Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

olzden
17. nov 2010

Ahojte, pekné prezentácie dlhodobom dojčení a ako bez stresu odstavovať detičky nájdete na -http://dojcenie.bigdatabank.eu

bobocka
17. nov 2010

viete co mi vadi kocky?ze ked dlhodobo dojciaca maminka povie kolko koji,tak reakcie okolia su bud negativne typu-naco tolko,alebo potom "uznanlive" ,ze to si teda riadne dlho VYDRZALA.ake vydrzala?to znie,ako keby matky pri tom trpeli,ale pre svoje deti sa obetovali a kojili a kojili 😠 .ja osobne si to uzivam a som si ista,ze aj min 95% z vas 🙂
inak kocky mam taky mini problemik.ked maleho kojim a dotyka sa mi prs,tak je to ok,ale ked ho napr zoberiem na ruky a jemu sa zatula ruka pod moje tricko a dotkne sa bradavky,tak to prijemne nie je.na dotyk su bradavky citlive,ale ostatok prsa uplne v pohode.maly mi dost casto dava ruky pod tricko (to mi vobec nevadi,sa asi potrebuje uistit,ze didiky su tam 😀 ),ale ta citlivost bradaviek na dotyk je daka divna,nie?mate to aj vy?

zuzkat1
18. nov 2010

@majdula mna moja kusala asi tyzden ked mala 7mesiacov a obcas to skusi aj teraz (robi to naschval) ale vtedy ju vzdy bez jedineho slova dam nazad do postielky a odidem z izby... ona samozrejme place vtedy ...ale ja sa vratim tak po 5tich minutach a ked si ju znova prilozim tak uz len poslusne saje...a par dni sa ani nepokusi kusnut

zuzkat1
18. nov 2010

@margotg no obe neurologicka osobne a pediatricka zatial len v tom "manuali" maju take stanovisko, ze je to len o zvyku a ze ziviny uz deti dostavaju zo stravy - beznej a ze teda takto tym dlhodobim kojenim si len vytvaraju zavislost na prsniku a ze to vraj nie je o nicom inom iba o tej zavislosti... no ja som teraz bola na preventivke a na to ze kojim vravela ze je to dobre...tak som zvedava co povie ked bude mat mala rok ze ci sa vyjadri k tomu kojeniu kedze ten manual obsahuje tu vetu ze po roku uz netreba kojit... ale mam pocit ze pediatricka nie je az tak proti , ale neurologicka ta sa nevedela vynacudovat....

margotg
18. nov 2010

@zuzkat1 zuzka já kojila do dvou let a skončili jsme jenom proto, že už prostě nebylo nic. Jinak bych to ještě půl roku klidně vydržela. Něco tak krásného už nikdy nezažiju a tak teď potřetí chci vydržet dokud to půjde . UM dá dítěti jen to jídlo nic víc a nic míň a člověk si stále myslí, že má patent na rozum a že co vymyslí je nejlepší, ale přírodu prostě nepřečůrá 😀 To co má dítě v MM prostě v sunaru nikdy nedostane ikdyž si někteří myslí opak 🙂 Za deset let co to sleduji pořád UM vylepšují a přibližují MM, ale můžou tam narvat co chtějí a pořád je to jen umělina. Furt stejná. Sním papriku a druhý den máme plínky do červena - malá měla papriku, sním jabko a malá měla jabko a co v sunaru? nějaké rostliné tuky ani nepíšou jaké. Dítě ochutná všechno co sníš, ještě než se začne přikrmovat 🙂
Já si myslím, že délka kojení je i o pohodlnosti.
A co si myslí naši nejchytřejší už beru s nadhledem.

zuzkat1
18. nov 2010

@margotg no len nechapem tu pohodlnost ked daju UM, ved to musis ohrievat umyvat miesat atd...toto vytiahnes a mas... ovela pohodlnejsie🙂

margotg
18. nov 2010

@zuzkat1 nebo mají strach, že budou muset být s dítětem 2-3 roky prakticky nepřetržitě

zuzkat1
18. nov 2010

@margotg toto nechapem... da sa to zariadit aby s nim nemuseli byt ked je to taky problem... napriklad mne ta predstava nevadi..

