Existuje vôbec samoodstavenie?

angie_l
8. nov 2019

Ahojte kojacie žienky alebo bývalé kojacie zaujímajú hlavne tiež ktoré kojím dlhšie nie len do roka dcérka má 21m stále ju kojím,už by som chcela aj prestať ale som taká na vážkach pretože pri kojení mi veľmi rýchlo zaspí ale budi sa v noci ešte stále na kojenie aj keď už väčšinou je pevnú stravu cez deň normálne aj na noc jej vždy dávam večeru čiže najedena je,ona vlastne aj med sa naje cez deň chce mlieko pretože pozerá rozprávky leží a pije mlieko má to asi ako relax či čo,skúšala som jej povedať že jej nedám bože ten plač 🤣 ja sama neviem príde mi to že už je veľká na kojenie niektorý sa má pýtajú ty akože ešte stále kojiš? V mojom okoli nekoji asi nikto 🤣 čiže sa cítim divne ale veď je to prirodzená vec ale chcela by som max do 2 rokov len toto som hovorila aj keď bola malička že max do roka a už bude mať vo februári dva roky

borka33
9. nov 2019

@evittam asi tak...potrebujú to hlavne tie mamičky, aby si pripadali super dôležité a nepostrádateľné. A len pre to že matkám by chýbal ten pocit tak si furt učia deti na niečo čo už ani nepotrebujú......je to smutné že tak málo matiek učí deti samostatnosti a nezávislosti a namiesto toho ich vychovávajú štýlom ako by mali byť celý život zrastení a potom sa divia keď sa dieťa od nich nevie odlepiť a je nesamostatné (to už ale nenarážam len na dojčenie)

ouwecka
9. nov 2019

Zas bitka o cecky 🤦 sa som za kojenie a som rada.ze nam to vyslo
.poznam deti kt sa odstavili same aj do roka a tiez deti dojčene do 4-5r tiez tie kt nekojili (este vobec) (dlho) a odsudzuju tie dojciace a tiez dojčiace kt odsudzuju tie ktoré ne(chceli)(mohli) dojčiť takze by sme nemali ľuďom hovoriť co maju a nemajú robiť a útočiť na seba
Dojcenie je zdravsie pre deti aj pre zeny ale neumre nikto ked to nebude,problenyy mozu byt na oboch stranach a aj štatistiky nieco hovoria ale nie je to pravidlo a nie je horsia matka kto nedojcila ako ta co dojcila...

evittam
9. nov 2019

@ouwecka Uplne s tebou súhlasím. Proste na každej strane a vsade sa nájde extrém. Ale sama uznaj ze dojciit 4-6rocne dieta je uz akoze k comu? Aj ked mne je to fuk.😏
Ďalej,co sa tyka imunity-dovolim si tvrdiť ze nema nic s dojčením a hlavne dlhodobým. Obe deti sa same odstavili v cca 9-10.mesiaci-ano same-uplne (pre dojcofilky co tomu neveria). A syn bol naposledy chory pred 11rokmi a mal prvy a poslednykrat ATB a dcérka este chora nebola vôbec a ziadne ATB, par soplov nepocitam. Dokonca kiahne doniesol syn az zo školy (mal možnosť minimálne 2x do roka v skolke), dcérka ich dostala od neho (1.5roka) -obaja perfektný priebeh, bez teplot, syn v skole na 11.den od vysypu, dcera v pohode na 8.den. To len príklad k tomu ake sa pripisujú vyhody k dlhodobému dojceniu. Ano v krajinách kde nemaju ine možnosti. U nas ma dieta od roka jest zdravú a vyváženú stravu a MM max.ako doplnok teda ak je to nevyhnutné...

