Trojmesačná dcérka zrazu odmieta kojenie

cuculik1
27. okt 2015

Bezproblemovo kojena dcerka mi zrazu posledne dni ( tyzden) strajkuje, co ma za nasledok zmensenu tvorbu mlieka a tym este jej horsie prisavanie... prve tyzdne sa mi prsia neskutocne nalievali, do veku 9 tyzdnov som prekonala 3 zaaly prsnika a to len kvoli tomu, ze dcerka v noci prespala 4 a viac hodin a ja snou bez kojenia...nasledovali hrce v prniku, 40 stupnove teploty..jednoducho prebytok mlieka...zrazu sa mi tvorba mliecka posledne dni zmensila a dedukujem, ze prave to sa jej nepaci... prsia uz vobec nemam take naliate a ona, ked sa prisaje taha len kratucko a hned sa odtahuje, place a kojenie je neuspesne...prsniky jej pritom stlacam, vidim, ze mliecko ide, ale slabo... predtym mi doslova striekalo aj do vzdialenosti 2 m 🙂 . No a teda koji sa malo, nepomoze ani ked jej mliecko striekam...tym padom vypije malinko, po odvazeni zistim ze max 60-70 ml a mne este viac klesa produkcia mlieka...pri prvorodenom synovi som si mlieko len odsavala, on sa nechel prisat a moje mliecko pil z flasky... skusila som uz aj to, nevadilo by mi mlieko si odsavat a davt jej ho z flasky, bolo by to pre mna dokonca prkatickejsie z dovodu, ze by mi snaha o nakojit ju netrvala hodiny...ale mala flasku uplne odmieta..a to nie jednu, skusila som avent 3 velkosti cmulov, mam dve velkosti, lovi aj tommy ...nic, neche place odtahuje sa. Za posledne dva tyzdne nepribrala ani gram...ako na nu...len prosim vas ziadne cievky a podobne veci, som maminou este 20 mes. chlapceka a hoci to vyznie tvrdo, na to naozaj pri nom nemam cas... ( ako 5 tyzdnova jeden den pila z flasky a slo jej to pekne, teraz ani nepotiahne ) :(

saskia24
27. okt 2015

ja som názoru, že je to laktačná kríza a pomôže len prikladať a prikladať. Fľašu by som zatiaľ nedáva. Viem, že je to náročné a deprimujúce, ale mohli by ste to skúsiť zvládnuť. Tá tvorba mliečka sa upraví za pár dní, treba prikladať a skúšať z oboch prsníkov kým sa ako tak neupokojí. V žiadnom pripade nenútiť. Ked sa zlosti, skúsiť ju trošku ukludniť, pritúliť ponosiť. A potom zasa priložiť aj po pol hodine. Piť veľa tekutín, mne osobne pomohla aj senovka grécka. A poprípade si medzitým odstriekať aby sa tvorilo viac mlieka. Držím palce aby sa to čo najskôr ustálilo. Aj my sme mali okolo tretieho mesiaca laktačnú krízu. Ani neviem ak prišla a trvala asi dní. Bojovali sme a bolo to náročné, ale zvládli sme to. Dúfam, že to tak bude aj u Vás

dena10
27. okt 2015

Aj mne malý začal odmietať prsník (cca 5 mesačný) a prišla som na to, že som tehotná 😀

anetkaadamko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
saskia24
27. okt 2015

ešte ma napadlo, že by ste mohli vyskúšať zmeniť polohu pri kojení, miesto a myslím okolnosti. Možno má nejaké rušivé podnety, ktoré jej teraz začali vadiť. A možno jej idú zúbky a aj preto je mrzutejšia. V každom prípade, myslím, že väčšina odpovedí Vám bude radiť vydržať, zotrvať pri kojení. *Lebo je to tá najlepšia rada. Je to síce ťažká cesta, ale tá najkrajšia.

bosoriak
27. okt 2015

@cuculik1 Znie to trochu ako strajk kojenia. Moje dcery to robili tiez, cca v tretom mesiaci sa zacali odtahovat, nechceli nic pit.. Na starsiu pomohlo ked som ju pocas kojenia zabavala napr. hrackou a podobne. Tiez velmi pomohlo, ked som ju kojila okamzite po zobudeni, ale okamzite akonahle prvykrat mrnkla uz som tam bola s vytrcenym prsnikom, kym bola v polospanku, tak pila. Po par tyzdnoch to preslo a bolo to v pohode.

