Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

vavrenka
24. máj 2012

kocky, tak nazov temy admin prepise 😉, sa tesiimmm

zdenka99
26. máj 2012

Ahojte, tak dnes ráno mi MK opäť zdvihol tlak do neskutočných výšin. Už keď som si prečítala otázku, či nie je materinské mlieko preceňované, som vedela, že je zle a ak sa mám rada, tak by som tú tému vôbec nemala otvárať. Ale neodolala som a prečítala si aj odpovede. A tak som opäť vo vývrtke, je mi smutno a... veď to poznáte. Nepochopím ako vôbec niekto môže riešiť výhody MM. Proste MM patrí dieťatu a basta, čo na tom treba riešiť??? Pri niektorých odpovediach sa mi rozum zastavoval - že robiť z dojčenia fetiš..., jasné, že fanatičky nemohli chýbať a že... "hystéria, ktorá okolo materského mlieka posledné roky vznikla" a "kojenie sa stalo hrozne modernou záležitosťou." - akokeby sa v minulosti vôbec nedojčilo!!! Veď to len my fanatičky sme si zmysleli, že zrazu chceme dojčiť. Tie hlášky o módnom hite mi oveľa lepšie sadnú na UM, No a tá vinea ma dostala najviac - takže kto chce piť vineu - šup, šup na UM.
Takže mám do krvi dohryzený jazyk, čo som sa ovládala, aby som tam nenapísala svoj názor. Poznám sa a viem, že by som bola hnusná a tak som sa prišla radšej vyventilovať sem🙂

kryska5
26. máj 2012

@zdenka99 dík za tvoj komentár 🙂 ja som na tú tému narazila včera a nejako to stále nedokážem dostať z hlavy, chcela som tam napísať, ale máš úplnú pravdu že je zbytočné to riešiť, už tá samotná otázka je chorá .... ako môže byť niečo tak prirodzené ako je dojčenie preceňované? ja by som skôr povedala že kravské mlieko a UM je preceňované 😀 o ostatných zbytočnostiach okolo detí ktoré sú rodičom prostredníctvom reklamy tlačené ani nehovorím 😝
Keby bolo dojčenie preceňované pred 35 rokmi tak som mohla byť krásne dojčená 😝 namiesto toho mame povedali že má "slabé mlieko" nech dá sunar, ktorý ma pekelne zapekal, takže som od 2-3mes. bola na vývaroch a zelenine .. úžasná strava pre také malé dieťa 😖
Malá bude mať za chvíľu 2 roky a cez deň sa dojčíme 5-6krát, keď otravujú zúbky tak cucká aj viac, ja je už dávno ani neponúkam ale ona je taký "didíkovač" že nejaké odstavenie u nás by bol čistý masaker 😀 ja som teda nemala od začiatku v pláne nasilu odstavovať, a páči sami ako sa to postupne časom mení tak ako malá potrebuje ... okrem toho čím v staršom veku sa dojčíme tým krajšie mi to príde, je to úplne iné ako keď bola malinká 🙂

zajaciq
26. máj 2012

ahojte, po akej dlhej dobe sa vam dieta vratilo na prsnik? mala si nabila zubky a 4 dni sa nechce dojcit...tak neviem ci to mam brat, ze uz nechce vobec, alebo sa na mna hneva, alebo co 😀

luciauk
26. máj 2012

@zdenka99 matky sú predsa roboty, nie citlivé zmýšlajúce bytosti, deti sú cirkusové opičky, ktoré treba vkuse cvičiť, riešiť, prezliekať, ak nevedia ročné čítať a písať, tak šup s nimi k neurológovi. materské mlieko sme si pred rokom vymysleli, tak ako do pol zadku spustené gate, ale tieto módne výstrelky sa neuchytili 😝 teraz už len vyrobiť hektolitre UM a nanosiť to žirafám a ťavám do púšte a tigrom a opiciam do džungle, nech sa konečne spamätajú a nepchajú do svojich mláďat to svinstvo 😝

zdenka99
26. máj 2012

@kryska5 Presne ako píšeš, podľa mňa je jednoznačne UM preceňované... A moja mamička mala tiež "slabé" mlieko a musela ma prikrmovať. Vraj som ani za svet nedokázala vydržať tri hodiny, stále som plakala, tak dala sunar a bol pokoj. A je mi smutno z toho, že veľa dnešných mamičiek sa riadi radami svojich mám.
To je super, že si dojčenie užívate🙂 Aj mne to príde stále krajšie a krajšie. Priznám sa, že som sa strašne bála, že keď bude mať zúbky, tak ma bude hrýzť. Ale zatiaľ nehryzie (klop,klop,klop), takže si to tiež užívame a pociťujem to rovnako. Čím je staršia, tým je to krajšie, také iné🙂 Aj keď naša opička je ešte maličká, ale pevne verím, že to s dojčením potiahneme minimálne do dvoch rokov. A ako tak sledujem to jej vychutnávanie si môjho mliečka, tak zrejme aj dlhšie🙂 Ona niekedy fakt nepije, len maškrtí🙂

