Dojčenie cez klobúčik. Ako dlho sa to dá?

curly1983
17. máj 2007

Ahojte mamicky ... ako dlho sa da kojit cez klobucik ??? je pravda, ze max. tak mesiac kvoli tomu ze postupne sa prestava tvorit mliecko ???

mate s tym nejake skusenosti ???

annag
2. mar 2009

sloto, máš ešte maličké bábo, ktoré nemá pevne zafixované nesprávne návyky a máš ideálnu šancu od klobúčikov ho odučiť. V nemocnici sa Ti bábo nemohlo prisať, lebo si mala prsníky naliate, možno aj opuchnuté dvorce, samozrejme, bolo to nesprávne riešené, bradavky sa nevyťahujú prstami, skôr sa len masírujú, aby prrirodzene vystúpili napr.kockou ľadu. Je výborné dvorec okolo bradavky pred dojčením stláčať - v mieste medzi dvorcom a bradavkou, aby pekne vystúpila - ona aj naozaj vystúpi. Bradavka , ktorá je vystúpená nad dvorcom plochá nie je a bábo, pokiaľ sa nepokazí klobúčikom sa na nej naučí krásne prisať. (hovorím aj z vlastnej skúsenosti, mňa sestričky presviedčali o opaku.) Bradavkám pomôže i časté odsávanie. Bolo by vhodné, ak by si sa skontaktovala s nejakou laktačnou poradkyňou, ktorá by Ti ukázala správne prisatie bábetka.

v čom je problém - niekedy sa klobúčiky dajú úspešne používať počas celého dojčenia, ale podmienkou je, aby sa tvorilo veľa mliečka. Avšak to sa veľmi často dlhodobo nepodarí, pretože bábo nedokáže účinne stimulovať dvorec. Výsledkom je napr. upchatie mliekovodov, mastitída, úbytok mliečka, odmietanie prsníka, predčasné odstavenie. Veľmi často je klobúčik zdroj extrémne nepríjemnej bakteriálnej a mykotickej infekcie bradaviek a takisto sa veľmi zvyšuje riziko črevných infekcií bábetka. Klobúčik mamičku dojčenie obmedzuje - dojčenie stráca svoj pôvab - vybrať prsíčko a dojčiť kdekoľkvek a kedykoľvek, dokonca keďže ruky s prsníkom neprichádzajú do styku, tak aj s neumytými rukami, musíš ho, ako aj teraz riešiť neustále vyvárať, je to určite nepohodlné.

Klobúčiky niekedy ozaj pomôžu, ale ich opodstatnenosť je výnimočná a dočasná. Podľa Tvojho opisu Ty sa v takejto situácie vôbec nenachádzaš. Ak máš teda chuť dlhodobo a bezproblémovo dojčiť, klobúčiky Ti tento zámer výrazne znemožňujú.

Teraz sa Ti tvorí veľmi veľa mliečka, lebo si úpo pôrode a mliečko sa tvorí bez ohľadu na dojčenie, no o pár týždňov to nebude pravda a o mliečko bude možno treba zabojovať, sk klobúčikmi to ide veru ťažko. 😉 🙂

sloto
2. mar 2009

annag ďakujem ti za rady ja sa určite budem pokúšať to vyriešiť tak, aby sa malinká naučila i bez klobúčikov. ja neviem prečo ale ja mám pocit, že mám strašne veľké dvorce a veľmi malé bradavky. vystúpené majú asi štyri milimetre? a mám pocit, že malá otvára len málinko ústa. proste vcucne bradavku a tá jej podla mňa nedočiahne na jazýček a preto sa hnevá.

annag
2. mar 2009

sloto, nevadí, že máš veľké dvorce, to je v poriadku,4 mm nie je ani náhodou plochá bradavka, stačí ju pred dojčením pripraviť - skopírujem Ti postup, čo som písala minule shupolienke, ona sa potrápila a dojčí bez klobúčikov 😉 bol to chlapček, tak píšem on:

