Tandemové dojčenie - za a proti

janifer
11. apr 2016

Ahojte, budeme mať rozdiel medzi deťmi 2r.4 mesiace, som teraz v 13.tt., mlieko už takmer nemám, bradavky zmenili farbu, prsia prázdne, syn nervózny, ťahá na prázdno a je to dosť nepríjemné. Zatial sa dojčíme na zaspatie cez obed a večer a v noci niekolko krát. Cez deň si nepýta "na požiadanie".
Čítala som niekolko ospevných článkov o tandemovom dojčení, aké je to zdravé pre dieťa a pre psychiku, ulahčí to žene život, súrodenci menej žiarlia.... ale rada by som poznala iné názory.
Zaujíma ma:
1. vekový rozdiel medzi deťmi
2. ako dlho ste ešte dojčili staršie dieťa po narodení mladšieho
3. ako ste riešili uspávanie cez obed a v noci / spali ste spolu s oboma deťmi v posteli? Tu sa obávam, že bude budiť jeden druhého. Starší má spánok ako zajac, tak asi mu to bude vadiť....
4. išli by ste do tandemového dojčenia znovu? Alebo čo iné vás napadne.
Ďakujem za názory.

0silvia0
24. apr 2016

@sardinka335 dávnejšie som pozerala nejaký dokument o živote v Afrike, už sa nepamätám kde presne to bolo, ale mala som z toho kultúrny šok dosť dlho. V skratke: na poliach pracujú len ženy, často sú na poliach pri práci znásilňované cudzími mužmi. Takto znásilnenú ženu má právo jej manžel vyhnať aj so spoločnými deťmi, lebo on takúto znásilnenú poškrnenú nechce. Radšej ju vyženie a zaobstará si novú... tieto vyhnané ženy živoria s deťmi ako sa dá, no katastrofa a hnus...

mima4
24. apr 2016

@0silvia0 no zena v mnohych krajinach nie je povazovana za cloveka.

katrinka8
24. apr 2016

@sardinka335 - no, zloženie mlieka sa mení podľa konkrétneho dieťaťa a jeho potrieb na základe veku - to je pravda - iné je mlieko pre novorodenca, iné pre dojča, iné pre batoľa atď. Pri tandemovom dojčení sa tvorí mlieko prednostne pre novorodenca, a prispôsobuje sa jemu. To, že pre každé dieťa iné (v každom prsníku) je ozaj blud 😅 Ale všeobecne sa mi to už nechce rozoberať, každý, kto má záujem, si na danú tému môže nájsť informácie 🙂

ciriklora
24. apr 2016

@alby2014 dve veci ma napadli...ako historik ste citlivá na prezentáciu faktov o dojceni v táboroch..ale veď v tomto pripade je to paralela k podvyživenym matkám navyše bez dostatku vody v rozvojových krajinach,nie? Pre mna je napr. zaujimave,zavazne a vzdavam hold prírode,že sa da aj v tom extrémne vyzivit dieta. Aj keď asi nik netvrdí,ze stopercentne uspesne. Pre mna žiadny dovod na tlak na matky,ktore nechcú dojcit, pre mna to je fakt,zakon prirody. Neuznavate tlak na dojcenie,ale tazko tlačiť na matku,ktora to bud necíti vobec,alebo citi to tak,že tri mesiace je akurat zdravé. Ja osobne ten tlak necítim,duplom nie od sestriciek v nemo. Možno taký celospoločenský tlak,osveta,ano,ta tu teraz viac je,ale oni to myslia v dobrom ako rady,aj ked iba cez intelekt. Konkretne spomínate,že dlhodobe,tandemove dojcenie sa ma brat ako norma. Norma u nás je podľa mna oficiálna,ze výlučne dojcenie do 6mes je u matky perfektný vykon,potom sa uz velmi nerieši a osobnú mieru má každý pocitovu. Viacere dlhodobe studie na zaklade porovnávania najpribuznejsich cicavcov, podla gestacneho veku,podla sacieho reflexu tvrdia,že norma,teda normal, teda prirodzene pre cloveka je dojcit mlada 3,4, dokonca 5 rokov ako podla ktoreho faktora. Teda podla mna osobne,co ste si už asi všimli hihi je dlhodobe dojcenie a vseobecne keby som to mala tvrdiť ako chlap vedec tiez. To ale neberiem ako tlak na matky,to je len moje hladanie v zivote,ako vnutorne,pocitove,tak intelektuálne. Dlhodobe dojcenie je navyse podporené aj studiami,aký ma vplyv na zdravie matky,zdravie,imunitu a intelekt dietata. Dalsie akoby argumenty smerom k prirodzenosti,ale zas pre mna nie tlak na matky,skor fakty. My žijeme velmi civilizovane a ked mame moznost vyuzit aj umelé mlieko,tak to aj robíme,myslim historicky,resp.antropologicky. Tá príroda si nas teraz trosku privádza spat a sú z toho rozpory. ( inak mimo diskusie by som privítala tip na dobrú knihu od dobrého židovského autora,keďže asi viete).

