Dojčenie v nemocnici. Ako na to, keď malá stále spí?

pezo
19. okt 2008

ahojte, prosim vas poraďte mojej kamaratke, ktora ma 3dnovu dcerku - je ešte v nemocnici - snaží sa ju kojiť, ale malá stále spinká, keď sa zobudí tak len na veľmi krátku chvíľu, pri prsníkoch stále zaspí, už schudla a stále papá málo - ako často má kojiť resp. ako dlho a ako dlho má malú nechať priloženú na prsníkoch, - ja tiež kojím svoje 8 measčné bábätko, ale priznám, že ja som tie začiatky nezvládla, resp. zvládla striedavo s fľaškou a UM - až po 3 týždňoch som prešla výlučne na kojenie, ďakujem

mamaetka
19. okt 2008

ahoj, ja som mala tiez tento problem a riesila som to tiez len dokrmovanim z flase, ale potom sa to upravilo a kojila som ho, sice len 4 mesiace, ale predsa

amarelka
19. okt 2008

ahoj, aj moj malý vela spal, narodil sa tri týždne pred termínom, jedna sestrička vravela, že ho treba budiť na papanie, druhá, že sa zobudí ám, jedna, že 5 minút papania mu stačí, ved má malé bruško a druhá, že aspon pol hodku by ma papať, tak som celý čas sledovala v porodnici hodinky, ako dlho už spí a potom kolko papá, ked sa pozriem spať, zbytočne som sa stresovala, a schudne po porode každé babatko, len treba sledovať aby priberalo, potom je to ok, nech si ju prikladá, ked sa zobudí ...a napapá sa kolko potrebuje babatko vie, ale dlhšie ako 4 hod, by som nenechala spat, a ešte som čítala, že babatko može mať jeden dlhší spánok okolo 6 hodín, neviem či ti to pomohlo 😉 vela babatok je spavých a niektoré treba na krmenie budit 😅

amarelka
19. okt 2008

flašu neodporučam,lebo zlenivie babatko, hlad ho zobudí

mamaetka
19. okt 2008

tiez si myslim, ze flasa nie je najvhodnejsia, aj som ju tvrdohlavo v nemocnici odmietala, ale maly schudol 200g a lekarka ma tam nechala o 3 dni dlhsie a nahukali do mna, ze ci chcem, aby dali maleho na infuzie, tak som to vzdala,

amarelka
19. okt 2008

mamaetka, tak áno, blbá lekárka, na infuz, by ho tak skoro nedali, to by musel dva týždne nepriberať, mali ťa viac podporiť ☹ mne malý schudol skoro 300g, ale to normálne, niektoré deti naozaj až o dva t začnú priberať

amarelka
19. okt 2008

hlavne, že je tvoj malý zdravý a hotovo 🙂

mamaetka
19. okt 2008

pri druhom sa zlomit nedám 😀

annag
19. okt 2008

pezo, v podstate je to úplne normálne, to sa po pôrode často stáva.

V takomto prípade treba dojčiť krátko a striedať prsníky, aby sa ako tak prebudilo. Ćiže napr. 3-5 minút jeden, otočiť a priložiť na druhý 3-5 minút. Takto to môže urobiť aj viackrát - kým účinne saje a nespí. Samozrejme, môže ju štekliť, hladkať pod hrdielkom, povzbudzovať tak, aby nezaspala. Jej objem žalúdka je ešte veľmi malý. Stačí, ak bude papať nie dlhšie než 15-20 minút. Inetravly by mali byť max do 3 hodín, aj v noci, vtedy je produkcia mliečka výborná a aj bábetká pekne priberajú.

Kamoška nech veľmi intenzívne odsáva, lebo bábo sa zrazu prebudí, tak nech má produkciu mliečka nastavenú na čo najvyššiu možnú mieru. To isté platí aj o odsávaní - kráko stiedať prsníky a odsávať aj každé dve hodiny, resp. aj častejšie - aj každú hodinu, teraz má jedinečnú šancu sa dobre rozkojiť. Napr. 5 minút ľavý, 5 pravý, 3 ľľavý, 3 prvavý, 2 ľavý, 2 pravý, pauza a o hodinku znovu, nič iné na starosti terza nemá len mliečko. Keďže bábo spinká, musí mliečku dopomôcť aj takto.

pezo
autor
19. okt 2008

ďakujem annag - ale bábätko vydrží pri prsníku len 10 min. a potom zaspí, k druhému sa nechce prisať, jedna lekárka jej povedala, že má prikrmovať každú hodinu - teda že má bábätko budiť každú hodinu - čo je pod+a mňa blbosť ☹

annag
19. okt 2008

pezo, lekárka má pravdu, ak je to tak, tak aj každú hodinu, ale bolo by treba otočiť - ak je to teda 10 minút, tak 5 na jednom a 5 na druhom , lebo ani tých 10 minút nie je možno sanie účinné ak je malá taká spavá