Mám málo mlieka

daniella8
19. dec 2012

poprosim o radu mam mesacne babetko a plne ju dojčim len mam pocit že mam malo mliečka pretože som si odsavala a po dlhom odsavani som odsala len 20 ml mlieka a potom už nič nešlo mala papa ale byva niekedy aj nervozna a uplakana ked sme boli na poradni tak pribrala 23O gram za tyžden a pol sa mi to zda malo ale dr sa k tomu nevyjadrila

sloto
19. dec 2012

neboj sa, 230 g za tyzden je krasne priberanie. ved to mas za mesiac skoro kilo, keby priberala takto stale. mne moje priberaju za mesiac tak 800g 🙂 ak chces skusit zvysit produkciu mliecka, skus pit vela vinei, mne straaasne pomaha. zaklad je naozaj vela vela tekutin. aj ked mozes byt typ zeny, ktorej sa tvori zrovna menej, za skusku to stoji.

alexandra7575
19. dec 2012

@daniella8 Ahoj, moja lekárka vravela, že dieťa musí pribrať min. 150g za týždeň, takže myslím, že tvoja pribrala dosť, určite by sa ti k váhe vyjadrila, keby nebola v poriadku. A čo sa týka odsávania - ja som si nikdy neodsala viac ako 10 ml mlieka , bolo jedno, či pred kojením, alebo po ňom - jednoducho to nešlo odsať - ale kojím doteraz a Paulinka má 11 mesiacov. Aj moja bola zo začiatku veľmi uplakané bábo, tiež som si myslela, že je hladná, skúšala som jej dávať kadejaké UM , nič nechcela, len cicušku, tak som si ju stále prikladala, a čím bola staršia, tak z toho uplakaného obdobia vyrástla. Skús kontaktovať laktačnú poradkyňu, určite by ti poradila 🙂 Prajem veľa šťastia a trpezlivosti 🙂

monika2606
19. dec 2012

@daniella8 Ahoj, to máš ešte fajn, ja som po dojčení neodsala skoro nič, a priberá pekne, ale ak máš aj tak obavy tak ja som si vždy keď som mala málo mlieka tak som brala homeopatiká a jedla motýlium, odporúčajú ho laktačné, veľa som pila, často prikladala, nejaký ten čaj na podporu, a odsávala som aj na prázdno, vždy mi to pomohlo a tvorba sa zvýšila, ale trvalo to vždy nejaký 2-3 dni. A ak je nepokojná tak to môže byť aj niečim iným, možno rýchly alebo pomalý tok mliečka napríklad. Držím palčeky

sisi1503
19. dec 2012

Neboj urcite nemas malo mlieka,len musis kojit a kojit,lebo cim viac kojis tym viac sa ti mliecko tvori. 🙂

iviatko
19. dec 2012

mne odsavanie tiez nejde...ale mlieka mam pre par deti :D ked pide drobec, z druheho mi nacisto strieka ... ledva prehtla, ale odsavat neviem :( proste dieta je najlepsia odsavacka. Pribera krasne a teraz 200g za tyzden.

luba41
19. dec 2012

@daniella8 skús pre "pokoj v duši" skontaktovať nejakú laktačnú poradkynu napr. http://www.mamila.sk/pre-matky/poradna-dojcenia/ 😉

daniella8
autor
20. dec 2012

dakujem vam velmi pekne za rady ste zlate 🙂

demonique
20. dec 2012

@daniella8 Ahoj. skus pripadne homeopatika na podporu produkcie mliecka. Ja som tiez mala pocit, ze mam malo mlieka, urcite mi pomohol aj manzel, ktory ma presvedcil, ze sa mam ukludnit a mliecko pride, ale kamaratka lekarnicka, ktorej plne doverujem, mi odporucila homeopatika Ricinus communis 5 Ch. mamicky si to veeelmi pochvalovali a mne to tiez brutalne pomohlo. ale ako pisu baby vyssie, takez priberanie ako mate teraz je nadherne. so,no stress! 😉