alby2014
24. apr 2016

@ciriklora ako historik, som citliva na pouzivanie historickych argumentov, ktore nie su pravdive...tot vsio.. zidovsky autor na temu holokaustu, alebo na aku temu.. 😉 Na holokaust, mne osobne historicko_filozoficky pride Primo Levi, zaidne hrozne opisy rtvol, skor hladanie pricina moznosti vyrovnavania sa.

katarinamarkova
24. apr 2016

.....ja len na zamyslenie....
keď sa tu tak často spomínajú iné cicavce, iné opice, ktorému čo a koľko je prirodzené a prečo my ľudia by sme mali byť iný a nepočúvať prirodzené inštinkty.....
/ktoré zvieratko, ktorá opička:
- si zohreje vodu aby sa mohla očistiť?
- si založí oheň, aby sa mohla zohriať?
- si uvarí to, čo sa chystá zjesť?
- okrem svojej kože, či chlpov nosí šaty, topánky?
- rozmýšľam či si nejaká opica každý deň umýva zuby....asi ani nemusí, lebo neje také blbosti ako my
ešte ma napadlo - koľko rokov sa dožívajú priemerne všetky tie ostatné primáty? asi idem trošku googliť, či sa skutočne oplatí žiť prirodzene.
( aj keď si myslím, že to čo je prirodzené pre iné zvieratka, vôbec nie je prirodzené pre nás )
-

katarinamarkova
24. apr 2016

:(
šimpanz...
tak cca 40, v zajatí aj 60 - ten tarzanov 🙂 ......výnimka sa našla.....ale on chudák asi nežil až tak prirodzene opičkovsky
orangutany 40-45 rokov
gorila 30-50 rokov ( som sa pousmiala tu, ze samice dospievaju medzi 10-12r. v zajatí skôr)
ďalej sa mi hľadať nechce, toto sú asi opice nám ľuďom najviac podobné.......
len tak za seba: fakt mi nepríde rozumné porovnávať dĺžku dojčenia u iných primátov a riadiť sa tým......
som rada, že moja 10ročná dcéra nepríde domov že dospelá s frajerom, tehotná. oddojčí xy rokov, v 25ke sa stane starou mamou a v 30tke zrelá pod zem. fakt sa ženy prosím neporovnávajte s opicami.

vejula
24. apr 2016

@katarinamarkova spajaš veci, ktoré su nespojitelné. Samozrejme, že máme navyše oproti opiciam schopnosti, ktoré ony nemaju. To su dve rozdielne veci - teda to čo je v nás inštinktívne a potom to, čo nas odlišuje od tých primátov a to je práve to racio. Pokial hovoríme o našich pudoch našich inštikntoch, tak ano v tomto ohlade je pre nás prirodzené dojčiť sa ako som písala. Samozrejme,že i to racio máme, aj ho zapájame, prirodzene, každá žena matka, si zhodnnotí, či bude nasledovavať tieto inštinkty, alebo sa rozhodne z nejakého dôvodu ukončiť dojčenie skôr.To nespochybnujem, su však ženy, ktorých rozum je v sulade s tým biologickým nastavením a veria, že to je takto pre ne aj dieťa najlepšie. Takže nevidím dôvod, prečo by naš rozum mal, či musel byť prekážkou dlhodobého dojčenia.

katarinamarkova
24. apr 2016

@vejula racio by som primátom nebrala.....oni to racio používajú možno v niektorých prípadoch častejšie ako ľudia 🙂
keď hovorím teda, o našich pudoch, inštinktoch......moje pudy ako matky, mi hovorili jasne, že miminko treba nakojiť, prebaliť, očistiť, pomojkať......keď to moje miminko rástlo a začalo samostatne jesť, tá pudovosť sa akosi sama prorientovala z toho - vytiahni prsník - na: daj niečo ulovené.....a teraz keď má to moje najmenšie cez 2roky fakt nemám v sebe žiadny pud dojčiť ho.....neriadila som sa rozumom, riadila som sa inštinktom.....tak isto ako myslím,že malé dieťa, ktoré sa postupným príjmaním inej potravy samo odstaví, tiež asi moc neuvažuje nad tým či to je racionálne, či nie.

