Mám dávať mesačnému bábätku popri dojčeniu aj čaj?

luckalucka5718
22. máj 2021

Dobrý chcem sa spýtať mám mesačné bábo a každý v okolí mi hovoril, že jej mám dávať aj čaj, že je smädná. Chcem sa spýtať čo je na tom pravdy? Stačí len moje mlieko alebo mám dávať aj čaj? Ďakujem za odpovede

tenerifka
22. máj 2021

nie, uplne staci tvoje mlieko, nedavaj ziadny caj ani vodu

luckalucka5718
autor
22. máj 2021

@tenerifka kedy potom môžem začať aj s niečim iným? Ďakujem za odpoveď

janinah
22. máj 2021

Ja som dávala a aj dnes by som dávala aj vodu a detský čaj,hlavne v lete.

miskafilipkovab
22. máj 2021

@janinah v lete by som aj ja davala vodu len tak na osviezenie, inac caj som len na prdiky pri kolikach. Aj tak nepomohlo.

tenerifka
22. máj 2021

@miskafilipkovab no vidis, aj tak nepomohlo.

@luckalucka5718 ked zacnes davat prve prikrmy, tak uvidis, ci dietatku treba trosku zapit. Ale materske mlieko ma tu vyhodu oproti UM, ze mozes dat tolkokrat za deñ, kolko treba. Kazdy pediater ti povie, ze vodu ani caj nedavat. Mam vnucku, ma 3 a pol mesiaca, je plne kojena, byvame na Kanarskych, kde je cely rok leto, a mala nic ine okrem materskeho mlieka nepije, a je spokojna a zdrava

kkovacovak
22. máj 2021

@luckalucka5718 keď je dieťa plne kojené tak stačí to. Maximálne keď je veľmi teplo môže dostať občas vodu. Materské mlieko ale stačí. Vodu pravidelne pridávať až pri prvých príkrmoch. Čaj je zbytočný tiež

sapetka
22. máj 2021

@luckalucka5718 najlepsie v lete ked je horuco davat vodu alebo cajik

margaretka_
22. máj 2021

plne dojčenemu dieťatku netreba dávať vodu ani čaj, ak pije dostatok mlieka, ma dosť pockaných plienok a tak... ja som začala deťom ponukať vodu až ked som zavádzala aj príkrmy. takže po pol roku. v horučavach som viac dojčila, z vody sa vela napiť nevedeli ešte nejaký čas 🙂

didi2102
22. máj 2021

@luckalucka5718 do roka netreba kojenym deťom dávať nič, mám 2deti takto kojene,možno v lete keď sú horúčavy už extrémne na ovlazenie úst,čaj piť nemusia, syn má 3roky napr a čaj nepije vôbec

anile12
22. máj 2021

Kľudne dávaj. Ja som dávala od prvého týždňa. Respektíve ponúkala. Ak nechcela - ne vypila. Ak bola smadná - vypila. A hlavne keď bolo teplejšie

zuzap33
22. máj 2021

@luckalucka5718 keď bude mať plné bruško vody, tak nebude chcieť mlieko. Ja som syna do pol roka len kojila, žiadne čaje ani voda. Raz som mu ako trojmesačnému ponúkla lyžičku vody a ani nevedel čo s ňou, krutil sa a vypluval. Keď som začala s prikrmami, potom sme začali čistú vodu

poslednepogo
22. máj 2021

@luckalucka5718 nedávaj čaj, ozaj až v lete keď bude horúco alebo vodičku

zuzanka.zuzu
22. máj 2021

voda a teda aj čaj zbytočne zaťažujú obličky, nič sa nestane, ale načo? túto dilemu by som riešila pri UM a nie pri MM, to je zázrak kde nič iné netreba. toto leto bude aj na vodu aj na čaj tvoje bábo ešte malé, ponúkaj prso - predné mliečko je riedke, možno mu bude stačiť pár krát sosnúť "napiť sa" a nebude dlho papať. ja si vždy poviem, že v afrike sú plne dojčené bez vody a čajov a nič im nie je 😉

basska_b
22. máj 2021

MM obsahuje na 70 alebo dokonca viac percent len vodu... písala tu v poradni aj detská lekárka, že do 6 mesiacov žiadne tekutiny, len MM

anavianavi
22. máj 2021

Podavanie vody babatku moze byt zivot ohrozujuce. Preco je vysvetlene v tomto videu:

https://www.youtube.com/watch?v=4DQv80biYbs
janinah
22. máj 2021

@anavianavi nemyslím,že niekto leje do babetka vodu na litre,ja som dávala nie silný detský čaj a nepoznali sme koliky či problém s kakaním...ale samozrejme základ bolo poriadne odgrgnutie,pohyb,poloha na brušku,masáže....