zuzkat1
18. nov 2010

@margotg ale je fakt co tu @bobocka pisala ze ludia ktori nemaju sajnu o kojeni sa velmi cuduju ked kojis dlho a to ja ani nekojim dlho - ved mala len 10 mesiacov, a kamoska ktora nekojila vobec tak ta ze dokedy este lebo ze to je ake divne ze ma zuby a chodi a uz nieco aj hovori a ja ju kojim... ze to uz nie je babatko a ze je to cudne 😝

sophy
18. nov 2010

@majdula ano, bradavky mas citlive kvoli tehotenstvu, moj syn sa prisava rovnako a su dni kedy tiez skripem zubami, tiez dojcime hlavne v noci a odtlacky zubkov na bradavke poznam... zmiernit bolesti by ti mohla zmena polohy, trosku zaklinit hlavicku, aby siel nostek dalej od prsnika a zaroven aby bradicka bola viac zatlacena odspodu do prsnika, mne to pomaha

margotg
18. nov 2010

@zuzkat1 hele ještě před 70 lety tohle nikdo neřešil. Dítě který mělo smůlu že nemůže být kojené čekaly průjmy a častější infekce, pokud mělo štěstí tak to i ve zdraví přežilo. A neměli příkrmy a přesnídávky ve skleničkách - ve sklepě zatuchlý brambory a mrkev, ovoce jen když bylo léto, ještě tak kompot. Tak proč honem začínat to do něj cpát, když v MM mělo to nejlepší a přefiltrované přes mámu. A kravský mlíko převařené a naředěné a stejně to byla jen nouzovka, protože takové mléko děti špatně snášejí.
Generace našich matek prošla vymýváním mozků že sunar je přece pokrok. Soudružky přece nebudou kojit jako nějaký selky. A taky tlak výrobců, to je ještě větší masáž.

zuzkat1
18. nov 2010

@margotg mna mama kojila ja som nemala sunar ale po kojeni rovno KM kojila asi 9 mesiacov potom uz nebolo mliecka ale zas nasa generacia zacala jest ine veci pomerne skoro ja som ako 4mesacna jedla broskyne a kuraciu polievku a nie ze bezsoli ale taku co aj nasi jedli.... preto potom uz nemala mlieko lebo som jedla velmi vela a velmi skoro ineho.... a navyse sice mama kojila a v porodnici vtedy nastavovali maminy na taky rezim ze kazde tri hodiny kojenia a v noci pauza a ak sa nahodou dieta zobudi tak maximalne caj

majdula
18. nov 2010

@sophy Diky, zkusim... a ted v tehu boli te bradavky i mimo kojeni?

sophy
18. nov 2010

@majdula ano, prsia su citlivejsie, tak radsej chodim (doma) bez podprsenky, ale zase ked sa mi o bradavky obtiera tricko tak to tiez niekedy nie je prijemne, a hlavne mi je hrozne neprijemne ked sa mi syn chyta bradavky pri kojeni - teda tej druhej z ktorej prave nekojim, to idem vyskocit z koze... ale napriek vsetkemu je to kojenie nadherne a je to uzasny pocit byt v takomto spojeni s oboma detickami naraz
mozno sa sam odstavi, teraz uprednostnuje hlavne jeden prsnik ale urcite ho neodstavim ja, to bude az krajne riesenie
inak, zlozenie mliecka sa v tehotenstve meni uz od 16tt, kedy sa zacina tvorit v prsnikoch mledzivo, niekedy dietatko ma aj crevne problemy, ked mamicka pride do tohto tyzdna, zvycajne sa to upravi casom ale moze mat az do porodu redsiu stolicu, pretoze mledzivo prirodzene prehana, samozrejme s touto zmenou suvisi aj zmena chute "mliecka" preto sa niektore deti odstavia, inym vadi ze je ho uz vyrazne menej, ine sa tym vobec nedaju odradit a tesia sa po porode ze je zase mliecka vela
nase tela su uzasne, vedia presne co maju robit, preto je dojcenie take nadherne, pokojne budem dojcit az 5 rokov v kuse, ved na to su prsia stvorene a je to aj uzasne zenske...
😉

dupinka
18. nov 2010

Ahojte!