Ak pozrieš môj album, sú tam kroky správneho prisatia v priečnej polohe. Je to poloha , pri ktorej sa dá dosiahnuť najjednoduchšie správne prisatie bábetka . Dojčím svoje tretie dieťa a k tejto polohe som sa sama intuitívne dopracovala , až následne som zistila, že sa aj odporúča ako najlepšia. A vlastne aj zelmirka, lebo tiež dojčí na vankúši - z tejto polohy sa aj ľahko prekladá bábo na druhý prsník futbalovou polohou

Pri priečnej polohe napr. na ľavý prsník si bábo položíš na vankúš pred seba bez perinky. Pravou rukou si malého chytíš popod hlávku a ramienka - palcom spredu, ostatnými prstami zospodu až cez pravé líčko, akoby boli vankúšik pre neho. Dlaň a zápästie sa opiera o jeho krk a ramienka rovno a pevne. pozri v mojom albume celý druhý rad fotiek. Bábetko prikladáš k prsníku. Ľavou rukou prsník pridržiavaš, vystrekneš trošku mliečka a bábetko prisunieš k prsníku tak, že jeho spodná pera bude čo najnižšie od bradavky - tak, aby malý po prisatí mal v puse veľkú časť dvorca zospodu. V tejto chvíli sa pokúsiš o čo najväčšie ústa - prisuň malého rýchlo k bradavke a bradavkou mu prejdi hornú peru od jedného kútika k druhému - len hornú, ak sa to nepodarí, odsuň ho a znovu pritiahni a prejdi od kútika po kútik. Akonáhle ju otvorí, bradavku nasmeruj šikmo hore na horné podnebie a malého presuň na prsník. Hlavičku malého pritom zakloníš a to tak, že mu zatlačíš na ramienka - tým sa mu sama zakloní a dostane správny smer - malý uchopí najmä spodok dvorca, brada sa mu bude dotýkať prsníka, noštek nie, bude mierne odklonený. Práve preto, že bábo má ťažkú hlávku a má sa prikladať k prsníku, nie prsník k nemu, je potrebné, aby si hlávku držala a tak malého smerovala k prsníku, ktorý je pevný, lebo ho pridržiavaš.

- prsník sa nesmie hýbať, musíš ho držať
- malého prikladáš k prsníku, nesmieš ho prsníkom naháňať
- bradu mu neotváraj, musí pusu otvoriť sám
- predtým, ako si ho položíš, sa priprav, rozopni podprsenku,vystúp bradavku, pomasíruj prsník, vytlač trošku mliečka všetko musí prebiehať veľmi rýchlo, čím dlhšie sa pred priložením zabávaš, tým horšie pusu otvorí, ak sa teda neprisaje, malého podaj manželovi a trošku nech ho ponosí a skúste znovu, aj prikladanie malého k prsníku musí byť veľmi rýchle
- bradavku si vystúp jednoduchým stláčaním dvorca okolo celej bradavky - kuk album
- pozri môj album aj odkazy na videá

-teda nebojovať, nasilu neotvárať, využiť moment prekvapenia a veľmi rýchlo prikladať
-nesmie byť príliš hladný, takže začni prikladať, keď ešte neplače a je tesne po prebudení a ospalý

sloto
3. mar 2009

annag dakujem za nazorne priklady. si super.....inak vcera sa mi podarilo nakojit malu i bez klobucika. dnes to budem skusat dalej
som z toho velmi stastna juj, dufam, ze to pojde 🙂
a este mi mozes dat radu co robit, ak mam pocit, ze sa mi spravila hrcka v prsniku?

annag
3. mar 2009

sloto,výborne, ak sa Ti podarilo raz, už sa ti bude stále, len musíš byť odhodlaná, lebo malú kombináciou prsník - klobúčik veľmi pletieš,každé bábetko sa musí naučiť správne prisať, klobúčikmi sa to nenaučí

vidíš - toto je jeden z dôvodov klobúčika - pri klobúčiku bábo veľmi zle stimuluje dvorec - vyústenia mliekovodov, prsník sa zle vyprázdňuje a takto sa to potom upchá

