Aký je najvhodnejší čajík pre 2 tyždňové bábo?

bibi16
26. okt 2011

maaminky aky je najlepsi cajik pre 2 tyzdnove babetko?dakujem

aha1
27. okt 2011

Je to len môj názor pretože som bola v dvoch a robili to v oboch. Veľmi sa mi páčilo keď sestričky kričali na niektoré pacientky že dávajú dieťaťu cumlík lebo sa nebude chcieť kojiť ale napríklad v Prešove pred desiatimi rokmi (bola som roomig in) prinášala fľaše s mliečkom a my sme ho zohrievali po teplou vodou. Teraz v Košiciach ich dokrmovali sestričky z fľaší.

nibiru
27. okt 2011

@aha1 v bratislave dokrmuju materskym mliekom od inych mamiciek az ked nemaju mm dokrmuju UM NO VZDY UPOZORNUJU NA STALE PRIKLADANIE. ja som rodila v ružinove a bola som na izbe s mamickou co si ziadala UM hned ju zrusili ze ma malu prikladat.inak nebude mat.cajik som nedavala iba vodicku neskor sackovy feniklovy alebo 5 zrniecok feniklu vyluhovat a bol caik.

victoria87
27. okt 2011

@bibi16 ziaden 🙂 vacsina doktorov aj nedoktorov sa zhodne na tom, ze materske mliecko je najlepsie a netreba nic ine. Mne doki radil len cajik, ale najlepsie prevarenu vodu, resp. Lucku, ked sme isli na dofcu..ze malej to mam davat pit len ked bude mat malo pocikanych plienok..alebo casto kojit, aj kazdu hodinu. Tak som rkojila kazdu chvilku, vodu sme odmietali🙂) My mame 5 mesiacov a este nic ine okrem materskeho mliecka nepijeme a nepapame. Dehydrovany urcite nie sme a podvyziveny tiez🙂 Je to na tebe, ale urcite by som takemu drobcovi zbytocne nic ine nedvala. A co my mame doma baby cajik, pre pripad, feniklovy, tam tiez pisu , ze az od ukonceneho 3.mesiaca...

aliza
27. okt 2011

@alias313 k tym vynimocnym pripadom ti davam link, zial, zase v anglictine, ak by bol problem, rada prelozim, je to celkom zaujimave a vraj maju okolo 4 pripadov intoxikacie vodou kazde leto, prave preto, ze kazdy si mysli, ze ked je teplo, treba babo nalievat vodou.
http://www.parentguidenews.com/Catalog/Baby/H2No

aliza
27. okt 2011

@alias313 a este nieco som nasla, z nasich koncin....:
V pediarické praxi se můžeme setkat s významnou, dokonce život ohrožující elektrolytovou poruchou i při zdánlivě neškodném hraní si zdravého dítěte s kojeneckou lahví, která je bez ohledu na potřeby dítěte doplňována čajem.
V posledním půl roce jsme řešili dva případy, kdy děti v rámci hraní s plastovou, barevně zdobenou kojeneckou lahví přijímaly nadměrné množství čaje, které vedlo v prvním případě k vyšetření dítěte pro suspektní diabetes insipidus a v druhém případě k otravě vodou. Dále popsaný případ závažné otravy vodou s hyponatrémií a protrahovanými křečemi má upozornit na možnost závažných otrav vodou u dětí, kterým maminky nechávají kojenecké lahve jak ke hraní, tak k nekontrolovanému příjmu tekutin. Takto, ve stále větší míře matkami navozované zklidňování dětí, které pozorujeme i na našem oddělení, může mít za následek i ohrožení života dítěte

je to z tejto stranky: http://www.solen.cz/pdfs/ped/2004/03/16.pdf

marianka79
27. okt 2011

ja som dávala feniklový čaj ale nie kupovaný ale ako píše @nibiru pár zrniečok vyvarit a bolo ano ale kedže som mala mlieka aj pre trojičky moc často to nebolo a určite nie ked mal len dva týždne to som len kojila 😉

