Odsávanie mlieka

20. mar 2023

Ahojte 🙂
Dnes som sa z mamou bavila o tom že ako to bude keď porodím malého a dotkli sme sa téme o dojčení.
Moj plán je dojčiť bábo ale proste realita je taká že chcem byť pripravená aj na záložný plán.
Možno dojčenie bude bezproblémové ale vidím že veľa žien má problém pri dojčení, buď sa bábo nevie prisať alebo tie bradavky sú už strašne bolastivé atď...
Nebudem to siliť a tak som si myslela že keď to nepojde ako má do mesiaca tak musím mať pripravenú elektrickú odsávačku ktorá nám pomohne pri papaní.
Mama mi odsavačky vykreslila tak, že to je niečo najhoršie čo existuje na trhu, že mi to "dotrhá" bradavky, prídem za ňou s plačom a poviem jej ako mala pravdu.
Viem že to nie je ako v rozprávke z tou odsavačkou ale tak ona rodila dávno a od vtedy sa aj tie odsavačky zdokonalili si myslím.
Pravdu povediac, vystrašila ma a tak sa vás chcem opýtať že či sú tie odsavačky fakt také zlé?
Keď máte nejaké skúsenosti s odsávaním, buď dobré alebo zlé tak prosím podelte sa o vaše skúsenosti.
Ďakujem. 😊

blaazi
20. mar 2023

Mne odsávačka pomáha udržať laktáciu. Laktačné poradkyne (3) mi nevedeli pomôcť so správnym prisatim. Tak si pri poklese laktacie pomáham roztahat mliečko odsávanim.v kombinácii s odstriekavanim a dokrmovanim cievkou. Osvedčila sa mi odsávačka na oba prsníky naraz, s ručnou to je veľmi neefektívne. Bradavky su úplne ok.

thereisabear
20. mar 2023

Nič ti to nedotrhá. Je to individuálne, ako aj dojčenie. Ja by som si to naštudovala, vybrala a keď budeš potrebovať, tak ti ju kúpia. Vopred zbytočne. Skôr si kúp nejakú mastičku na bradavky a používaj hlavne zo začiatku poctivo, napr. Medela.

michaela66
20. mar 2023

Ja som si odsavala pol roka odsávačka neni zlá,ale myslím si osobne že keby kojim že maly mi papa z prsníka tak kojim ešte doteraz takto som stratila mlieko zo dňa na deň …a to ja mala naozaj veľmi veľa mlieka …

zuzanka.zuzu
20. mar 2023

hah moje plány boli podobné ale ja som mala mááááličko mlieka že ani laktačná ani odsávačka nepomáhali 😢 a mňa veru nič nebolelo (okrem asi 1.dňa v pôrodnici keď sme to skúšali prvý krát), ani som si nedávala žiadne mastičky, ani obklady, ani nie som citlivá takže kludne aj mačkať mohli, proste netieklo... čiže môže-nemusí. odsávačku som kúpenú mala

michaela66
20. mar 2023

A nič mi to neurobilo z baradavkami ani nič ale po každom jednom odsavani som si natrela bradavky aj umyla

anicka176
20. mar 2023

Ja som si nekupovala vopred, kúpila som ju až pri zápale prsníka - tvorilo sa mi veľa mlieka a bolo treba ho poodsávať keď bábätko všetko nevypilo. Tak isto odporúčam Medelu

svokrinjazykmonika
20. mar 2023

Mama trepe 😅 Odsávačky sa neboj.

angeli121212
20. mar 2023

Tvoja mamina podľa mňa hovori len nejaké svoje domnienky, neboj nič ti to nedotrha, mne odsavačka pomohla zvyšiť tvorbu mlieka, mam doma 2 mesačne bábätko, ktore proste prespí noc, čiže mi odsavačka pomaha aby som si tie prsia kus uvoľnila, neboj nič naviac ak ti to nebude vyhovovať jednoducho ju nemusíš používať

srferreira
20. mar 2023

Ja som mala sice manualnu odsavacku, a v pohode som odsala aj pol litra s nou. Skor som si mlieko zamrazovala a potom neskor som mu nocne kase z neho robila. Bradavky ti to urcite neposkodi. Mne sa prsia z hodiny na hodinu tak naliali, ze som myslela, ze ma porazi. A to maly uz bol najedeny. Prsia ako melony, a ta ulava po odsati bola na nezaplatenie.

