred 2 týždňami som to znížila na dve kapsuly denne, lebo sa mi zdalo, že už sa mi tvorí mliečka dosť. Bola to asi chyba, včera som zasa začala brať 3 kapsuly, ale zatiaľ nezabralo! :/

ichbinich
5. feb 2015

@dhanka:
Ty mas podla mna kombinaciu dvoch blbych javov: tzv. laktacny strajk/krizu zo strany babatka - uplne bezny v tom veku, a do toho tvoj stres.
Niekde som citala mudru vetu: MLIEKO SA TVORI V HLAVE. Tu si zafixuj!

Mne osobne pomahali caje na podporu kojenia, hocijake 😉 Ma ich Hipp, aj Alete, ale urcite maju aj vlastnu zmes niekde v lekarni, spytaj sa.
Mne to ucinkovalo takmer okamzite: ked som potrebovala odsat zasobu mliecka, dala som si doobedu caj, potom som normalne kojila dalej, a poobede odsala. Pred ochdodom som nakojila a bolo aj mliecko v zasobe, aj deti najedene...

Ako prve sa teda snaz nestresovat, ukludnit. Syn mi reval pri piti, ale on sa najprv prilis vela nahltal, potreboval si odgrgnut pocas kojenia. A kym som na to prisla, tak to tiez trvalo, on reval, a ja som nevedela, preco. A potom reval, ked mu slo mliecko prilis silno... Potom reval kvoli tej laktacnej krize... Ale prezili sme vsetci. Problem by bol, keby ti dcerka zacala chudnut. Ale uz nie je novorodenec, ktory MUSI priberat, lebo najprv schudol. Ak mas este tvoje mliecko zamrazene, s kludom jej ho daj. Daj najmensiu dierku na flasku, aby jej netielko prilis rychlo a nemala to prilis "pohodlne".

Mozno to pomoze najma na ukludnenie naozaj aj laktacna poradkyna, ukludni ta, skontroluje techniku, odporuci bylinky... Ak bude striktne proti cumlu, tak to prepocuj 😉 Moj syn bol tazky zavislak od kojenia (do 2,5 roka!!!), ale mal aj cumel asi do dvoch rokov, a od toho sa sam odnaucil... Dcera cumel mala ako malicka, od asi 3 mesiacov ho nechce, a kojim este stale (bude mat 2 roky). Nie kazde dieta reaguje na cumel negativne a nie vzdy to ovplyvni kojenie.

Vsetko dobre, urcite to zvladnes!

bambulka222
5. feb 2015

U mna sa velmi osvedcilo pit hroznovu stavu Matysak, maju to v tescu, do 12 hodin som mala naliate prsia vzdy

ammellia
5. feb 2015

Laktacna poradkyna, hned si nejaku vyber a volaj. http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

zk3
5. feb 2015

@dhanka to davkovanie bolo po konzultacii s laktacnou.a viacerym mojim kamoskam to takto pomohlo.a ako som pisala vyssie- vela vody pit,tie bylinky odvodnuju.mne caje na podporu kojenia vobec nepomahali.a hlavne nestresuj.ked budes v strese,mozes zjest aj kamion byliniek,nepomoze to.uvolni sa,lahni si s babatkom,mojkajte sa,nesustred sa na kojenie,ale na to,ake je Tvoje dietatko krasne,ako ho lubis,ako krasne vonis,ako sa z neho tesis 🙂 prip si zozen satku alebo ergonosic,tak mozes mat dieta cely den na sebe(klokanku nepouzivaj v ziadnom pripade!).a vyskusaj tie bylinky

larnaca
5. feb 2015

@dhanka skús viac vody piť, tiež bielkoviny do jedla, ako napr. vajíčka, tvaroh, morčacie mäso, a pod. toto je asi štrajk, deti to robia, my sme to prekonali už 2x a sme v pohode 🙂 tiež sú dobré čaje na dojčenie a tu v skupine nájdeš super rady https://www.modrykonik.sk/group/2015/

dhanka
autor
5. feb 2015

@larnaca Ale keby to bol štrajk, tak by nechcela ani z fľašky, či áno?! A pri štrajku predsa neprestane tvorba mlieka! Skôr je problém v tej mliekotvorbe a z toho dôvodu ona nechce!

