Dojčenie cez klobúčik. Ako dlho sa to dá?

curly1983
17. máj 2007

Ahojte mamicky ... ako dlho sa da kojit cez klobucik ??? je pravda, ze max. tak mesiac kvoli tomu ze postupne sa prestava tvorit mliecko ???

mate s tym nejake skusenosti ???

annag
11. mar 2009

vanilka, takže klobúčiky preč, prsníky stláčaj aby si sa vyvarovala silnému ťahu, veľmi dôkladne sleduj, či ozaj pije - keď prestane piť, pregĺgať, napriek stláčaniu, prehoď ju na druhý prsník. Bradavky si môžeš pred i po každom dojčení smelo lanolínom natierať a neumývať pred dojčením, len ho v tenučkej vrstve pokojne natri a nezotieraj, bábetku neublíži. Voda bradavkám nerobí dobre, snaž sa len raz do dňa umývať, zbytočne ich vysušuješ.

Klobúčikmi Ťa ťah tak nebolí, ale to je známka toho, že malá zle stimuluje dvorce, čo vedie k postupnému úbytku mliečka. O pár týždňov budeš takto riešiť hnevanie sa na prsníku a laktačnú krízu. Neboj sa prisatia, stačí prsníky dobre stláčať a malá taký silný tlak nebude musieť vyvíjať. Takisto silný ťah zmierniš, ak ju budeš dojčiť častejšie a teda nebude taká hladná - asi každé dve hodiny odhadujem. A dojči ju v polospánku, keď je bábo ospalé, tak nestláča tak silno.

Keďže Ťa dojčenie bolí, nemusíš odsávať,stačí často dojčiť. AK by sa Ti však dalo, bolo by fajn ešte nejaký čas odsať prsníky keď sú plné - raz - dva krát do dňa.

shaula
11. mar 2009

Když tě bolí po delší přestávce od kojení, tak to je podle mého znak toho, že máš dostatek mléka a prsy jsou přeplněné. Po kojení pak logicky nebolí, protože jsou vyprázdněné a ten tlak zmizel. V tomto případě si myslím, že by ti opravdu pomohlo to nahřívání a před kojením odstříknout pár kapek, aby se mléko "rozteklo".
Některé maminky mléko ještě odsávají a zamrazují, kdyby bylo někdy potřeba dítě nakrmit jinak než kojením (když někam budeš muset jít nebo třeba kvůli lékům neslučujícím se s kojením). Odsávat se má po kojení, aby sis pak nesnižovala dávka dalšího kojení.

shaula
11. mar 2009

Ještě doplním svůj předchozí příspěvek - přivedla mě na to Annag - problém bude zřejmě i v té technice sání (jak píše Annag, že malá špatně stimuluje dvorce). Zkus se na to zaměřit, zřejmě nemá prs dostatečně hluboko v ústech, pak dásněmi stlačuje bradavku, což je špatně, musí stlačovat až ZA bradavkou - zřejmě proto je máš tak doničené a tahání tě bolí. Jinak už fakt nevím🙂))
Lanolín možná bude taky fajn, zkušenosti s ním nemám, já nedám dopustit na ten Bepanthen. Myslím, že otření před kojením ti už neublíží, stejně bude mít malá prs za chvíli v ústech a sliny jsou taky tekutina🙂 Ale obecně má Annag s tím mytím pravdu, nemýt zbytečně často a hlavně nepoužívat žádná dráždivá mýdla, nejlépe jen čistou vodu.
A neboj, za nějakou dobu (už relativně brzy🙂 si bradavky na tu zvýšenou námahu zvyknou a kojení bude už jen a jen radost.

vanilka2612
12. mar 2009

Dakujem shaula a annag. Budem skusat bez klobucikov a castejsie davat malej pit.Lenze sa bojim,ze si zvykne a potom nebudem moct nic urobit a ani nikam ist von, lebo ona bude chciet byt casto na prse.Nie je teda dobre dodrziavat tie cca kazde 3 hod. jej dat napit?Ono je niekedy problem aj v tom,ze po kojeni hned nezaspi,je hore aj hodinku , potom zaspi a neviem,ci ju mam budit a kedy budit.Odkedy zaspi alebo odkedy pila?
Dakujem vam obidvom za rady.