ciriklora
24. apr 2016

@katarinamarkova nemusime zo seba robit opice,ani tehotniet v desiatich,ale ked sa vedci snazili dopatrat k nejakemu vhodnemu casu dojcenia pre cloveka,ja si myslim,ze je ok,ze okrem inych metod,pouzili aj odvijajucu(nie priamo porovnavajucu) metodu s inymi primatmi. Ved so simpanzom mame na 96% podobnu dna. Keby boli vsetky zeny na planete spojene s instinktami,tak sa vedecky nemusi skumat,ako dlho je dobre dojcit. Len problem aj u mna osobne je,ze niekedy tazko odlisit instinkt a intelektom,teda opacnou hemisferou spracovany postoj. Napr. vy pisete,ze postupnym zavadzanim stravy u Vas instinkt sa vytracal....dojcenie citite hlavne ako alebo len stravu? Nepytam sa ironicky,rada si precitam ine pocity matiek. Vase dieta sa odstavilo prirodzene? Ci ake bolo odstavenie? Napr. Mne sa ten instinkt vobec neviazal na prikrmy,resp jedlo.Este na zamyslenie o instinktoch...mamicky nosicky by sa Vas spytali,ci Vam instinkt vravel dat parmesacne dieta do kocika alebo do satky,bezplienkacky by sa spytali,ci Vam instinkt vravel pozerat na detske signaly a davat ho cikat,kakat mimo plienky,aboriginky by sa spytali,akoze nekomunikujete telepaticky s dietatom a neucite ho to,co Vam vravi instinkt,rodit v stoji alebo s nohami hore?

mojkamojka
25. apr 2016

@ciriklora instinkt je jedna vec potreby dietata druha.... Moje druhe dietanetolerovalo materske mlieko resp. koncentraciu laktozy v nom, kedze materske mlieko jej ma najviac a moje dieta neznieslo ani 1%. Rovnako napriklad satkovanie, nezniesol byt v satek, manduce, perinke....tak sme sa len vela mojkali. Dnes neznesie na sebe ani paplon a okamzite sa odkope. Takze mohla dom mat instinkt ako vesmir, ked to moje dieta nechcelo/netolerovalo tak nie je o com.

vejula
25. apr 2016

@katarinamarkova to že si nejako konala automaticky, ešte vôbec neznamená, že si tak konala na základe vrodených inštinktov. Správanie človeka je vo velkej miere ovplyvnené spoločnosťou, jej nastavením, jej normami. Ak niečo od narodenia vnímame ako normu, často ju uplne podvedome príjmame za svoju vlastnu. To však neznamená, že sme od narodenia instinktivne nastavení na toto správanie. PRáve preto ak sa chcu vedci dopracovať k nejakému záveru ohladom inštinktívneho chovania, napríklad veku prirodzeného dostavenia skumaju ho v prírode, kedže u ludí velmi velku rolu hrá práve vplyv nastavenia spoločnosti na jednotlivca.
To máš napríklad ako ked ti teraz žena povie, že tužila po dieťati až po 30tke uplne bežne... LEbo vzdelanie, práca, kopa možností, ktoré sa otváraju pred mladým slobodným človekom, atd.... Pred 50timi rokmi to už boli staré dievky a platili staromládenecku dan 😀 Vtedy si zkladali rodinu v uplne inom veku. Prečo? Lebospoločnosť bola inak naladená. Preed 100 romi bol ten vek tiež iný... Takže ťažko určit na základe správania človeka v spoločnosti či to ktoré správanie je skutočne inštinktívne, alebo ovplyvnené spoločnosťouu. Ja netvrdím, že sa máme správať čisto pudovo a inštiktívne, určite rozum máme na to, aby sme vedeli zvážiť napríklad či mať to dieťa v 18 ak nemám vhodného partnera, zázemie atd. No v prípade dojčenia, pokial zanedbám naladenie spoločnosti voči dlhodobo dojčiacim ženám , nevidím dôvod prečo napríklad ja osobne by som nemala počuvať svoje vrodené inštinkty a dojčiť dieťa do samoodstavenia. Nevnímam prekážku, ktorá by mi v tom bránila, takže absolutne racionalne hodnotím, že v tomto prípade je pre mna ideálne chovať sa inštinktívne. Aj ked musím priznať, že do istej miery som tiež zviazaná negatívnym nastavením spoločnosti voči dojčeniu starších detí, a určite mám zábrany dojčiť moju trojročnu v prostredí ludí, ktorí su nastavení inak. Ale ono to nastavenie spoločnosti je menné, momentálne je spoločnosť voči dojčeniu starších detí nastavená negatívne, ale možno o pár rokov... desaťročí... to bude uplne normálne bežné a nikto sa nad tým nebude pozastavovať. Ved uvidíme čo nam buducnosť prinesie 🙂

