Nevidím zmysel v dojčení

miriam11
19. feb 2015

Ahojte, poslednu dobu som velmi, ale velmi z celeho dojcenia frustrovana, nestastna, unavena a vsetko ma vycerpava. Dojcenie, hlavne nocne 6 az 7x za noc ma uz privadza do stavov hnevu a velkej nervozity. Syncek ma 7 mesiacov a ja mam uz toho plne zuby. Doslovne. Cez den papame prikrmy ovocne, zeleninove, na vecer som uz zacala s kasou ryzovou. Aj tak sa v noci budi a chce jest /vidim, ze pije, glga, necucka sa len tak/. A idem porovnavat so svojou dcerou. Ona bola dojcena plne len 2 mesiace, potom som dalsie 2 mesiace davala MM a striedala s UM. Po 4 mesiacoch bola len na UM. Nebyva chora, je velmi sikovna. Vraj dojcene deti nebyvaju chore, tak sme asi vynimka. Zial. Dojceny syncek je uz treti krat chory, mam pokrk soplikov, hlienov, kasla.... Som z toho nestastna. Mam plne zuby clankov propagacii ohladom dojcenia. Dcera, ktora bola na UM spala celu noc, max. za 1x zobudila, napila sa cajiku a spinkala dalej. Syncek sa budi stale, lebo chce prsnik a navyse je chory. Som zla matka, sebecka, pohodlna, nervozna? Mnohe si to asi povedia, ale zda sa mi, zte s UM by bolo vsetko lepsie. Nemozem jest, pit, co chcem, mavam silne bolesti hlavy /aj ked pijem vela tekutin/, mam dokonca uz aj menstruaciu, ktora je desna.... a na co je to dobre? Ano, na to, lebo MM je najlepsie, co mozeme dat dietatu. Nepride mi to vsak tak. Stravu mam dookola tie iste jedla, aj toho mam plne zuby. Teraz ma mnohe prizabijete cez PC, co tu pisem, ale ako sa znovu nakopnut?

maryanna
19. feb 2015

@miriam11 ber to tak, ze dojcenie nieje len davanie mlieka, teda nieje to to iste ako krmenie UM. Dojcenie pokryva mnoho inyh faktorov ako znizuje vnimnie bolesti, uspokojuje socialny kontakt, nie je to len o jedle a piti. vobec nie, dojcenie ma mnoho vyhod, deti stale cita matku ktora pokryva ich potreby a nie nieco ine (cumlik, flasa) nauci sa ze problemy riesia ludia, a nie veci. ked ho cokolvek bude traipit boliet, ked nebude vediet co mu je a ani ty dojcenim si vzdy dobije baterky. O chorobnost sa stara prostredie v ktorom dieta je, kedze starsia asi chodi do skolky tak nosi domov kadeco, aj u nas tak bolo, pocas prveho roka, teraz, ked aj pride soplik ale hned odide, ziadne lieky nic...vezzmi si ze ked davas MM akokeby si kazdy den davala imunoglugan alebo nieco take do dietata.....a ma to prirodzene........pri dcerke si nedojcila dlho cize vsetky tieto a aj ine vyhody si nezazila, ak by ano nepisala by si toto........kazda z nas nevladze sem tam, ale ocividne s dojcenim nemas problemy tak preco sa ho vzdavat tak lahko, mnohe z nas si dojcenie vydobili, prehryzli sa tazkymi problemami ( my sme mali 8 mes strajk) ale chceli sme. dietatu davas neustaly fyzicky kontakt a ked bude uz samo osobnost nebude ustrachane lebo bude mat v pameti ze vzdy za nim stala matka a pomohla mu a tnto pocit ostava az d dospelosti. pocit istoty a bezpecia..........je to samozrejme na tebe ale...zvaz to este.......moja vstava v noci asi 15x a co, ved na to sme matkami, na to sme na rodicovskej dovolenke aby sme plnili detom potreby .........a inak: kazde dieta ma pravo byt dojcene.......preco to chces synov vziat?:( joj

asocial
19. feb 2015

@miriam11 ja len tolko poviem, mozte ma ukamenovat, ze 2 mesiace priapdne 7 mesaicov nie su vykon, ako mnohe hovorite, hodny tlieskania..
dojcenie fakt nie je len o mlieku a strave..
poviem len tolko, ze aj ja som chcela velakrat s tym prestat (a to ma nas maly 28 mesiacov, nie je babatko), v noci teraz konecne budi len 2 - 3x (vstava skoro), este pred dvoma mesaicmi to bolo aj 10x..a viem, ze to potrebuje..viem, ze nemam to srdce nechat dieta vyrevat...viem, ze je to je v tomto veku o emociolnalnych potrebach...
no viem, ze dieta som chcela, je pre mna vsetko..a ano, som vycerpana, chodim do prace, po veceroch este varim..mam niekedy vsetkeho dost...

