Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

majamat
21. mar 2012

@priadka asi 5 dni odsavam len 2x, lebo ma to uz rozculuje. minule som zaspala pri telke a mm ma zobudil o polnoci, ci idem odsavat. rano, ked vstanem, tak najskr sa najeme atd. a potom upratujem. az potom odsavam. minule mi mala spala a teraz ked je chora, tak kasle a budi sa. ani som nestihla poodsavat. na zaciatku to bolo tazke, ale vedela som, ze to mala potrebuje. teraz ma to uz aj obtazuje. najhorsie je, ze uz neodsavam tak casto a po tolkych hodinach nemozem cakat, ale niekedy sa neda. mala je nervozne a reve, alebo musim este nieco ine robit a potom sa mi neda poodsavat. ozaj a mlieka mam uz len okolo 250ml za den. ani to malej nestaci na 2 davky, co pije. vcera som jej skusila dat UM, ale odmietla. no vecer pojedla celkom dost rozku, tak aj to mohol byt dovod. dnes tiez vyskusam. dufam, ze dnes popije.

chrenik
21. mar 2012

Laktacna poradkyna mi este poradila caj z anizu, fenyklu, majoranu, rasce a kopru a odsavat kazde 2 hodiny najmenej 20 minut. Poviem Vam maminky, ze za 3 dni som takmer prisla o mlieko, proste sa mi uplne zastavila produkcia.
Teraz znova beriem mottilium a more milk plus a som opat na tych 400-500ml denne. Dufam ze si to udrzim.
Dakujem kazdej z Vas za podporu a rady

priadka
21. mar 2012

@majamat ja ta uplne chapem. Do takeho stadia som este nedospela, aby ma to vyslovene rozculovalo, ale obtazuje ma to dost. Aj ja odsavam este o polnoci a ked sa mala do toho budi tak aj neskor a do postele sa dostanem obvykle 1:30. Rano som mala kedysi cas odsavat, lebo dcerka dlho vyspavala, mala taky posunuty rezim, lenze teraz sa budi aj o siedmej a to sa musim postarat najskor o nu = ranna hygiena + cvicenie vojtovky + ranajky (stale ma tie problemy s prehltanim, takze to vezme vela casu) a ja sa dostavam k odsavaniu okolo 9:00 niekedy az 10:00 😝 A vtedy az ranajkujem. No neviem sa zobudit skor, aby som sa najedla a odsala este pred jej zobudenim. Ved to by som ani nemala co odsavat o siestej rano ☹
Aspon ma tesi, ze nas drobec je vesele slniecko, keby bola este obcas umrncana ako tvoja Veronika, to by som asi nezvladala... inak mna strasne mrzi ten cas straveny s odsavackou na prsiach, ktory by som cez den ozaj vyuzila, ani nie na upratovanie a kraviny, ale pre dcerku. Mozno by sme aspon stihali chodit kocikovat popri cviceni vojtovky, lebo takto sa to neda 😖

majamat
22. mar 2012

@priadka ja som tiez tak neskoro zvykla odsavat a spavat som chodila tiez tak neskoro. teraz odsavam aj trosku skor, ale ked si skor lahnem, zobudim sa moc skoro. uz neviem dlho spat. ja nemozem odsavat predtym, nez sa mi mala rano zobudi, lebo ked vstanem z postele, vacsinou sa zobudi a navyse casto byva rano v nasej posteli. celu noc spi v svojej, ale rano sa budi a tak ju vezmeme k sebe. ja rano upratujem preto, lebo Veronka je vtedy najlepsia. teda vacsinou. pocas dna je aj celkom fajn, hra sa, ale keby som zacala nieco robit, tak je hned pri mne a mrnci. pri odsavani moze byt pri mne, ked chce, ale pri upratovani sa to neda. predtym som tiez odsavala hned rano. tiez ma rozculuje, ked sa niekam chystame a dlho to trva vdaka odsavaniu. zboznujem, ked sa mm stazuje, ze sme vyrazili neskoro a pri tom mi vobec nepomoze. v poslednej dobe sa stalo, ze pomohol, ale to bolo o nicom. dobre bolo, ze malu prebalil, niekedy aj 2x a zacne ju obliekat, ale vzdy vtedy, ked ja uz nemam co robit. tak moc casu neusetrime. aj vecer, ked zaspim a musim vstat, aby som poodsavala. je to nanic. inak vcera mi zas odmietla to mlieko. neviem, co vymyslim. bojim sa, ci vobec bude chciet UM. musim jej ho skusit ponuknut rano. vtedy je hladna. vecer jedla chlebik o 19 hod, ale mala pri tom volny pohyb, tak to trvalo hodinu a o hodinu som jej dala mlieko. mozno bola syta. uvidime. ak nebude materske mlieko, musi sa prisposobit.