alikaa
5. feb 2015

@dhanka Ta laktacna ti uz nieco odpisala? Podla mna by si sa snou mala stretnut osobne co najskor, takze radsej zavolaj, ktorejkolvek z Mamily, z tvojho okolia

larnaca
5. feb 2015

@dhanka ja keˇˇd som to mala, tak sa mi znížila tvorba mliečka, môže to byť štrajk alebo laktačná kríza

lalus
5. feb 2015

@dhanka pri štrajku práveže nechce z prsa. štrajk vzniká kvôli tomu, že má žena menej mliečka a dieťaťu sa to nepáči, tak odmieta ťahať.
za mňa odporúčam rozhodne cievku - tiež to bola moja verná kamarátka nejaké 3-4 mesiace... to že sa vám nepodarilo na prvýkrát nič neznamená, skúšaj opakovane, myslím, že by si si našla systém a malá si nejako zvykla - laktačná by ti mala vedieť priamo u teba ukázať ako na to.
cievka vyrieši dve veci - dieťa sa naje a zároveň saním stimuluje tvorbu mlieka.

doplnky na podporu dojčenia sa skutočne berú v takomto prípade v dávkovaní 3x3 tbl/deň ako ti už nejaká mamana písala.
a taktiež súhlasím s radami ohľadom šatky a neustáleho kontaktu s maminou, spoločného spania, mojkania a cieleného pozitívneho naladenia tvojej mysle (aj keď verím, že ti je teraz všelijako len nie veselo). držím palce, nech to zvládnete

dhanka
autor
5. feb 2015

Laktačnej som písala, keď neodpisovala, tak som jej zavolala, ale bola nejaká zaneprázdnená a ukončili sme to tým, že mi buď zavolá, keď bude mať čas alebo odpíše. Zatiaľ sa neozvala, tak neviem :/ Zajtra skúsim nejakú druhú...
Prvý deň boja za nami, bezúspešne! Dúfam a verím, že zajtra bude lepšie. Ďakujem za každú jednu radu! Idem sa na to vyspať!

reluska
5. feb 2015

@lacamada http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/spc/costi-... . tento liek ? lebo píšu že by to nemali užívať kojace matky...

lacamada
6. feb 2015

@dhanka šak to, že je to na predpis, ale ja som to kupovala normálne bez predpisu, ja poznám magistru v lekárni a nebol problém. Funguje to tak, že začneš na dávkovaní 3xráno, 3xna obed a 3xvečer. V priebehu 3 -6 dní by sa ti mala zvýšiť tvorba mlieka a berieš to takto minimálne zopár týždňov(presne by ti vedela poradiť nejaká laktačná..) a potom po jednej tablete znižuješ dávkovanie, takže min 6 dní berieš: 3xráno, 3xna obed a 2xvečer, potom po ďalších 6 tich dňoch berieš: 3xráno, 2xna obed a 2xvečer, atď, až kým úplne nevysadíš. Takže potrebuješ celkom dosť balení.... Takže je to na tebe na zvážení, či do toho ísť...Ja ako som písala, dostala som sa na dlhodobé(asi 5 mesiacov som brala) 2 tabl. denne...Ak by si ten jeden balík chcela, kľudne napíš adresu a pošlem ti čo najskôr.

lacamada
6. feb 2015

@reluska áno, to je zložité, na mamile to myslím podrobnejšie vysvetlujú aj veľa laktačných porad. to odporúča, mne sa to nechce vysvetlovať a obhajovať, je to na každom na zvážení.... Určite to bábätku neublíži, už len tým, že do MM sa dostane úplne smiešne minimum...Ak máš o to záujem, obráť sa na mamilu alebo laktačnú. 😉

lacamada
6. feb 2015

@dhanka Presne tak, takmer s istotou to bude fakt, že mladej dáme 😉 sa neľúbi, to že musí ťahať a nestrieka do pusinky samé.... Ja som mala presne také isté problémy.... Tým že jej dávaš fľašu, to zhoršuješ, lebo malinká vie, že ide aj samo, že sa nemusí namáhať. Za mňa radím Costi vyskúšať a keď ani to nezaberie, ja by som to zabalila, si tiež len človek, a malinká potrebuje najmä pohodovú maminku. Ja viem čo hovorím, ja som si prešla úplným šialenstvom pri našom 13 mesačnom kojení...