aness
16. mar 2009

ahojky, ja jsem kojila pres kloboucek skoro do konce tretiho mesice, nepomahalo mi casteji hanku prikladat k prsu, protoze kdyz nemela hlad, stejne se nenapila 😒 takze jsem pri kojeni bud pouzila kloboucek a nebo (pokud jsem to stihla) jsem jen malicko odsala, mlicko trosku odteklo, prs uz nebyl tak nality, takze se hanka v pohode chytla a mne uz kojeni nebolelo. nemam zadny problem s kojenim, zadny ubytek mleka jsem za celou dobu kojeni s klobouckem nezpozorovala a kdyz jsem ho pak prestala pouzivat, tak bylo (a je doposud) vsechno ok 😉

annag
16. mar 2009

vanilka, dojčené bábo má piť na požiadanie, nie podľa intervalov. Teda v priebehu dňa môže piť pár krát každú hodinu, potom každé dve, inoky každé tri, niekedy aj zriedkavejšie. Ale také malé bábo by ešte do 3, len občas do 4 hodín malo piť, lebo inak môže neprospievať.

Tak ako nie je dobré bábetku naťahovať intervaly na 3 hodiny len kvôli režimu, tak nie je dobré bábo do jedenia nútiť ak prsník nechce, samozrejme, nútiť ho netreba. No spavé novorodeniatka necítia potrebu papať a potom môže dôjsť k rapídnemu úbytku na váhe, bábo sa môže dehydrovať .... Bábo na prsníku zaspí a neťahá vtedy, ak mu mliečko tečie pomaly, vyrieši to stláčanie prsníka alebo striedanie prsníkov.

aness, mala si veľmi veľa mliečka, je to typický príklad, že niekedy aj veľa mliečka môže byť na príťaž a jeho tvorbu treba utlmiť tak, aby sa bábo dokázalo napapať. Samozrejme, klobúčiky v tomto prípade sú úplne neopodstatnené. Nemala si problém, lebo úbytok mliečka, ktorý si vďaka klobúčikom po čase zaznamenala bol pre Teba vlastne potrebný. Malá sa po čase dokázala prisať , lebo mliečka sa už toľko netvorilo. No produkcia mliečka sa dá dobre a rýchlo upraviť iným spôsobom.

slunce3
18. mar 2009

aj ja mam medelu ale nechce ani klobučik ten mi vždy strhne tak odsávam a dostáva z avent flašky

aadika
4. jún 2009

Ahojte,baby dlho som tu nebola viete porod, a potom starosti s miminkom aj mi sa kojime cez klobucik ale zo dna na den rozmyslam ako to zmenit ,este mame len 2-mesiace ale ideme to skusat bez poradte ako zacat Ada

atreides
4. jún 2009

adi já jsem jí ho při kojení sem tam vzala, občas jsem to zkusila od začátku bez něj až se nakonec zadařilo. Ze začátku to byl ale maskakr na ty moje bradavky - au au, ale potom se krásně vytvarovaly kojením

zlatouch
4. jún 2009

aadika, lepsi rada asi neni, proste obcas zkusit bez kloboucku, jednou se chytne 😀 Ale nelamala bych to pres koleno, kdyz to nepujde, jeste chvili vydrz. Ale na druhou stranu, nam pak to kojeni najednou slo uplne super, misto pul hodiny 10minut, takze to stoji za to 😉

zlatouch
4. jún 2009

jeste me napadlo, rucne si vytvaruj - rekla bych spis vytahni - bradavky, at to mimi poradne stimuluje, to byl nas problem, co by se drela s placatym ceckem, kdyz kloboucek byl vzdycky pekne velikej 😉

zanebudka
4. jún 2009

Ahoj dievčatá,vidím že už dlho sa tu nedebatovalo na túto tému, ja som tiež kojila cez klobúčik a časom sa mi bradavky vyťahali a malý sa v pohode chytí, ale chcem sa opýtať či sa môže mliečko len tak prestať tvoriť, že by časom bolo melému málo, teraz má štyri a pol mesiaca a zdá sa mi že sa mi už tie moje cecule nenalievajú tak ako predtým, poradte kto viete