majamat
22. mar 2012

@priadka inak tu vojtovku ti nezavidim. my to nastastie nemusime. Veronka je OK a od narodenia ma pevne svaly, lebo vzdy ked sa zlostila, vselijako sa napinala, krutila a pod. vela sa pri zlosteni hybala a tak si cvicila svalstvo.

nikam
22. mar 2012

@majamat Klobuk dole, ze si takto dlho vyrdzala. Ked som nakukla sem do temy, uz si tu radila, ja som s odsavanim po 8,5 mesiacoch skoncila (uz nebolo co) a Ty si este stale tu. Ake UM davas Veronke? My sme davali BEBA 2HA zo zaciatku, nebol vobec problem, akoby si ani nevsimol rozdiel. A teda je, to UM vyslovene smrdi.
@chrenik Drzim palce.

majamat
22. mar 2012

@nikam diky, ja som skusala z DM drogerky . tusim babylove. je najlacnejsie a to zakladne zlozenie ma podobne ako sunar nutradef. a ine. napr. sunar complex 3 a sunar 10 su zlozenim rozdielne mlieka. ostatne maju rovnaky zaklad, ale rozdiel bude asi v tych specialnych latkach, co obsahuju. myslim si, ze po roku to uz nie je take dolezite. ked som bola tehu a prezerala som si UM, keby nahodou bolo treba, tak som chcela pouzivat sunar nutradef., ale teraz uz je starsia.
keby som sa snazila odsavat castejsie, tak urcite este viac ako 3dcl odsajem, ale uz je to dlho a stracam tym vela casu a vela toho odsuvam, koli odsavaniu. co je najhorsie, ze niekedy musim dat prednost odsavaniu pred dcerou. vsak to asi poznas. no a za ten dlhy cas, som teda toho mlieka vyprodukovala. gynekolog sa ma minule pytal, ci niektora mamicka odo mna mlieko nechcela. poznam jednu, ktorej by sa to hodilo, ale nejak sme to neriesili a okrem toho poznam 3, co maju rovnako stare deti a este koja. este sa ma pytal, ze ci som ho skusala pit. skusala, ale citim v nom nieco ostre. mozno nejake mineraly a pod. aj v UM to citim.

priadka
22. mar 2012

@majamat k tej chuti a voni mm, ta mineralna chut je podla mna zelezo. To tam citim ja. Ovela vyraznejsie je to v zamrazenom mm, ktore je mimochodom nechutne, aspon to moje teda 😀 Akonahle prejde mrazakom, uplne sa chutou i vonou pokazi.
A co sa tyka hektolitrov vyprodukovaneho mlieka, to ma nenapadlo odhadovat, ale uplne ma dostalo, ked som si spocitala, ze uz som urcite odsavala vyse 2000-krat 😝

majamat
22. mar 2012

@priadka ani mne a to mrazene nepaci. ani ja som neodhadovala, kolko mlieka to bolo, ale mavala som aj 2l za den, takze vela.

majamat
22. mar 2012

@priadka ozaj, mala mi odmietla teraz vecer aj moje mlieko, takze to asi nebude tym UM.

anielik27
22. mar 2012

moja maličká sa narodila v 25tt malá bola v inkubátore ☹ , tak som musela tiež odsávať asi po 2 mesiacoch sa naučila na fľašku, a po prepustení začal doma boj 😠 .Stále som odsávala ale najprv som ju prikladala,trvalo to cca 2 mesiace a ja som celá šťastná mohla odsávačku odložiť. Dnes má malá rok a mesiac stále a sa kojíme 🙂 Mala som fľašku aj cumel od Aventu jednotku, je tam tak malá dierka že sa musela namáhať aj pri pití z fľaše. držím palce 😉

chrenik
23. mar 2012

@anielik27 tak to klobuk dole ze si to vydrzala.