na druhej strane si vsak myslim, ze ak mas byt nestastna a trapia ta tieto pocit, skonci s tym (v podstate si asi len potrebovala povzbudenie inych, aby si s tym skoncila
..pretoze, ked budes stastna, mozno bude vsetko lepsie a lahsie

adeala
19. feb 2015

@miriam11 najlepšie, čo možeš dať dieťaťu je harmónia a láska.
Rob tak, aby ste boli všetci spokojný (nie len deti, aj ty).

maryanna
19. feb 2015

a nemyslim si ze dojcene deti su menej chore, imunita zavisi od mnoho dalsich faktorov, ale ked uz ochoreju tak je priebeh lahsi, aj deti su pokojnejsie a je im lepsie lebo dojcenie im prinasa ulavu. a materske mlieko je jedna z najcennejsich tekutin, obsahuje take latky ktore nie su nikde inde len v MM, v druhom roku obsahuje este niekolkonasobne viac imunofaktorov kedze dieta prichadza do styku s kolektivom. MM nieje ako ohchranna bublina jej jasne ze ked dieta sa sretne s baclom napr ksolkarskym prvykrat tak asi to neustoji, ale jeho imunita sa buduje......

dandelions
19. feb 2015

Kazda z nas ma ten prah vydrzatelnosti niekde inde, ja ti napisem vlastnu skusenost 🙂 ako prvorodicka som mala iluzie ake je kojenie lahke, ved na obrazkoch to vyzeralo tak jednoducho aj v clankoch, nejako som mala v hlave stale tie usmiate deti po dokojeni..ked sa syn narodil tak zaciatky boli strasne tazke plac, plac, plac, skoro ziaden spanok ani ja ani on, zapal prsnika, koliky, bala som sa zjest aj co len kusok niecoho ineho ako tych par jedal ktore som jedla, ani neviem ako a vydrzala som..prisli prve zuby a zopar pol centimetrovych ran ktore pri kazdom prisati boleli ako 1000 ihiel zabodavajucich sa do tela..stale som si vravela boze aka som bola naivna ze dojdcenie je prechadzka...nejako som to mala vsebe nadstavene ze chcem kojit, ze nechcem kupovat umele mlieka a svojho mlieka som mala fakt strasne vela ale vydrzala som..preskocim cas na posledne zuby kedy syn vstaval niekedy aj 5 - 6 krat a len ,,didi,, ,,didi,, fakt neviem kde som dostala tu silu prekonat nevyspatost, podrazdenost, nulovu energiu ale zatala som sa pre syna a ze ho chcem dlhodobo dojcit 🙂 neskor uz to bolo nieco neuveritelne, uz to nebolo len take dojcenie uz to boli nase krasne chvilky, ked s umsevom prisiel, ked mal trapenie so zubami..toto su posledne dni co dojcim par sekund vecer pred spanim a normlane mi to obdobie zacina chybat tie nase spolocne chvliky, uz je velky chlapcek a sam pochopil ze uz je cas ukoncit dojcenie 🙂 ked budem mat druhe dietatko poviem uprimne ze v zalohe budem mat aj to UM 🙂 nikde nieje napisane ze ked dojcit prestanes ze zasenemozes zacat 🙂 hlavne je aby si ty bola v pohode aj dieta bolo v pohode..ja som sice bola v nepohode ale teraz ked mam pozerat naspat som nekonecne rada ze som vydrzala 🙂 a est emusim povedat ze ako mu vysiel uplne posledny zub v 2 rokoch prespi celucicku noc 🙂