alja20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dhanka
autor
6. feb 2015

@alja20 Ja beriem senovku, čo je teda hlavná účinná látka aj v motherlove more milk... Istý čas mi to pomáhalo, ale asi som si laicky znížila dávku a mliečko sa mi prestáva tvoriť... Neviem, či sa mi to podarí zachrániť. Obávam sa, že už nie! :(

dhanka
autor
6. feb 2015

No baby... Dnes mi zúfalstvo prešlo do stavu zmierenia a istej apatie... Keď to nejde, tak to nejde... Nezaberá nič proste! Laktačnú sa mi nepodarilo doteraz skontaktovať :( a už je aj tak asi neskoro. Samozrejme stále odsávam, aj keď viac-menej naprázdno alebo úplné minimum, tak max. 30 - 40 ml za deň sa mi podarí, čo je zúfalo málo :(

alikaa
6. feb 2015

@dhanka ked nemoze jedna laktacna, zavolaj hned druhej, preco zbytocne cakas? Vsetko sa da zvratit, ale potrebujes osobne stretnutie s laktacnou, co najskor.

zuzi241
6. feb 2015

@dhanka ahoj,ja to mam podobne ako ty.beriem homeopatika ricinus comunis a pijem caje a vela vody no a odsavam-napjrpv prilozim maleho a ked dopije,odsavam kolko este ide-inak by som uz davno mlieko nemala.jemu sa nechce tahat len tak,aj ked mam mlieka dost

katy1979
6. feb 2015

@dhanka tocime sa okolo mlieka ale co mala ked nie je prisata. je kludna, spinka ci nervozna hladna a hlada co by zjedla?
Vsetko sa da zachranit. A to ze nic neodsajes nic neznamena. Mne to tiez velmi neslo odsavat. s odsavackou vobec a rucne po troske.
Nemas nahodou menstruaciu?

sharlotta
6. feb 2015

@dhanka ako pisu baby, mlieko sa da rozbehnut odznova vzdy. Ja som si bezne odsala len nejakych 20-40ml a to aj pred kojenim, nikdy sa mi viac nepodarilo a dcera sa dojcila 2 roky a priberala krasne. Odsavacka ti nikdy neodsaje tolko, kolko je dietatko schopne na prsniku vypit. Neboj sa, nevzdavaj to, zahod cumel, na flasu zabudni. Kontakt koza na kozu, nosenie, spolocne kupanie, zavolaj inej laktacnej, ak je tato zaneprazdnena a uvidis, ze vsetko bude fajn. Len pokoj a sebavedomie. 😉 Drzim palce.

luba41
9. feb 2015

tak my sme prešli štrajkom, ktorý vznikol súbehom očkovania a nesprávnej techniky v dojčení..dieťa sa odmietalo prisať..vtedy som nevedela, že sa to nazýva štrajk, že vznikol poklesom tvorby MM a pre dieťa "nepríjemnou udalostou"..MM nepokleslo Tvojím stresom, ale Tvoj stres sa peniesol na dieťa, pretože to cíti správanie, pocity, nervozitu atd svojej matky..ja som to vtedy našťastie neriešila a prispôsobila som sa dieťaťu...povedala som si, že tak to má byť..moje dieťa sa prisávalo v polospánku, v spánku a vtedy sme sa krmili..nesiahla som po flaši a po dokrmovaní..našťastie, pretože tvroba MM by bola ešte viac poklesla..odporúčam upokojiť sa, ponúkať v polospánku, spánku, telesný kontakt čo najviac, nosenie, kočík vylúčiť, spločné spanie, ponúkanie prsníka v noci pospiačky-rozbehne sa Ti tvorba mlieka..hlavne nie fľaša a cumel..a jedného dna sa prisaje aj za bdelého stavu..možno o niekolko dní..len to nevzdávať..flašu vie dať hociktorá matka, ale zabojovať pri probléme o dojčenie len máloktorá.. 😉
vela si čítaj články o dojčení, aby si pochopila svoje dieťa / najlepšie z Mamila stránky/ a skús podla tohto
http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy...