saimaa
9. nov 2019

idem k otázke autorky. Jasne, samoodstavenie je celkom prirodzené. Kedy, to je rozne. Ja vzdy vravim, ze moja dcera sa odstavila v troch rokoch. AlE AK BY SOM TO TAK NESMEROVALA JA, TRVALO BY TO URCITE DLHSIE. Hoovorili sme o tom, ze velke detičky uz nepijú mliečko, ako zaspávaju (nie na prse), že uz treba nechat mliečko malému bratovi atd - čiže z mojho pohladu je to taká drobná manipulácia, ale bez toho to zas uplne nejde niekedy. ja dojčím dlho, ale tiez uz mám nejaké hranice, a stvorročné dieta uz dojcit nechcem. Otázka je, v čom potrbeuje autorka otázky poradiť. Ak nabrať odvahu, že v tom nie je sama, a ze to nie je divné, tak suhlasím. Dojcenie ma kopec výhod aj po dvoch rokoch, a už vobec to v sučasnosti nie je také výnimočné ako volakedy - je kopec žien, ktoré dlho dojčia, aj po tretom roku, akurát o nich nevieme, nehovoria o tom tak (ja tiez hocikomu nevesiam na nos, že pred spaním a v noci este dojčím mojho 2,5ročáka, čo uz chodí do školky :D . Ja mám v tom jasno, rpečo to robím, a nepotrebujem od iných nič počuť. Ja ináč stále čakám, ze to bude so synom také ako s dcérou, to okolo dvoch rokov uz sa v noci na dojcenie nebudila, takže to bolo jednoduchšie zrušiť to uplne. Ale syn sa dojčí v noci furt viackrát..takze ja prečkám zimu (choroby), a na jar sa uvidí. .. Vždy sa hovorí, ze dojcenie je pre matku vec volby, o tom tu nebudem polemizovat, ale v pripade dlhodobeeho dojcenia to podla mna urcite platí - ak uz to pre mamu nie je komfortné, nesilila by som to. Takze moja otázka na atorku: prčo vlastne chces prestat? podla toho sa rozhodni 🙂 ja ked mozem za seba povedat, celkom by som sa potesila, keby moj 2,5rocny uz vie zaspavat sam, bez prsa, a muž by urcite ocenil, keby prsia nepatrili po 5rokoch konecne detom :D :D asi tak .
este k tomu samoodstaveniu vo veku pod 1 rok alebo nebodaj pol roka a podobne. V takom malom veku sa to samoodstavením velmi nenazýva, vacsinou tam je naozaj nejaký iný dovod, nejaký problém s mliečkom, prečo tak malé dieťa odmieta dobrovolne prsník.

mahuliena_biela
9. nov 2019

Samoodstavenie určite existuje. Môj sa odstavil sám, jedného dňa už viac nechcel. A už nikdy nepýtal. Mal asi rok. Žiadny plač, žiadne scény.

ouwecka
9. nov 2019

@evittam 4-6rocne dieťa dojčiť,no to jedno dieta,kt sa dojcilo viac ako 4r poznam a vidim,ze je ine,oproti dvom starsim súrodencom,ale to dojcenie posledne dva r bolo iba cuc mozno 1 x za den a ked bolo chore asi 2 x za rok inak to nema nic spoločne s dojcenim ako ked sa dieťa narodi..
No co sa imunity tyka,tvrdis svoju skúsenosť,mam v okoli deti,dojcene dlhsie ako rok a byvavaju chore dost casto takze ani tu nie su nejake pravidlá,skor statistiky,kt som si presla hovoria o niecom tak všeobecne,takze nebudem tvrdiť nieco na zakl.sbojej skús.ako fakt/pravdu,napr moja dojcena viac ako 3 r a ma 5 bez atb a vaznejsieho infektu ale ako pisem poznam aj dlhodojcne deti kt su chorlavejsie ako priemer.. nepovazujem to za pravidlo
V MM sa nachádzajú latky kt nikdy nedokazeme vyrobiť a dieta ich inak nezíska.ale dokazeme ľudia bez toho prežiť,tak je ro asi uhol.pohladu
Podla mna je lepsie ked sa dojčí aspon do 2 r ak sa dieta neodstavi samo skôr a potom to nechavam na uvazeni každého... Nemali by sme sa do toho starat az tak bies mas to ako s kazdou vecou proste na všetko su rozne nazory,na kazdu jednu vec.. ja som strasny vrtac a mne mamila napr nestačila kukala som ine stranky krd som bola tehotná,u mna v okoli kojenie 0bodov a nemal by mi kto.pomoct.mproblem bol,ze sme boli bez peňazí a nemala by som na umele mlieko a este neznasala som ako decko robit segre mlieko a este vyvarat flasku,strasne som sa tomu chcela vyhnúť 😁😁😁😁😁😁 som rada ze mi ro vyšlo aj preto,ze na onkologiu musim chodiť na ko a tam mi doktor dost o tom povedal, lenže sme tu generácia cca 50r kt bola strasne malo dojcena, tak ... Je to tak no..