ssardinkaa
19. feb 2015

@miriam11 zlatko upokoj sa! To ja som zla, sebecka, a hnusna matka!! Bolesti bradaviek som mala také, že som myslela, že ma režú za živa! Podla laktačnej priloženie v poriadku proste musím VYDRŽAŤ - nepovedala kolko!!!! Vraj aj mesiac, možno aj tri!!! Ja nervozna, uplakana , ubolena - pred každým kojením som utekala od decka od bolesti. A trpiteľky a ,kojo,, mučeníčky? Jedným uchom dnu a druhým von.Teraz čakám tretie a flaša s Nutrilonom bude čakať na nas doma ked sa vrátime. Tieto muky už neplánujem podstupiť ani hodinu!! v porodke skusim čo na to moje bradavky....ale pri PRVOM probléme davam flašu.

maryanna
19. feb 2015

@ssardinkaa ja som to mala pri prvom a prave preto som sa rozhodla pri druhom to zmenit aby to nedopadlo rovnako.......zrejme si mala mykozu, vtedy to stipe a reze , ked si maa dobre prisatie, a laktacna asi nestala za nic ked ti nevedela pomoct....dojcenie nesmie boliet..ak boli je nieco zle!

sakura77
19. feb 2015

@miriam11 uuu tak to si pichla do osieho hniezda😀 😀

hamca
19. feb 2015

@lucinocka no ona pije male davky, skusala som aj vacsie, ale viac ako 100ml do nej nenatlacim, to mi uz spi na flasi🙂

laura0107
19. feb 2015

@miriam11 ja riesim to iste,kojim aj 10x v noci,,najvacsiunobavu mam ale z toho ze keby ju odstavim aj tak bude vstavat v noci a chciet pit,,a to potom budem dvojnasobne unavena ako teraz,,a budem si vycitat ze uz nemozem kojit..,tak neviem co je najlepsie riesenie v tom nasom pripade,,ale ked na nieco prides urcite mi daj vediet🙂,, prajem vela sil a pozitivnej energie!!

ssardinkaa
19. feb 2015

Okolo kojenia je dnes v celku hystéria a ked dojdete z porodky prvé čo koho zaujíma nie je dieťa ale KOJÍŠ? 6 mesiacov??? Kobúk dolu a červený koberec rozprestreť!!!! Sklánam sa. Všetky výhody, ktoré sa najčastejšie opisuju su viac menej vyvrátiteľné, ale kto ich berie ako výhody tak ich využíva, a je to tak ok. V čom inak dojčenie pokrýva potreby ako flaša? Čo som držala decko v lufte ked som ho krmila? Takisto som ho mala v náručí alebo manžel a nosili sme ho rovnako, mojkali a davali mu lasku len OBAL bol iný (flaša) Takže obe potreby JESŤ a SOC. KONTAKT boli pokryté. Imunita??? Ha ha...tolkati tu píšu že ich kojené su viac choré ako na MM? U nás v okolí detto. Astmatici, laryngytidy, alergici, furt soplavé ...kojene do omdletia a furt chorí. Vstávať aj 20 x za noc? Lebo som matka??Som matka a nie OTROK kojenia dieťaťa, ktorému zjavne nestačí mlieko a aký ma spanok aj ono čo sa vkuse budi? Ono to dospí cez den ale ja? Mám dalšie dve deti, ktoré rano pridu s tým ,,mama čo budeme robiť a kam pojdeme,, no nevyspatá a nervozna asi nikam a o zápal nemám znovu záujem, ležať skapatá v horučkach a pozostalé deti sa asi cez tie prázdniny ugemblia za PC lebo nema mi kto pomahať, muž pojde do roboty. Nás čakaju letné prázdniny v čase mojho dajme tomu kojenia. Takže treba sa zariadiť tak aby to fugovalo a nie sa nervovať ked to už nefunguje,nevyhovuje a koli dvom ,,cucom,, stojí denne v pozore celá pozostalá rodina. Také výhody v tom zase nie su, okrem finančných. Ja v UM vidím zase svoje výhody a tiež nikomu nenanucujem aby tu flašu preboha decku nebral!

babulka82
19. feb 2015

ja pokial som kojila tak som mala maleho nonstop horučkoveho a choreho ked som prestala tak nebol chory takmer vobec ,nechapem to tiež ale myslim že kojenie je precenovane dnes strašne ,ale mne to vyhvovalo aj pre seba kojit,deti prospievali ale že by im to niečo dalo niesom si ista.