anielik27
24. mar 2012

to je práve to že sme sa naučili kojiť, lebo keby som mala odsávať tak to už dááávno vzdám. je to namáhavé a obdivujem mamičky ktoré to nevzdajú 😉

teleranka
4. apr 2012

ahojte babenky. Chcem sa opytat na postup pri odsavani a krmeni drobceka z flasky. Viete mi pls napisat,aky je postup od odsatia,uskladnenia az po nasledne krmeni? ja si odsajem mliecko a povedzme,ze pojdeme na cely den niekam. Ako to mliecko potom zohrejem? ako dlho moze byt v nejakej termoske, alebo ako sa to vlastne robi? ak by som mliecko zamrazila, ako ho ohrejem a?a ako dlho moze byt mliecko v chladnicke, mraznicke? vobec nerozumiem celemu procesu od odsatia az po krmenie, ked medzi odsatim a krmenim prejde nejaky cas.. Vyjadrujem sa ako trubka,prepacte,snad ste pochopili,co myslim. Zatial mam teda kupenu len odsavacku,co vsetko mam ece dokupit? Vopred dakujem za vsetky rady!

martini
4. apr 2012

Baby aj ja patrím do klubu 🙂 Ja si mlieko odstriekavam ručne (odsávačky akosi nefungujú) už takmer 5 mesiacov...zatiaľ sme len na MM, ale keďže mlieka je stále menej a menej, tak už vyberáme zásoby z mrazničky...mám pocit, že som hrdinka, že toto som doteraz vydržala a keď tu čítam aké veľké sú vaše deti a stále odsávate...tak fakt vzdávam hold a klobúk dole...ste super mamy 🙂))

priadka
4. apr 2012

@teleranka prepac, ale ja som asi nechapava, vobec nerozumiem a neviem si predstavit dovod, preco uz mas kupenu odsavacku a rozmyslas nad logistikou odsavania mliecka, ked podla pasu rodis az o 3 tyzdne. Mysli pozitivne - ze ju nebudes potrebovat 😉 Dufam teda, ze dojcenie nie je vopred u teba vylucene 😕

priadka
4. apr 2012

@martini tak ty si superdojka 🙂 To je uzasne, ze sa ti dari bez odsavacky zabezpecit mliecko dokonca aj do mrazenych zasob. A skusas babo prikladat opakovane, ci sa nahodou nechyti? Moja dcerka sa totiz prvykrat prisala ako 4-mesacna, aj ked teda nasytit sa aj tak nedokazala. Ale vzdy je sanca, hlavne ked mas taaaaak vela mliecka. To nie je len pocit, Ty si ozaj hrdinka 🙂

majamat
4. apr 2012

@martini klobuk dole. mne ked sa pokazila odsavacka a hladala som nahradne riesenia, skusala som aj rucne, ale strasne ma z toho bolelo prsia. tak toto by som 5m. nezvladla.

mija_jami
9. apr 2012

Ahojte, pridavam sa k Vam. Ja tiež odsávam lepšie povedane odstriekavam rukou, lebo odsavačkou mi vyšla sotva kvapka. Rukou odsajem tiež málo 40-80 maximalne 100ml(len ráno), ale lepšie ako nič.Teraz fungujeme tak že davam prsnik, a potom cievkou to čo som odsala a ešte aj Bebu. Ja odsávam hodinu po každom dojčení, takže cca 5x za den. Dnes som prave čitala že by som mala aj častejšie(každu hodinu dokonca polhodinu), ale to si už naozaj neviem predstaviť, trva mi to vždy taku polhodinu a maly sa dosť často budi. Tak to by som mu už ozaj ani poumyvať nadobky a pripraviť papať nestihla ani ja sa najesť. Fugujeme takto už 2a pol mesiaca a dufam že to vydržime aspon do 6.mesiaca. Napchvam sa už tolkymi doplnkami a čajikmi a homeopatikami, teraz som dala aj tabletky Costi. Produkcia sa mi nejak nezvyšuje, ale pred par tyždnami sa mi rapidne zhoršila, tak som teraz rada že sa mi to aspon vratilo na povodnu uroven :O) Držim Vám palce a vela trpezlivosti prajem :O)