- čo robiť:

-skontroluj veľmi dôkladne bradavku, či na nej nemáš bielu bodku či pľuzgierik
- prsník dnes odsávaj koľko sa dá a až po odsatí prilož bábo k nemu, aby vyťahalo všetko mliečko, dojči koľko sa dá
- pred odsávaním a dojčením prsník nahrej - stačí teplou suchou plienkou, ktorú prejdeš horúcou žehličkou a na oblasť dvorca a bradavky si daj horúci vlhký zábal - prevaríš vodu a priložíš na prsník teplú vlhkú látku asi na 10 min,
-pomedzi dojčenia si daj studený zábal - kapustný list, vínny ...
- prsník počas dojčenia i odsávania okolo bolestivého miesta jemne stláčaj

-ešte napíš kde je to bolestivé miesto

sloto
3. mar 2009

annag ono to miesto - ta hrcka ani neboli - je to asi 3 cm nad dvorcom - hore - mozno je to len mliecna zlaza - neviem. a je to asi take pol centimetra velke.
tak odsavat urcite budem. akurat som malinku dala na balkon tak mam chvilku cas, tak to idem vyskusat poriadne odsat.
na bradavkach nemam vobec nic su ciste. dufam, ze to teda nebude nic zle....

sisidani
3. mar 2009

anagg, mám dotaz, malá se mi vzteká při kojení z levého prsu.Jakmile jí ho strčím do pusy už křičí, ale u pravého ne.Zkoušela jsem ji ošidit a dávat jí pít z jiných poloh, ale tak za 2 dny mě prooukla.Nevím si s tím rady. Zajímavé ale je, že v noci z něj pije bez problémů.

annag
3. mar 2009

sisidani, buď jej tečie z neho mliečko pomaly alebo prudko. Keď sa z neho odtrhne, mliečko strieka? Prsník je viditeľne naliaty alebo naopak, je na pocit prázdnejší než druhý? Je bradavka a dvorec rovnaká ako na druhom prsníku?

sisidani
4. mar 2009

anag, někdy je nalitější než ten druhý a někdy jsou stejně nalité, já si mléko odstíkávám, když ho mám hodně nalité aby se líp chytla, a bradavky si myslím mám stejné, už jsem je pozorovala několikrát
Jo a mléčko když stříká tak jí myslím nevadí, protože z druhého nalitého pije normálně.
No a teď má pro změnu rýmu, tak vysáváme z nosíku a kapeme kapečky.

sisidani
4. mar 2009

Ještě jsem zapoměla dodát, že z něj někdy odpije tak 10 min.a potom řádí.

annag
4. mar 2009

sisidani, ak je mliečka veľmi veľa, resp. ak mliečko tečie veľmi prudko, tak to môže bábetku spôsobovať problém pri pití. Ten vypudzovací reflex, striekanie z jedného prsníka nemusí byť v rovnakej sile ako z druhého. Po 10 minútach už môže byť bábo pokojne napapané. Ak sa mliečka tvorí veľmi veľa, môže sa to prejaviť na jeho neprospievaní, nepokoji, lebo pre mliečko sa nedokáže najesť, môže mať dokonca zelenú stolicu, koliku ... Preto ak je mliečka veľmi veľa, prsníky sa Ti neustále prepĺňajú, treba nadprodukciu mliečka znížiť.

Je to teda ozaj tak, že sú prsia stále veľmi naliate a malá sa odtŕha od prsníka? Koľko mliečka dokážeš odsať z plného prsníka za akú dobu? Odtŕha sa teda buď po 10 minútach alebo v inom prípade sa ani neprisaje k plnému prsníku? Keď sa po 10 minútach odtrhne z ľavého, tak jej ponúkneš pravý a na ňom pije ako dlho ? Pije vždy z oboch prsníkov pri jednom dojčení?