laura0107
19. feb 2015

@miriam11 este jedna vec,priroda to tak prirodzene zariadila ze zena ma kojit,,a nie nalievala dieta umelym mliekom!!!!,,to preto su v nas pochybnosti co robit,ako dalej...ale ked byt som uz mala byt na pokraji depresie a zufalstva tak kojenie fakt asi vzdam,,

manzanillaa
19. feb 2015

Urob, ako cítiš...ak cítiš, že to bude pre Teba lepšie, ak dáš UM, tak tak urob a necíť sa previnilo...musíš byť kľudná a vyrovnaná pri dieťatku, nie klbko nervov..zažívala som to čo Ty a len preto, že každý chválil, ako kojím, som kojiť neprestala skôr ako v 1 roku..ale sklamem Ťa, môj zle spával až do 2 rokov..každé dieťatko je iné...

extrate
19. feb 2015

@miriam11 ahoj nečítala som žiadne odpovede len tvoj úvodný príspevok. Ja keby som zažívala tie pocity čo ty tak určite prejdem na UM. Nechápem načo sa trápiš.

alby2014
19. feb 2015

Tak moja stara mama porodila v drevenici dvojicky v roku 1953 a aby deti neumreli od hladu, tak im v kravskom mlieku rozpustali chleba a to im davali... Myslim, ze moja babka by vtedy dala modre z neba za sunar. :D

V mojej rodine koluje historka ako som v troch mesiacoch mala +- porodnu vhau, lebo mama ma zle kojila, nevedela som si vziat dost mlieka, byvali na samote ziaden net, ziadna kamaratka s dietatom, nemali telefon a ja som revala od hladu 24/7. Potom mi dali kravske mlieko s krupicov...a konecne som sa najedla.Prosim pekne rok 1982. Takze ja som nikdy nechapal tu histeriu okolo kojenia, v mojej rodine sa sunar nevnima ako zlo, ale ako alternativa ak sa nechces utrapit, ak to nejde....

Ja som nikdy nekojila, dieta len cakam, ale viem, ze chcem kojit a urcite som odhodlana kojit, ale nie viac ako 6 mesiacov a v momente ak mi dieta rozkuse bradavky, dostanem zapal, alebo to nepojde s laskou spravim sunar a budem pritom mysliet na svoju babku v drevenici v roku 1953 :D

lucinocka
19. feb 2015

@maryanna keby som vstavala 15x za noc , tak by bola zo mna troska a ne matka...nie vsetky zeny znasaju dobre nocne vstavanie, ja aj raz ked sa zobudim, tak som zombie.. ked mala bola novorodenec sa budila 3x za noc a bola som hotova...myslim, ze dieta by chcelo doma spokojnu a stastnu matku a okaslalo by radsej cele kojenie, keby bolo syte

melania1
19. feb 2015

ja som od 2heho mesiaca len odsavala a mala pila z flasky moje mlieko (nechcela sa prisat, tak som bola nutena), ale potom postupne aj v noci jej stacilo len raz a potom uz nic. odsavala som do roka.
Ale ked si to vezmes tak, uz papa riadnu stravu, uz to MM podla mna nie je az take dolezite. A v umelom mlieku mas aj nejake vitaminy, sice umele, ale lepsie ako nic🙂
Ja by som na tvojom mieste skusila odsavat, davat stale viac flasku a mozno ti to aj tak bude vyhovovat. ked nie prejdi na umele, malemu tym neublizis a ty budes kludna.

lorela
19. feb 2015

@ssardinkaa Tak správne si sa rozohnila 🙂 ale súhlasím s tvojim názorom.

