Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

svatava74
22. dec 2012

Ja som odsavala az do 14 mesiaca malemu a davala som aj do laktaria a sestricky sa vzdy smiali, ze je to ako smotana, videli ste krasne usadene tukove casti a to som sa stravovala vyslovene zdravo a maly nemal ani koliky, nic....plne kojeny - odsavany do 6.mesiaca...atd.....cize koliky asi nemozno zvalit na mm z odsavania....teda aspon nas maly prospieval krasne a pokracuje v tom.....krasne viancoce kočky 🙂

majamat
23. dec 2012

@andiekens rcite sa to moze stat, ze sa odsaje len predne, ale bezne to nie je, takze koliky z toho nebudu. ja som odsavala strasne vela a nemyslim si, ze by som mohla za den odsat 2l predneho mlieka. pri odsavani je dost silny tah a mozes odsat urcite aj zadne. ja som mala na mlieku tiez hrubu vrstvu tuku.

hajka007
30. dec 2012

Baby, dajú sa ešte kúpiť v Tescu sáčky na zmrazovanie materského mlieka? Lebo u nás som to nenašla ... a zásoby sáčkov, ktoré mi dala kamarátka už dochádzajú ...

majamat
30. dec 2012

@hajka007 u nas ich ani nikdy nemali, tda v obdobi, ked som to sledovala.

sloto
1. jan 2013

maminky ahojte, včera som písala, že nás pustili z nemocnice. dali nám ATB, tak poctivo berieme. Ale začala som mať problém s jednou z dvojičiek - s Karolínkou, s tou čo bola viac chorá...Malá mi už tretí deň odmieta prsníky, ale úplne! aj v nemocnici som mala problém nakŕmiť ju, pila mi tak 40-70 ml - čo je fakt málo. pred včerom už som z nej bola úplne zúfala, skúsila som si ešte v nemocnici odsať mliečko a dať jej z flašky a herečka mi vypila 120 ml. čo sa to deje?? od včera sme doma a malá furt prsník bojkotuje, ponúkam, ale malá stále odtláča ma, nerváči, vytláča prsník jazykom preč, no ani za svet sa nenapije.... ako mňa asi porazí, ak budem musieť jednej odsávať a druhú kojiť.... poradte čo robiť.

majamat
1. jan 2013

@sloto juj, no s tymto nemam skusenosti, ale su tu take mamicky, ktorym deticky nechceli papat. urcite poradia. drzim palce, nech sa to upravi.

nikam
1. jan 2013

@sloto Veru tazko radit, pri dvojickach je to zrejme uplne ine. Snad by Ti poradili v dvojickovskych temach.
Je mozne, ze si nevladze vytiahnut, je zoslabnuta alebo ma nejaky problem v pusinke? Co im bolo? Mozno ak to inak nepojde, tak chvilku odsavaj a davaj ju na prsnik s cievkou, je dolezite, aby pila dost po chorobe. Drzim palce.

luba41
1. jan 2013

@sloto asi najlepšie je rýchlo kontaktovať nejakú dobrú laktačnú poradkynu napr. http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

bambulla
1. jan 2013

ahojte maminky co musite odsavat mam na predaj pakovu odsavacku Lovi je k tomu este aj mala flaska 150 s cumlom nepouzivana cena ja 20€

luba41
2. jan 2013

@sloto a ešte som zabudla dodať /síce ja nemám dvojičky/ u Tvojej maličkej asi prechádzate dojčeneckým štrajkom a dôvodov na ten štrajk môže byť veľa http://www.mamila.sk/domain/flox/files/pre-pora... / u vás choroba, nemocničné prostredie, stres matky z choroby dieťaťa.../ u nás to nastalo po očkovaní v 4,5 mes. 😒 - proste za bdelého stavu sa dcéra absolutne nechcela prisať, odmietala. Jedine sa dala nakrmiť v polospánku a v spánku. Trvalo to 3 týždne, kým sa to vrátilo k normálu

alexia11
3. jan 2013

@andiekens
@andiekens podla ma sa da vysat aj aadne mlieko, treba pri tom trosku pomoct rucne prsnik masirovat a stlacat pocas odsavania. Ja az od podpazuchy stlacam smerom k bradavke a teda co ja viem, predne mlieko je vodnatejsie a zadne mlieko vydatnejsie. Ked potom pozriem po chvili poharik s odsatym mlieckom, ked chvilu postoji, naspodku je ta vodnatejsia cast a hore je uplne husta zltsia smotana. Takze podla mna odsajem nielen predne, ale aj zadne mlieko.
A co sa tyka koliky, mala ju nema, ma tri mesiace a je v pohode. A keby dostavala iba predne mlieko, bola byaj castejsie hladna a jej staci cca kazde styri hodinky papat.