mija_jami
9. apr 2012

@majamat
Ahoj, na ručne odsavanie treba trošku cviku. Ja to už robim 2,5mesiaca a prsia ma nebolia. Len mam trošku poodieranu kožu, lebo ako som sa dočitala tak to nerobim spravne. Skušala som to ale aj podla navodu z netu ale nedostala som z prs ani kvapku.Tak pokračujem v mojom povodnom makoseni , hlavne že tečie:O)

mija_jami
9. apr 2012

Mamička a nemate skusenosti nejake aj s lenivým babatkom? Moj maly na prsiach stale spi, ked nespi tak zasa pozera okolo seba a stale sa pušťa. Saje väčšinou uplne slabo, rovnako pricucnuty je väčšinou o ničom a ked mu idem pomahať stlačnim prsnika, tak sa pusti, lebo ved načo by sa snažil sať, ked mu to strieka do pusiny:O) . ked pije tak po cca 5 minutach si po každom glgu robi pauzu. Techniku kojenia mam dobru, už bola u mna laktačka.

baklik
9. apr 2012

@mija_jami a nedavas mu aj flasku? ci nie je zvyknuty na nu... lebo ja som tiez odsavala a dokrmovala, ale flaskou a presne okolo 2,5 mes. sa maly zacal pustat na prsniku, obzeral okolo seba, uz ho to nebavilo, tak sme aj s kojenim zakratko prestali... 😖

baklik
9. apr 2012

@majamat 2 litre za den??? co by som ja za to dala... ja som mala takych ubohych priemerne 50 ml na jedno kojenie... 😒

katpetdo
9. apr 2012

ahojte, tak tema uplne pre mna. odsavam uz 2m. Najprv som mala manualnu odsavacku, ale to bola makacka a teraz si neviem vynachvalit elektricku. Mlieka mam na rozdavanie nastastie, ale uz bola aj laktacna kriza. Bezne odsajem cca 200ml spolu z oboch prsnikov (odsavam 8x denne, lebo sa mi velmi rychlo nalievaju prsia), a vtedy ledva 40ml, ale pomohlo odsavat velmi casto, aj v noci tak sa rozbelho mlieko zase pekne.

Maly sa narodil v 35tt, tyzden bol na JIS, kde ho najprv sondovali a potom mu rovno dali flasu, aj to taku ze mu to uplne same tieklo. Mal nejake problemy, takze hoci sa aj prisal, ale tahat vobec nevladal. SKusali sme aj cievky, studovala som videa a navody ale nejak sa to nepodarilo. Najprv ma trapilo, ze nekojim, ale teraz som rada ze mam mlieko a nemusime riesit umele. Dufam, ze vydrzim apson rok, samotne odsavanie mi uz nejak nevadi (sila zvyku asi), aj keg organizacne obcas narocnejsie. Cez den ma stale cerstvo odsate mlieko a v noci odsate pri predoslom krmeni (cca pred 3h). Drzim vsetkym odsavajucim palce aby mliecko vydrzalo co najdlhsie, kedze predsa len ten tah odsavacky nie je taky ako tah dietata.

majamat
9. apr 2012

@baklik ja som tiez nechapala. bola som jak okresna dojka. 😀

@mija_jami mozes to este nejaky cas skusat, ale ak ti nebude priberat, tak asi budete musiet prejst na flasu. ak mas dost mlieka, mozes mu potom odsavat. je to narocne a hlavne dlhodobo, ale co by sme neurobili pre nase deturence. neviem ake stare mas dieta, ale hlavne do 6m je materske mliecko najdolezitejsie. laktacna ti neporadila co s tym? niekedy sa deticky krmia striekackou, alebo lyzickou, aby nezabudli sat a popritom sa stale skusaju prikladat. no prajem ti vela trpezlivosti a pevne nervy ak chces este normalne kojit.