sisidani
5. mar 2009

Anagg, tak zelenou stolici Eliška nemá,. Nejvíc mlíčka mám po noci, ale to mi hravě vypije i když to teče víc.
Jenže ona někdy jenom při strčení prsu do pusinky ho vyplivne, aniž by si zkusila potáhnout.Ano když se odtrhne od levého, tak jí dám pravý a z něho pije tak půl hodinky, než je vyprazdněné. Ne vždy pije z obou prsů. Včera se mi dokonce podařilo, že mi pila z obou prsů, nejdřív z levého, dala jsem ji totiž trošku zešikma (když je nachlazená) a bez problémů se mi přisála a dokonce když se na chvíli odtáhla ( bez brečení), krásně se portom znovu přicucla a to bylo i dneska ráno, připomínám, že jsem ji kojila v sedu.
Jo a večer po okouppání jsem ji taky v sedě nakojila, to mi vypila celé prso, potom v leže z pravého, taky mi vypila celé a ještě chtěla dál, ale v leže už zase z levého nechtěla, tak jsem si lehla na břicho a dala jí pít takhle z levého a potáhla tak 10krát zavřela očička, prs vyplivla a v tu ránu spinkala. Usnula v 11 večer a spinkala do 8 do rána, sama se tomu divím, když má tu rýmečku. Ráno jsem jí pěkně soplík vysála, nakapala kapečky aby se jí dobře dýchalo a byla v pohodě.
Jo a ještě jsem se včera jednou dívala podrobně na ty bradyvky a ta levá je nepatrně jinak tvarovaná. V porodnici mi totiž naopak stávkovala a nechtěla pít z pravého prsu, tak mi sestička poslední 2 dny na něj dala klobouček a přes něj pila, ale doma už pila bez něj a bez problémů. Nemůže to být ovlivněno tím kloboučkem?
Myslím si že je to zatím všechno co jsem ti chtěla napsáz, však když si vzpomenu tak to zase připíšu.

samuelson
5. mar 2009

Ahojte, ja som cez klobucik kojila 4 mesiace kym malinky nepodrastol a nevedel sa prisat sam. Ja som mala velke bradavky a on malu pusinku, mlieko sa mi tvorilo normalne. Pri klobuciku je ten problem, ze babo sa viac namaha, kym si vytiahne to zadne mliecko ako pri normalnom kojeni. Po styroch mesiacoch som sa odhodlala skusit to nazivo a maly sa hned prisal a islo to krasne az kym sa sam neodstavil v 9 mesiacoch. Ja som pouzivala klobuciky Medela, su najjemnejsie a z tensieho silikonu ako tie od Aventu.

annag
5. mar 2009

sisidani,

- môže mať nepohodlnú polohu pri dojčení, možno ju prikladáš inak a zle sa jej prisáva na prsník

- počas dojčenia, keď sa prisaje, prsník stláčaj: teda začne piť, keď bude prestávať, prsník stlač na niekoľko sekúnd, mliečko začne pekne tiecť, malá bude znovu aktívne piť, keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač, opäť začne pekne piť .... takéto stláčanie by mohlo zmenšiť hnevanie sa na prsníku

kika22
6. mar 2009

ahojte,
nazrela som sem do temy a neda sa mi vsetko citat pretoze nestiham popri malom...zachytila som tu, ze ked kojim cez klobucik hrozi mi, ze sa mi bude tvorit malo mlieka?
maly papa dobre cez klobucik...skusala som dat dole klobucik a nechcel...budem skusat nadalej...jednu bradavku mam dobru tam sa mi chytil, no tu mensiu nechce 😨

annag
6. mar 2009

kika, vysadiť, vysadiť, vysadiť, pomaly každý deň riešim následky klobúčika , urob všetko pre vysadenie klobúčika, ak sa na jednom chytá, tak určite na ňom dojči bez klobúčika a na tom druhom skúšaj o dušu 🙂

sisidani
6. mar 2009

Anagg, díky za radu, a myslím si že jsi mi hodně pomohla, asi jí fakt vyhovuje ta poloha, kdy je zešikma na rukou a nesmím mít moc plně prso, asi fakt z toho levého to teče rychlejc. A když jsem si to včera odstříkala, tak pěkně pila. Budu zkoušet dál tvé rady. Jednu dobu pila častějc, tak se mi mlíčko tvoří rychlejc, pevně doufám, že se to samo upraví a bude se tvořit pro její spotřebu.