vonicka
20. dec 2012

@daniella8 - vahovy prirastok je dobry, mnozstvo odsateho mlieka nic nevypoveda. Ja som tiez vzdy odsala malo, ci to bolo na zaciatku alebo po 9 mesiacoch, ale mlieka som takmer vzdy mala dost. Mne maly priberal cca 300g za tyzden prve dva mesiace, neskor 300g za mesiac 🙂

tessinka
20. dec 2012

Ahoj, chcem ťa povzbudiť - 230 gr za týždeň je krásna hodnota a vôbec nič si nerob z toho, že si málo odsaješ. Môžeš mať prsia aj vyslovene ako "vechte" a nič si neodsať a dieťatko môže mať dosť. Ja som sa tiež takto prvý mesiac trápila, aj som sa snažila si odsať a skoro nič, ani prsia neboli ktovieako naliate, som si každý večer poplakala, hlavne, keď aj malá plakala, malú som nevážila, nenapadlo mi to, a keď sme prišli k doktorke, tak za mesiac pribrala skoro 1000 gramov, skoro som odpadla. Odvtedy som si veľa preštudovala.

230 gr za týždeň je úžasné, pozri si tabuľky WHO a odporúčané priberanie. 250 g týždenne a viac priberajú napríklad len najväčší papkáči, priemer je 150 -200 gr týždenne. Určite ťa tie tabuľky ukľudnia.

Buď v pohode, prikladaj si ju každé dve hodiny alebo aj skôr, ale nenechávaj ju spať alebo plakať dlho pri prsníku. Prikladaju vždy k obom prsníkom, nech jeden vyprádzni - alebo takmer, lebo to sa nedá, a druhý nech načne - bude to dobrá stimulácia a zaručí ti tvorbu mlieka. A pri nasledujúcom kojení ju prilož k tomu, kde si skončila a kde odsal len trochu. Pri tomto spôsobe si vôbec nemusíš odsávať, ani to nie je vhodné, lebo sa zbytočne trápiš. A keď bude mať tak 3-4 mesiace, môžete prejsť na kojenie len z 1 prsníka - už to možno bude stačiť.

Nemusíš ani nič extra brať na podporu tvorby, len veľa pi, za každým kojení 2 deci za seba a 1 dc za bábätko, spolu okolo 2,3 - 3 litre tekutín denne, viac nemusíš, lebo to sa ani nedá. Pred kojením si daj niečo teplé, uvidíš, ako sa to spustí.

Nič si z toho nerob, že bábätko plače, nedávaj to do súvisu s tvojím mliekom. Ja som sa prvý mesiac naplakala, u nás v rodine nikto nikdy nekojil dlhšie ako 2-3 mesiace, ale som si veci doštudovala a kojila som potom 2 roky, v pohode. NIkdy to nebude celkom bez problémov, ale je to oveľa pohodlnejšie ako umelé mlieko. DRžím palce, máš skvelé vyhliadky.

hradnapani
20. dec 2012

@daniella8 nemozes porovnavat odsavacku s prirodzenym sanim dietata. Samozrejme, ze odsavackou odsajes ovela menej, ako dieta v skutocnosti vypije. Ta hodnota 230 g je krasna, to mas skoro kilo za mesiac, za to ta lekarka musi pochvalit 🙂

kmkke
20. dec 2012

@daniella8 Tak aby ťa ukľudnilo, podľa doktorských tabuliek by to malo vyzerať takto:
Hmotnostne prirastky kojenych deti maju byt nasledovne:
1-2.mesiac - 124-140g/tyzden
3-4.mesiac - 70-105g/t
5-6.mesiac - 35-56g/t

O prikrmovani sa uvazuje vtedy, ak babatko nepriberie viac ako:
113g/t alebo 454 g/mesiac v 1-3.mesiaci
85g/t alebo 340g/m v 4-6.mesiaci

daniella8
autor
20. dec 2012

@kmkke dakujem pekne 🙂