@luciauk tak to si vystihla, presne tak to pociťujem aj ja☹ Príde mi, že v dnešnej dobe je všetko okolo dieťatka dôležitejšie ako samotné dieťa. Výbavička, monitory, lehátka, trojkolky, hračky,... ale hlavne, že dieťa spí samé v izbe a každý večer krásne zaspáva, lebo už rezignovalo☹... No ale našťastie nie sú všetky mamičky také, aby som zas nepreháňala.

romcovaklarka
26. máj 2012

@zajaciq Ahoj, malej se nekojil asi týden a vrátil se k tomu, ale nevím, jestli ti to pomůže, to měl necelých 11 měsíců, tvoje je už velká slečna...

zajaciq
26. máj 2012

@zdenka99 citam akurat poslednu stranu tejto temy.. no ja som sa nezdrzala. uz mi jedna matka pisala, ze som arogantna a ze je jej nagrc z mojich dristov. 😅 musim sa s tym psycicky vyrovnat, hihi.
a mas pravdu, UM je precenovane... vsak este v 50. -60. rokoch minuleho storocia to bol len LIEK, ked matka dietata zomrela, alebo mala tuberkulozu, atd...

@romcovaklarka my uz sme mali aj 3-4 dni ale tak ani dnes vecer nepytala a to uz jedla aj chlebik, teda dasienka jej uz pekne odpuchli, lebo predtym jej skoro ani zubky nebolo vidiet..no nic, ja sa jej len opytam, ze ci chce, nejdem to dalej riesit. aspon by mohla nieco konkretne povedat na to 😅

romcovaklarka
26. máj 2012

@zdenka99 Hezky jsi to napsala... Akorát jsi zase oživila takovej můj "mindrák" Já jsem malýho nikdy nenechávala vybrečet, když mi neusnul hned, tak jsem se k němu dokola vracela, chovala, kojila. Ale spí mi prostě sám v postýlce, proběhlo pár ne moc úspěšných pokusů o společné spaní, ale budili jsme se navzájem, navíc on se ne moc rád kojí v leže, takže tahle výhoda taky odpadla, no prostě nevím, asi jsem ho na to zvykla, ale fakt ne nijak násilně... Ale vždycky když znova čtu o tom, jak je společné spaní přínosné a přirozené a super, tak mě to tak nějak mrzí a říkám si, jestli přece jen je v pohodě a spokojenej, když takhle usíná, nebo jestli je taky "rezignovanej" i když jsem ho vyřvávat nenechávala 😢 Co myslíš? Měla bych ho dávat spát se mnou, i když se pak budí častěji? Omlouvám se za OT 😅

zdenka99
26. máj 2012

@zajaciq tvoj príspevok sa mi veľmi páčil, na 100% s ním súhlasím, dobre si im to tam napísala🙂

@romcovaklarka uff, no neviem čo poradiť. Ale keď neplakal, tak je to hádam ok. Ja som skôr narážala na matky, ktoré deti nechajú týždeň revať a potom sú spokojné, že dieťa samo zaspí... Asi by som to už nemenila, keď vám to vyhovuje. A postieľku máte v spálni, či je sám v detskej izbe? Ak aj spí v postieľke, tak podľa mňa je najlepšie, keď je tá postieľka prirazená k manželskej, aby bol čo najbližšie k tebe.

romcovaklarka
26. máj 2012

@zdenka99 On už je právě i ve svém pokojíčku, odstěhovali jsme se od něj do vedlejší ložnice, když se mi zdálo, že ho v noci budíme, jak se vrtíme (no a nejen tím teda 😅). A přišlo mi, že pak začal spát líp, do té doby se budil tak 3-4x a po přestěhování 1-2x. Ale nevím, no, to je na tom nejhorší, že člověk tomu prckovi do hlavy nevidí. Já jsem si teda aspoň dala k jeho postýlce matraci a když v noci spí nějak hůř, nebo není ve svý kůže, tak si tam lehnu u něj.