dhanka
autor
9. feb 2015

@luba41 Snažím sa stále, už som sa ako tak upokojila, veľa mi pomohli aj maminy tu na Modrom koníku, za čo im všetkým ďakujem! Jedno je pravda, keď stresujem, just to nejde... Dala som si záväzok, že zabojujeme ešte do konca týždňa... pretože žiadna kríza ani štrajk nemôže predsa trvať dva týždne! A ako si napísala... v noci, keď sa malá zobudí a je hladná a ešte prispatučká, vtedy sa prisaje 🙂 Cez deň robí štrajky a nechce, fľašku som už dva dni nedala, ale cez deň musím používať lyžičku a tak ju dokrmujem, lebo inak by musela byť hladná... Mliečko sa však stále tvorí iba minimálne... Uvidíme! Každopádne ďakujem za názor a rady! ;)

luba41
10. feb 2015

štrajk trvá aj dlhšie ako 2 týždne..stres preč a vzdržať..krm aj cez den v polspánku a spánku, nie len v noci..odsaj potom čo zostane..mlieko inak nerozehneš..odsávačka je slabota proti saniu dieťaťa..

0silvia0
10. feb 2015

@dhanka ja som mala mlieka dost, ale aj dost caste laktacne krizy pri oboch detoch. Vedela som, ze sem-tam nejaka pride, takze som to nebrala tak tragicky. Ked prisla kriza, venovala som sa len dietatu, casto som pri dietati lezala, idealne telo na telo, pretoze moje telo reagovalo ked som neriesila krizu, spustenim mlieka len pri zaplakani dietata. Samozrejme caje, ale ja som vzdy verila, ze to zvladneme. Dieta som prikladala aj kazdych 10 minut podla potreby. Vzdy mi trvalo tyzden, kym sa mi mlieko vratilo vo vacsom mnozstve. Nikdy som nepouzila cumel, nikdy moje deti nemali flasu v ustach, aj vodu som im podavala v pohari so sosakom. Mala som doma pripravene umele mlieko, ale nikdy som ho nepouzila a po skonceni zaruky som ho vyhodila. Syna som dojcila 1,5 roka a dceru 3 roky.
Vyuzivaj hlavne prisatie, ked je dcera v polospanku a este nestihne odmietat sat, to je super, ze aspon takto sa da oklamat, toto by som na tvojom mieste najviac vyuzila.

dhanka
autor
11. feb 2015

Čaute maminy! Tak dnes som bola u doktorky po váhu a malá za posledný týždeň schudla 70 gramov. Myslíte, že aj napriek tomu sa mám snažiť ďalej a nedať ešte umelé mliečko? Inak nejako neplače, že by bola hladná, po troške ju kojím každú hodinu a pol - dve hodiny, koľko si vycucká, netuším! V noci stále spinká dobre!

luba41
11. feb 2015

@dhanka po týždni nerieš žiaden úbytok alebo prírastok váhy..to je príliš krátka doba..netreba prevažovať často, stačí raz za mesiac, pretože potom sa stresuješ..kŕmiš v tom polospánku, spánku cez den aj v noci? neboj, zase sa MM rozbehne..len vydržať bez stresu..inak po 3 tom mesiaci väčšinou prírastok na váhe už nie je taký velký ako v prvých mesiacoch, takže aj tak sa orientuj..hlavne ponúkať, ale nenútť nasilu a stále spolu spať, nosiť sa, mojkať sa a stále dokola.. 😉

dhanka
autor
11. feb 2015

@luba41 Áno, snažím sa presne tak v polospánku keď je, tak ťahá najlepšie, aj naprázdno 🙂 Dnes mám pocit, že to bolo o niečo lepšie, dúfam, že to nezarieknem. Ani fľašu sme nepoužili, ani mliečko z mrazničky sa nerozmrazovalo! Držte palceeeeee! 🙂