jvasenka
22. máj 2021

@luckalucka5718 aj mne to vraveli a poslala som ich do teplych krajin...plne kojenie dieta nepotrebuje ine tekutiny-caj vodu..mm je prenho aj jedlom aj pitim...caj som zacala davat ked sme presli na um resp ako sme zacali s prikrmami...rob podla svojho vedomia a svedomia a nie lebo ti to ini hovoria

zaba21
22. máj 2021

@luckalucka5718
Odporúčania sú také, že netreba dávať vodu. Aj ja som tak robila pri synovi, ktorého som dojčila 1,5 roka. Ale po svojej skúsenosti by som tekutiny v malom množstve zaradila. Môj syn totižto pil celkom málo a nijak sme ho to nevedeli naučiť. Čo je dosť problém hlavne vtedy, ak je dieťa choré a nechce ani jesť.

tenerifka
22. máj 2021

@janinah vies, to co sme robili my, ked sme mali deti, uz po novych vedeckych studiach neplati. Aj ja som davala caj, a dnes viem, ze to bolo zle, a mylila sa aj pediatricka, aj vtedajsie "mudre knihy", aj ja, moja mama, suseda.Deti mali koliku aj tak. Priroda to zariadila tak, ze kojene babatko ziadne tekutiny navyse nepotrebuje, proste vtedy sme to robili zle, rovnako ako ine veci.

margaretka_
22. máj 2021

@tenerifka a my si pockame na nase vnucata a dalsie nove objavy, ze co sme my zas robili zle a treba inak 😀

kristiii
22. máj 2021

@tenerifka nie, každý pediater to nepovie. Naša kázala dávať čajík z fľašky, že ako ho chcem potom naučiť na fľašku, keď bude treba. A veru nemal ani najmenší problém prejsť na fľašku, keď bolo treba, narozdiel od detičiek, čo poznám a viem, že nič iné ako materské mlieko, keď došlo, nechceli a nepili.

kkovacovak
22. máj 2021

@kristiii to je problém keď dieťa nepije z fľašky? Podľa mňa je omnoho dôležitejšie držať ho na prsníku ako dávať na striedačku fľašku. Poznám veľa detí čo od kojenia prešli rovno k poháriku so sosáčikom lebo im fľašky vadili. To je podľa mňa skôr pozitívne

tenerifka
22. máj 2021

@kristiii a preco treba dieta ucit na flasku? Domorodkyña niekde v dzungli na ostrove Sulawesi flasku nepozna, rovnako ako clenka kmeña v pusti v Namibii. Zeby si tam poslala svoju pediatricku, nech im da nejake skolenie, ako sa to ma robit? Ze pediatricku pozdravujem

tenerifka
22. máj 2021

@margaretka_ ano, zasa sa kopec veci zmeni, ale celkovo badat uz teraz navrat k prirode, marketing nech si strcia...

danim
22. máj 2021

@luckalucka5718 Vygoogli si informácie o materskom mlieku. Docitas sa, že najprv tečie “predné mlieko”- na smäd- keď odstriekas je to takmer číre... a neskôr ide “zadné mlieko” sýte na hlad. Keď budeš take malé babo nalievať vodou čajom- vypije ti materské malo- tympadom bude viac-menej na “vode” nebude ti prispievať bude nervózne... a keďže ti neodsaje napr 80 ml ale len 40 ml... lebo zvyšné ml mu zaplnia brucho caj vodu čo mu chceš dat- bude menší dopyt po materskom mlieku... čiže aj menšia tvorba.. ako pri odstavovani... mlieko sa bude tvoriť máličko. Doslova sa ani nerozpumpuje kojenie.. lebo bude maly dopyt- dieta z toho čo dostava nepribera plače a s kojenim si skončila. Googli si info. Na to ten internet existuje. Pripadne sa poraď s pediatrickou. Držím palce a spokojne dieta.

kristiii
23. máj 2021

@tenerifka ďakujem, pozdravím..nie každý má mlieko tak dlho, aby dokázalo prejsť dieťa priamo na pohárik, prípadne ho nemá dosť a musí odmalinka dokrmovať, a to tiež asi nepôjde v jednom-dvoch mesiacoch z pohárika. Ak by to tvoje bábätko dokázalo, tak gratulujem. Poznám dosť báb, čo sa v takýchto prípadoch trápili s fľaškami, lebo detičky na ne neboli naučené. Nech si každý robí ako uzná za vhodné, ja som napísala moju skúsenost a fakt nemám potrebu sa s niekým doťahovať.