zdenka99
26. máj 2012

@romcovaklarka Aha, no tak ja si neviem predstaviť, že by moja Lenka bola v noci sama v inej izbe. Ale zase ja viem, že jej chýbam. Lebo keď sedím pri PC, tak sa mrví a budí, ale keď si k nej ľahnem, tak pokojne spí do rána bez prebudenia, jej stačí, že ma cíti. No a my tie "iné veci" už nerobíme v posteli, aspoň máme zmenu 😉 ... Ale každé dieťa je iné. A ak spí lepšie sám, tak mu to asi vyhovuje. Fakt neviem, asi by som to už na tvojom mieste nemenila, keď si zvykol. Možno ti tu ešte niekto poradí. Ja som to spanie nejako neriešila, keďže som nemala na výber. Lenka vo svojej postieľke sama byť nechcela, takže ak by som ju tam ja naučila, tak v jej prípade by to bola určite tá rezignácia... No je to naozaj ťažké, keď im človek nevidí do hlavičky.

luciauk
26. máj 2012

@zajaciq úplne som ti zabudla odpísať 😅 nechaj to na maličkú, pýtaj sa jej, či chce, ona nech rozhodne, či sa k dojčeniu vráti alebo stačilo. nám sa bežne aj v takom veku stávalo, že pár dní ani necucol. vkuse som bola v práci alebo niečo také. tak daj vedieť, ako sa zajko rozhodol 🙂
@romcovaklarka vôbec to nerieš. ja som malého tiež učila spať osobitne okolo 19 mesiacov, a dovtedy spal pri nás alebo v postielke pri mojej posteli. ale ráno sme sa väčšinou budili a ešte občas budíme 3-ja alebo aj 4-ria. najstaršia už k nám do postele nelezie vôbec ☹ ja som to musela urobiť, lebo som to fyzicky nezvládala. malý ma v posteli terorizoval, musela som mu byť otočená tvárou, ak som sa pomalilinky otočila, lebo ma už bolel chrbát, tak sa zobudil a kričal a zrazu zazvonil budík o 6tej ráno a musela som ísť do práce...skrátka sa musel naučiť, ale zasa nie tak striktne, že by mal z toho hysáky. ked sa potrebuje pritulkať, tak spí s nami, potom ho prenesieme. necíť sa za to zle 😉

musím teda nakúknuť ešte na tú tému, ked o tom tolko hovoríte 😀

zajaciq
27. máj 2012

@luciauk dnes mam pocit, po precitani jednej diskusie na FB, ze by som mala byt ticho, ze este dojcim svoju dceru, aj ked uz len vecer a sporadicky posledne mesiace. dnes je IN dojcit, ano, ale tak do roka, roka a pol, vtedy sa fasa odstavuje, pretoze popri zavedeni tolkych prikrmov si dieta uz na prsnik nespomenie, pokial mu ho aktivne neponukame.. je mi z toho smutno, ze dnesna societa je nastavena takto konzumne a matky su tak napovrch oddane, aby sa nepovedalo (vsak vacsina aj tak koji len 6 mesiacov) , tie "VS" a inteligentne do toho spominaneho roka a pol max a potom sikovne odstavia a "znu" uspech ake su skvele matky, pretoze naucili decko na flasu ...a UM.... to si ziadna neuvedomuje, ze dojcit sa da aj popri praci, rano a vecer? ze co obsahuje UM ? neviem, mne sa to zda tak zbytocne..ved ked kojila tak dlho, tak preco v tom nepokracovat ale nahradi to UM ? nepoviem, ked sa dojcenie z roznych pricin rozbehat neda..tak ano dietatku sa ponukne nahradna vyziva, ale takto..uz dlho som sa nepocitila taka marginalizovana ako dnes, pretoze "rozsirujem rady", ze dojcenie je fajn aj dlhodobo. (a este popri tom aj alkohol pijem prilezitostne..) 😖 ☹ 🤐 😨 😕