hajanka
27. okt 2011

@aha1 tak tomu neverim, toto jednoducho nemoze byt pravda!
Ako mozes taketo nieco tvrdit, ze v kazdej takto dokrmuju, ked si rodila len v tych dvoch?
U nas teda nedavaju absolutne ziaden caj, ani vodu, iba glukozu zo striekacky a mliecko z banky tiez so striekacky, maju to zakazane, nesmu dat do flase. Dokonca som na vlastne oci videla ako sa snazili dohovorit jednej mamicke, ked ju zbadali na izbe, ze dava malemu pit svoje odstriekane mlieko z flase! Aby to nerobila, ze takto laktacia nema sancu sa poriadne nastartovat.
Preto sa mi tieto praktiky, z novorodeneckych oddeleni ktore spominate, zdaju absurdne! Toto jednoducho nemoze byt Baby Friendly Hospital!

usiko
27. okt 2011

vodu

li_la
27. okt 2011

Žiadny. Veď ani teplo nie je. Pokiaľ kojíš, daj jej vždy, keď si pýta a to má aj od smädu. Je podľa mňa blbosť naučiť si dieťa na nejaký sladený granulkový čaj už tak skoro...

sisaha
27. okt 2011

@aha1 a ja som ta niekde odsudzovala? ja som si precitala, ze vy dvaja nie ste alergici. Ale to neznamena, ze ak rodicia nie su alergici, ze dieta nemusi alergicky reagovat. Kazda so svojim dietatom naraba ako sama uzna za vhodne a najlepsie..Ak vam robi dobre, tak ho pouzivajte. Ja som ho dokonca chvilu tiez pouzivala pri starsej dcere, ale iba vtedy ked mala problemy so stolicou. Ja som iba napisala, ze moze sposobovat alergie a preto s nim opatrne... Netreba si hned vsetko brat k srdcu a brat to tak, ze niekto hned utoci...

kaja73
27. okt 2011

@hajanka No, žial ta vyvediem z omylu-aj v NZ je baby friendli nemocka http://www.sme.sk/c/2078808/plaketa-baby-friend... a maleho mi veselo napchavali UM -bola som po cisarskom aj som im hovorila nech to nerobia a prd z toho. 😠 Pre XY rokmi,ked som tam tiež cis.rezom rodila,tak dokrmovali striekackou a glukozou-teraz ma to riadne nastvalo a myslim, že aj problemy s kojenim co sme nasledne mali, z toho pochadzali.Na kojenie mi nosili nakrmene dieta z ktoreho vytekalo UM-Inak mlieko mi nabehlo na druhy den po cis.reze,ale im sa nezdalo ak vytiahol len 30ml-co si zas ja myslim, že je dost na kolostrum.

hajanka
27. okt 2011

@kaja73 to je smutne, taketo nieco by sa v BFH nemalo diat, normalne by som dala navrh o odobratie tohto statutu! Viem ze je to takze to ustriehnut po porode, este viac po cisarskom, ale treba si vediet dupnut. Su to nase deti, len my mame pravo o nich rozhodovat. Ja po vsetkych tychto skusenostiach mamiciek co tu denne citam, by som pri druhom od svojho babetka ani na krok neodisla, sprevadzala na kazde vysetrenie a trvala na tom aby ma o vsetkom informovali.

hajanka
27. okt 2011

jooj ale uz sme pekne mimo temu 😅

luciferkax
27. okt 2011

žiadny.. načoA???

kaja73
27. okt 2011

@hajanka Este aj v prepustacej sprave sme mali napisane, že bol dokrmovany Nutrilonom HA.
Ked som protestovala,tak ma strasili,že nas nepustia domov,lebo nebude priberat a ani zlatacka sa mu nebude zlepsovat-bolo to pred vianocami. Ani potom som vsak nesuhlasila, no oni si robili po svojom,kedže som ho nemala pri sebe-ked mi ho po 2 dnoch dali na izbu,stale sa ma vypytovali ci nemaju priniest UM 😖
A ustriehnut som to nemohla,kym nebol so mnou -kedže som 2 dni nevedela chodit-take bolesti som mala.

