Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

elise
1. sep 2010

ja som malého kojila do 3 rokov a s papaním je problem ako keby žil zo vzduchu občas sa napapá občas nie ale píje vela mliečka 🙂

petrauk
1. sep 2010

ja som svojho synceka kojila do 4 rokov. to som uz bola tehotna s 3 dietatkom.

euphoria
1. sep 2010

Ahojte, tiez pridam svoj nazor. Nechcem sa samozrejme nikoho dotknut ani urazit. Proste je to z mojej skusenosti. Dojcila som dceru 22 mesiacov.Pokial by sa tolko v noci nebudila, asi by som kojila dalej, aj ked som tehotna.No bolo to uz v noci vycerpavajuce. Teraz mi dojcenie dost chyba, tak sa velmi tesim, ked sa narodi druhe babatko a verim, ze ho budem dojcit.I ked to bude fuska 🙂
Nikdy som si nikym nedala hovorit do toho, dokedy budem dojcit. Jedine manzel ma absolutne podporoval a bol stastny, ze nam to ide tak skvele.Stale hovoril, ze je to najkrajsi pohlad. A to som nikdy nedojcila na verejnosti.Viem, ze pri druhom to inak zrejme nepojde.
Pri trapnejsich otazkach kedy ju uz odstavim som odpovedala, ze ked sa mi bude chciet aj do 18-tky potiahnem.Zaujimave je, ze to riesili len zeny, ktore nikdy poriadne nedojcili resp. nemaju ani deti.Tie co nedojcili, tvariac sa ze nemali mlieko, nikdy nepochopia, o com to cele je. Tym myslim skutocne len tie, ktore osobne poznam, nie ine zeny..

bobocka
1. sep 2010

@carodejnica presne tak aj u mna to tak bolo,ze moja mama ma kojila 3 mesiace a potom sup ma na sunar a to mi vravela,ze mala tolko mlieka,ze do umyvadla odstriekavala.tak naco sunar 😠 .to je ale cista nevedomost.ja som maleho kojila,no mal aj flasku nutrilonu denne do piateho mesiaca a mna v tom podporovalo okolie,ze je to fajn.ze moje mliecko mu mozno nestaci 😠 kamaratka co ma dvojiicky ich kojila asi den 😠 a mne hovorila,ze mojim chlapcom nic nechybalo,nutrilon je uplne v poriadky,kludne davaj moja a ... 😠 teraz by som sa za to,ze som sa o kojeni viac neinformovala najradsej vyfackala.teda informovala som sa,no ked mi kamaratka povedala,ze to je super ked kojim a este aj nutrilon dam,ze skvela kombinacia,tak som si myslela,ze ako super robim.nemyslim si,ze som malemu uskodila,to isto nie,ale teraz s odstupom casu viem,ze som mohla kludne iba cisto dojcit a bol by zdravy a v pohode.mala som stastie,ze zobral aj flasku aj prso.teraz je uz velikan asamozrejme,ze jeme aj tuhu stravu ,no je denne 4-7x kojeny.a budem ho kojit aspon do dvoch rokov (to je pre mna taky ciel,ale ak sa odpoji skor,tak mu isto prso nebudem do ustociek pchat,ale ak vydrzi do dvoch aspon,tak budem rada 🙂 )inak michalko papa krasne,vela,ale on je super zivy,tak je taka spagetka vsetko vypoti.na poslednej prehliadke ked mal presne 11 mesiacov mal 9150g a 78 cm.tak akurat je si myslim 😉len dnes po prvy krat od zavadzania prikrmov jedol zle.dost zle.mozno koli zubkom ☹ uvidime co zajtra bude.