aitu_sk
27. máj 2012

Mám dcerku rok a pět měsíců a někdy mám pocit, že chce kojit víc, než když byla miminko 🙂) Po každém spaní, na takové to "dospání a probrání se" prostě potřebuje maminku a prsíčko, pomazlit se, podudlat 😉 Na noc a jednou v noci... 🙂
Jak jsem za to vděčná, je to jedna z nejkrásnějších chvilek během dne... kdy se přitulí, pije, hladí mě, dívá se mi do očí a v těch očích vidím její lásku a spokojenost...
Nevím jak dlouho o to ještě bude stát, ale dokud o to stojí, vůbec nepřemýšlím, že bych se toho pocitu štěstí a lásky chtěla vzdát 🙂
Tož tak za mě, je mi taky líto té propagandy UM... a že maminky (některé) raději dají dítěti v roce flašku, aby se jim dítko "nesápalo" po tričku, s pocitem "co by tomu řekli ostatní..." ach jo... 😖

mates22
27. máj 2012

přesně to samé, jako u aitu_sk, dělal i můj malej, až do dvou let se mlíka dožadoval docela často, častěji než miminko, teď už jsem ho trochu omezila a nedám mu pokaždé, když vím, že měl před chvilkou, ale kojím pořád a celkem mě otravuje, jak mi furt někdo říká, že bych ho měla odstavit. Myslím, že až přijde čas, odstaví se sám...stejně jako moje starší :-d. A on už baští normálně a o mlíko si stelně sám řekne - žádné, že si ani nevzpomene a musím mu ho nabízet, ani omylem.

zdenka99
27. máj 2012

Inak zrejme po tomto príspevku už naozaj budem patriť medzi kojofilky: - malá mi pekne začala jesť príkrmy a mne normálne zostalo smutno z toho, že už jej chutí aj niečo iné ako moje mliečko. Na jednej strane sa teším, že pekne papá, ale na druhej... Cítili ste sa aj vy podobne rozporuplne pri zavádzaní príkrmov? Či len ja som prípad pre psychiatra? Už teraz mi je jasné, že ja sa určite budem ťažko odstavovať od dojčenia.

kvetinka211
27. máj 2012

@zdenka99 ahoj, aj mne bolo minuly rok smutno ked sme zacali po 6m papat mrkvicku 😔 tak snad sme normalne 🙂

zdenka99
27. máj 2012

@kvetinka211 tak to som rada, že nie som jediná 🙂

pajinaa
27. máj 2012

@kryska5 ahoj, naprosto s Tebou souhlasím. Máme syna Filípka, který má skoro 26 měsíců a stále ještě je kojený (tak 2x za den a v noci také tak 2x). Každé dítě je jinak zralé na odstavení od mateřského mléka. Filípek stále mlíčko ode mne vyžaduje.

pajinaa
27. máj 2012

Samozřejmě papá i normální pevnou stravu, ovoce, zeleninu. Kojení vyžaduje jen doma, nikdy se mi nestalo, že by se mi sápal na veřejnosti po tričku :o)

sussanah
27. máj 2012

Cau holky, stalo se Vam u deti, ze by po zavedeni prikrmu najednou se chtely mene kojit? NAs maly to posledni dobou docela flaka, radeji si pije vodu, prso nechce, radeji chce svacinu. Ma ted 3 prikrmy, svacu dopo, obed a veceri. Za cely den se poradne nakoji tak 2x, jinak si spis srkne a nic. A v noci se ted prestava uplne kojit, posledni tyden se v noci vzbudi na kojo jen 1x. Jsem z toho docela v soku, u mladeho jsem to neznala, ten na prsu visel a kojila jsem az do 7m tehu. Maleho chci taky dlouho kojit, ale nejak se bojim, aby si to chlapec nerozmyslel ☹

cacika
27. máj 2012

@sussanah ahoj, je normalne ze sa nechce kojit, ked ma plne brusko. skusila by som o trochu znizit mnozstvo prikrmu, pripadne nedavat vodu ale radsej ponukat mliecko. moj vodu nepil do 18 mes, nebolo treba. aspon do roka by malo byt mlieko hlavnou zlozkou jedalnicka, a prikrmy len ako pridavok, nie nahrada za dojcenie. ved na tuhu stravu ma este casu dost, ako pises, aby si to nahodou predcasne nerozmyslel... a noci by som neriesila.