Na mladsiu som to skusala tiez, ale tam mi nepomohlo vobec nic co na starsiu a skoncili sme na odsavani mlieka a cez flasu. Spatne to hodnotim tak, ze by som sa radsej obetovala a isla na to s tou cievkou a urobila vsetko preto, aby sa znovu prisala, lebo flaska bola dost otrava.

Inak, 20-mesacnemu tiez neuskodi trochu pockat, uz nie je uplne male miminko a aj poplakat trochu moze, nic sa mu nestane. To len na margo toho, ze nemas cas.. hlboko rozumiem tvojim pocitom, neber to prosim ako kritiku. Ale ak si chces trochu ulahcit zivot, odporucam urobit co sa da pre to, aby si znovu kojila. Len pre tvoje pohodlie, naozaj. Flasa je nanic, je to dost obmedzujuce, to si zivo pamatam.

Drzim palce!

cuculik1
autor
27. okt 2015

@bosoriak
@saskia24
@saskia24
@anetkaadamko Baby fakt sa snazim, prikladam casto, ked je hore, pijem caje (aky paradox, doteraz som sa im vyhybala, kvoli neskutocne naliatym prsiam) , ale nejako nepomaha...pre mna by bolo vykupenie si odsavat a davat z flasky...rada by som verila, ze to je len docasna zalezitost a mala opat zacne pekne papat. Ona sa totiz naucila, ze mliecko jej do pusinky doslova tecie a teraz ho s namahou odmieta tahat...neviem ako dlho moze tak male babo stat na vahe...kojenie v spanku je neuspesne, lebo to uz duplom nezacne tahat... skusala som aj zmenu polohy aj spievanie, zavretie sa v izbe...vysledok ten isty...potaha par glgov a dost...ona je potom spokojna a vobec neplace hladom, ale zas na vahe stat predsa nemoze.... ☹

akvi
27. okt 2015

@cuculik1 kojila som sice uz davno, ale zivo si spominam na obdobie, ked mi dieta tiez nechcelo tahat.. Plakalo, nepilo, ja som mala pocit, ze nemam mlieko, lebo mne sa ani odstriekat nedalo. Vobec.. Ale preslo to asi za dva tyzdne, aj ked prsia uz nikdy neboli take naliate, ako v tych prvych 3 mesiacoch.. Urcite vydrz, ono to moze byt ozaj len docasne. Ak to teraz vzdas, tak sa moze stat, ze uz kojit nebudes, co by bola skoda.. Mozno si zjedla nieco, co to dieta v mlieku citi, skus porozmyslat, pripadne nejake lieky a pod.. To zmeni chut mlieka a moze byt problem.. Inak ja som mala problem aj vtedy, ked to mlieko tieklo akoby prirychlo, dieta nestihalo preglgat a plakalo a odmietalo.. To bol problem prvy mesiac.. A ja som si myslela, ze mlieko mu nejde, lebo odsat som nedokazala.. a potom mi kamoska povedala, ze to si len ja myslim, ze nejde, ze dieta taha a tecie az prilis.. Niekedy je ozaj tazke najst pricinu. A najhorsie boli rady premudrelej rodiny, ktora hned konstatovala, ze decko je hladne a ja mam slabe mlieko..proste typicke blbe reci.. Kojila som nakoniec cele 2 roky..

timikaj1
27. okt 2015

@cuculik1 skús niečo pozrieť na mamila.sk , podobný problém v poradni, alebo im napíš , poradia do 24hod.