zlatouch
5. jún 2009

zanebudka, ja myslim, ze je to ok, ono pozdeji se prsa nenalevaji tolik jako ze zacatku, s mnozstvim mleka to ala podle me nesouvisi. Ono se to tak nak samo reguluje, podle toho, jak casto se koji. Ja uz taky dlouho nemela takovy ty plny bolavy cecky a kojime porad a podle vseho dostatecne 😉

wiwienne
5. jún 2009

Ahojte kocky, normalne ste ma vylakali...ak kojim cez klobucik, moze to ohrozit mliecko? My kojime cez a mliecka je dost, maly pribera..ked dopapa, este mu tecie mlieko po brade, tak ho je vela..zacali sme ich pouzivat, lebo na pravej bradavke mam ranku a ako sme zacali pouzivat vlozky do podprsenky na zachytavanie mlieka, bradavky nam uz tak nestoja a prisatie bolo neunosne bolestive.. ☹ myslim, ze sa niet coho bat, ked babtko prikladame pravidelne a robime vsetko co treba... 🙂

annag
5. jún 2009

wiwienne, urob všetko preto, aby si sa ich zbavila. Je sa čoho báť .... 😔

sirinka
5. jún 2009

wiwienne ja som pri prvej klobuciky pouzivala v porodnici a prve mesiace som bojovala z nedostatkom mliecka...je to lepsie bez nich

zanebudka
5. jún 2009

dík za reakciu zlatouch, ja len že malý prestal priberať. po kojení sa netvári nejako velmi hladne a celkovo vydrží tak tri a pol hodiny až štyri, ale ak je hore stále si cmúla prsty a všetko čo chytí, zuby mu zatial nie je vidieť alebo cítiť, a skúsila som si odsávať tak ak je každé tri a poli hodiny tak vysajem asi tak 100 - 110 ml a jeme sedem krát za den, to sa mi zdá na štyri a pol mesačné len kojené bábo dosť málo tolko jedol ked mal dva a pol a tri mesiace

shaula
5. jún 2009

zanebudka - že si strká prstíky a všechno do pusy, to je naprosto normální, je to jejich způsob poznávání světa, zatím vše (prs, mléko, atd.) vnímali jen ústy, hmat ještě nemají tak vytrénovaný. Takže to ocucávání vůbec nesouvisí s nějakým nedostatkem mléka.

Pro všechny - kloboučků se snažte zbavit, měly by se používat jen na rozkojení a aby se dítě naučilo pít, pak se jich pokud možno co nejdříve zbavit.

barmborka
5. jún 2009

ahoj,nedá mi to abych neodpověděla.Kojím s kloboučky doteď malá má 7m,nikdy jsem neměla zánět,mléka mám pořád dost,malá krásně přibírá,nikdy neměla problémy s vyrážkami v pusince.Mám velká prsa,vpáčené bradavky a ač jsem se snažila kojit bez i s laktační poradkyní prostě než abych jí trápila tak jsme se shodli že budem kojit takto.Jinak jsem přes kloboučky kojila všechny své děti skoro do roku. 🙂

majcik
5. jún 2009

Tak zienky, mozem skonstatovat, ze som uspesne kojila cez klobuciky 14 mesiacov ! 😉 Skoncila som tento tyzden... nie pre nedostatok mlieka, ale pre nezaujem maleho, mliecko som este mala. Takze ja mam s nimi dobru skusenost. Mam podobny problem ako barmborka - velke prsia a syn mal od zaciatku problemy. Este v porodnici som si klobucik vyskusala a islo to fajn, hned som si ich kupila. Po case som skusala bez nich, ale drobcovi to neslo, tak som si povedala, ze radsej cez klobucik, ale predsa. Je pravda, ze je s nimi robota navyse - starat sa o ne, ale da sa to... takze nemyslim si, ze klobucik musi nutne a vzdy znizit tvorbu mlieka.

annag
5. jún 2009

majcik - klobúčik dokáže fungovať, ak má mamička dar veľkej produkcie mliečka i bez dostatočnej stimulácie dvorca. Laktácia je hormonálna záležitosť, niektoré mamičky majú vysokú produkciu mliečka počas celého dojčenia i pri veľmi slabom prisatí. Ale - toto nemôže mamička týždňového - mesačného ... bábetka dopredu nikdy vedieť, preto klobúčikmi priveľmi riskuje. Bábetko, ktoré sa dojčí cez klobúčiky sa totiž neprisáva na prsník správne . A práve správne prisatie je pre úspešné dojčenie tak dôležité, pričom bradavka - jej tvar zďaleka nehrá takú rolu, ako sa traduje, lebo bábo pije mliečko spod dvorca, bradavkou len vyteká. Klobúčik tvorbu mliečka znižuje, len pri vysokej produkcii mliečka si to možno tak nepocítila - bez klobúčika by bolo mliečka ešte viac. Klobúčik sa v pôrodnici BFHI - Nemocnice priateľskej deťom nesmie dávať rovnako ako cumle a fľašky.