angie_l
autor
9. nov 2019

@ouwecka čiže podľa doktora táto generácia ktorá je strašne malo dojcena má preto takéto ochorenia že mlieko je teda asi prospešné či zle som pochopila ? Mne to nevadí osobne vadí mi to nočné budenie a keď niekedy sme v spoločnosti málokedy síce ale napadne ju že chce mlieko vtedy jej jo nikdy nedám lebo je veľká ale plače v mojom okoli som už posledná ktorá kojí kojiť vyslovene prestať by som nechcela ešte podľa do 2 rokov ani neprestanem idem len o to že už mi príde na to veľká môj pocit že deti by sa mali kojiť tak max do tých 2r určite nie keď už chodia do škôlky príde mi to divne tak aj dúfam že tu Nebudme písať zase o polroka že ako odstaviť svoju dcéru a že v 2r už bude koniec

daisylucky
9. nov 2019

Podla mna je minimum dvojrocnych deti, ktore sa odstavia same, napr. ze zrazu mlieko nechcu. Ja len zo skusenosti - mam tri deti (netvrdim, ze je to daka vseobecna pravda), najlepsie obdobie na odstavenie dietata cez den je, ked ma rok az rok a pol (v noci uz aj skor), lebo vtedy sa uz vie naucit upokojit aj inak, napr, ze ho objimes a este nema vyformovanu ,,vlastnu osobnost, svoje ja,, a teda este si neuvedomuje, ze sa chce vyslovene kojit. V tomt veku sa podla mna tato potreba da najlahsie nahradit niecim inym,napr. objatim, cumlikom, ake jenan naucene. A takisto sa okolo roka a pol najlepsie zabavuje cumlika. Lebo dvojrocne dieta si uz uvedomuje same seba, vie presne, co chce a uz sa len tak oblafnut neda. Ale tymto vobec nechcem naznacovat, ze ktoby mal do akeho veku kojit svoje dieta, je to kazdeho osobna vec.

veronikadomanova
9. nov 2019

@evittam nazvať matku čo dojčí staršie dieťa chorou je ok? Áno dojcilo, a aj sa dojčí,o tandemovom dojčení si už počula?

To že sa dieťa dojčí v 4-5 rokoch neznamená že inú stravu nemá,v tomto veku je to práve o tej psychickej stránke,pretože dojčenie nie je len o mlieku ;)
Čítaj s porozumením, nenapísala som že najlepšie pre dieťa staršie ako rok je prsník,ale že keď matka robí to najlepšie čo vie pre dieťa a tým môže byť čokoľvek iné...
A ja som dojčila na x miestach a málokedy bolo vidno že dojcim,väčšinou si ľudia mysleli že dcéra na mne spí...ale ja mám malé prsia,no matky s D-E neukazuju "hole cecky" kvôli okoliu ale preto aby nakŕmili svoje dieťa...a také 9 alebo aj 15 mesacne dieťa sa môže chcieť v reštaurácii nadojcit napr. Lebo ma na začiatku strach z neznámeho prostredia(to môže mať aj na návšteve u starých rodicov) a pri dojčení sa cíti bezpečne...dojčiaca matka má snáď právo ísť do restiky/na návštevu,či pokiaľ koji tak ma byť doma zavretá?
Pri dojčení je vidieť často tak ako keď má žena väčší výstrih,dufam teda že aj z nich si pohorsena ;)
Tu ide o to že ži a nechaj žiť...ja som zatiaľ napr. Nestretla nikoho kto by sa pohorsoval nad tým keď dieťa pije z fľašky,alebo aby niekto vyhnal matku za to že dala dieťaťu fľašu, ale keď dojčí tak je to nechutne a mala by sa zakryť a neviem čo...
Plus k imunite,je to statisticky dokázané že deti majú lepšiu imunitu ak sú dojcene aj to že čím dlhšie sú dojcene,to ale neznamená že je to 100% ....čiže tvoje deti mozu mať lepšiu imunitu aj ked sa dojcilo do roka ako dieťa ktoré sa dojcilo 3 roky....