@mija_jami mne sa uz od 6m znizuje tvorba mlieka a boli obdobia, ked to islo rapidne dole. tiez som techniku pozerala na nete a islo mi to celkom dobre, ale ked som chcela mat dost mlieka, tak som musela odstriekat co najviac a prsia ma boleli z toho mackania. nastastie mi potom jedna kamoska pozicala elektr. odsavacku.

mija_jami
10. apr 2012

@katpetdo
Ahoj, tak to maš super že maš dost mliečka, jasne že kojenie by bolo najlepšie, ale ked to nejde , tak to nejde, hlavne že ma tvoje zdrave mliečko. Ja by som zasa aj mohla kojiť, keby som mala dost mlieka. Maly mal skratenu uzdičku pod jazyčkom, tak sa nevedel dobre prisať a skoro som prišla o mlieko. Ked mu to spravili , už sa to ani nejak nepodarilo rozbehnuť. Troška ano ale stale je to bieda.

mija_jami
10. apr 2012

@majamat
Ahoj, ja davam najpev prsia, potom cievkou to čo mam odstreknute a nakoniec ešte Bebu(spolu 110ml.)Maly pribera pekne, tak mu to asi stači, len sa snažim rozbehnut to moje mliečko aby som čo najmenej umeleho davala, ale už som sa aj s tym zmierila že to asi moc lepšie nebude. Laktačna nechape, prečo sa mi nedari, hovori že som jej 2.pripad za 4ročnu prax. Normalne kojit asi nebudem nikdy, lebo maly slabo taha, mal skratenu uzdičku a aj ked mu to potom spravili, nejak sa moc nepolepšil. On sa stale pušťa a ja ked to prso stlačim, tak strieka mlieko a on sa tvari že nič netečie. Elektricku odsavačku som si kupila, ale s nou mi to vobec nešlo, jedna kvapka mi vyšla a bolela ma z toho bradavka. Ručne sa mi hodi lepšie, aj ked mam cele pozodierane prsia, ale ako pišeš, čo by sme pre našiich prckov nespravili :O) Maly ma 2a pol mesiaca a v podstate sa takto trapime odlkedy sme doma z porodnice.Asdpon do 6mesiaca chcem vydržať, len neviem či to makosenie prsia zvladnu, musim stlačať dost silno aby to išlo a aj v zapestiach mi niekedy už pekne lupe. No uvidime.

mija_jami
10. apr 2012

@majamat
Ešte k tej technike, pozerala som to na nete a ked som to skušala len mi kvapkalo, ja to robim trošku inak . Maksim cele prso, vytlačam to uplne odhora, celou silou. Neboli to, ale tym že klžem po prsa si deriem kožu. Ale čo už ked mi to inak nejde.

mija_jami
10. apr 2012

@baklik
Nie flašu nedavam, tdavala som v porodnici a doma mi potom začal skoro uplne odmietať prsia, volala som hned laktačku , tak teraz davame cievkou. A to čo pišeš že 50ml odsaješ, ja som na tom rovnako. Rano sa mi podari lo posledne dnei, ked ma maly necha trošku vyspat aj 100, ale inak takych 60-80. A cez den dam maximalne 50-60, drvivu väčšinu 40. a večer niekedy len 20. ty maš stale tych 50? Niekdedy sa mi zda že či to nieje v tom že neviem byť v klude. Uspim ho a ponahlam odsat, lebo maly sa každu chvilku budi. Aj ma vyruši v tom odsavani a zas musim ist odavat, potom sa zasa nahanam aby som stihla poumyvať, povyvarať a pripraviť mu veci na dalšie papanie. medzitym zasa uspavam a ešte sa mam najest a ked ešte aj oprať alebo umyt niečo. Aj ked umyvanie sa už snažim cele nechať na manžela

baklik
10. apr 2012

@mija_jami nie, ja uz neodsavam, presne z tych dovodov ake si uviedla aj ty. nemala som na to vzdy cas a teda postupne aj ta nizka produkcia klesla este viac. ale my sme od zaciatku museli dokrmovat nutrilonom, lebo MM bolo malo, takze postupne sme na nutrilon presli uplne. u mna to bolo presne ako popisujes... 😖