tenerifka
23. máj 2021

@kristiii nemozem s tebou suhlasit, nebudem sa dopredu strachovat "co by bolo, keby....", proste zijem, kojim, dieta napreduje....ak sa dostanem do situacie toho maleho percenta, ze sa mlieko z nicoho nic strati, budem potom riesit. Ziadne dieta v zapadnej civilizacii nezomrie od hladu, ked matke zmizne mlieko. Nebudes predsa chodit po ulici s ovrorenym dazdnikom, ked svieti slnko, ked zacne prsat,otvoris. Na Slovensku si dost komplikujeme zivot tym, ze sa strachujeme a pripravujeme dopredu na nieco, co mozno nikdy nepride

kristiii
23. máj 2021

@tenerifka dávaš trápne prirovnania s dáždnikom... takže zrejme nesporis deťom, či sa ich nesnažíš zabezpečiť, čo by bolo keby, lebo predsa žijete teraz. Okej, tvoj postoj, tvoj názor, s ktorým nesúhlasím zas ja 🙂. Ako som písala: nemám potrebu sa s niekým doťahovať, takže ani s tebou.

zaba21
23. máj 2021

@tenerifka
Synovi som pri kojení nedávala vodu cca do polroka. Narodil sa v novembri, takže to nebolo nevyhnutné.
Mám takú skúsenosť, že pri zaradení prikrmov bol problém naučiť ho viac piť, aj keď sme sa snažili. Keď mal cca 20 mesiacov, keď už nebol kojený mal syn celkom mierne hnačky, skončili sme na infúziách, lebo naozaj bol problém do neho dostať tekutiny, či nejaké jedlo. Primárka na detskom oddelení sa vyjadrila, že u kojených detí sa stretava často s tým, že pomerne málo pijú. Takisto sme mali problém navyknúť ho na umelé mlieko po ukončení dojčenia. Na základe tejto mojej skúsenosti by som tekutiny zaradila skôr. Nezovseobecnujem, my máme takú skúsenosť.

danim
23. máj 2021

@kristiii to ten názor včera o 19:13 si myslela fakt vážne? Vaša pediatrička kázala popri kojení davat caj z fľaše, aby si zvyklo na fľašu? To fakt? Jasne, ze potom to mlieko nebude.. lebo z prsníka sa saje úplne inou technikou ako z fľaše. Čiže sa tým spôsobí menší dopyt/ menšie vyprázdňovania materského mlieka tympadom sa znižuje tvorba až zrazu prekvapenie- stratí mlieko ! To keď taká pediatrička bez týchto základných info takto radi mladým mamičkám tak amen. (v dnešnej dobe.. čo dnešnej.. moje dcéry maju 13 a 10 r a tie veci ovládam od tej doby - je toho plny internet ). Keď je leto odporúča sa častejšie kojiť, Resp vodu po lyžičkách ! Sa budeš asi veľmi čudovať no moje deti každá skúsila ešte v nemocnici 1x fľašu, kým sa mlieko rozbehlo. A to som mala veru s kojenim peripetie riadne, no pp večeroch som hľadala na nete riešenie na môj problém a našla som ho. A to som mala vopred naštudované fakt veľa. Moje deti mali potom v 3/4 roku sosak- doma sme fľašu nikdy nepoužili... a ja ani neviem ako sa fľaša používa Haha - deti mali lepšiu kvalitu ako tie smradľavé UM ( som raz ochutnala u kamošky bebu a kokos to je iný humus ta pachuť fuj, nutrilon menej, sunar bez tej pachute.. suseda kojila potom prestala... jasne ze bol problém - chuť úplne ina - ale zas na to tie mlieka existuju , lebo nemôže ozaj 100% žien kojiť) ale učiť dopredu na fľašu... je cesta k UM a nie ku rozbehnutiu a zvládnutiu kojenia. Škoda, že v dnešnej dobe stále je tak malo info o tom- ako neurobiť chyby- a keď už u pediatra.. každá mama nech si robí ako chce... zas tie čo chcú si info nájdu samé.. len jasne že dôvera voči pediatrovi je silná- a ten keď zle edukuje... tak to aj tak vyzerá. Len som ti chcela vysvetlit súvis s učením na fľašu a tej obavy straty mlieka.. lebo práve kvôli fľaši sa to aj stane.