tak Adamko sa odstavil od nočného dojčenia. SÁM. A to som riešila, ako ukončím to nekonečné budenie sa v noci... No a nakoľko mám mliečka strašne málo, lebo on sa dojčil iba pred spinkaním a v noci, tak ani pred spinkaním už netečie. A to ho hnevá. Zaspáva s plačom, aj keď mu prsník dám, nech pochopí sám. Neviem, ako ho naučiť zaspať samého...

kl2
18. nov 2010

ahoj. tak jsem si se zájmem přečetla tuto diskuzi. a nedá mi nereagovat. Kojení je bezva věc, zdravá, prospěšná, pohodlná, důležitá atd. Ale když tady čtu, že se vám starší děti několikrát budí v noci na kojení, tak se mi to zas až tak prospěšné nezdá. Proto, aby se dítě naučilo dobře spát, bez buzení atd., je důležité ho naučit usínat samo. Ne na prsu. Pak bych řekla, se už bohužel stává závislé na matčině prsu a vyžaduje ho k usínání a několikrát během noci.

sussanah
18. nov 2010

tak jsem si to asi nejak privolala a dneska od obeda jen kojim ☹ Malemu uz vystoupala teplota na 40.3 a cekame, jeslti zabere zabal. Ani netusite, jak jsem ted za to kojeni vdecna, nic jineho nechce 😢 Nevite, jestli to muzou byt jeste porad zuby?? Rostou mu trojky nahore a zadne jine priznaky nema (krome cerveneho zadku). Nemate nekdo se zubama taky takovou zkusenost? K dr mame jit az rano, pokud horecka neklesne ☹

kl2
18. nov 2010

@sussanah nám doktorka říkala, že horečka z bolesti zubů je tak do 38C. Zkus mu dát paralen.

sussanah
18. nov 2010

@kl2 stridame nurofen a paralen od poledne a porad to stoupa. Ted jsme mu dali vlaznou sprchu a znovu paralen a zabalili to tepla a usnul, tak snad uz to konecne klesne ☹

kl2
18. nov 2010

@sussanah kamarádky chlapeček, když měl tyhle stoupající horečky, které neklesly ani po lécích, tak měl šestou nemoc. Žádné jiné příznaky, jen horečku, a když klesla, tak se osypal. Každopádně kdyby mu to nekleslo pod 40, jela bych s ním na pohotovost.

dupinka
18. nov 2010

@kl2 my sme mali horúčky 40,1°C, utekali sme do nemocnice, lebo mu nezaberali ani zábaly ani Nurofen v striedaní s Paralenom a nakoniec to boli zúbky. Potom mal trochu vyhodené vyrážky na chrbáte, ale doktori vylúčili 6.chorobu, vraj to boli len potničky z tých teplôt.
Takže nie je pravda, že dieťa má teploty zo zúbkov len okolo 38°C....

A súhlasím s tebou, že dieťa dojčené v staršom veku je na matkinom prsníku závislé. Tu už nejde ani tak o uhasenie smädu či hladu, ale o ten sociálny efekt - byť pri mame.
Takéto detičky si neskôr uvedomujú že ja nerovná sa dieťa + mama.

Ale je to príjemný pocit a keď to vyhovuje obom stranám - matke aj dieťaťu, tak je to ich súkromná intímna záležitosť.

