Odstavili ste detičky od mliečka dobrovoľne?

svetka66
3. nov 2015

Maminky poradite?
odstavili ste deticky od mliecka aj dobrovolne?
Nasa DR. mi vravela, ze uz mampomaly zacat...
tak idem po vase nazory...
co vy na to?

seva
3. nov 2015

@evittam ja by som len podotkla, ze ak si Tvojim detom dala v 6 mesiacoch flasku, vobec sa necudujem, ze sa ti "odstavili same".. z flase to totiz ide ovela lahsie. Nikto Ti tu netvrdi, ze si zla matka, no mam pocit, ze prave Ty si ta, kto zosmiesnuje matky, ktore to robia a citia inak. Ps: nie som propagatoka Mamily, len pre info 😉

evittam
3. nov 2015

@luba41 Vieš čo, vezmi sí "na mušku" niekoho iného. Ja som svojim deťom nič úmyselne neobmedzila, v polroku normálne mali príkrmy a je normálne v pol roku nadojčiť ráno po zobudení, na obed po najedení a večer pred spaním. A jéééj, dieťa spalo celú noc a až ráno si pýtalo prsník -si predstav, že obe -a to je úmyselné obmedzovanie z mojej strany, že som ich nebola budiť 20x za noc aby som sa tu mohla pochváliť a čakať, že ma každý "potľapká po pleci" aká som ja obetavá?! Choď si pospať, lebo za chvíľu ťa určite zobudí tvoje dieťa a bude pýtať prsník.

mircalla
3. nov 2015

@seva vies co - aj s tou flaskou - opat jeden z mytov mamily. ja som maleho musela prikrmovat UM od 5 tyzdnov, a bol aj dojceny 28 mesiacov....a fungovali sme cely ten cas aj flasa aj dojcenie 3-4 krat denne. musela som ho odstavit nasilu, lebo som nastupovala do prace...vies niektore aj pracovat musia, nielen dojcit 5-6 rokov....inak by bol na prse aj doteraz
ze vas to bavi, tie fanaticke nazory, maloco mi tak ide na nervy

evittam
3. nov 2015

@seva Úprimne - fľaška nemá nič spoločné s dojčením -ak dieťa chce tak chce, ak nie tak nie. Obe moje deti dostávali čaj od prvého mesiaca cez fľašku - nakoľko ten mi z prsníkov netiekol - a normálne som dojčila. Jasné, odpustite si poznámky, že plne dojčené dieťa čaj nepotrebuje - kravina - ale každý máme svoj názor. Ešte raz - moje deti boli dojčené dovtedy do kedy chceli a dostali to čo potrebovali a každému prajem také zdravé a silné deti ako mám ja . 😉 (klop,klop)

luba41
3. nov 2015

@evittam po niekolkých Tvojich príspevkoch, kde Ti niekolké prispievajúce napísali /, a teraz vidím že príspevok predo mnou je presne v takom duchu ako myslím/, som zareagovala..a zase si len teraz napísala, ako si v polroku ombmedzila dojčenie.. tak ja neviem či sa nechápeš..a zase zosmiešnuješ..
moje dieťa prsník pýtať nebude, dieťa ešte nespí a ak bude pýtať , tak ho do dostane....

evittam
3. nov 2015

@luba41 A to či dojčíš mesiace alebo roky nemá so skúsenosťou nič spoločné...Si myslíš, že si lepšia lebo dojčíš možno 3-5 ročné dieťa?! A na čo? Pre tvoj dobrý pocit? Ale zbytočná debata s tebou. Pre teba je matka, ktorá dojčí len do roka nikto ale to je v pohode, tvoj názor a zmýšlanie.

evittam
3. nov 2015

@luba41 Ja som nič neobmedzila, dala som keď si pýtalo, nemôžem za to, že si pýtalo len ráno, po zjedení obedu a večer - ty čítaš alebo si len domýšlaš čo chceš. Končím debatu s tebou....Nakoľko ako vidím podľa teba nie som normálna ani ja a ani moje deti, že som nedojčila 20x za deň len tak bez toho aby mali záujem.