alchemilkazltozelena
19. feb 2015

ja stale kojim, budem, dokedy bude mlieko.....jem co chcem, vobec sa neobmedzujem, iba na zaciatkoch som sa trochu obmedzovala - strukoviny a tak, ale neprehanala som to....mala sa mi donedavna budila v noci kazdu hodinu, teraz sa to uz zlepsilo, budi sa len raz, alebo vobec, takze je to uz lepsie, aj ked to bolo miestami na zblaznenie, bola som cez den unavena, nevyspata, nervozna, neverila som, ze sa to zlepsi, prislo to zo dna na den, postielku sme mali hadam stokrat presunutu, bocna stena raz hore, raz dole, potom spala mala s nami, presli sme si vsetkym, len aby sa tolko v noci nebudila....sama neviem co pomohlo...zatial bola chora len dvakrat - raz hrdlo a raz sople, zatial mi kojenie vyhovuje, nemusim narabat s flaskami, zohrievat, chladit, sterilizovat a neviem co vsetko, mlieko mam k dispozii ked treba - to je asi najvacsia vyhoda....tolko moj nazor

burka8
19. feb 2015

Kojiť 10-15X v noci? Ste normálne? To je len zlozvyk, a nie reálna potreba dieťaťa. V noci dieťatko má spať a nie jesť! Ja som kojila 14 mesiacov. Moja dcéra od začiatku vstávala len raz za noc. Hoci cez deň sotva vydržala 2 hodiny bez kojenia. Stále chcela byť na prsiach. Raz to skúšala aj v noci, dala som do ucha slúchadlo, bolo treba vydržať 5-10 minút plaču, ale potom to už nikdy nestalo.

laura0107
19. feb 2015

@burka8 takze vravis nechat vyplakat??? Skusala som,mala mi z placu dostala teplotu 37,8

lyzzy
19. feb 2015

@miriam11... Ja som kojila týždeň a nikdy viac.Nikdy.Takže klidek.Na odsudzujuce komentáre sa vykasli.

zitaje
19. feb 2015

@miriam11 myslim si, ze ak v dojceni nevidis nijaky zmysel, tak naozaj nema zmysel dojcit.
To je ako keby si nevidela zmysel v tom, ostat doma tri roky s dietatom, tak je tiez lepsie ist skor do prace, vsetci budu spokojnejsi.
Kazdopadne, umele mlieko nikdy nebude take dobre, ako materske, kedze je to IBA NAHRADA. Rovnako ako cumel na flasi je nahrada za prsnik. Podobne ako opatrovatelka je nahrada za matku. Proste ked niekto nemoze dat to najlepsie (z akehokolvek dovodu, psychicke nevyjimajuc), da nahradu a je to to najlepsie, co moze byt. A jasne ze mm je najlepsie, kedze je to original tak od prirody dane.
Ale zda sa mi nemiestne porovnavat dve deti, jedno na UM, ktore je zdrave, a druhe na mm, ktore je chorlave. Nemozes vediet, co by bolo, keby bolo aj druhe dieta od malicka na UM, mozno by to bolo ovela horsie.
Co sa tyka dojcenia 15x za noc, hryzenia, visenia na cecku neustale, vycerpania a pod.- to nie je chyba dojcenia, ale zle nastavene pravidla. To, ze clovek dojci na poziadanie, neznamena, ze napr. rocne dieta musi visiet cele dni na prsniku, staci nastavit pravidla a dojcit tak, aby to matke aj dietatu vyhovovalo! Ked to vyhovuje len jednej strane, nie je to ok.

gretyka
19. feb 2015

@miriam11 Vsak urob tak, ako uznas za vhodne. Tvoj zivot, Tvoje dietatko. Nemusis tu pytat povolenie. Pomoze Ti,ak Ta tu odsudia? Nie...len Ta to este viac zdepta. Evidentne, ze si psychicky vycerpana. Mas este jedno dietatko, mas toho dost. Aj ja som uz pri druhom bola uplne zdeptana. Niekedy som mala pocit, ze nenavidim kojenie. Vydrzala som sice 20 mesiacov pri druhom, ale ked som skoncila, bola to neskutocna ulava.
Ale aj keby som mala iny nazor na Teba, aj tak ta nema pravo nikto sudit.

kiristinka1
19. feb 2015

Ahojte..ked sa mi narodil syn strašne som chcela dojčit,skúšala som vsetko co sa dalo laktacnu,odsavacku,cievku,senovku...výsledok v 3mesiacoch..kojila som asi každých 15 minút,maly ked zbadal prsia ma skrabal od jedu,schudol.musim povedat, ze ma k tomu dohnalo okolie, lebo kazdy len otázka a kojis??..maly mi prestal piť v 4mesiacoch akékolvek mlieko,neda ho do úst do dnes.. Nebudem hovorit aka je to sranda s 4mesacnym co nechce mlieko(materské,nutrilon,beba,humana,Sunar,kravské,kakao)prežili sme to...teraz čakám druhe..a viete co ked nebudem dojčit druhe?..uz nic..chcem sa uz tešiť a užívať si to..