lorela
25. apr 2016

Absolútne súhlasím s @alby2014, môj starý otec prežil koncentračný tábor, a každej jednej (no, nenapíšem výraz, ktorý som pôvodne mala na jazyku) žene, ktorá šíri tie donebavolajúce bludy o akože "bežnom" dojčení v koncentračných táboroch, by som dopriala to živé rozprávanie priameho účastníka...!
Medzi prvými boli posielané do plynových komôr deti a tehotné ženy!

Niekto tu vytiahol "dôkaz" á la Mamila, autentická fotka, na ktorej niekoľko žien dojčilo v tábore. Jedná sa o tiež filmovo a knižne spracovaný príbeh Zázrak uprostred teroru. Fotka pochádza z konca vojny to po prvé, a po druhé snáď vám netreba vysvetľovať, prečo asi "ZÁZRAK".

A nech je táto diskusia kompletná so všetkou tou na hlavu postavenou argumentáciou, ešte by ma zaujímalo, ako môžu muži dojčiť? Tiež jeden z argumentov Mamila nasledujúci hneď po tom s vyhladzovacími tábormi. V extrémnych podmienkach môžu dojčiť aj muži! A čuduj sa svete, zase Mamila tasila na vode stojace "dôkazy" z histórie, prečo asi?!

yanni
25. apr 2016

@lorela ani sa nerozculuj. nema to vyznam. Ja som mamilu objavila pred 9. mesiacmi, ked sa narodila mala a mala som problem s dojcenim. Ta stranka je , no nejdem sa vyjadrovat.
Co sa tyka toho "muzskeho kojenia", nie je mozne. Muzi nemaju mliecne zlazy, respektive je zakrpatena a bez vyvodov. A kde nie je vyvod, tam nepojde ani nic von. Neviem aky extrem by to musel byt, aby muzovi zrazu ta mliecna zlaza narastla a vytvorili sa aj vyvody 😕

katarinamarkova
25. apr 2016

@ciriklora nepíšem že inštinkt sa vytrácal!!! píšem že inštinkt mi hovoril : nauč svoje dieťa prežiť bez maminkinho cicíka, je už dosť veľké!
inštinkt mi ako matke hovoril, hovorí - o dieťa sa treba starať, milovať ho, živiť ho, ochraňovať.....fakt mi nikdy nič nenašepkávalo, že plačúce dieťa, treba utíšiť výlučne prsom......hlad svojmu miminku viem utíšiť svojim mliekom, bolesť, blízkosť, ukľudnenie - na to fakt netreba dieťaťu pchať niečo do úst, aby bolo spokojné.
to fakt myslíš, že vedci skúmajú ako dlho dojčiť, lebo ženy nie sú prepojené s inštinktami?
napadlo ťa niekedy aj to, že skúmajú aj preto, že je to v prvom rade ich práca, platená práca, dotovaná a sponozorovaná. robia štúdie, lebo to je to, čo ich živí.
a skutočne mi príde divné porovnávať dĺžku dojčenia u primátov a ľudí......
- kočík - inštinkt mi vravel dať dieťa tam, kde je v bezpečí a cíti sa dobre.....kočík? prečo nie? bolo mu tam dobre a bolo v bezpečí.....nosiť? prečo nie?
- plienky? - inštinkt mi vravel, že je normálne že dieťa kaká a ciká, aj to kedy cca to bude, príde a čo bude nasledovať.....plienky? kľudne.....lebo môj inštinkt mi vravel, že prvoradé pre moje dieťa je dobre sa vykakať, vycikať a potom ho maminka očistí......či do plienky, či niekde inde - to je úplne jedno 🙂
- komunikovať s dieťaťom telepaticky? prečo nie.....funguje to 🙂
- rodiť? ako? - inštinkt mi vravel, rodiť tak ako mi je najpohodlnejšie a najlepšie....aj som tak rodila.....prečo nie.....