kamanka
6. mar 2009

Ahojky, tak my měli problémy s kojením v porodnici, šlo to jedině přes klobouček a docela špatně, byla jsem z toho na nervy, ale sotva jsme přijeli domů, malej se hned chytl prsa, tak jsem byla šťastná!

bibka333
6. mar 2009

ahojky ja som kojila dceru cez klobucik 6 M a syna s klobucikom aj bez a najmladsiu dceru s klobucikom len v nemocnici a teraz bez dietatk sa musi naucit sa prisat 🙂

kika22
6. mar 2009

takze ideme bojovat a pomaly sa zbavit sa klobucikov ....dufam, ze to zmakneme...maly je totiz trosku nervak aj pri kojeni dakedy vyvadza poriadne....

kamanka
6. mar 2009

no, já právě byla v porodnici strašně na nervy, některé sestry byly strašně ochotné a naopak! myslím, že to ze mě opadlo, jak jsem přišla domů, trochu jsem se uklidnila, a malej se hned chytl!

kika22
10. mar 2009

tak sa nam podarilo zbavit sa klobucikov 🙂 dakujem za radu annag...ovela lepsi je teraz maly aj kojenie trva kratsie...najskor som ho musela klamat tak, ze zacal sat cez klobucik a potom som pri kojeni vyhodila klobucik a prilozila ho na bradavku a chytil sa uplne bez problemov...takto som ho jeden den skusala a na druhy den to uz islo bez klobucika 😉

annag
10. mar 2009

kika, no vynikajúco, to som veľmi rada , yvvyruješ sa tým toľkých zbytočných problémov, paráda 🙂

vanilka2612
11. mar 2009

Ahoj annag,mam prosbu. Kvoli znicenym,popraskanym do krvi bradavkam,som si musela kupit klobuciky.Mala sa hned chytila a pije o 106.Neviem, ci to tak ma byt,ale ked sa prisaje,je to strasna bolest ako keby mi to mlieko tahala az odnekial z chrbta 😒 .Pred kazdym kojenim sa bojim tej bolesti. Neviem, ci ju vobec spravne dojcim.Priblizne 20-25 min. z jedneho a cca po 3 hod. z druheho. Chcela by som dojcit bez klobucikov/ zatial je to tyzden , co ich pouzivam/ ale bojim sa tej neskutocnej bolesti,ktoru som zazivala, ked sa mi mala prisala.

annag
11. mar 2009

vanilka, klobúčiky pri boľavých bradavkách vlatne ani nepomáhajú, iba predlžujú čas, kedy si dvorce a bradavky zvyknú na slinky a ťah bábetka. Pod nimi je vlhko, ús obrovský zdroj infekcií. A to, čo môžu spôsovbiť s dojčením, som písala vyššie.

Bolí Ťa dojčenie aj cez klobúčiky?

Robíš trošku chybu - dojčiť musíš tak, aby si mala veľa mliečka a bábo nemalo silný ťah, ktorý dokáže bradavkám ublížiť - najmä v strede bradavky to vidno - zrejme peto Ťa to bolí podľa opisu. Takže treba klobúčiky preč, pri dojčení prsník stláčať, aby ťah nebol taký silný - sledovať, či bábo ozaj pije, keď prestáva, tak prsník stlačiť, začne mu lepšie mliečko tiecť, keď prestáva, prsty uvoľniť a opäť stlačiť ..... Keď stláčanie prestane fungovať, treba ponúknuť prsník druhý a dojčiť na ňom. Takto sa budú obidva často vyprázdňovať a mleička sa bude tvoriť viac. Bábetko si prsník nepýta skôr ne po 3 hodinách? Je bežné, že takéto deti pijú aj oveľa častejšie, niekedy aj každú hodinu či dve.