mircalla
3. nov 2015

@luba41 dam ti dobru radu - ries seba a tvoje dojcenie, nie inych..toto je horsie a otravnejsie ako jehovisti ci podomovy predaj. ak sa nebudes starat do inych, bude ti lepsie

luba41
3. nov 2015

@evittam nie je nikto..je rozdiel, ako ktorá matka to dojčenie prezentuje..a Ty ho všeobecne zosmiešnuješ a podcenuješ..

luba41
3. nov 2015

@mircalla ved nečítaj a nereaguj.. a nemusíš mi nič radiť..

evittam
3. nov 2015

@luba41 Nič nezosmiešňujem a ani nepodceňujem, nikde som to nenapísala!!!! Konečne ma prestaň osočovať! A konečne sa staraj o vlastné dojčenie. Napísala som vlastnú skúsenosť a názor. Keby som dojčenie podceňovala a zosmiešňovala tak svoje deti nikdy nedojčím. A vezmi s k srdcu, čo ti napísala mircalla.

mircalla
3. nov 2015

@luba41 od niekoho, kto neustale kritizuje dojcenie/nedostatocne dojcenie inych veta "nemusis mi nic radit" ozaj sedi

luba41
3. nov 2015

@evittam a kde Ťa osočujem? si prečítaj najprv po sebe svoje príspevky...

hradnapani
3. nov 2015

@svetka66 urob tak, ako to citis TY! matersky instinkt je ten najlepsi radca. Ak ti veli odstavit, odstav. Ak pokracovat, pokracuj. 😉

evittam
3. nov 2015

@luba41 Stačí, že si napísala, že podceňujem a zosmiešňujem dojčenie, čo nie je pravda. A daj mi už konečne pokoj a venuj sa naplno dojčeniu svojich odrastených detí. Ďakujem.

luba41
3. nov 2015

@mircalla a kde je to "neustále"? a kde koho kritizujem ? že som si dovolila evittam napísať , že s nou nesúhlasím? a nebola som jediná, kto s nou nesúhlasí..

alexmianina
3. nov 2015

Dobru nocku zienky a mieeeeeer ☺

alexmianina
3. nov 2015

Jeee a este nieco.... spravne citate. Bude mat o mesiac dva roky ❤

junova
3. nov 2015

Baby, že vás to baví. Každý nech si robí ako uzná za vhodné. Ja momentálne odstavujem 2 ročného syna. Ide to ťažko. Aj dcéra bola mliekoholik 🙂 Samé sa nedostavili ani náhodou. Tiež ma urazalo, keď sa ma niektoré mamičky pýtali, či budem kojit do 18 tky deti. Ja som ich v dvoch rokoch prestala kojit a ony dávali fľašu s mliekom a dudlik svojim deťom do 4 rokov. Tak vtedy som si povedala JBNT. A tiež pracujem popri kojeni, mám živnosť. Tie ktoré koja nelezia celý deň pri decku a nekoja ho. Môj názor.

luba41
3. nov 2015

@junova taky tak..tiež som pracovala z domu počas materskej, počas rodičovskej a aj ked som pracovala mimo domu - na dojčenie som si "čas našla".. to len taká poznámka..

adela232
3. nov 2015

@luba41 Ja si tiež myslím že do pol roka je dojčenie najdôležitejšie a potom už treba začať učiť na fľašu a postupne dieťa odstavovať. Je to uplne normalny postup. Treba hlavne zacat davat dietatu normalnu stravu lebo to z hladiska vyzivovej hodnoty potrebuje viac ako mliecko od mamicky. Mne to povedala aj laktačná poradkyna. Tiež nečítam články na nete ale je to niečo ako krok k osamostatnovaniu a myslim si ze tie matky co koja deti viac ako 3 roky sa sami nevedia toho vzdat akze to nie je len o tom dietati. preoze tak velke dieta to uz naozaj nepotrebuje a so situaciami sa musi vysporiadavat inac nez na prsniku... Milujem svoje deti a nic im neodopieram moj maly sa tiez odstavil v 10 mesiacoch a bolo to uplne prirodzene bez placu...