alias313
27. okt 2011

aliza nejde len o exktréme podmienky, vyjadrila som svoj názor a pripadá mi to trošku "zvláštne"nedať dieťaťu čaj/vodu do 6 mesiacov,keď si to vyžaduje. Mne malý pil čaj, pretože ho piť chcel. Na to nevidím nič nenormálneho prípadne životu ohrozujúceho...Podotýkam, že som nekojila.Toť vsjo. 😉

aha1
27. okt 2011

@sisaha Prepáč ale tu väčšinou ak nevychovávaš dieťa podľa knihy tak sa na teba vrhnú a ja v podstate nie veľmi prispievam lebo to nerobím podľa knihy ale podľa toho ako to malý znáša tak väčšinou to podľa iných robím zle ale malý má v 9 mesiacoch skoro desať kíl a je veľmi šikovný. Ak niečo napíšem tak píšem aj to že to pomohlo mojim deťom a nie že to funguje na 100%.

andrealisy
27. okt 2011

@kaja73
waaaa 😖 😖
moja mala prve dva dni po porode NIC nepila, ani materske mlieko ani ine, proste niiiiccc!!!!!
Priklada som si ju non stop, ona proste spala, bola po tazkom porode vycerpana.....a pediater prisiel, pozrel, neriesil nic, ze to je ok, ked bude smadna, hladna tak sa naje!!! Ponukali mi ci nechcem skusit UM cez striekacku, aj som skusila a nic, proste nemala zaujem.
Po 2 dnoch sa sama rozkojila, mne sa mlieko akurat spustalo, vsetko jak ma byt 😀 😀 😀

sisaha
27. okt 2011

@aha1 v pohode, ja sa neurazam a nie je ani mojim cielom sa tu niekoho dotknut. Vacsinou sa riadim heslom: ži a nechaj žiť.

aliza
27. okt 2011

@alias313 ved ok, len nechapem, ako si moze dieta 'vyzadovat' caj? jasne, ze ti maly chcel pit caj, ved is ho na to naucila. Ked uz davat pit, tak urcite cistu vodu a nie caj, to je moj nazor. Lebo vody tolko dieta nevypije, napije sa, len ked je naozaj smadne, kdezto pri caji to nie je len o smade, lebo je ochuteny a tym padom je chutny a neuhasi tak smad ako voda, ani sa nepovazuje za pitny rezim. Ale mne to moze byt vpodstate jedno, ved ako citam, caj sa dava uz v porodniciach....zase sme v niecom svetovi...

alias313
27. okt 2011

aliza.aj mne dali malemu caj v porodnici....a to mal asi 4 dni.Ja som mu davala pit asi do 5m len feniklovy, odporucila mi ho kamaratka. Maly mal 2x koliku a ako som mu ho pravidelne davala, nemal ju uz nikdy. Pekne sa z neho vyprdkal.

lucka1987
27. okt 2011

a nevadi teda ked sme na um bebe a ta je este zahustena .. ozaj je dost husta... ked nebude pit cajik ani vodu?

miri_1
27. okt 2011

ziadny, dvojtyzdnove babatko nepotrebuje nic ak je kojene uz vobec nie 🙂 treba si najprv vybudovat pravidelny rytmus kojenia a odolat dobrym radam nasich mamiciek ktore nas ked sme mali 3 mesiace natlacili slizovou kuracou polievkou a my chudatka s plnymi bruskami sme to travili celu noc 🙂 hehe
ale vazne, ak kojis, nepotrebuje babo nic okrem materskeho mliecka, ani ked je vonku brutalne teplo, radsej mu ponukni prsnik castejsie 🙂 ja som tak fungovala, kojili sme na poziadanie mala si sama vytvorila 3-4 hodinovy rytmus. v lete to bolo trosku castejsie

