Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

mija_jami
13. apr 2012

@kukulienka_
Nejde ani o flakanie, ale nie vždy sa da presne v rovnakom čase, napr. ked sa mi maly zobudi alebo tak. Ozaj a ešte ked sa mi maly v polke zobudi a za polhodinu pokračujem, tak prsia to beru už asi ako dalšie odsavanie , či nie?

mija_jami
13. apr 2012

@priadka
Ano skušala som, sestra mala Aventku ručnu a ja som si kupila elektricku ale nič. Sotva kvapka a bolelo ma to.
Tak malinko pila tovja? Na krabičke pišu že ma teraz vypiť 150ml, tak ja ešte taka nesvoja že či mu aj malo nedavam tych 110, ale som si hovorila že snad niečo vytiahne aj z prs:O) A ked je tam čisty tuk, tak snad to neni len to predne riedke . Inak pisali že mlieko ma byt teraz take blede, trochu priesvitne , do modra, maš take? Lebo ja mam normalne take žltkave.

mija_jami
13. apr 2012

@vierka0
To som čitala na nete, ale aj laktačka mi hovorila že možem každu hodinku. Ale to sa fakt neda. Ako tu kočky pišu že dvoležite je dodržiavať intervaly, tak to ja prave nedodržiavam. neda sa to, ja aj kojim, trva nam to hodinu, a ked idem odsavat zaleži od toho ako mi maly spi, ako sa často budi. To že maš toho dosť to sa ani nečudujem, ved si už pekne dlho vydržala, držim palce nech zvladneš do 6.mesiaca, ale to určite zvladneš :O) Moja laktačka je celkom OK, do ničoho ma netlači, nemudruje. dokonca aj to odsavanie povedala že ked to už nebudem zvladat mam prestat, že hlavne je že držim maleho na prse, že on už si niečo malo vytiahne. nechape ani ona prečo tak malo pije, lebo prisaty je pekne zozačiatku, len sa pušťa stale a spi na prse. Hovorila že ho uspava slaby tok mlieka, ale on niekedy spi aj ked mu dam uuž hadičku a tok ma pekny a aj pušta sa vtedy. Je to proste lenivček, ja to stale hovorim :O)

mija_jami
13. apr 2012

@veronicka1901
Vd tak aj pišu že 20-30minut sa ma odsavat. Ale čo tam naodsavam 20minut, ked po 10už netečie. teda nie vždy, ale večer je to už dost slabe

kukulienka_
13. apr 2012

@mija_jami nemusis dodrziavat intervaly na minutu. Ak kojis, tak babo je odsavacka tiez;) Ide proste o to, aby prsia vedeli, ze maju tvorit dostatok mliecka. Cim castejsie kojis/odsavas, tym viac mliecka by sa ti malo tvorit. Takze ak kojis, prsia vedia a mliecko sa tvori. Ide napr. o to, aby si si privstala aj v noci a odsala. Ja ked som sa uz dostala do fazy, ze mliecka bolo dost, ba priam vela, tak som napr. noc uz prespala. Ale dovtedy som vstavala kazde 3-4 hodiny.
Najdolezitejsie vsak je neustvat sa. Pretoze potom sa raz nastves a skoncis s tym uplne. Tak radsej odsavaj tak ako ti to den dovoli, ako dodrziavat vsetky rady do bodky a o tyzden s tym nastvane tresnut.
Co sa tyka rucneho odsavania, su zeny, ktorym to rucne ide a elektrickou ani kvapku nevypucia. Tak odsavaj, ako to ide tebe.
Moj nazor 🙂