evelyn0303
9. nov 2019

@derdia dlhodobo dojcene dieta neznamenà zdravsie a emocionalne vyspelejsie , na mamile by ste do dochodku museli dojcit..
Ak pani neciti uz tu pohodu tak nech si povie nie a hotovo, len treba zacat postupne cez den..

evittam
9. nov 2019

@ouwecka Ale ved ja do nikoho nevrtam. A uz vôbec nie do dlhodobo dojčiacich. Mne je to úplne jedno ako dlho ktora matka dojci. Len diskutujem. A proste je nechutne vidiet zenu s holymi prsiami ako jej ich cuca dieta, ktore predtym jedlo brumika ... proste nech si to tie matky nechajú na doma. A názor ze dieťa po roku života MM ako aj ine mlieko nepotrebuje nezmením.😉

evittam
9. nov 2019

@veronikadomanova Este raz-skus čítať co pisem. Viac nemam co dodať.

ouwecka
9. nov 2019

@angie_l No ten onkolog ma 50rocnu prax a je to dr.kt verim absolútne a +som si dost nacitala názory odbornikov a studie je to tak,ze zenske.organy muska pracovať inak vznikaju v noch degenerácie a pato.zmeny -nadory,takze zena ma roditt deti,byt tehotna a tiež dojčiť.. napr u feniek,kr nevrhli stence (aj u mačiek) vznikaju nadory je lepsie ked ma vrh alebo ju pre istotu kastrovat .. ale spat k ludom who vydava a aj figo udporucania pre reproduk.zdravie a aj vyhlásenia ma vsetko (na zaklad.studii nie len tak od brucha...na ockovanie,dojcenie,porody,uzivanie atb, prevencie kardio chorob atd..)
Co sa dojcenia tyka tak znižuje riziko osteoporózy u zien (toto bolo napr pre.mna šok) ale aj zmensuje riziko nadorov maternice a.prsnikov dokonca je skoro (nie =) nulova sanca pri odkojenych 6a viac rokoch na nadory prsnych zliaz a maternice,mne ten dr ukazal na utz ako ma vyzerať prsník a cele mi ro vysvetloval co sa deje ked sa koji a ukazal.obrazky rakovin zliaz kt mali odkojeme dokopy do roka.. samozrejme,ze to nie je pravidlo..
Su ludia napr kr fajčia cely zivor a faka na pľúcach nemaju ale vies..
Who odporuca vylucne dojcenie do 6veku dietata a odporuca dojcit aspon do 2 r života dietata a potom uz ke to ma rozhodnutí.matky a dietata
Samozrejme ze nebudeš dieta nutit dojcit ked nechce,su situácie kedy sa musi aj kojenie ukoncit nedobovolne.skor
.. bud v pohode hlavne,chapes? Co vy dve chcete v ♥️ludi neries vzdy si davo najdu naozaj 😉

evelyn0303
9. nov 2019

@evittam vidiet male babatko je nadherne, ale velke dieta ktore tvori suvetia a hra na tablete, nechàpem 🙂 trhà mame vystrih v obchode, na navsteve.. Urcite mu to o par rokov pomoze 😉

evittam
9. nov 2019

@veronikadomanova S tou "chorou" som to myslela tak ako som to napísala-staci trosku rozmýšľat-ano je chore si mysliet ze 5rocne dieta potrebuje matkin prsník. A ano ak to robí robí to len za podpory matky ktora nevie povedať nie a skor je to potreba matky,ktora da nevie vysporiadať s tym ze dieta uz vyrástlo, ako dieťata. A ano to je môj nazor. Pekný večer.