tin007
6. jún 2009

zanebudka, ak zacal maly priberat, skus mu prsnik ponukat castejsie ako v intervale 3,5-4 hodiny (co je dost dlhy interval). ponukni mu prsko tak kazde dve hodiny cez den, je mozne, ze mas velmi dobre dieta, ktore sa ti "radikalne", t.j. placom, hnevom nedozaduje kojenia, kym nie je uplne hladny. moze byt (ale to iba tipujem), ze ti zrazu narastie do dlzky a preto stagnuje na vahe. inak, to castejsie kojenie bude dobre aj z hladiska toho, ze ide leto, bude teplo, aby nebol tvoj maly smadny.

zanebudka
6. jún 2009

no povedala by som že narástol dosť, ani nejaký chudesko nie je, a kedy bude spať ak ho budem kojiť každé dve hodiny? ak sa naje je hore aspon hodinu až hodinu a pol a až tak zaspí, to už ho mám znovu zobudiť na papanie? spí viac menej len v kočíku, postielka ho "pichá" 🙂 občas keď spí v mojej postely tak sa naje aj počas spánku, a ak jeme každé tri hodiny cez deň tak aj v noci, potom budeme jesť každé dve, či to praktizovať len kým sa nezvýši produkcia mliečka? ale ak by som mala prestať kojiť len preto že nebudeme často jesť, tak ho radšej nakojím každé de hodiny. a ešte na začiatku, po narodení som ho kojila tak často ako chcel a časom to bol interval každú hodinu a keď som h odstavila aj tak plakal a dožadoval sa prsníka, už som chcela s kojením skončiť, že nemám dosť mliečka, ale nejakým zázrakom som sa dopracovala k článku, že bábo môže byť aj prejedené a plače od bolest bruška, určili sme si interval malý prestal plakať, mleka bolo dosť a aj pekne priberal, tým chcem povedať, že by som sa nerada dopracovala k robnakej situácii a to eln preto, že ja mám pocit, že mliečka je málo a jemu stačí, ak viete povedzte mi koľko by asi malo také bábo v priemere za deń vypiť.

tin007
6. jún 2009

ahoj, skus sa obratit na annag (v teme dakujeme annag), ona ma bohate skusenosti s kojenim. ja osobne by som na tvojom mieste skusila pridat 1 kojenie doobeda a 1 poobede (nie vecer) aj po tej hodine a pol, ci dokonca hodine a z toho isteho prsnika, z ktoreho si kojila naposledy, aby si samko vytiahol zadne mliecko (to je bohatsie na tuky a viac z neho baba priberaju). inak pridanim kojenia napomozes k miernemu zvyseniu laktacie, co by ta malo uspokojit z hladiska "plnosti" prsnikov

zanebudka
6. jún 2009

dík tin 007, príspevky annag som počítala, naozaj toho veľa vie, ešte mám jeden dotaz: ak malému dávam častejšie viac vygrcká, ak po dlhšom intervale negrcká skoro vôbec, je to tým že má ešte "plnšie" bruško z predchádzajúceho kojenia? a potom že je málo mliečka v prsníkoch je len môj subjektívny pocit?

tin007
6. jún 2009

zanebudka, ak mu davas castejsie a grcka moze to byt z dovodu refluxu, ale aj preto, ze naozaj este ma nestravene mliecko v brusku, je preplneny. otazka je, kolko vela vygrcka. ak to nie je vela (tak, ze by to z neho islo prudom), tak by som skor riesila to, ze nepribera (co je rozhodne zavaznejsie ako grckanie). to, ze mas malo mliecka moze byt subjektivny pocit. fakt napis annag, urcite ti polozi otazky a poradi co dalej.