fordikford
27. máj 2012

ahoj baby ja mam tiež 18 mesačnu dcerku a stale ju kojim je take od nej mile ked ma zavola mam ham a uz leži na posteli a čaka pokial budem mat mlieko tak ju budem kojit aj chalanou som kojila po dva roky a tu som neviem si predstavit vstavat v noci a robit sunar ved to ide do penazi 🙂 a aj tak jej to neda to čo jej dam ja v MM každe dieta vie kedy ma dost tak by som ho nenutila radšej dat menej tuhej stravy a radšej ponuknut mliečko 🙂

cacika
27. máj 2012

dnes sa ma kamaratka pyta ci odporucam dlhodobe dojcenie... no co na to povedat, jasne ze odporucam, ibaze sa asi nezhodneme v tom co to vlastne dlhodobe dojcenie je... podla niekoho je dlho uz par mesiacov, pre vacsinu je jeden rok maximum. a pre mna? no asi tak dva roky absolutne minimum. uz nerozmyslam nad tym ako dlho dojcim, beriem to ako samozrejmost a cim menej to riesim, tym lepsie.

@zdenka99 ze kojofilky 🙂 hehe, pekné.

sussanah
27. máj 2012

@cacika no s temi prikrmy je to docela vesele, protoze ja jsem mu chtela nechat jen 2 prikrmy, ale on si proste natvrdo rekl o 3. prikrm, o dopoledni svacinu. Donedavna mu stacilo dopo mliko, ale pak zacal vyvadet, prso nechtel, ale kricel hlady. No a po prikrmu a opet ok. Takze mam pocit, ze prikrmy mu vyhovuji. On toho zas tak moc nesni, dopo 100g ovoce, na obed cca 150g, vecere 150g kase. MEzitim za den tak 50-100ml vody, podle toho, jak je horko.
Za vodu se priznam, ze jsem rada, protoze fakt nestiham v tom srumci (jeste navic podnikam) vytahovat vsude prso, takze jsme doted prave ficeli spis na poradnem kojeni rano, vecer a hlavne v noci. Zato ted, kdyz se za cely den napije poradne alepson 2x, tak v podstate slavim.

romcovaklarka
28. máj 2012

@sussanah Ahoj, já jsem zavedla 4. příkrm a malej se mi skoro odstavil 😝 Čtrnáct dní jsme s tím bojovali, vrátili se na 3 příkrmy, po příkrmech se ještě dokojí a je spokojenej. Ale je fakt, že já jsem m u ten příkrm přidala jen tak o své újmě, ne že bych měla pocit, že má hlad nebo že mu mlíko nestačí.

cacika
28. máj 2012

@sussanah no vsak ked ste obaja spokojni tak nie je potom velmi co riesit. 50-100 ml vody nie je predsa vela a pravdepodobne sa on dost napije mliecka aj ked to ty tak intenzivne necitis. iba ak by si mala vyslovene zly pocit ze sa postupne odstavuje a odmieta mlieko, potom by to bolo treba riesit a viac mlieko ponukat.

kryska5
28. máj 2012

@zdenka99 čo sa príkrmov týka, tak ja som podobné pocity nemala, ale veru len preto že malá bola a v podstate aj teraz je dosť slabý jedák, niekedy má dni že si dá z každého jedla 3-5lyžičiek a stačilo 😝 o to radšej som že je kojená a mám pocit že aj keď sa nenaje poriadne tak to mliečko si vždy dá rada a hladná nie je 😀
@pajinaa to je paráda 😵 ja už sa celkom teším keď sa budeme kojo o trochu menej, lebo občas je to o nerv, ale za to hlavne zuby môžu a to pár dní vydržíme a potom je to zas pohoda. Mne sa malá občas do výstrihu hrnie, hlavne keď už začne byť unavená 🙂

Baby potrebujem poradiť čo sa týka uspávania, lebo stále uspávame na prse a zaujíma ma či ste do toho nejako postupne zasahovali, obmedzovali to alebo ste tomu nechali voľný priebeh? Malá totiž od malička mala problém zaspať sama, do nejakého 9.mes som ju uspávala na fitlopte čo mi ani na prse nevedela zaspať a stále sa vrtela a proste nevedela sa ukludniť. Potom našťastie sa to zmenilo a naučila sa pekne zaspávať na prse, len teda nejakého extra závisláka z nej vychovať nechcem 😀 😀 , je nejaká "hranica" čo už by ste napr. nerobili 😅

zfidorka
28. máj 2012

@kryska5 dobra otazka s tym uspavanim, som zvedava na odpovede, kedze aj moja zaspava cez den, aj vecer len na prsniku... ale ja to zatial neriesim, som si povedala, ze ked bude pripravena, tak bude sama vediet zaspat inak...