vierka0
13. apr 2012

@mija_jami potom odsavaj vzdy hned po tom, ako maleho uspis 🙂 tych dvadsat minut ti snad pospi, ci nie ?? ja napriklad idem uz teraz odsavat, akurat mi zaspala, tak nebudem cakat do dvanastej 🙂 inak, tie intervaly je dobre dodrziavat, ale podla mna najdolezitejsie je nenechat prsia viac ako 4hodiny cez den a 6 hodin v noci bez cinnosti..ja som si to uz teraz trosku predlzila, cez den 5hodin a v noci 7hodin, ale ja mam viac mlieka ako treba malej (ona ma dost malu spotrebu), aj som do nemocnice uz nejakych 5litrov dala, zamrazenych mam tiez asi 7-8llitrov 🙂 a k tej farbe, zavisi to od toho co papas, moje mlieko bolo take zltkave len prvych par dni, asi piaty den po porode zbelelo a odvtedy ma taku bielu farbu ako normalne mlieko..take priesvitne je len ked sa ta smotana hore vyzraza, tak dole je take blede az priesvitne..neviem ci si chutnala svoje mlieko, no mne sa zda, ze materske mlieko chuti ako voda s maslom 🙂

gabriela69111984
13. apr 2012

@vierka0 ahoj a kolko so odsajes na jedno odsatie?
inac ty si z PO vsak? ja som rodacka odtialto 🙂
ked budem v PO ozvem sa ti ,ja sa snazim tak 6x denne odsavat, ale je to teda narocne,ale ako si pisala,ty si chcela do4.mesiaca,a to si splnila a teraz chces do 6.
ja takisto som na zaciatku povedala ze aspon do 2.mesiaca.potom som chcela este dalsie dva tyzdne,tiez sme to zvladli,tak som si dala ciel do *3.mesiaca,ten uz mame,tak opat si vravim ze este aspon dalsie dva tyzdne 🙂
malinkej staci tvoje mnozstvo alebo davas aj um?

gabriela69111984
13. apr 2012

@vierka0 jaaj uz som si precitala ze len tvoje davas 😀

vierka0
13. apr 2012

@gabriela69111984 na jedno odsatie odsajem od 120-250ml, zavisi od toho, kedy som odsavala naposledy, ale niekedy po rovnakom case odsajem rozne mnozstvo, neviem od coho to zavisi 🙂 celkovo denne odsajem od 600-750ml, ked odsavam len4x tak trosku menej, ked 5x tak viac..malej davam len svoje mlieko, ona vela nevypije, ma sice cez styri mesiace, ale ma len 4,2kg, ked mi vypije 550ml tak to povazujem za uspesny den 🙂 tak zvysok mrazim (kupujem z tesca sacky na materske mlieko) alebo davam do nemocnice..aj som chcela, ze budem odsavat len 4x denne stale, ale sa bojim, ze mlieka bude menej, tak striedam, jeden den 5x, druhy den 4x..inak to mnozstvo sa mi nejako nezvysuje, skor sa mi tak ustalilo..a posledna vec, ano som presovcanka 🙂

priadka
13. apr 2012

@mija_jami davkovanim na krabiciach umeleho mlieka sa nenechaj zmiast. To je len odhad. Kazde babo je ine. Materskeho moze stacit menej napriklad. Ked vela nevygrckava a zaroven pomalicky plynule pribera, tak to dostava urcite primerany objem mliecka. Na davku 150ml sa dcerka dostala mozno az ako 10mesacna, aj to len na noc a rano. Cez den popijala len okolo 100 - 120 ml. Ani teraz ako rocna viac nepije.

Farba materskeho mlieka je mnohoraka. V nemocnici som videla vselijake farby aj hustoty, dokonca aj take zlto-zelenkave. Ked mas zltkave, asi je ozaj velmi vydatne a syte, tak preto ho odstriekas menej, ze je huste, kvalitne 😉 O tom svedci aj ta vrstva smotanky navrchu.