margarita
3. nov 2015

ja som vsetky deti doteraz odstavila dobrovolne, nikto mi nedrzal noz na krku, ze musim 😀 skratka som to sama uz tak chcela a citila. vsetky tri mali cca 15 mesiacov.
tvorba mlieka sa mi zastavila uplne v pohode, nic som nemusela odstriekavat ani nic podobne.
a UM som ziadnemu nedavala, jednoducho som im davala od odstavenia viac jogurtov, acidko, syry a mliecne privarky.
a celkom su vsetci ok, zdravi, imunni, stastni a nijako im to zda sa neublizilo, ze sa neodstavili "sami".
plakala len najstarsia, aj to len jednu, dve noci, kym si zvykla. mladsi dvaja to prijali uplne bez placu...

svetka66
autor
3. nov 2015

Panenku este aj tu na jednoduchej otazke vznikaju skriepky!

dadica
3. nov 2015

Dovolím si aj ja prispieť na základe svojich skúseností. Starší syn sa "prirodzene" odstavil, keď mal rok a to práve preto, že pil veľa z fľaše a mal cumeľ a tiež aj vďaka radám detskej lekárky dojčiť každé tri hodiny.Dcéru som kojila 3 roky a 8 mesiacov a odstavila sa úplne bez plaču a stresov. Prešli sme si kadečím, boli aj ťažké obdobia a prebdené noci, ale stálo to za to. Vždy som si povedala, že čo je pre ňu prirodzenejšie- moje mlieko alebo mlieko od nejakej kravy. Je pravda, že kým som nemala deti a počula som niekde, že žena dojčí 2- ročné dieťa, tak to bolo pre mňa nepredstaviteľné a keď som potom dojčila vlastnú dcéru prišlo mi to úplne prirodzené. Do práce som nastúpila, keď mala 2 roky, takže popri práci sme sa dojčili ešte rok a 8 mesiacov. Vždy som si však uvedomovala, že psychická pohoda ženy veľmi dôležitá, žena sama musí vedieť, ako to cíti, dojčiť nasilu sa určite nedá... No a k lekárovi, ktorý poúča ako odstaviť v roku nemám slov.

junova
3. nov 2015

@adela232 Píšeš, že polročné dieťa treba odstaviť a učiť na fľašu. To akosi nechápem. Keď mám mlieko, načo ho mám učiť na fľašu a umelé mlieko. Ďalej píšeš, že dieťaťu od pol roka treba dať poriadnu stravu a podľa tvojho názoru deti dlho kojene sú príliš naviaziane na mamu. Tak ti to vyvratim. Dcéra sa kojila vyše dvoch rokov a je to samostatné, odvážne dievča. Nemá problém prespať u starých rodičov od troch rokov, minulý rok bola v škole v prírode na týždeň ako 5 ročná a zvládla to na jednotku. Syn má dva, ešte sa koji, je smelý. Nemá problém vydržať občas v jaslickach 5 hodín bezo mňa a bez kojenia. Vôbec za mnou neplače. Takže ja tým psychologickým zvastom neverím. A okrem iného moje deti jedli od pol roka príkrmy a v roku normálnu stravu. Zjedli všetko čo nezjedlo ich. Určite nežili len z materského mlieka.

mircalla
3. nov 2015

@luba41 ked chodis na 9 hodin do prace (nie pracovat z domu). tak kojit mozes asi tazko.....nie kazdy ma taku pracu, ze si ide odbehnut nakojit.

mamutka
3. nov 2015

@svetka66 ja som odstavovanie neriesila, nechala som to na maleho. Na zaciatku som to s dojcenim nemala lahke, ked sa to potom rozbehlo, vazila som si kazdu kvapku. Tak sme si to s malym uzivali a ani by ma nenapadlo doborovolne to stopnut, kym malemu chutilo.
Jasne, ze uz ti papa kadeco, ale co je zle na rannom a vecernom dojceni, pri uspavani, alebo nejakej chorobke? Neboj sa reci, ze potom to bude tazke, nas maly postupne od toho upustal, ked mal priblizne dva roky. Potom som nastupovala do prace a akosi sme to potiahli do 2,5 roka. Proste som prisla z prace a k uvitacej ceremonii doma patrilo aj take mini pricucnutie 😀 bolo to zlate, take nase super intimne chvilocky, ktore mu nikto iny nemohol dat.
My sme nezazili nijake vreskoty a boj koli odstavovaniu, dietatu okolo 2 rokov vysvetlis, ze mliecko sa mina a jedneho dna nebude vobec, takze pohoda. Je to aj o tvojom pristupe vysvetleni, aj o individualnom dietati, takze ak by ta strasili, ze ked dojcis v roku, bude si to ziadat dalsie tri roky, len sa usmej a urob si po svojom.
Ak to tebe vyhovuje, dietatu to vyhovuje, tak co s tym dr.chce povedat? Ze mas kupit UM pre rocne dieta, ktoreho znacku ti on rad doporuci?