ps: ani môj inštinkt sa neviazal na príkrmy a jedlo, viazal sa na spokojnosť dieťaťa.

katarinamarkova
25. apr 2016

@ciriklora ešte k tomu odstaveniu.....
áno moje všetky tri deti sa odstavili prirodzene, bez stresu, paniky, chaosu......ako začali normálne jesť, si stále menej pýtali materské mlieko a mne by fakt môj inštinkt bránil, núkať im stále dookola niečo, čo už nepotrebujú.

katarinamarkova
25. apr 2016

@vejula otázka: prečo nepripustiť, že inštinkty sa jednoducho vývojom spoločnosti menia? prečo sa vracať k pravekým zvykom? prečo si myslieť, že praveké inštinkty sú nemenné?
a áno aj ďalší môj inštinkt mi vraví, žijem v tejto spoločnosti, v tejto svorke a chcem byť jej súčasťou, lebo to je to čo mi tiež pomáha prežiť. nechcem extrémne vybočovať a byť zo svorky vylúčená - to nie je roumné, to je jednoducho niečo, čo ľudia robia inštiktívne.
- ok, niektorí pustia do popredia viac inštinkt dojčiť
- iný inštinkt sexuálny
- iný inštinkt zásobenia, prejedania sa na horšie časy
- iný inštinkt každý stres = boj, alebo útek
- iný inštinkt taký a taký............každý máme svoj základný inštinkt - prežiť! to že to každý robí inak, je bežné, každému ale ide o to isté 🙂

ciriklora
25. apr 2016

@mojkamojka o (Vasom) probleme s laktozovou intoleranciou neviem vobec nic,takze uznavam..este sa chcem spytat,urcite budete vediet: neuziva sa enzym laktaza,aby stiepil tu laktozu a dalo by sa dojcit....ci som mimo?.. Co sa tyka satkovania: maluo vam plakalo vzpieralo sa,ked ste ho davali do satky,ci po nejakom case,ked bolo uz hojdane?lebo este ste si to spojili s paplonom....ja som mala v podstate rovnaky zazitok...mne prvorodene nechcelo ist do satky a tiez sa odkopaval. Teraz to hodnotim tak,ze sa odkopava velmi vela deti a hlavne urcite casove obdobie,niektori stale a maleho som po par razoch prestala satkovat,ale on podla mna neznasal len ten novy pocit ist do satky a moju vtedy gramblavu manipulaciu,takze keby som si vymakala system,tak by to potom satkovanie slo.

ciriklora
25. apr 2016

@katarinamarkova dakujem za odpovede,fakt ma zaujali....este ma napadlo,ale pytam sa zo zaujmu,nie ucelovo ako propagatorka dojcenia: po odstaveni vyuzivali Vase deti cumlik ci ani nie?

ciriklora
25. apr 2016

@yanni @lorela muzi maju fyziologicky vsetko potrebne na dojcenie..mliecne zlazy,bradavky,hormon prolaktin,babatka oboch pohlavi prilezitostne produkuju mlieko,vola sa neonatalne mlieko. To,ze ma muz zakrpatenu mliecnu zlazu,nebrani tomu,ze sa da dojcenie unho vyvolat. To som ja nezazila u manzela,na tom sa zhoduju vedci. (Napr.endokrinolog R.Greenblatt,J.Diamond biolog,atd atd)Rozne zdokumentovane pripady: rok 2002 srilancan dojcil dve dcerky po smrti svojej manzelky,zmienky o dojceni vikingov,zazitky cestovatelov z prirodnych kmenov,stretnutie leva nikolaja tolstoja s muzskym dojcenim - v rusku vsjo vazmozno,lekarska kniha Georga Goulda a Waltera Pyla s názvom Anomálie a kuriozity medicíny.