noname26
19. feb 2015

chory je lebo ma starsieho surodenca, co to nosi domov. ak uz chces skoncit a hladas pre seba ospravedlnenie, nemusis, proste skonci. ak ale chces nakopnut ako pises, tak.. ja som na kojeni nevidela nic super, ziadne city.. zo zaciatku. kojenie bolo namahave, caste... v roku pila 10x za noc (zuby), a spala na prsniku (zaspava tak od narodenia). chcela som skoncit a nenavidela som to. ale asi nie dostatocne, lebo som neskoncila🙂)) presli zuby aj choroba a ustalilo sa to. ked bola chora, nemuseli sme do nemocnice, lebo aj ked odmietala jedlo a tekutiny, prsnik neodmietla. tak bola hydratovana. ked si ublizila, prso pomohlo. takze som nasla na tom vyhody. a teraz, ma skoro 2 roky a pyta si uz menej a menej. ☹( vies ake je krasne, ked ta pri kojeni hladka po hrudi, ked ti povie moja moja, ked da pusu "mlieckovi", lebo maminka ho ma fajnove..🙂) je to krasne a uz to uteka. chcem si to este uzit🙂

henikav
19. feb 2015

@miriam11 necitala som ostatne komentare, ale nakopni sa tak, ze drobca co najskor odstavis, kupis UM a hned sa budes lepsie citit. Nekoj len preto ze ti niekto bude radit ze sa to tak ma, rob tak ako to citis ty. Tu na konikovi je pre niektore maminy vsetko grc a hnus, ci uz jogurt ci UM, nech uz sa bavime o hocicom, najradsej by si vsetko vyrabali sami, no ked maju tu moznost, nech sa paci, preco nie. Ja napriklad som velmi rada ze si niektore veci mozem kupit v obchode. Pre tvoje drobciatko je lepsie UM a usmievava mamina, ako MM so stresom a unavena mamina v depkach. Okrem toho uz nie je malinke novorodeniatko, uz papa vselico ine. Neboj ani UM mu nijako neuskodi 😉

burka8
19. feb 2015

Na začiatku treba riešiť, rozmýšlať sa, čo som ochotná a schopná urobyť. Keď sa dáš na to, že budeš vstávať 10X v noci, a robíš to 1-2 mesiace potom je už ťažšie diaťa od toho odvikať. Lahšie je zlozvykom predísť. My sme trápili na začiatku cez deň. Ona by trávila celý deň na prsiach. Nechcela cumlík ani za svet. Po kojení bola kludná tak hodinu, a potom začala plakať. Ale lekárka povedala že aspoň tých 2 hodín musí vydržať. Boli dni, že 2 týždňová dcéra od rána do večera nespala nič, lebo aj spať chcela len na prsiach. Naplakala dosť, ale horúčku od toho nedostala. Ja som stále trvala na tom, aby zobrala cumlík. Trvalo to 7týždňov, a vzdala, zobrala cumlík, a náš život sa úplne sa zmenil.

egiginka
19. feb 2015

@miriam11 ... och smutne su tu komenty... :(... on sa ti nebudi od hladu !!!!!!! Ale kojene deti sa cca 6-12m budia, aby sa uistili, ze je mama pri nich.... konenie prestava byt vyzivovacia zlozka, ale VSTAHOVa... sa to vola aj separacna uzkost, plus zuby.... vstahove rodicovstvo ti nehovori nic... skus si pozriet nieco o tom... ked das dieta k sebe do postele, on sa obsluzi sam... sa vyspis ani nevies ako.... si si skonenia spravila zlozvyk a to je skoda:(... sjus si z toho spravit radost a pomocnika... mne kojenie brutal pomaha v mnohych veciach... skus si precitat napr koncept kontinua, dobra knizka, mozno zmeni tvoj pohlad. Vela stastia.. a vysledky dojcenia uvidis neskor a uvidis budu skvele !!! A budes vdacna za to !