ouwecka
9. nov 2019

Do 6mes veku..chyba mi tam sloov.mesiacov

evittam
9. nov 2019

@evelyn0303 Ved o tom cely cas pisem. Nemam nic proti dojčeniu dojčata. A tam je to potrebné a da sa to decentne. Ale matky o ktorých pisem som osobne zazila a nielen 1x a vdaka-proste ano "fuj". A este sa tvaria ake su dôležité a skus jej nieco povedať...2rocnemu dieťaťu a starsiemu nie je problém vysvetlit ze proste nie (ano ak nie je nejak postihnute)....A to že to tým dospelým osobám robí dobre a este su vyskerene a obnažené....no aj to je prejav inteligencie...
A nie, nie som ani trošku pruderna (pre rypalky), len je to vrcholne nepríjemné...

evelyn0303
9. nov 2019

@evittam viem ,tiez som to,, cuckanie,, zazivala obcas.. 2roky je vek idealny, rozum odplienkovanie super slovna zasoba, a to mame babu aj chlapceka 🙂
Vsetko sa dà len musime chciet 🙂

evelyn0303
9. nov 2019

@evittam teda, musela som sa na to prizerat..

ouwecka
9. nov 2019

@evittam Ak je fakt ze po roku dieta mlieko nepotrebuje lebo neumrie bez toho tak áno súhlasím 🙂

evelyn0303
9. nov 2019

@evittam v tomto veku deti uz vnimaju aj svoju ,,intimitu,, ja osobne si to neviem predstavit ,prist k mame a potiahnut si :-/

lindusss2016
9. nov 2019

@evittam
@evelyn0303 no tak moj maly bude mat dva roky uz v januari a bol by schopny cucat stale. A nie, nie je mi to vobec prijemne, na verejnosti mi to je proti srsti, ale proste musim mu dat, inak sa s nim neda hnut. Doma to ja osobne uz tiez nepotrebujem a po 3,5 roku kojenia mam toho akurat tak dost a najradsej by som s tym sekla. Ale s nim sa naozaj neda je strasne tvrdohlavy, proste ma vzdy zlomi. A nie je to naozaj o mne, s dcerou sme si to vedeli pekne dohodnut, bolo to bez scen. On je proste ina povaha a vyzaduje si to za kazdu cenu. Tak kde robim chybu? A mozte mi verit, ze ked mi zacne nasilne stahovat tricko niekde v preplnenej cakarni, fakt sa nevyskieram a je mi vrcholne trapne....

evittam
9. nov 2019

@lindusss2016 Ja ti verím. Su deti všelijakej povahy. Dcerka je tiež tvrdohlavec. Ale prepac neviem ako by mi mohlo ani nie dvojrocne dieta nieco spraviť násilne. Proste nie a hotovo. Nech sa aj o zem hodi. A ver tomu,ze sa hodila.😂😉

evkamotka
9. nov 2019

To dojcenie ma miesto dudla a mlieka z flase. Aj od dudla aj od flase (resp nocneho pitia mlieka z flase) raz rodicia odstavuju. Ak by dudel "nespapal havo", aj 4 rocne by s cumlom behali. Ak to rodicom nevadi, nech sa paci. Ak hej, zobrat dudu ci fladu je rovnako sprevadzane placom a vydieranim ako to prso. Uplne to iste. Mne by sa nechcelo cakat do x rokov kym ju to prejde samu, tak skoro to vobec byt nemusi.

krifox
9. nov 2019

Tak presne viem ako sa cítiš. Môj malý ma 3 roky a 4 mesiace. Chodíme do škôlky a stále sa kojime. Nemôžem ho od naučiť, už mi všetci nadávajú. Aj muž sa už hnevá do kedy. Maly mi v škôlke vydrží, ale keď príde domov hneď pýta mlieko. Ako náhle ma zbadá sedieť na gauči, už si pýta cecat. V noci detto. Zaspávame na prsníku a v noci sa budime a chodí za mnu do postele. Myslím si, že skôr ho to upokojuje, ako zasýti. V takomto veku to ma svoje pre aj proti. Je to ozaj už veľa a dúfam, že už prestane pýtať. Ale my sme take nervacke dieťa, že niekedy som zas rada. Je to veľmi rýchli ukludnovak. Strcim do pusy a je ticho a kľudný 😂