marcelatje
26. apr 2016

Panecku!!!! Tolko veci co som o dojceni ani len netusila.....i ked je pravda ze som ho nikdy do hlbky nestudovala takze sa neviem vyjadrit k historickym faktom, vedeckym vyskumom a uz vobec nie k tomu ci je schopny dojcit aj muz. Jedno vsak viem isto. Ak sa dieta dojcit nechce nedonuti ho ani najvacsia nadsenkyna dojcenia. To na margo pchania cecku do ust. A dokonca chapem aj to ze ak moje deti robia nieco tak alebo onak je to irelevantne pretoze su prilis malou vzorkou na to aby som ich spravanie povazovala za normu aj keby som ich mala 5 aaale ako pise @ciriklora vsjo vazmozno 😀

horana
26. apr 2016

Ono sa hlavne nema "nutit", ked nechce, tak nicmenej ma k tomu obvykle dovod, resp., je ta pricina ktora sa da odhalit. Nie vzdy, ale nie je marne sa o to pokusit.
Robit to sposobom samoucelneho "pchania cecku do ust" (z formulacie vidno ako si zena sama vazi cast svojho tela, ten odtien pomenovania, aj svoju p**u si budeme volat takto hanlivo? kto ma lasku a vazi si svoje telo by to asi nerobil.... ) vsak urcite nie, to narobi viac skody nez uzitku.

marcelatje
26. apr 2016

@horana narazala som skor na nutene dojcenie vacsich deti myslim ze toho sa to tykalo. Skusanie pri odmietani novorodenca je asi samozrejme.

ciriklora
26. apr 2016

Si vravim idem sa hadat o muzskom dojceni?sak to nie som ja☺,ale potom si vravim,urobim to kvoli @marcelatje ☺...teda @vejula (mamicka je informovanejsia v dojceni,asi to vie)..teda poznaniu😊. Nevidela som muza dojcit,ani youtube som nepozerala,ale verim...vravi sa,co neuvidim,neuverim..ale keby som videla,tak viem a nemusim verit..priroda takmer nic neurobi neucelne.aj slepe crevo sa myslelo,ze je navyse a v sucasnosti sa spaja s dolezitymi funkciami v ramci imunity.

mojkamojka
26. apr 2016

@ciriklora ano uziva sa laktaza u väcsich deti a dospelych, nefunguje to tak, ze mamicka by si dala laktazan a materske mlieko by bolo bez laktozove 😉 Moje dieta ju malo vrodenu, takze by som musela davat tabletky jemu (v tom case boli tabletky, neviem ako je to teraz ci uz je nieco aj v tekutej forme nakolko my mliecne nepapame tak nie je dovod uzivat). Tie tablety neboli vhodne pre male deti, ale az od 3 rokov. Navyse, ak by aj bola nejaka tekuta forma (co nebola), pre mna by to tak ci tak bolo nepouzitelne, bo na mna nefungovala ani jedna odsavacka na mlieko, cize odsavat a davat mlieko vo flaske nerealne. K sarkovaniu: Nie nebolo to nesikovnou manipulaciou ani nicim podobnym, bolo to moje druhe dieta. Btw plakal tam ked som ho tam davala aj po cely cas, plakal ked som ho chcela davat do perinky... proste mal rad volny priestor okolo seba, nechcel byt nicim zakryty...

luba41
26. apr 2016

@mojkamojka a ako dieťaťu zistili intoleranciu? aké testy mu robili? ako sa prejavovala?

mojkamojka
26. apr 2016

@luba41 krvne testy v nemocke lebo v kuse hnackoval, mal krce a plakal 24 hodin v kuse, spanky tak 5 minutove, bolo to na maslu. Ale kym sme si testy vydupali tak to trvalo...Kazdy to hadzal na dojcenku koliku.

luba41
26. apr 2016

@mojkamojka a hned ste prešli na bezlaktozové? ved už dávno existujú produkty na doplenie enzýmu, aj pre dojčené deti.. kravské mlieko toleroval hned?

mojkamojka
26. apr 2016

@luba41 mal tak znicenu sliznicu, ze sme museli istu dobu byt na sojovom mlieku. Neviem co je to davo podla teba, ale ked bol syn miminko tak tekuta forma nebola. A ako pisem ak by aj bola tekuta forma, ktoru nakvapkas do mlieka a das z flasky, pre mna by bola nepouzitelna nakolko sa mi mlieko dosat odsavackou nedalo ani pri jednom dietati (a ze som ich vyskusala pozehnane). Potom chvilu mal bezlaktozove UM a ked uz papal prikrmy presla som na mlieka rastlinne. Kravske mlieko nikdy nedostal, myslim klasicke, cize nemal co tolerovat or netolerovat.

alby2014
26. apr 2016

@mojkamojka proste ti chcu dokazat, ze aj tak si mala dojcit, lebo neexistuje, ze by pre nejake dieta bola lepsia varianta UM