bobocka
1. sep 2010

@euphoria mas uplnu pravdu v tom,ze zeny co dokrmuju deticky sunarom ci nutrilonom ci neviem cim len velmi tazko chapu dojciacu matku.ony s tym vacsinou nemaju ziadnu ci velmi malu skusenost preto je to pre ne nie prilis dobra tema.a mna velmo mrzi,ze niektore maminky co dokrmuju sa pri dojciacej maminke citia zle,maju nejak zakodovane,ze spolocnost si mysli,ze by mali dojcit a nedojcia,tak su akoze horsie matky,ale tak to vobec nie je.ja som veeeelmi za dojcenie a som stastna,ze nam to vyslo a ze drobca kojim,no zas neodsudzujem ani jednu matku co dokrmuje(pokial to nerobi koli postave ci z pohodlnosti samozrejme).je vela maminiek co sa snazili kojit a nedarilo sa im,boli z toho zufale,deticky plakali hladom,nemali v blizkosti nikoho kto by im v tom poradil a pomohol,tak presli na um a starosti zmizli. alebo tie maminky co nesmu kojit koli zdraviu.su kadejake dovody.kazda z nas chce predsa pre svoje dieta to najlepsie.maminka co koji i ta co da um.ja so si ista,ze ak v buducnosti este mimi mat budem,tak budem robit vsetko preto aby som znova kojila.mam z toho fakt skvely pocit a vsetky tie ragady ci zapaly stoja za to.a hlavne som rada,ze uz o tom mam take info ake mam,lebo ked budu moje kamaratky tehotne,tak im budem moct v tom pomoct,podporit ich 🙂 ta podpora v tych niekedy zlych zaciatkoch je velmi dolezita 😉

firstbaby
1. sep 2010

@tonicka
😎 vdaka za inspiraciu....🙂

bobocka
1. sep 2010

@firstbaby a ty tu si? 😉

firstbaby
1. sep 2010

je vela studii o kojeni a vela zien je proste nevedomych alebo netrpezlivych....viem o com hovorim....a Bobocka mi to iste potvrdi...🙂 som ta najstastnejsia matka na svete,ze mozem kojit a ze mliecko mam a ze malej staci....avsak na druhej strane mam respekt pred zenami,ktore kojit nemozu...nie je to len o podpore ale aj o tom,ako to zena citi....ked si veri a vie,ze to zvladne a urobi pre babatko cokolvek na svete,len aby kojit mohla a aj tak to nejde,tak potom proste mozno pochopim....ale ak sa mna niekto opyta,ze dokedy planujem kojit,tak to zavisi od nalady....bud vybuchnem alebo s ironiou sa na to povznesiem...🙂

bobocka
1. sep 2010

@firstbaby keby sme boli na facebooku,tak ti dam pod to like 🙂

dada78
2. sep 2010

@firstbaby zdieľam tvoje tvrdenie 😉 😉 😉

tonicka
2. sep 2010

@carodejnica ja som este niekedy dodala ze do 18, potom uz bude kojit niekoho ona 😀 😀 ked to bol niekto velmi vlezly a arogantny 😀

dada78
2. sep 2010

baby ja by som ho ani odstaviť nemohla,keď vidím ako labužnícky si vychutnáva mliečko 😵 😵 😵 😵 mne sa vždy dojčiaca maminka veľmi páčila, je to akoby dieťa zvierala v náruči a dávala mu nielen obživu a ochranu ale aj kopec lásky. Jasné že aj z fľašky ho možno kŕmiť s láskou, ale ako to hovorila naša kmotra, od mamy to majú v najkrajšom obale 🙂

izina
2. sep 2010

@carodejnica Já jsem problémy s množstvím mléka ani moc neměla. Malé dr mi hned napsala nějaká homeopatika, kdybych měla pocit, že mlíčko ubývá. Použila jsem je 2*. Jinak je pravda. že malá moc nejí. Jak píše vieraj, sní trochu toho, v čem se může ponípat i lžičkou. Ale jogurtu a polévky o něco víc. Včera jsem měla radost, kousla si od dědy chleba 😀 . Odstavovat ji nebudu, dokud bude mléko a nebude chtít sama přestat

izina
2. sep 2010

Ale je pravda, že je malá trošku menší a hlavně hádě štíhlé. Pro mne je důležité, že je zdravá a prospívá

carodejnica
2. sep 2010

@dada78 to je prekáááásna fotka, až mi slzy vyhŕkli, nádhera, presne aj my sa tak kojíme.. 🙂 🙂 😎 😎 😎 😎 😎 ja nemám slov 😵 😵 😵 😵 😵 😵 kebyže sme na FB dám ti like !!!
@izina jj, aj moja miluje jogurty a polievočky (vývary s rezancami), za tým sa ide zabiť 🙂

majdula
2. sep 2010

@dada78 Fakt krasna fotka. Uplna madona, je z toho citit klid a pohoda 🙂
Taky tak kojim, uz vlastne jenom takhle, v posteli... vicemene kojenim uz jen uspavam, takze jen 1-2x denne a pak tedy v noci docela casto. Ale nevadi. Neni nad to, kdyz se Rada prituli a ja ho obejmu. Jsem zvedava, jak nam to dlouho vydrzi, od dubna se bude muset o prsicka delit...