priadka
13. apr 2012

@vierka0 ako voda s maslom, ale prisladena minimalne ako sladene salko. Ci to len ja jem tolko sladkosti? 😀

vierka0
13. apr 2012

@priadka hej, pravdu mas, sladka voda s maslom 🙂

veronicka1901
14. apr 2012

Dievcata, super, ze ste zacali s tym, kolko vase deticky vypiju. Ja mam celkom taky problem, ze ako sme zacali trosku prikrmovat, mala uz nechce tak mliecko ako predtym. Predpokladam, ze za den vypije tak max. 500 - 600 ml mlieka. O tyzden ma 5 mesiacov, ale je dost velka - ma takmer 8 kg a nosime velkost 74. Myslite si, ze je toho mliecka dost? Chceli sme uz skusit davat aj nejake ovocie, ale asi este radsej pockam.

veronicka1901
14. apr 2012

@vierka0: Wow, to ja maximalne odsajem tych 90 -100 ml na jedno odsatie, klobuk dole 🙂

veronicka1901
14. apr 2012

@mija_jami: No je to individualne, ked uz nic nepotecie po 10 minutach, zbytocne budes pumpovat 😀. U mna je to tak priemerne tych 20 minut, niekedy trosku viac, inokedy menej 🙂.

vierka0
14. apr 2012

@veronicka1901 mozno tahas castejsie 🙂 inak, co sa tyka toho vypiteho mnozstva mliecka, netrapila by som sa, sak ti rastie az az 🙂 moja mala by mala vypit tak 600ml (pri vahe 4,2kg) a ked vypije 500ml, tak to povazujem za uspesny den 🙂 zvycajne skor tak okolo 450ml vypije, no pribera, nie extremne, skor trosku podpriemerne, ale je taka akurat 🙂

mija_jami
16. apr 2012

@vierka0
Tak to robim aj ja, že uspim a hend idem odsavat, ale to ma moj expert vie aj tak ešte vyrušiť. Pravidlene len čo poodsavam utekam k nemu. Neviem prečo sa vždy po tej polhodine zobudi. Teraz sa snažim aspon rano odsavat 2x za tie 3hodiny medzi papanim, nie vždy sa mi to podari ale rano mam najviac mliečka, tak chcem pre maleho čim viac odsať. večermam často len 20ml. A tvoje babatko kolko spapa a ake je stare?

mija_jami
16. apr 2012

@priadka
Moj maly zozačiatku pribral dost malo, ale teraz pribral za 2tyždne skoro kilo, ja som sa aj tešila lebo konečne trošku zbuclatel. Som zvedava kolko bude mať ked pojdeme k doktorke :O) Moj papa už prsia a 120ml dokrm a ked skončime etše taha žeby chcel , papkač jeden :O)) To davkovanie je ozaj individualne, lebo jedna kočka čo si pišeme tak už v 2mesiacoch pisala že jej mala zje 150ml a to je dievčato :O)

mija_jami
16. apr 2012

@veronicka1901
Moj pije 120ml a prsia ešte(ale tam toho vel asi nemam ) a ma 2,5mesiaca a papame každe 3 hodiny. Hlave že ti pribera, myslim že keby niečo nebolo OK určite by ta na to aj doktorka upozornila. V 2mesiacoch mal 5,5kg, teraz neviem kolko má. Nosime 68, ale to čislovanie je nejake divne, lebo niektore su mu trošku väčšie a niektore už ani nezapneme. S rastenim a hlavne priberanim sa nam rozbehol až po tych 2mesiacoch, dovtedy priberal malinko.

vierka0
16. apr 2012

@mija_jami no ja som rodila predcasne, v 34tt, ninka mala iba 1490gramov, momentalne mame 4,5mesiaca a vazime 4200gramov, spapka mi tak max. 550ml (to v tie najlepsie dni), mame aj dni, kedy ledva 450ml 🙂 nie je to velky papac, je taka skor svalnata (vyzera dost utlo ale je ako z gumy 🙂 ) ako baculata 🙂
inak, 120ml spapat naraz to je nas uplne vysneny ideal 😀 zazit ten pocit nam mala dozici tak mozno raz za dva tyzdne, ze nam tolko spapa 🙂 zvycajne papa take 60tky (ale stava sa, ze spapa 40tku a dost) ale papa castejsie..