Mňa napr. nočné dojčenie veľmi unavovalo a videla som na malom, že mu prerušovaný spánok nerobí dobre. Tak som s tým chcela prestať, no bol to boj. Nakoniec to malý vyriešil zo dňa na deň sám, takže:
niekedy to chce len čas a v tom prípade aj odstavenie dieťatka je mnohokrát lepšie nechať na neho, nech je to aj v neskoršom veku.

katkav
18. nov 2010

@sussanah zabalili do tepla? zabaly nemaju byt teple, ale trosku vlaznejsie, aby klesla teplota, plus babatko by malo byt co najviac vyzlecene, aby teplota isla dole. drzim palce, aby ste to zvladli, nech su to len zubky. Ja mam hrozu z pondelkoveho ockovania, co nas caka, lebo naposledy mal maly riadnu reakciu, snad to nebude tentokrat take hrozne.

sussanah
18. nov 2010

@kl2 @dupinka diky, snad to klesne ☹

carodejnica
18. nov 2010

@kl2 nočné budenie dojčaťa a batoľaťa až do veku 3-4 rokov je prirodzený fyziologický jav - kuk na antropologickú štúdiu http://www.kathydettwyler.org/detsleepthrough.html - sú aj odlišné názory - samozrejme pre úplnosť a objektívnosť uvediem aj tie - http://www.nespavost.cz/default.aspx?idPage=4013

Ja sa stotožňujem s tým prirodzeným názorom, je to akoby ste chceli odučiť psa, aby naháňal-lovil sliepky, naučí sa to, ale je to proti prírode a cudzie sliepky aj tak naháňať bude. 😀 Navyše dieťa nie je pes, takže ja dieťa drezúrovať nechcem. (lebo presne ako drezúra "opíc" mi pripadajú tie tréningy na odúčane nočného budenia) 😀

Proste sa s tým treba zmieriť, zobrať deco k sebe, ľahnúť si s ním, vytiahnuť "cici" a nech si robí krpec čo chce. 😀 Vyspíme sa obaja, ja neviem, koľkokrát dojčím, spím. 😉

A raz, keď bude mať 12 rokov, a budeme dieťatku chcieť dať pusu na líčko, ono prekrúti oči, povie "mama si trápna" tak si len budeme nadávať, prečo sme si nevychutnali toto kratučké, pominuteľné obdobie, keď sme sa mohli dosýtosti spolu uťuťkať. 😉

dupinka
18. nov 2010
kl2
18. nov 2010

@carodejnica jojo, je pravda, že se děti v noci budí, stejně jako dospělí. ale myslím, že není dobré, aby si dítě zvyklo, že pokud se v noci vzbudí, tak dostane prso.

margotg
18. nov 2010

@carodejnica 🙂 🙂 🙂

carodejnica
18. nov 2010

@kl2 čo je na tom zlé? veď nech dostane prso, raz vyrastie z toho, nekojené dieťa dostane cumeľ, veď to je to isté.. a o fixácii na prsník, som už písala, ja som nekojené dieťa (prvý mesiac iba), a dodnes si pamätám (!) ako som 3-4 ročná mamke gniavila prsníky, sediac jej na kolenách.. a prešlo ma to.. 😀 😀 😀 😀

leishmania
18. nov 2010

inak nechapem vyjadreniam ked sa tu pise ze do roka staci potom to nema vyznam, ved sami lekari momentalne pracujuci na kramaroch pisu v knihe "Uvod do pediatrie"

MUDr. Mária Kraj$írová a Prof. MUDr. László Kovács DrSc.
Materinské mlieko je nenahradite&né, hlavne v po$iato$nom období vývoja die!a!a. Je prispôsobené svojim
zložením jeho potrebám a okrem výživných látok nutných pre rast, obsahuje aj látky, ktoré die!a ochra'ujú
pred infekciami. Na zdravý vývoj die!a!a majú vplyv enzýmy, špecifické bielkoviny a #alšie látky, ktoré
ovplyv'ujú napr. imunitu organizmu. Z týchto dôvodov by pod&a odborníkov na celom svete malo
materinské mlieko predstavova! v prvom polroku jedinú potravu doj$iat. Od tohto obdobia je potrebné
dop)'a! aj nemlie$nu potravu takým spôsobom, aby sa doj$enie zachovalo, ak je to možné najmenej do
jedného roka, optimálne dvoch rokov.

veronika81
18. nov 2010

@kl2 nie si ty náhodou "alice.cer"?? 😅