majcik
6. jún 2009

Annag - bez toho, ze by som sa chcela hadat, tak si dovolim trosku oponovat, vlastne len napisat svoju skusenost. Viem, ze Ty si dost odbornicka v niektorych veciach, ale ... 🙂
Rodila som v porodnici, ktora sa pysi titulom Baby Friendly Hospital a vidis - skusena sestricka (pracovala tam uz ked sa moj manzel narodil, cize pred 30 rokmi) mi ponukla klobucik a trapila sa so mnou a malym hodiny - ona mi najviac pomohla s kojenim.
Ja som toho mlieka nemala nikdy vela, ani na zaciatku. Odsavala som si iba v porodnici asi 2x, inac nie, nebolo treba, ani mi nikdy netieklo, zo zaciatku pri kojeni trosku kvapkalo z druheho prsnika, myslim, ze ho bolo tak akurat.
Viem, ze dieta inac saje pri dojceni cez klobucik, urcite nechyti taku cast dvorca, to ano. Len u nas bol ten problem, co som spominala - proste moje velke prsia mu vadili, nevedel sa dostat tam, kde potreboval. Mozno by to bola vyriesila napriklad ina poloha pri dojceni. Ja som kojila vacsinou klasicky v sede, niekedy v lahu a tak mu to neslo.
Mozno sme my vynimka alebo zriedkavy pripad, ze sa nam to takto darilo. Mozno fakt vela zenam tie klobuciky neprospeju. Viem, ze v odbornych publikaciach sa pise, ze nedavat dietatu pit z flasky, nedavat cumlik, lebo to moze sposobit problemy s dojcenim ...ale co spravite s dietatom, ktore si aj po najedeni pcha cele tie malinke pasticky do ust? Alebo si cmula prsteky? Nasa zubarka povedala, ze radsej nech ma cumlik v ustach, ten urcite menej uskodi zubkom ako tie prsty v ustach - napriklad zakriveny palec. Nas Pato si cmulal tie pasticky od narodenia, strasne sa mu supala koza po celom tele, tak preto som si este do porodnice dala doniest cumlik, nepomahalo ani ked som mu navliekla malinke rukavicky na ruky. A cumlik ho upokojil.
Poznam vela deticiek, ktorym flaska alebo cumlik vobec nepokazili dojcenie ... ale tak moze sa stat. Zase upokojovat dieta iba prikladanim na prsnik, hlavne dieta, ktore ma obzvlast silny saci reflex - tak to je dost neprakticke aspon z mojho pohladu. Proste neviem si to predstavit mat dieta prisate na prsnik po cely den ...
Prosim, nechap ma v zlom, ale ked niekedy citam tieto rady ohladom cumlika a flasky, tak si vravim, ze sa to jednoducho neda pausalizovat...

annag
6. jún 2009

majcik

- moja povinnosť je, že musím upozorniť na možné riziká spojené s používaním cumlíka, fľašky či klobúčika. Nikto , ani mamička, ani zdravotná sestra nemôže predpovedať dopredu, že tieto "pomôcky" nespôsobia v budúcnosti problém. Teda ide mi o to, aby mamička,ktorá ich používa, bola informovaná o tom, že môžu spôsobiť veľký problém v dojčení. Aký - to sa tu snažím neustále vysvetľovať. Tiež som patrila medzi mamičky, ktorým bolo kedysi v pôrodnici povedané, že pre ploché bradavky sa prisatie nepodarí a nasilu mi strkali klobúčik. Nevzdala som to a podarilo sa mi to, lebo som už dopredu bola informovaná o tom, že použiť sa nesmú. Práve negatívna skúsenosť pri dojčení prvej dcérky ma viedla k tomu, že sa snažím mamičkám radiť pri dojčení, otrasný zážitok pri "pomoci" rozbehu laktácie je jednou z mojich najväčších stimulácií - o to viac,keď som na sama na sebe zistila, že sa dá dojčiť bez klobúčika, že sa dá vyhnúť naliatym prsiam, že sa dá vyhnúť žltačke a spavému bábetku ...