katrin21
27. okt 2015

@cuculik1 no, moja dcera takto odmietla sa kojit ked sa mi po 6t od porodu uz prispoobila tvorba mliecka jej potrebe a same tolko nestriekalo.. sice tam samozrejme bolo, ale musela taahat a to sa jej asi nepaacilo.. otvorila usta, nestriekalo, tak plakala... Trapili sme sa skoro 2tyzdne... obcas trochu potiahla, v noci ako tak rozospata, cez den som sa snazila potom aspon odsavat, ale nemala som dobru odsavacku, prsia ma boleli a malo som odsala, keby tahala vytiahne , ale nechcela...
samozrejme tym padom aj mliecko postupne bolo menej..... nakoniec lekarka usudila, ze nech jej skusim dat,ci nie je hladna dokrmenie, a veru vytiahla 60... takze to bolo jasne, ze je hladna a musime zacat prikrmovať.... tym padom sme do dalsich 2t s kojenim uplne prestali...
Proste nie vzdy sa da.... nemala som nervy pozerat sa na hladne dieta, ktore proste nechcelo tahat a bolo hladne....
nech si poradkyne hovoria, co chcu, niekedy sa proste nedaa...
Presli sme na Bebu HA, dcerka krasne prospievala a chora nebyvala, aj ked kojena bola malo, tak imunitu mala vzdy lepsiu, ako ine deti, co kojene boli dlho.. takze ja osobne nesuhlasim s nazorom, ze kojenie zabezpeci imunitu, podla mna len scasti, ostatne zavisi od inych faktorov ( pohyb na vzduchu, strava, genetika atd...)
Takze , ak proste mas take dieta ako ja, tak tahat uz asi nebude.... vraj aj jej ocino bol taky, povedala mi potom svokra....

ejkam
27. okt 2015

ja keď som s mladším synčekom prežívala takéto štrajkovanie, pomohlo nám dojčenie koža na kožu a snažila som sa ho kojiť keď už nebol úplne bdelý, ale trochu zaspinkaný, vtedy sa pekne prisal a napapal a takisto hneď po zobudení, kým sa úplne neprebral, tak som ho prikladala.

saskia24
27. okt 2015

@cuculik1 ináč a ako dlho to trvá?

zabina27
27. okt 2015

@cuculik1 neber si to v ziadnom pripade osobne, v poslednej dobe som tu uz viackrat citala, ako dieta odmieta flasu a neda sa ho nakrmit.... ja som dlho nekojila, nedalo sa, bojovali sme, ale muza kvoli zdrav. problemom vzali na 2 a pol tyzdna do nemocky a bola som nakoniec rada, ze som rada...a nie riesit cievku, senovku, homeo, costi a podobne (vsetkym sme si presli).... maly pil UM z flasky a je zdravy, sikovny, zivy az moc 😀
to su tie maniacke rady dojciacich fanaticiek - len preboha nedat flasu... lebo co??? no akurat ju starsie babatko potom odmieta a je problem, ak mamina musi niekam ist, nedajboh na par dni do nemocnice alebo chce ist len na nakupy sa vyvetrat a dieta nema kto ako nakrmit....
poradit ti neviem, ak si myslis, ze flasa a odsavanie by ti vyhovovalo, tak asi jedine skusat, raz ten cumlik prijme. mozno by to lepsie prijala od niekoho ineho, od tatina, babky alebo mozno v ramci hry aj od braceka 😉

teada
27. okt 2015

moj syn mal asi laktacnu krizu od zaciatku🙂)..papanie mu trvalo aj skoro hodinu, trhal sa, poplakaval, natahoval..ale to bolo kolikami, mal velke dojcensku koliku, aj reflux, aj v nemocke sme parkrat lezali, co bol extremne uplackany, tak podla mna mozno hltavo papa a boli brusko, alebo nabrala viac vzduchu a potrebuje odgrgnut a pod..ci mas malo mlieka zistis podla toho, ze chudne, a ak prospieva, pribera, tak to znamena, ze mas dost mlieka, ze problem je v niecom inom, ako som napr.spominala vyssie..ale ta laktacna kriza to urcite moze tiez sposobovat a prekonas ju, ak vydrzis a budes prikladat dalej

cuculik1
autor
27. okt 2015

@katrin21 len ona flasku uplne odmieta...z cumla ju natahuje....