martina.hedmegova
4. jan 2013

tiez sa pridam... mam male babatko, odsavam... neviem si vynachvalit elektricku odsavacku... mala som rucnu medelu ale trvlo to dlho a bolo to na nervy ale teraz s medela swing jedna kraa... pohodlne a vytiahnem ovela viac ako s rucnou, takze odporucam 🙂

zumasi
4. jan 2013

@andiekens tiez sa pripajam k nazorom ze sa da odsat aj zadne.. ja som sa uplne vyzmikala, skoro doprazdna, a tiez po odstati mliecka bola na nom smotana- ta by z predneho mlieka nebola. ale pocula som uz ze niektorym detom proste MM na brusko nesedi, aj ked niekto by ma za to mozno ukamenoval, no fakt som o viacerych pripadoch pocula. takze tvoje dietatko je teraz spokojnejsie a to je dolezite 🙂

lenka_enka
16. jan 2013

Caute baby, aj ja sa pridavam k "externe kojacim" maminam 🙂 mala ma 6 tyzdnov a kojila som ju len prve 2..a po preplakanom druhom tyzdni (mnou aj malickou) nam pani doktorka vysvtelila, ze sme
1. po porode sekciou,
2. pri nizkej porodnej vahe,
3. pri velmi silnej zltacke
a to su deticky spave a slabucke a nevedia si vytiahnut mliecko...a ja hlupa som si myslela, ze moja si krasne pije, ked je na prsniku prisata az kym nezaspi :D a ona chudatko bola hladna... tak sme nasadili UM a konecne nam prestala chudnut...po tyzdni sme konecne dorastli na dupacky c.50 a dobre ze som sampanske neotvarala 🙂 ale samozrejme hned mala stratila zaujem o prsnik :/ ked jej ho davam, tak ho akurat olize a hned krici ze "neeejde" a pyta si flasu :( ja ju nechcem trapit hladom, tak ju vzdy nakrmim, ale prsnik ani po tom nechce, ved jasne- ked je syta 😠 ....no neviem kedy by som jej ho mala podstrcit, tak si stale odsavam mliecko- produkcia sa zvysuje, ale ani zdaleka nemam tolko mliecka kolko by potrebovala....no neviem ci to este zachranime...ale som rada, ze som natrafila na tuto skupinu, lebo sa citim ozaj ako idiot, ked sa ma kazdy ako prvu vec pyta, ci dojcim a ja som kazdemu ako previnily zlocinec vysvetlovala ako to u nas je....teraz som sa uz spamätala 🙂 a vycitky hadzem za hlavu :-P ved nie ja som sa rozhodla, ze to nepojde, no nie ? 🙂 uvidime ako dlho to vydrzime, som rada ze som sa mohla vykecat 🙂 drzte sa vsetky, nech ste aj s vasimi pokladmi zdrave

majamat
16. jan 2013

@lenka_enka ze Externe 😀 dobry termin.
nezufaj, este sa to produkcia moze celkom dobre rozbehnut. ste na zaciatku a vtedy je telo mimoriadne citlive a dobre reaguje na zvysenu potrebu mlieka. vsak ako babo rastie, potrebuje viac a viac. dokonca aj prisatie a klasicke kojenie este mozete zvladnut. stale skusajte kojenie. mozno ti niektore kocky poradia, ako je dobre dieta prikladat. ja s tym nemam skusenosti. a co sa tyka odsavania, prsniky sa musia uplne vyprazdnit. skus odsavat chvilu aj ked ti uz nic nepojde, aby telo malo signal, ze treba viac. su aj ine sposoby, ako pomoct produkcii mliecka. ja som to nastastie nepotrebovala. napr. vinea, kava caro, caj na kojenie, vela tekutin, homeo a mpzno som na nieco zabudla.
a okolie si nevsimaj. keby nieco, povedz, ze kojis a hotovo. viem ake to je a neda sa to vysvetlovat vsetkym.

luba41
16. jan 2013

@lenka_enka presne tak, ste ešte na začiatku. Ak chceš, skús kontaktovať nejakú laktačnú poradkynu v okolí napr. http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do... a je šanca, že ešte kojenie rozbehneš 🙂

kajom
17. jan 2013

Ahojte,
prosím Vás, nakoľko máte toľko skúseností s odsávaním mliečka, môžete mi prosím poradiť, ktorú odsávačku by som si mala zadovážiť, resp. ktorej sa určite vyhnúť?
Vopred ďakujem 🙂

staniacik
17. jan 2013

@kajom Ahoj. Ja už 6 mesiacov používam Avent manuálnu a som s ňou max. spokojná. Skúšala som aj iné, ale táto je top. 🙂

majamat
17. jan 2013

@kajom ja som asi 10m mala rucnu Avent odsavacku. predtym som mala len taku jednoduchu z tesca, ale ta je na.... ked sa mi Aventka zlomila, tak som si pozicala elektricku Avent a bola super. no chvalia si aj Medelu. tych je viac druhov, no nemam osobnu skusenost.

gabriela69111984
17. jan 2013

@kajom ahoj ja odsavam 10 a pol mesiaca aventkou, elektrickou i manualnou, je dobra, som s nou spokojna. jednu mam dokonca na predaj, kuk bazar. nakolko som mala elektricke dve, kedze som vela cestovala.

mamainprogress
18. jan 2013

@lenka_enka zaklad je neprestavat si ju prikladat stale, cim castejsie, a pokial nepije, odsavat odsavat odsavat. Ja som bola na to tak isto. Maly prespal celu noc od narodenia, ja som si davala v noci 2x budik na odsavanie aby mlieko neodislo. Tie prve tyzdne, mesiace su zlomove. Nakoniec sa to rozbehlo a v 2m zacalo stacit uz len moje mlieko, um sme potom uz nepouzili. Ale mala som to stastie ze maly mi ani po flasi neodmietal prsnik, stale skusal. 2 mesiace s klobucikom, potom uz bez. Stale ju prikladaj, snad si zvykne naspat na prsnik.

ddankaa2
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alexia11
18. jan 2013

@ddankaa2 Tak mne odsavanie trva rozne. Napr. v noci mam mliecka podstatne viac ako cez den. V noci odsajem z oboch prsnikov dokopy cca 430 ml a trva to tak pol hodku. Na obed je mliecka menej, to odsajem tak cca 220 - 250 ml ako kedyz a trva to tak 15 - 20 minut. Odsavam elektrickou odsavackou Avent.

alexia11
18. jan 2013

@lenka_enka Ja som tiez ako ty hodila za hlavu iste veci ked sa niekto pyta, ci dojcim, poviem ze ano. Tiez som si pripadala ako blbec, ked sa niekto na to pytal a ja som zacala vysvetlovat, ze odsavam, a potom z flase mala papa moje mliecko.....kazdy na mna hladel a to tela na nove vrata.....a kazdy ma presviedcal, ze nech to len skusam,prikladat malu stale na prsnik. No darmo som kazdemu vysvetlovala, ze ked to nejde, tak to nejde....ako keby som to asi mesiac a pol denodenne neskusala.....takze som si povedala dost, lebo som potom aj ja mala pocit, ze som naozaj neschopna alebo co. Teraz uz kazdemu hovorim s usmevom na tvari "ano, kojime sa" a mam pokoj svaty.

lenka_enka
18. jan 2013

Dakujem, baby, ja ju skusam prikladat, ale len cez den, lebo v noci by mi susedia nepodakovali- spusti taaaaky krik! Minule som jej popri prsniku nenapadne podstrcila flasu a ani tu nechcela- ale ked som zmenila polohu, tak flasku si normalne vzala...dufam, ze v nej nevypestujem nejaky podmieneny reflex, ze ked si ju priviniem, tak jej idem robit zle 😠 ona spociatku skusala tahat aj z prsnikov aj z flase, ale teraz uz len raz za tyzden chyti prsnik...ono je to asi aj moja chyba, lebo si ju neprikladam casto, len asi raz denne, ked citim, ze mam viacej mliecka...lebo tak normalne ked mam, tak aj mne to ide tazko odstriekavat- to ona by vobec nic nevytiahla tak ci tak...mam blbu odsavacku, tak odstriekavam rucne, idem si kupit asi manualnu aventku, tak uvidim, ci sa ta tvorba spusti...teraz mam len nejakych 60 v jednom prsniku po 4 hodinach, takze nic moc...pijem caje, papam homeopatika, ale mala by mi pomohla najlepsie, keby sa prisala konecne 😝 🙂
Inak co sa tyka tej glorifikacie dojcenia, tak je to trosku extremne na moj vkus- na niektorych forach mam pocit, ze vytahuju vidly a fakle ak nekojis normalne- a ani racionalne dovody nie su schopne akceptovat, ozaj aby sa jedne nekojaca zena musela branit...Ja sa s malou viem potulkat aj bez dojcenia, dam jej masaz, spievam jej...nie je vsetko len o dojceni...no ale bolo by to pekne, keby to fungovalo 😅 dakujem za rady, drzte sa

viki_k
18. jan 2013

Pripajam sa aj ja...Aj ked mna sa to tyka 6mesiacov...Na zaciatku bola velka snaha o kojenie, nasledoval plac - synov aj môj...Velke trapenie ze to nejde. Nemala som prve dni mlieko, po takom tyzdni sa to rozbehlo, zacala som odsavat a stale prikladala, aj ked maly prsnik odmietal. Laktacna poradkyna bola denne na telefone, chodila k nam, pomahala, no nejako sa maly neprisal, proste to neslo. Tak som odsavala, krmila maleho striekackou, cievkou. On strasne plakal. Rychlo sa unavil a zaspal, ale bol stale hladny. No ja som strasne chcela kojit. Az mi raz manzel povedal, ze chce aby som bola spokojna a stastna a nie stale zaplakana. A maly aby bol najedeny a usmievavy 🙂Tak som sa definitivne rozhodla asi po mesiaci snazenia ze si budem len odsavat a kojit z flase 🙂 Prestala som sa trapit a prestala som aj vsade vysvetlovat otazku: Kojis? Hmm, ano kojim ale inak ako sa to naozaj ma robit 🙂 Mlieka bolo cim dalej tym viac, odsavala som zo zaciatku kazde dve hodiny - aj v noci. V piatom mesiaci som mala tolko mlieka ze som nevedela co s nim. Maly ma necelych 6 a pol mesiaca, zacali sme s prikrmom a odsavam už len max.4x do dna. V noci sa konecne vyspim, ziadny budik a odsavanie. Som stastna ze to je tak ako to je, aj ked som nezazila pocit ozajstneho kojenia :( Postupne som si uvedomila, ze nie je dolezite ci dieta je krmene umelym mliekom, materskym mliekom z flase alebo kojene...Je dolezite aby sme svoje deti lubili a prejavovali im svoju lasku, uzivali si blizkost inym sposobom. Prajem vsetkym mamam, aby vydrzali co najdlhsie a netrapili sa tym ze odsavaju. Ved dieta ma materske mlieko...A ze je z flase? No a co 🙂

luba41
19. jan 2013

@lenka_enka ja som Ti tú laktačnú poradkynu odporučila / v dobrom odporučila, je to Tvoje slobodné rozhodnutie 😉 / preto, aby Ti pomohla odstrániť chyby, ktoré pri kojení robíš. Ono "málo mliečka" neexistuje, existuje len zlá technika dojčenia prikladania /resp. neprikladanie/. Čaje, polievky, lieky je len min % úspechu, pokial neprikladáš a kojenie vymienaš za fľašu, tak sa Ti mliečko nebude tvoriť. ono malé bábätko prvé týždne sa pýta na prsník aj 10-13 x za den, to odsávačkou tolko x určite neodsávaš, preto mliečko nie je. A prázdne prsníky nič neznamenajú, mlieko sa tvorí priebežne, ale prsníky musia mať dostatočne veľa stimulov denne. Bábo vyťahá mlieko úplne inak ako odsávačka alebo ruka. Tých 60ml nič nehovorí... Preto Ti radím, lebo vidím presne tie isté chyby u teba ako som robila ja pred rokmi pri svojich prvých deťoch, lenže vtedy nebol ani internet, ani mi nemal kto poradiť a vysvetliť ☹ ... Pri tretej dcére som si chvalabohu naštudovala niečo a postupne doplňala info " za jazdy", pozri stránky http://www.mamila.sk/ alebo http://dojcenie.wordpress.com/ . A ja by som kojila, aj ked pre nič iné, tak ja aspon pre tých cca 60Eur čo treba dať za UM 😉

zumasi
19. jan 2013

@viki_k veeelky lajk 🙂 ja som uz sice doodsavala, zial, ale presne k takemu istemu zaveru so dosla- najdolezitejsie je spokoje babo a spokojna mamina. a este napapane babo 🙂 a ked proste z kojenie napapne nie je, a teda ani spokojne, tak darmo ze kojenie moze byt krasne. snad pri dalsich detoch sa to podari 🙂

zumasi
19. jan 2013

@luba41 no, poznam vela pripadov ked aj pri veelmi castom prikladani naozaj existuje malo mliecka, do jedneho vreca sa to hodit neda. jasne, treba skusit, ale ked je raz malo, tak je malo. a to aj napriek spravnemu prisatiu a pod.

luba41
19. jan 2013

@zumasi jasné, súhlasím. Ale nie je prikladania ako prikladanie... Ak to robím zle alebo vôbec, tak sa daleko s kojením nedostanem. Od toho je napr. laktačná, aby to posúdila, teda ak chce mamina vôbec kojiť. Ak nechce, je to každej osobná vec.