mamutka
3. nov 2015

@junova toto som tiez zazila - maly susen mi v kociku v pohode odpijal z pohara s vodou a ludia si to komentovali, ze to ich ovela starsie vnuca len flasku a dudel taha stale. Nas maly sa odstavil uple pohodovo a to bol uplny zavislak. Ked ma videl ako idem z kupelne len tak nalahko, ocka svietili, sibal najvacsi, uplny maniak na mamkino mliecko. Mali sme s muzom dobru zabavu s prckom

terezka1947
3. nov 2015

@stvura nie.praveze ja si velmi rada dam poradit...preto som laktacne poradkyne kontaktovala uz pri prvom dietati a aj ked som si presla uz kadecim,predsa len som aj pri druhom opat kontaktovala dalsie laktacne...
nie som mamicka,kt.si dieta prilozila k prsniku a hned vsetko islo...mam svoje kojenia tvrdo vybojovane...dokonca=bohuzial,pri druhom dietati som si "svoje" uzila aj od samotnych lekarov 😠 a napriek vsetkemu som kojila...takze ja som po tom vsetkom toho nazoru,ze ked zena kojit chce,urobi pre to vsetko...a koji
ale tiez uznam,ze su zeny,kt.jednoducho kojit nebudu=ci uz dobrovolne, z pohodlnosti,ci z nejakeho dovodu,kt.je pre ostatne nepochopitelny,ale pre nich je to naozaj dobry dovod nekojit,zdravotneho dovodu,atd,atd
kazda sme ina
a nejake zovseobecnovanie,co sa vsetko da je niekedy velmi "nestastne"

dendulik82
3. nov 2015

@mircalla o mesiac nastupujem do 8 hodinovej prace a syn sa stale dojci a bude mat tri roky. To, ze niekto nastupi do prace sa nevylucuje s dojcenim. Bude sa dojcit, ked budeme spolu - rano, vecer, v noci. Tym nechcem rozvijat tuto dalsie hadky, len chcem poznamenat, ze sato nevylucuje. A tiez ta tym nechcem spochybnit, ze si urobila zle alebo co. To pisem len aby som sa vyhla skriepkam. S takymito vacsimi detmi sa aj dohodnut da. Maly chodi do skolky a vydrzi bez bez dojcenia, chodi aj k svojmu otcovi na cely den a tiez vydrzi.
A k ostatnym komentom:
A odznelo tu, ze to tie matky, co dlho dojcia to robia pre seba. Hrdo priznavam, ze si to uzivam, ked sa na mna moj syn s tymi okalmi diva pocas dojcenia, ale robim to najma pre neho.
Na predstave, ze mlieko po pol roku uz nema ziviny sa zasmejem. Telo sa asi rozhodne, ze ziviny a imunitne faktory uz do neho nepojdu a konec, uz je to len zafarbena voda. Okrem toho, je to aj o niecom inom ako o zivinach. Nase mlieko po pol roku nema ziviny, tak dame detom kravske, UM....v com je lepsie? Krava ma tiez mozno ziviny podla tejto teorie len pol roka. A mozno aj menje, kedze teliatko sa rychlejsie vyvija ako nase deti.
Tiez tu odznelo, ze sa dlhodobo dojciace mamicky tvaria akosa obetuju. Nemam pocit a neukazujem sa tak, ze sa obetujem. Je to pre mna prirodzene, neotravuje ma to, neobmedzuje v spanku.
Upozornujem, ze nechcem vyvolavat hadku dalsiu. Je na maminke ako sa rozhodne. Ja neodsudzujem tie, co kojit nemozu, nechcu a rovnako ocakavam respekt.