katrin21
27. okt 2015

@cuculik1 skus iny druh dudlika... su rozne flasky , akurat minule som obzerala, ze ake vselijake dudle su.. niektore su uplne ako bradavka...
alebo tie uplne obycajne s klasickym dudlom, co kvapka aj sam... tam dieta moc tahat nemusi..

nebude tam nejaky iny problem? ked odmieta aj flasku.. nema zapalene hrdielko, alebo žabu, alebo nieco take?

salamistka
27. okt 2015

moja dcéra mala obľúbený jeden prsník, z ktorého pila očividne radšej, z jedného asi tieklo viac ako z druhého, striedaš prsníky alebo kojíš stále z obidvoch? tá druhá možnosť viac podporuje laktáciu, tuším som začínala najprv z toho neobľúbeného, lebo keby som začala tým "dobrým" prsníkom, tak z druhého by už nechcela...tiež sme mali laktačnú krízu a zistila som, že tým, že som bola unavená a vystresovaná, tak sa mi nespúšťalo mlieko, malá si nevedela vytiahnuť, ono je k tomu potrebná duševná pohoda, aby kojenie išlo...držím palce

cuculik1
autor
28. okt 2015

Baby citala som tu o lieku costi na zvysenie produkcie mlieka...zhodou okolnosti ich uziva moja mamka. Konzultovala som to z laktacnou, odporucila mi...tak som si dala dve. Do troch hodin som mala uplne naliate prsia a mala sa pekne napapala...a pokracovalo to aj v noci. Uvidim, ci budem musiet brat costi nadalej, alebo postacia caje. Citala som aj tu na mk, ze sa costi moze brat aj dlhodobo.

leonetka
28. okt 2015

@cuculik1 no ja by som costi nebrala, lebo sa nevie ci nema aj negativne ucinky a to nielen na teba, ale aj na dieta. Laktacna povie nie, ale lekari tvrdia zas nieco ine... No, neni to jednoznacne. Predsa len, je to liek. To uz radsej senovku s benediktom alebo moringu...
A co sa tyka flasiek, skus znacku MAM, dostat v DM. Vela deticiek co nechceli pit, tak z tejto im to nakoniec islo. Ak si vsak chces zachovat kojenie, skus tu cievku. Nam to po prse neslo, ale po PRSTE tahala super a vobec to neni na dlho. Ked taha, to jak cez flasu. Akurat mas ozuzlany prst 🙂 A my sa teraz uz len kojime. Vela zdaru.

vivi
28. okt 2015

@cuculik1 Skús MAM flašky, mne prvý syn len z tej pil, iné nechcel. Nebol kojený aj napriek mojej veľkej snahe, jednoducho sa nechcel prisať.....

nanka3
28. okt 2015

@cuculik1 ahoj, necitala som predosle prispevky, ale napadlo mi, ci nemas doma nosic alebo satku, skus malu vyzliect aj seba, daj ju do nosica a mozno sa takto ukludni a bude papat, este by som ti mozno poradila, aby si ju prestala na isty cas vazit, zbytocne ta to stresuje a ten stres prenasas na malu, moze to byt aj dojcensky strajk, ktory ako prisiel, aj odide, je normalne, ze prsia uz nemas take naliate, ale to neznamena, ze mas malo mlieka, mozno je ho menej ako na zaciatku, ale ber to tak, ze dieta ma po porode zaludok velky ako vlasky orech, cize 30-40 ml ho zasyti, neskor samozrejme potrebuje viac mlieka, ale caste prikladanie ho zabezpeci, mozno je akurat v tom "veku", kedy potrebje viac mliecka, ale tvoje prsniky este tolko netvoria, pockaj par dni a ono sa to vsetko upravi, mlieko nabehne na zvysenu tvorbu, len prikladaj, drzim prsty

riama123
11. mar 2024

@cuculik1 Viem že príspevok je us starý ale mám presne ten istý problém.Prinorvej som tiež odsávala a dávala do fľaše a druhé dieťa sa tri mesiace pekne kojili a teraz zrazu odmieta.uz neviem ako ďalej.starsia má 19 mesiacov a nemám veľmi čas na cievky a podobné.Maly vôbec nechce fľašu ani cumlík.prosim vás ako ste dopadli?