zuzanaam
9. nov 2019

@evittam správne, vysvetlím to asi tak, som vyštudovaný biológ a keď porovnáme človeka z ostatnými cicavcami, tie sa dojčia do veku kompletnej výmeny mliečnych zubov. Vedci určili analogicky vek prirodzeného odstavenia u človeka na cca 7 rok života (aj pozorovaním národou žijúcich prírodným spôsobom života). A asi nebude náhoda, že tento vek spomínajú aj staré rozprávky, ako vek, do ktorého keď sa bude dieťa dojčiť, tak získa schopnosti, ktorá iní nemajú (napr. valibuk, ale je ich viac). V starých príbehoch sa ukrývajú stáročné skúsenosti a múdrosť, ktorá je tu pre všetkých, ktorí sú schpní to prevnímať s otvorenou mysľou a srdcom. Ako povedal Dobšinský: "Rozprávky nie sú na to, aby deti zaspali, ale aby sa dospelí PREBUDILI."

dupinka
9. nov 2019

Samoodstavenie existuje, ale to závisí od mentality dieťaťa. Ktoré by sa samé len tak vzdalo pohodlia a uspokojenia, na ktoré je zvyknuté? A pocit, že mama mu je k dispozícii, kedy sa rozhodne?

Môj prvý syn nemal cumlík, pýtal si prsník nnielwn na nasytenie ale aj uspavanie.. Bola som mu ako cumlík. Keď prešiel v 11m na 1 denný spánok, mlieka som mala menej a už mu nestačilo. Dostala som radu od laktačnych prekonať krízu a pokračovať. Ale to som sa rozhodla, že nie. Cumlíku večné robiť nebudem. Poplakali sme si obaja pár dní a bolo.

Druhý syn mal cumlík, ale len v krízových situáciách. V 13 mesiacoch zrazu odmietal tuhú stravu, len prsník. Spustila sa laktacia taká, že to až bolelo, nonstop na mne nalepený. Po mesiaci keď sme ani poriadne nespali, len sa cuckal, som pýtala radu opäť od laktačnych, opäť že len ja musím vydržať. No sekla som s tým. A zrazu ani nevypytal, nechcel, zabudol. Keď som si pýtala radu, čo na plné prsníky, tak namiesto rady má zniesli pod čiernu zem, čo som to urobila.

Ty sama musíš vedieť, čo chceš. Nenechávaj rozhodnutie na dieťa.

damianam
9. nov 2019

Aj my sme si tym presli prave teraz.Kojila som malu do 4r. ktore mala teraz v oktobri.Aj som jej uz vysvetlovala ze je velka a citila som ze uz to nebolo o kojeni ale o dudlovani.A vysvetlila som jej ze maminke to je uz velmi neprijemne😣Po tyzdni to pochopila.Este si sem tam spomenie ale beriem to ze bola dlho kojena a spomina na pekne chvilky😃

maruska.s
9. nov 2019

@angie_l moj prvy syn sa odstavil sam, mal este len pol roka, ja strasne moc mlieka, no on proste odmietal... Najprv cez den, ale v noci v spanku pekne pil. Potom uz ani v spanku nechcel, tak sme skoncili. Druheho som kojila bez dvoch mesiacov 3roky. V noci sa budil aj kazdu hodinu, bola som unavena, mala som problem s dasnami, padanim vlasov, tak som to ukoncila. Bol velmi rozumny, porozpravala som sa s nim a on len, ze ci mu dam teda aspon cajik. 😊 tak som mu dala cajik. Ked sa v noci zobudil s placom, len som mu pripomenula, na com sme sa dohodli, poskrabkala som ho, pohladila a zaspal. Odvtedy uz mliecko nechcel. No a teraz kojim zas, uz sedem mesiacov a uvidime do kedy 😀

veronikadomanova
9. nov 2019

@angie_l neviem či poznáš fyziomamu,tu je jej príbeh so syncekom ;)
https://m.facebook.com/story/graphql_permalink/...