miri_1
27. okt 2011

@hajanka moja mala bola 5 tyzdnov na nedonoseneckom v inkubatore, ja som podstivo odstriekavala kazde 3 hodiny, nosila do nemocnice a kuknem do zaznamu a oni jej dali UM!!!!!! tak som vyletela, normalne sa ma to dotklo a povedala som im zeak este raz uvidim UM napisane, hned podaam pisomnu staznost, lebo to nie je moj problem ze im sa nechce chodit do mliecnej banky pre moje mlieko 😠 taka som bola nastvana
ale musim napisat ze som rodila v UK

digysa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katka888
28. okt 2011

@digysa
prepac, k tvojmu vyjadrovaniu sa v poslednom prispevku...
1. nie kazda mamicka sedi za PC a studuje MK, dokonca je kopec mamiciek , ktore MK ani nepoznaju...
2. denne sa rodia desiatky deti, denne pribudaju novi rodicia a maminy, prvorodicky, cize je logicke, ze denne vznikaju aj nove, pre ne este nezodpovedane otazky.

rubinka
28. okt 2011

@digysa - Tak to je teda úroveň, táto veta hovorí za všetko 😕 "Kedy by si chcela davat caj 2 tyzdnovemu babu, ktore iba spi, koji a serie?"
To je tvoj názor na bábätko? Nemám slov...

ela2710
28. okt 2011

@lucka1987 nie nevadi, ak davas presne ml vody a presny pocet odmeriek, tak caj a dokonca ani vodu davat netreba - UM totiz obsahuje 90% vody, nas maly tiez papa Bebu, prveho pol roka sme dali caj - ale len par krat, pretoze som bola malo informovana, ked som si precitala co tie caje obsahuju, kolko sladidiel, atd. tak sme sa rozhodli s cajom uplne prestat, po pol roku, ked sme zacali s prikrmami, tak po kazdom obediku som mu dala len cistu prevarenu vodicku, tak to davame do dnes a voda mu chuti 😉 🙂

hajanka
28. okt 2011

@lucka1987 nie urcite nevadi, ono totizto ma tu vodicku v UM, 2-tyzdnove babetko skutocne nepotrebuje NIC ine nez mlieko.
O pitnom rezime by som uvazovala tak u 5 mesacneho nekojeneho babetka tak niekedy v lete vo velkych horucavach, aj to by som mu ponukla iba cistu vodicku (trebars dojcensku ruzovu Lucku ktoru netreba prevarat). Ziadny caj.
Ja som takto naucila na caj mojho syna ☹ bohuzial ano, mohol mat okolo 5 mesiacov (nekojeny), bolo leto, horucavy, nemala som ziadne skusenosti ani informacie ake mam teraz. Caju pil velmi vela. A nechcel sa ho vzdat. Neskor ked som mu ponukla vodu, absolutne ju odmietol, kym nemal svoch chutny cajik tak nevypil nic ani kvapku vody. A caj pil z flase do 3 rokov aj viac! Normalne pil mliecko uz davno z pohara, ale caj musel byt vo flasi, plna flasa, lahnut a pit. Nebolo mozne ho ani odnaucit. Tak som to uz potom neriesila. Teraz vidim rozdiel na sestrinej malickej, mala tiez okolo 4-5 mesiacov (v tom case nekojena a uz prikrmovana) okrem vody jej v horucave a po kazdom prikrme neponukla nic, napila sa kolko potrebovala aby uhasila smad a to bolo vsetko. Tak je to doteraz, napije sa, cucne si, kolko potrebuje, ale nevysedava s flasou pol hodinu v ustach.
Navyse ako som uz pisala, caj je zlozeny z bylinky su vacsinou alergeny. Cistou vodou nikdy nic nepokazis (davas ju aj do UM). Ani zubky 😉

digysa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz