Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

zaneta123
25. aug 2009

uz mam plný mraziak 😢

zaneta123
25. aug 2009

mliečna banka to je vydieračstvo. Vykupuju mličko za 150 sk lier a predávajú ho po 1000 sk. A keďže už experimentujem s potravinami, ktoré napríklad aj nadúvajú, neodvážila by som sa také mliečko dávať práve narodeným detičkám.Asi by som im spôsobila viac škody ako úžitku.

katka.m
25. aug 2009

zaneta: ja som ho dávala kvôli bábôtkám, ktoré ho potrebujú a nie pre peniažky. Konzumovať ho môžu aj keď už experimentuješ, pretože oni ho pasterizujú a tým, že stojí tak stráca tie látky, ktoré nadúvajú. Teda aspoň tak mi to vysvetlila sestrička, ktorá chodila pre mliečko. A neviem ako je to u vás, ale mojej švagine sa narodilo predčasne bábo a dávali mu automaticky mliečko z banky. Tak som si povedala, že možno práve to moje.

zuzkaprofant
26. aug 2009

ahojte sa pridava k vam ja nekojim ale malemu odsavam mliecko a uz asi po 5 krat som vcera prekonala zapal prsnika a chcem definitivne predstat odsavat dnes osm bola u dokyno a ten mi velmi neodporuca brat lieky ze to mleiko zmizne samo ale jak ked neodsajem mliecko tak zase pride zapal ja uz neviem co mam robit ,co na to aby mi mleicko zmizlo ☹

katka.m
27. aug 2009

zuzka: tesnejšie podprsenky, studené sprchy, šalvia, odsávaj len toľko aby sa ti uľavilo, ricinus comunis 30ch,

zuzkaprofant
27. aug 2009

dik katka som si uz dnes dala salku salvioveho caju myslis ze mozem to mleicko co som si troska odsala dat malemu neuskodi mu ked som pila tu salviu, lebo skoda vyhodit 😀

katka.m
28. aug 2009

jasné 🙂 Len teraz ma napadlo, či si ty mala skutočne zápal prsníkov, alebo len sa ti zle dostávalo mliečko von. Lebo vtedy by ti stačilo častejšie odsávať, masírovať a mohla si tak dávať bábu MM aj naďalej bez väčších problémov.

zuzkaprofant
28. aug 2009

katka popravcde uz ma bolia prsniky stoho odsavania mam tam zilu a ta ma uz boli tak som sa rozhodla ze koncime asi to bude lepsie aj pre mna budem sa lepsie citit a konecne sa vyspim lebo tak to cely den len odsavam okolo maleho a pod ved to asi poznate tak uvidime ci sa mi podar odstavit mliecko zatial ho mam pijem od vcera salviovy cajik a dala som si mansiu podprdu takdufam ze pomoze 😀

bzuki
28. aug 2009

Tiez mam vybornu skusenost s mrazenim MM. Ja som musela mlieko odsavat od zaciatku, aj ked som dceru kojila bolo ho velmi vela, tak sme prikrmovali susedku nad nami o mesiac mladsiu. No a ked som neplanovane ale predsa nastupila do prace a par tyzdnov bola mimo domu, MM sme mrazili do zasoby a nasledne ho manzel daval dcere. Ked sme sa prestahovali, zase sme nabehli na kojenie - ako keby to ta jej mala hlavicka vsetko chapala. Teraz rano a poobede kojim, a ked som v praci ma mliecko z flasky. Ale z toho, co tu citam je asi naozaj vynimka. Vobec sme nemali problem, ze by si zvykla na flasu. Akurat tesne po porode sme ju to so sestrickou asi pol dna pracne ucili. Plakali sme obe, ale zvladli sme to.

katarina822
29. aug 2009

ahojte ja sa pripajam zatial odsavam takych 15dni ale planujem co najdlhsie mala sa nechce vobec prisat a nechce tahat.tak aspon takto dostava moje mliecko.

katarina822
29. aug 2009

poradite mi ak si odsajem napriklad 80ml a mala vypije 50 ml zvysok date do chladnicky a znova pouzijete alebo vylievate. moja chce pit tak po 1a pol hod.po 50-60ml.ale doktorka vravela ze musi vypit viac ze uz ma vypit aj 100ml tak jej davam viac ale nechce viac zatial.

katka.m
29. aug 2009

1. zvyšné mliečko daj schladiť do ľadničky a mpotom môžeš priliať už k zmrazenému, ale použiť musíš podľa doby zamrazenia prvého, ktoré tam vleješ. Čiže ak si zamrazila prvé 1.9. tak 1.3. by si mala spracovať.
2. Môj syn pil v tomto veku 40ml každé 1,5-2 hodiny. Neskôr sa interval aj množstvo upravovali. Ako polročný začal piť 100ml dávku, ako ročný až doteraz vypije na jednu dávku 130-180ml a to má jeden a pol roka. Viac nevypije, nezje a je to v pohode. Nemôžeš povedať aby dieťa vypilo 100ml v tomto veku, lebo každé je iné a doktorka by to mala vedieť najlepšie. Rastie? Priberá? Tak nech to nerieši, pretože dieťatko najlepšie vie koľko mu treba. Ty nestresuj, je to v pohode. Kuk www.kojeni.net, tam si nájde, koľko má na deň vypiť bábo v jej veku a váhe. Poľa mňa ti pije úplne normálne.

maca793
29. aug 2009

ja som si len odsávala mlieko pri všetkých deťoch, pri dvojčatách som nekojila pretože som mala strašne veľa mlieka písala som si každé odsatie takže do mesiaca som "nadojila" 75litrov mlieka, pri malej do mesiaca 40litrov mlieka. kojiť som neskúšala, lebo nechcela som sa zdržiavať časom vedela som aspoň koľko vypili. mliečko pri dvojčatách som mala do 2,5 mesiaca potom som dostala silný zápal prsníkov tak som to ukončila a pri Karolínke som mala mlieko do 4,5 mesiaca a potom akoby prútikom niekto švihol som v priebehu 2 týždňov stratila úplne mlieko.

mufo24
30. aug 2009

Ja som pre Martinku odsávala 3 mesiace, lebo ona sa na prsník neprisala nikdy. Raz bolo mliečka viac, pri stresoch menej. Aj som namrazila ale postupne potrebovala viac tak sme začali dokrmovať a potom skončili úplne na Nutrilone. Bolo mi to hrozne ľúto, poplakala som si, lebo moje predstavy boli úplne iné. Všetko som mala naštudované a ani vo sne ma nenapadlo, že skončím s odsávačkou na prsníku namiesto bábatka. O tom koľko času vo dne i v noci mi to zabralo ani nehovorím... Potom keď som prešla úplne na Nutrilon a nemusela som žmýkať každú kvapku mlieka mi svojím spôsobom aj odľahlo. Mám druhú dcérku a dojčím ju od začiatku bez jediného problému. Teraz už viem, že chyba nebola vo mne. Obdivujem každého kto má snahu dať bábu to najlepšie aj keď je to komplikovanejšie a držím prsty nech mliečko čo najdlhšie vydrží 😉

katarina822
31. aug 2009

ahojte baby aj ja som sa naplakala a mala moja tiez ked sa stale pokusam aby chytila a tahala.v noci v klude odsavam mliecko ale cez den je to tahsie chcela by som ist na prechadzku no kym sa napapa kym odsajem mliecko kym sa poobliekame tak von sme max.30min.ale aj to je lepsie ako nic.myslela som ze pokial ma zena mliecko tak by nemal byt problem ja som si nastudovala vselico o tehotenstve a o porode ale o kojeni nie brala som to tak bude mliecko prisaje sa napapa.a bude ok.ale nieje to tak. a este je dost nepokojna chyba jej cucanie a dost place mi cez den.dufam ze co najdlhsie vydrzime ze bude mliecko.

pasoa
3. sep 2009

katarina, držím ti tuho palce. neboj sa, ono to iba zo začiatku je také trošku "problematické", ale ak budeš mať pevnú vôľu, časom sa ti to tak zautomatizuje, že ti to už ani nepríde. Isteže si časovo obmedzená, a často aj priestorovo, no stojí to za to.
môj syn bude mať v nedeľu pol roka, pekne priberá a ja som veľmi veľmi šťastná, že to z môjho MM. Mliečka mám stále dosť, vždy ráno veľmi veľa (matúško prespí väčšinou celú noc, no a tak ráno odsajem aj 3 dcl) a poobede zas menej, tak dolejem z toho ranného prebytku.

K tej odsávačke Avent IQ, tak som ju napokon kúpila v bazáre a je super, som s ňou navýsosť spokojná. KEby som to vedela skôr. Vyše 4m som makala s ručnou Medelou. Ide to s tou Aventkou síce dlhšie, ale bebolestne a hlavne, je to tých 20 minút, čo si môžem urobiť iba pre seba. Syn je v lehátku a ja mám jednu ruku voľnú, čo je super, môžem si čítať, jesť, utierať matúškovi prípadné grcky (reflux), alebo len tak zavireť oči a oddychovať...
Vo výbave je termo taška a chladiace vankúšiky, tak sme už boli dokonca 2x na výlete a odsávala som na deke na lúke, čo som si s ručnou nevedela ani predstaviť. A mliečko som šupla hneď do tašky, kde bol chládok, no super... 🙂

všetkým vám držím palce, žienky!

ededik
3. sep 2009

Baby, moja malá začína odmietať moje mlieko z fľašky...je mi z toho smutno.... ☹

katka.m
5. sep 2009

ededik: Skús jej dať doň trošku nemliečnej kaše, napr. Nestlé alebo Alnatura z DM. Sú ochutené tak jemne, a možno to zaberie. Ona je už staršia, tak ti už začína vymýšľať.

annag
5. sep 2009

ededik, môže jej vadiť enzým lipáza, ktorá zmení zamrazením a rozmrazením chuť mliečka - v takom prípade môže pomôcť ohriať mliečko na vyššiu teplotu -ako pri pasterizácii - keď idú bublinky okolo fľašky - ako keď zaváraš. Síce sa niektoré dôležité látky zničia, stále je to lepšia voľba než UM - pasterizuje sa každé mliečko v laktačnej banke - i keď tam je dôvod hygiena . Potom ho prudko ochlaď .

mima3
5. sep 2009

ahojte dievcata, vidim, ze nie som jedinal čo "koji" odsatym mlieckom cez flasku. neviem, ci sa to tu niekde pisalo, ale zbeznym pohladom do temy som to nenasla... chcela by som sa spytat ako by som mala odsavat, aby mi mliecko vydrzalo co najdlhsie.. mam odsavat z jedneho prsnika a neskor z druheho - s odstupom nejakeho casu?.. alebo z oboch - bezprostredne za sebou?? a ako casto? mliecka mam zatial akurat kolko maly potrebuje.

annag
5. sep 2009

mima3 - musíš obidva prsníky vyprázdňovať často - teda asi každé 2-3 hodiny deň aj noc ...

ale máš malinké bábo, je veľká škoda ho priamo neskúsiť dojčiť - skús s skontaktovať: Levice: Denisa Urbanová (os. n. za poplatok) - 0907 381 596, 0904 543 038, medulienka@materskecentra.sk

mima3
6. sep 2009

annag - dakujem ti velmi pekne.. my sme sa uz s pokusmi o kojenie vytrapili, aj v porodnici, aj doma.. ale za pokus nic nedam, takze hned zajtra skontaktujem tu pani, co si mi odporucila, uz teraz som zvedava, ci mi bude vediet pomoct.. ale zase budem vediet, ze som spravila pre to vsetko.. nastastie mliecka mam zatial dost a ked aj odsavanim, ale som rozhodnuta maleho "kojit" co najdlhsie, i ked to nie je jednoduche.

aj vam vsetkym ostatnym "odsavackam" prajem vela mliecka a trpezlivosti a spokojne babatka..

mima3
7. sep 2009

annag - tak na tvoju radu sme skontaktovali tu pani a bola tu a dala nam cenne rady.. a vyzera to tak, ze to pojde, nechcem to este zakriknut, ale maly sa zacina chytat a zatial sme od obeda na krmeni z prsnika.. je to trosku nervozne a neiste, ale snad si zvykneme.. este raz dakujem velmi pekne.

mima3
10. sep 2009

no tak ja od navštevy laktacnej sestry kojim... ale zase mam problem, zranila sa mi jedna bradavka a to tak, ze sa mi tam vytvorila aj mala chrasticka, tak sa bojim malemu z toho prsnika davat jest a zaroven to taj velmi boli, takze si ju liecim a nehrozi ani odsavacka... snazim sa odstriekavat si mlieko rukou, asi to velmi neovladam, lebo neodstriekam dost, urcite sa tam tvori viac a aj citim na prsniku, ze nie je dost prazdny..
baby, poradte nejaky link na internete, kde je dobre popisane a hlavne pokreslene ako spravne rucne odstriekavat mlieko.. resp. dajte vlastne rady.. najlepšie by bolo video.. nič mos som nenašla... vopred dakujem

given
10. sep 2009

Ahojte, tak sa pridavam k vam, co odsavate. Ja sa ale sucasne snazim aj kojit, ked to ide. Zacalo sa to vsetko uz v porodnici, kde laktacna sestra skonstatovala, ze luxusne kojim, no ale maly dostal taku zltacku, ze bol potom uz na novorodeneckom pod lampou a ja som musela zacat odsavat a nosit mu mliecko. Ked som ho aj mala pri sebe, tak stale spal, zaspaval pricucnuty na prsniku a tym padom malo jedol. Aby priberal a nedali ho na infuziu, co realne hrozilo, tak sme sa so sestrickami snazli napchat do neho co najviac mliecka a tak sme mu davali odstriekane z flasky.
Ked nas pustili domov, tak som zas mala problemy ja - zapal prsnikov a tak som brala antibiotika. Snazila som sa ale dalej kojit, vysledok - doranane bradavky.
Potom nastupil dalsi problem - silny spustaci reflex plus vela mliecka. S tym sa koji velmi tazko, skusam teda rozne polohy, aby to malemu tak netieklo, ale skoro stale skonci mokry od mliecka. Ked sa snazi trosku obmedzit ten prud, co mu tecie, sklzava na bradavku a to dost boli. No ale ma to vyhodu, odsavacku sice mam, ale ju nepouzivam, staci, ak mam prichystane 2 pohare a uz to tecie. Cize prisat sa vie, ale pije dost hltavo a prerusovane - pusta sa a zase chyta.
Takze to kombinujeme, snazim kojit, ale je to boj.

pasoa
5. nov 2009

ahojki, opäť som sa vrátila do tejto témy aby som iba napísala, že zajtra má môj anjelik krásny 8 mesiačikov a stále papá moje MM, aj keď už dávame zeleninku, ovocie, kašu, tak tú kašu s MM (hoci mi dr. chcela dať na predpis UM H.A., som odmietla.. veď načo, keď mám vlastné??) a na desiatu a večeru MM. Som veľmi rada, že som to dotiahla potiaľto a dúfam, že ešte dlho potiahnem.

Držím palce všetkým, vytrvajme a podporujme sa navzájom. 😉

fanta
5. nov 2009

Ja tiež už šiesty mesiac odsávam mliečko. Počkám ešte do konca šiesteho mesiaca a začnem prikrmovať. Chcem sa ale spýtať, keď už nebudeme toľko papať mliečko, len cca napr. 3x denne, aj tak si ho budem musieť odsávať každé tri hodiny? Bojím sa, že keď obmedzím kojenie len na toľko, koľko malá potrebuje, že sa mi prestane tvoriť a prídem oň ☹

deina
5. nov 2009

Baby, naozaj vas obdivujem, ze ste to tak dlho vydrzali s odsavackou. Ja odsavam zatial len 6 tyzdnov, ale teda je to velmi narocne, najma casovo. Maly je predcasne narodeny (33tt), v nemocnici ho krmili sondou a z flasky, na prso velmi nechcel, nevladal. Snazim sa odsavat co najcastejsie, lenze mam tu este takmer dvojrocneho maleho a uz zacinam mat taky zly pocit, ze kvoli tomuto ich zanedbavam oboch. Nuz sa snazim odsavat, kym starsi spi alebo je vonku s babkou alebo tu mame aj tatina... Mladsiemu zatial staci to, ze je vedla mna a je spokojny.

Dnes mam asi krizu, nejako je toho mlieka menej, uz som musela vytiahnut aj mrazene z chladnicky. Najlepsie by asi bolo prejst na kojenie, Matko sa uz prisaje, aj taha, ale malinko vytiahne a priznam sa, ze casto mi je pohodlnejsie a rychlejsie dat flasku ako sa trapit s prisavanim (najma, ked mi tu beha Misko a nieco potrebuje).

sisulka7
6. nov 2009

babulky, klobuk dole pred tymi, ktore to tak dlho vydrzali, my mame tiez taky problem. Odsavam v podstate od narodenia, mala sa nevedela prisat, jedina moznost bola cez klobucik a aj to sme sa neskutocne trapili a vypili hrozne malicko. Snazila som sa aj prikladat, aj sme skusali uplne vypustit flasu, ale boli to dva dni utrpenia a vzdy som nakoniec povolila. Robim to niekedy tak, ze najprv nakojim a potom dotlacim flasou, lenze poslednou dobou je stale hladna, prso mi uz odmieta, place a ja nemam tolko odstriekaneho mlieka, ona by mi papala kazde dve hodky 130 ml,lenze ja nazstriekam mozno 100 za tri, styri hodiny, takze som musela pristupit k umelemu a 1x denne, obcas 2 x sa dokrmime bebou.
Vy ste nemali problem s malou produkciou mliecka? Ako ste to riesili. Snazila som sa aj prikladat co najcastejsie sa dalo, lenze mala som pocit, ze potom odsajem este menej a mala je hladna. Uz sa mi vsetci smeju, ze by sa na cele kojenie vys.....li a ked jej nevadi umele, davali by umele. Okrem toho maveme hrozne koliky od narodenia a vtedy ma problem sa prisat aj k flasi, nieto k prsniku.
Umele pouzivam necely tyzden, ale rada by som len kojila keby sa dalo, ale zasa nenecham dieta hladne.

deina
6. nov 2009

Sisulka, ja sa tiez obavam, ze malemu zachvilku moje mlieko stacit nebude, ze ho uz nebude dost a budem musiet vytiahnut Bebu. 😒 Tak ako aj ty, prikladam, prikladam a toho mlieka aj tak nie je viac (ale mozno by ho bolo menej, kebyze neprikladam vobec). Mne zabera Milk More Plus na zvysenie tvorby mlieka.

Mam par otazok pre tie, ktore uz dlhsie odsavate. Ako dlho vam trva jedno odsavanie (oba prsniky)? Mne aspon pol hodinu, ide to dost pomaly a odsajem takych 100-120ml, niekedy po dlhsej prestavke aj 150ml, ale niekedy (ked odsavam castejsie) len 80ml. Kolko sa vam dari odsat na jedenkrat? Odsavacku mam Aventku elektricku, som s nou spokojna, len sa mi zda pomala (ktora je rychlejsia?). A este nieco som chcela, ale teraz ma to nenapadne...