Drvivá väčšina mamičiek má problém bábo priložiť preto, že sa im bradavka po pôrode "stratí" - vplyvom naliatia, resp. podania oxytocínu počas pôrodu. Vtedy treba dvorec najskôr jednoduchým stláčaním dvorca okolo bradavky "odpuchnúť", následne sa pokúsiť prsník odsať a priložiť bábo. ... niekedy to trvá i celý deň či dlhšie. Niekedy sa bábo neprisáva i niekoľko dní a nakoniec sa to podarí - ak sa samozrejme, nedostane do kontaktu s klobúčikom, fľašou ... Bábetko sa učí prisávať - musí sa naučiť dokorán otvoriť pusu, uchopiť dvorec ... - toto pri klobúčiku, fľaši nerobí. AK sa mu nedá čas, ale sa klobúčik nasadí, tak si vytvorí návyk, ktorý sa len veľmi ťažko napráva.

Cumlík predstavuje riziko pri dojčení, najmä v začiatkoch. Bábetko mätie. Môže zakrývať hlad bábetka - ono si saje naprázdno, je spokojné, spinká - normálne sa dokáže nastaviť na miniatúrny prísun mliečka dojčením. Môže miasť mamičku - však bábo si cucká, je spokojné - (ale nie je i hladné? - to mamička nezistí). Mätie prsníky - stoja, i keď by mali byť dávno vypráznené dojčením - tlmí sa v nich laktácia. Cumlíky sú zdroj infekcie - dennodenne riešim infekcie bradaviek. môže sa stať, že sa na prsníku bude hnevať napriek tomu, že je tvorba mliečka dobrá - môže \"štrajkovať, odmietať prsník\" . Mliečko sa totiž nespúšťa hneď,niekedy po niekoľkých sekundách, občas sa stane, že je to až po napr. minúte . Ak sa to stane bábetku naučenému na cumlík, bude prsník odmietať, však ono nechce cuckať, ono chce piť. Samozrejme, pokiaľ ide o bábo s obrovskou potrebou sať - je to na zváženie, lebo aj ja si myslím, že radšej cumeľ než palček až na kosť vycuckaný - sama seba sa však pýtam, či si tým saním bábo neriešilo napr. len nedostatok blízkosti mamičky. Na prsníku totiž bábo nájde všetko čo potrebuje k prežitiu - jedlo, teplo, bezpečie. Takúto potrebu dávať cumlík majú mamičky, ktoré sa usilujú o dokonalosť podľa múdrych kníh - spať v postieľke, prespať celú noc .... moje deti cumlík nemali a necuckali si prsty, vypozorovala som, že ak mali tendenciu sať naprázdno - že to bolo \"na cumeľ\", vždy som si ich šupla do šatky. v šatke sa upokojili i bez cumľa. Neviem, možno som mala iba šťastie. 🙂

majcik
6. jún 2009

Jasne, chapem.. Verim tomu, ze mnohym zenam moze klobucik skomplikovat zivot. Ale nemusi vzdy, som toho zivym prikladom.

Ja som nemala ani problem s bradavkami, skor tie obrovske prsia ☹ V tehotenstve som dost pribrala, prsia sa mi hodne zvacsili, uz aj pred tehotenstvom boli vacsie, tak si vies predstavit... nasetrim a idem na zmensenie 😀 😀 Ale nie...

Neviem, mne to robil malicky aj po nakojeni, potreboval mat akosi stale cosi v puse, pchal si tam tie pasticky, jasne, ze mu to neslo idealne, bol nepokojny, takze jeho cumlik vyslovene ukludnil. Nemyslim si, ze to bolo hladom. Ked bol hladny, tak cumlik nepomohol 🙂

Kazde dieta je ine, aj situacia kazdej z nas... moja mamina nas mala 6 (teda este aj ma🙂 a hovorieva, ze kazde dieta bolo ine. Jeden chcel cumel, pil z flasky, aj bol kojeny a nebol problem, dalsi cumel a flasku kategoricky odmietal a chcel len prsnik a bola to jedna mama 🙂

annag
6. jún 2009

majcik - ak budeš mať druhé bábo (hádam nebude jedináčik , keď Vás je 6 😕 😅 ) , skontaktuj sa už vopred s poradkyňou laktačnou - treba len zvoliť lepšiu polohu a pôjde to, veľký prsník sa pridržiava, dokonca niekedy spočiatku i vyväzuje aby sa podoprel 😅 ... nie, pchal si pästičky možno pre záhu a potrebu spláchnuť kyselinku , aj unavené bábo si pchá pästičky do pusinky ... a pozri si okazy na viedá v mojom albume 🙂