mija_jami
16. apr 2012

@veronicka1901
To si ešte stale dobra s tym odsatim, ja dam len rano 100, potom už takych 40 a večer často len 20. Jem dosť,pijem tiež dosť, takže asi unava robi u mna najviac šerepetu.

mija_jami
16. apr 2012

@vierka0
Ked papa častejšie tak je to OK, ved ona sama vie kolko jej stači. My sme zasa mali problem že laktačka mi radila aby som mu davala menej a často - aj každu hodinu, ale on ani nechcel zaspať a vrieskal že je hladny , takže mala smolu :O))

veronicka1901
16. apr 2012

@mija_jami: Veru kazda sme ina, ja mam kazde odsatie takmer rovnake mnozstvo mliecka, odsavam 5x denne, v noci uz nie. Urcite robi svoje unava, je to pre detickach tazke, nepamatam si, kedy som sa naposledy vyspala 😀. Ty odsavas aj v noci?

teleranka
17. apr 2012

baby, poradite mi, prosim? Ked odsavam mliecko, odsajem asi 100ml, co moj malicky nevypije naraz. Niekedy odsajem aj viac,jemu odlejem do flasky a zvysok uskladnim v chladnicke. Chcem sa opytat,ci kazda uskladnena davka mliecka musi byt uskladnena samostatne, alebo ci mozem do flasticky z chladnicky, v ktorej je napr. 5hodinove mliecko, priliat aj cerstvo odsate? Alebo musim kazde mliecko uskladnit osve? a ako to riesite s ohrevom?ja zatial vo vodnom kupeli, ale neviem, ci odhadujem spravnu teplotu... A posledna vec, ked malinky nevypije vsetko, ale cca o 20min. Uz otvara ustocka,zeby si este kusok dal,mozem znovu ohriat to iste mliecko? Dakujeeem

evaon
17. apr 2012

@teleranka Ja som mlieka nezlievala, lebo potom som stracala prehlad, ktore je ako stare. A mliecko vydrzi pri izbovej teplote 4-6 hodin, cize ja som to ohriate a nedopite mlieko davala do perin, aby zostalo teple a pripadne ho potom este trosku prihriala. A ohrievam vo vodnom kupeli, najprv som si dala kvapku na zapastie, ale teraz to uz viem odhadnut aj podla casu a teploty flasky, ved uz odsavam skoro rok 😉

teleranka
17. apr 2012

@evaon ahojky 🙂 a ked si mliecko po vodnom kupeli kvapnem na zapastie,ma byt teple,ci vlazne? Bojim sa,ze ci mu nebude studene...

nikam
17. apr 2012

@teleranka Ahoj, presne otazky, ktore som aj ja riesila 🙂 Ja som mliecko z jednotlivych odsavani zlievala a uskladnovala v chladnicke. Ak ho bolo viac, tak som jednu komplet davku zmrazila, so mraznicky som nezlievala. Ohrievala som v digitalnej avent ohrievacke, nedam na nu dopustit, velmi odporucam. Mliecko by po kvapnuti na zapastie malo byt teple, pripadne ved skus par krat odmerat teplomerom, 37-38°C by malo mat, urcite neprihrievaj nad 40°C. Casom ziskas prax. Nedopite mliecko som davala najviac do pol hodiny, potom som uz vylievala. Prajem vela zdaru aa trpezlivosti.

sandy84
17. apr 2012

Baby, teraz ked som si odsala mliecko, tak mam pockat kym vychladne a tak dat do chladnicky? alebo ste ho supli hned po odsati do chladnicky ?

anetkaadamko
17. apr 2012

JA som začala tiež odsávať, lebo prestal odomňa chcieť od 4 mesiacov...a cez noc papa odomňa normálne....cez deň nechce......

sandy84
17. apr 2012

@anetkaadamko no to moj je taky papos, ze najprv mu dam MM a potom dokrmim UM a on si skludom papa, nenamieta, len nech nevezmem prec :D moj maly papasko 🙂