Kojily jste nektera dve deti soucasne? Nebo alespon ze zacatku tehotenstvi? Jak dlouho?

carodejnica
2. sep 2010

Tak aj ja pripájam jednu kojo fotku 🙂
Aj ja vpodstate už len uspávam na prsníku, ale niekedy dám malej aj cez deň, už si vie vypýtať, príde ku mne potiahne za tričko a povie "mnam". 🙂
@majdula nemám skúsenosti priznávam, ale tu je od annag krásny článok http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem... - ale zrejme ho poznáš 😉

izina
2. sep 2010

Holky, to jsou úžasné fotky. My kojíme i v leže i v sedě. Přes den hlavně v sedě a to piňďa přijde a "křičí" papapapa a tahá za triko. V leže také hlavně uspáváme, ale fotku mám, když jsme byly mladší

carodejnica
2. sep 2010

@izina jéééj, super 😵 😵 😵 a tá ďalšia osoba je tatino? 😉

atrami
2. sep 2010

Ja som prostredného kojila do 2 rokov a najmladšieho do 1,5 roka. Už to bolo len také cuckanie v noci, cez deň nepýtali, tak som to stopla. Pokiaľ to vyhovuje obom tak do tých 3. rokov je to ešte prirodzené.

izina
3. sep 2010

@carodejnica Jj, to je tatínek. To byly časy, když papala takhle v klidu. V leže to jde, ale v sedě u toho chce stát 😅 . 😀

carodejnica
3. sep 2010

@izina krásna rodinka, vyžaruje z toho pohoda a láska 😵

sonicka25
3. sep 2010

Ahojte,ani my sme este s kojenim neprestali 😉 Maminka je este "zavisla"(este nechcem odstavit 😠 ) a dcerka si to vychutnava 😝
Okolie uz ignorujem uplne,nebavi ma prosit o pochopenie....

izina
4. sep 2010

@carodejnica Děkuji a doufám, že to tak bude i dál.

Na dnešek mi piňďa dala. Po dlouhé době chtěla v noci papat 3* 😝

dupinka
5. sep 2010

Ahojte!

podpora dojčenia je veľmi slabá. Akonáhle sa vyskytne nejaký problém, hneď šup umelé mlieko. Matky nechcú a predovšetkým nevedia o dojčení a alternatívach pri problémoch, hoci to by malo byť prvé, čo si tehuľka má naštudovať. nestačí len okukávať výbavičku, zháňať kopec blbostí a zbytočností, ktoré trh ponúka v snahe zarobiť na takej krásnej veci ako je narodenie dieťatka. V prvom rade si má každá matka čakateľka prečítať o dojčení, strave počas dojčenia a problémoch s papkaním.

Pokiaľ ide o nás, Adamko má 16 mesiacov, nemám problém ho dojčiť, nikdy sme nemali cumlík ani fľašu. Nepýta si piť na verejnosti, len ma odtiahne do izby. Dojčíme sa len pred spaním a v noci 1-2x.

ALE: nakoľko nepoužívame cumlík, ako náhrada slúži prsník. A ja by som to chcela nejako zmeniť.
Nechcem ho odstaviť, kľudne mu mliečko dám, ak je naozaj smädný alebo hladný. Lenže teraz sa doslova ucucká k spánku, presne aj v noci.
Radila som sa s laktačnou poradkyňou a tá mi na nočné budenie sa (donedávna to bolo niekedy aj 5x za noc) poradila nechať ho vyplakať. čo ja neviem urobiť, keďže dojčenie o citovom pripútaní sa k matke, ktoré zatiaľ nechcem prerušiť.
Poradíte? viem, patrí to do inej témy, ale snáď.... 😅

sonicka25
5. sep 2010

Ja si myslim,ze to o par dni prejde,mala sa mi ties jednym casom budievala v noci castejsie a mala som len pocit ze ma hlada,akoby sa bala spinkat sama...
Vyplakat ju ties nenechavam,väcsinou okamzite ako dostane prsnik do pusinky tak v momente zaspinka,myslim ze sa len uistuje ci som s nou 😉
Je to hlavne v take dni ked je rozrusena(ked sme cely den vonku a stretne moc deti,alebo zazije nieco nove co ju velmi zaujalo,takties v dni ked ma vyvojovy skok-nedavno zacala plynule rozpravat a to v troch reciach,ties par dni predtym vstavala v noci aj pät krat 😲 )Teraz spinkava znova celu noc,od osmej vecer do osmej rana😀