Používaš maste na bradavky? Najlepšie je nepoužívať nič, bradavky si tak najrýchlejšie zvyknú, stačí mliečko vystreknúť na ne. Ak tak môžeš skúsiť pred i po dojčení čistý lanolín. Bolia Ťa bradavky počas celého dojčenia i po ňom? JA páli, svrbia? Je bolesť rezavá? Máš na nich ragády? - kuk môj album, či tam podobné nenájdeš

shaula
11. mar 2009

Vanilko, zkontroluj si techniku kojení - zda je malá správně přisátá a saje, tak jak má - mrkni třeba na www.kojeni.net, tam je popis. Možná by vám pomohla změna polohy - kojíš jen v jedné poloze nebo je střídáš? Jinak Annag má v zásadě pravdu, to "přistříkávání" pomáhá.
Mě taky párkrát kluci doničili bradavky, měla jsem na nich trhlinky, kojení bolelo jako čert, hlavně na začátku. Zpočátku měli problémy se přisát, stále se pouštěli a znovu přisávali, myslím, že to bylo tím. Kloboučky nám nepomáhaly, neuměli to s nimi. S tou mastí bych až tak nesouhlasila, super je Bepanthen, ten mi trhlinky vždycky rychle vyléčil (cca za 2 - 3 dny). Ale před kojením je třeba pak bradavky otřít, aby na nich nebyly zbytky masti.

vanilka2612
11. mar 2009

Dojcenie ma cez klobuciky boli menej, co sa tyka bradaviek,tak skoro vobec. Bolia ma vsak tie prve tahy cca prvych 4-5 min.Citim ako taha to mlieko a to tahanie bolí vo vnutri prsa. Pouzivam masticku babylove s obsahom lanolinu a to cca kazdy druhy-treti den+ liecive naplaste BIOCLIN MULTI MAM a tie sa prikladaju na bolavu bradavku.Tie ale nedavam kazdy den. Pred dojcenim masticku umyjem. Mala je castejsie hladna ako kazde tri hodiny,ale ked spi,tak neviem,ci ju mam budit. Dr.mi povedala,ze ak spi,tak po 3 hod. ju zobudit a dat jej papat.

shaula
11. mar 2009

V porodnici mi řekli - v noci nebudit, přes den ano - ale naši kluci byli mírně nedonošení (o měsíc), navíc měli novorozeneckou žloutenku, tak to jsou pak děti více spavé. Tak nevím, jestli ti to pomůže. Já bych se řídila podle miminka, pokud je spokojené a přibývá, tak bych to asi moc nehrotila.
Jinak když tě bolí UVNITŘ prsu, tak by možná mohlo jít o zadržování mléka - netvoří se ti na prsech takové boule? Jako zatvrdliny? Možná by pomohlo střídání poloh při kojení, to se pak prs rovnoměrněji vyprazdňuje. Jak dlouho už ty problémy máš? Napadá mě jěště jestli jsi nedostala nějaký zánět, když jsi měla bradavky rozkousané do krve... Ale to už jen teoretizuju, zkušenost s tím nemám. Možná se zkus poradit s lékařem.

shaula
11. mar 2009

Ještě mě napadlo - když říkáš, že cítíš, jak na začátku mléko tahá - zkus před kojením prsy nahřát teplou sprchou nebo obkladem a trošku odstříkat. Pak se mléko lépe uvolňuje a více teče - možná by pomohlo toto... Prý pomáhá i pití teplého nápoje těsně před a během kojení. Ale zkušenosti s tímhle nemám, já nikdy nevěděla, kdy budu kojit - zkoušeli jsme přikládat skoro pořád, abych se rozkojila, protože jsem na začátku měla málo mléka a museli jsme přikrmovat.

vanilka2612
11. mar 2009

Neviem,ci by som nemala odsavat mlieko,ale ked malu dokojim ,tak su prsia makke a nebolia.Neviem vlastne kedy sa ma mlieko odsavat? Bolia ked uz dlhsie mala nepila.