domak2
20. mar 2023

Pri odsavacke môže nastať veľa problémov ale žeby ti to vcuclo a potrhalo bradavky, tak o tom som ešte nepočula, teda jedine ze by si si ju zle nasadila alebo co. Môže ti ale sposobit zbytocnu nadprodukciu, alebo môžeš mať naopak pocit ze nemáš mlieko, lebo nevieš odsat. Druhe bol môj prípad, pritom deti dlhodobo dojcene. Ale veľa žien si odsava úplne v pohode aj mesiace. Je to individuálne

autor
20. mar 2023

Ďakujem baby 😊 tak pre istotu si ju kúpim 😊

Neviem prečo mi tak povedala, asi v tých časoch odsavačky neboli dokonalé ale tieto elektrické mi prišli fakt super.
Veď už niektoré vedia aj masírovať a vie sa na nich nastaviť aj úroveň sania tak som zostala zaskočená. 😊

angeli121212
20. mar 2023

Tak ja mam taku z aliexpressu za nejakych 25 eur na nabijanie a v pohode ňou odsajem 😊

anavixy
24. mar 2023

Pri odsavacke je dolezite si zmerať priemer bradavky a podla toho vyberat ten “lievik” co ide na prsnik. Ani jediny krat ma tah odsavacky nezabolel a to som sla naozaj naplno. Ja som sa na odsavanie dopredu pripravila, lebo mam skusenosti a tusila som, ze dojcenie nebude nase… a ani nebolo. Neviem preco mas ty pocit, ze vam to nepojde, ale naozaj odsavacku kupis behom 2 dni aj cez internet (kde je lepsia cena vacsinou), takze kludne pockaj ci ju budes potrebovat… v porodnici ti vedia odsavacku, vacsinou rucnu, pozicat, ale ja teda radim kazdej mamicke, ak uz ma doma odsavacku, nech si ju vezme aj do porodnice (svoje je svoje a nie kazda sestricka chape ze odsavacka sa nepouziva len ked mlieko tecie potokom, ale aj ked ho potrebujeme rozbehnut…). Takze ak si rozhodnuta si ju kupit dopredu, pribal si ju aj do porodnice 🙂
A este k tomu “ked to nepojde ako ma do mesiaca”, naopak, cely mesiac to moze byt len o uceni a hladani si poloh, technik, spoluprace.. a potom zrazu to zapadne a dojcenie pojde ako po masle. Niekedy len babatko potrebuje narast, zosilniet, bradavka sa prisposobi… Skusaj a snaz sa kym ti to bude prijemne a kym s tym budes psychicky v pohode, ci to budu tri tyzdne alebo tri mesiace, a az ked uz to bude vysoko nad tvoju pohodu, potom si najdi inu cestu, ci uz to bude vylucne odsavanie alebo umf 🍀

autor
24. mar 2023

@anavixy ďakujem 😊 rozhodla som sa že si ju kúpim a veď keď ju nebudem potrebovať, nič sa nedeje 😊
Dám si pozor aj na ten priemer bradavky 😊

blaazi
24. mar 2023

@anavixy veľmi pekne napísané, keby mne bol takto niekto poradil pred pôrodom 🤗🙏

husjatko
27. jún 2023

@anavixy pekne napísané. My už máme 3 mesiace a asi sa už neprisajeme. Mala sa vie prisat. Jej proste nechuti bradavka ako taká. Vlastne sa už ani nesnažím. Vyhovuje nám to takto. Odsávaním. Len si to neviem predstaviť do budúcna každý deň štyri päť krát do dňa odsávať. Možno aj celý tok.

angeli121212
28. jún 2023

@husjatko ahoj ja som zo začiatku vela odsavala potom sme sa nejak zosynchronizovali a uz to išlo este ma napadlo možno posledný pokus ked vraviš že mala nemá rada bradavku či by sa nechytila cez klobúčik len tak rozmýšľam