Pred par dnami som stretla na detskom ihrisku jednu pani(zijeme v Nemecku)a rozpravala mi,ze sa rozviedla s manzelom po piatich rokoch manzelstva v case ked mal ich syncek asi rok.Pri sudnom pojednavani jej sud nariadil dieta odstavit aby mohlo travit vikendy u otca(vraj sa on stazoval ze si ona priputava kojenim syna k sebe) a ze maly koli tomu plakava za matkou.
Mala slzy v ociach ked o tom rozpravala aky je nemecky sud bezcitny,ze dieta od siestich mesiacov materske mlieko nepotrebuje a ze nevidi dovod preco by nemohlo byt odstavene...Rozpravala o tom ako maly pri "nutenom podavani umeleho mlieka" zvracal a ako ju to psychycky vycerpavalo....Moc moc som ju lutovala chudinku a dost ma nahnevala mienka nemeckeho sudu,to je nespravodlive....Otec mohol cez den byt so synom a v noci mohol spavat pri matke,existuju aj ine riesenia,ale toto je fakt strasne.... 😢

majdula
5. sep 2010

Jee, jak je tu ta fotka s tatinkem, tak jsem si vzpomnela, ze mame taky jednu (a asi jedinou) kojici... akorat nam u toho asistuje jinej milacek 😅 😵

Holky, mne to kojeni bude jednou strasne chybet 😢

@dupinka Plakat bych nenechala. Prave proto v noci radeji dam prsicko, aby se malej nemusel probrat a pak plakat. Nocni kojeni spociva jen v tom, ze zavrni, prituli se, parkrat cucne a spinka dal. Jine to je, pokud k nemu musis vstat, to je jasny. Kazdopadne 1-2x kojeni za noc je (aspon u nas) pohoda! Celkem se ale divim, ze ti to poradila prave laktacni poradkyne 😕

carodejnica
5. sep 2010

@sonicka25 máš prekrásnu dcérku, je úplne nádherná 😵 žiješ mimo Slovensko?
@dupinka ja som rada, že táto diskusia "žije", ja som inak založila jednu tému pre dojčiace mamičky starších detí - ale adminky mi ju zamkli a presmerovali ma sem - práve som chcela, aby sme si tu vzájomne radili, podobne, ako v téme "dakujeme annag" si radia mamičky maličkých bábätiek, predsa len tie problémy už máme troška iné a hlavne ich máme menej.. 🙂
Podobne ako dievčatá by som ti aj ja radila, skúsiť to vydržať, možno sa mu niečo teraz v hlavičke moce a potrebuje ťa cítiť viac.. aj mojej žabe sa to stáva.. zrovna teraz máme také obdobie... tiež necumlíkujeme, ja som cumlík 😀 vyriešila som to tak, že s ňou nebojujem, z knižnice som si požičala kopu kníh a pri dudlíkovaní si čítam... 😉
@majdula prekrásna fotka, ako sa na teba šibalsky pozerá 😀

bobocka
5. sep 2010

@sonicka25 joj az mi zovrelo zaludok,ked som si precitala ,co si o tej maminke napisala,ze ju v podstate sudy donutili prestat kojit.ved to nie je normalne.fakt mi tazko teraz z toho ostalo.chudera ta zena.si neviem predstavit co by som ja robila v jej kozi.asi sa len odvolavala a odvolavala.ved existuje kopec alternativ.toto nie je normalne.fuha,to budem rozdychavat este dlho ☹

prsky
5. sep 2010

@sonicka25 to je smuty pribeh ☹ zaujimalo by ma, ci sa jej pravnik odvolal na dokumenty WHO (http://whqlibdoc.who.int/publications/2003/9241...) a dohovor o pravach dietata - ved medzi zakladne prava dietata patri pravo byt dojceny a WHO odporuca aktivne ponukat MM do 2 rokov. aj ked chapem aj frustraciu otecka, ale myslim si, ze ziadny milujuci otec by nemal chciet, aby jeho dietatko trpelo predcasnym vynutenym odstavenim.