Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

olifcek
11. feb 2011

@vejula u nas pomohl na zaciatok mixnuta brokolica s mrkvickou a masielkom... alebo istota su dve zeleninove alnature z dm,to mi spapala vzdy, i ked sme mali obdobie, ze mi zjedla jednu taku flasticku za cely den, ci az za dva, ale ine nechcela, rastli zubky, trapili ju, tak pila len mm.... veru, zelezo mu takto moze, al enemusi chybat...

zucha
11. feb 2011

@kostri ved ked si ziada cumel, tak ho kludne pouzivaj. Ten je problemom, ze moze zhorsit techniku sania, ked je problem s kojenim, co ty zjavne nemas. Prva dcera cumel odmietala a pol roka nerobila nic ine, len plakala 😝 Nedala sa ukludnit, len ked bola prisana na prsniku - ten mala namiesto neho.
Pri druhom dietati som dala dudel hned, ako to bolo mozne a normalne som kojila. Ja si to neviem vynachvalit. Pre nas to bol najlepsi ukludnujuci prostriedok. Aj tretie dieta mam naucene na dudel a je plne kojene. Problem je potom s odnaucanim od dudlika, ale je to jednoduchsie, ako bolo to trapenie, ked som chcela utisit dieta.
Takze ak nemas problem kojit a dcerka ti pekne dokaze pit a prosperuje, kludne jej dudlik nechaj 😉

vejula
11. feb 2011

@olifcek no mne zeleninku nechce vobec... ako to do neho dostať? ale je pravda že som mu vždy dostatočne často ponukala prsa, tak možno ani nieje hladny. Mysliš že ho mam nechať vyhladovať? doteraz ma to ani nenapadlo, akonahle nechcel normalne jesť dala som mu cicik. ale teraz rozmyšlam či prave to nieje chyba

olifcek
11. feb 2011

@vejula niesom expert, ale ja vyhladovanie neuznavam.... hlavne nenut, nechce? nedavaj... u nas Oliv je super jedak, ale ako som pisala... nedavno mi takmer 20? dni nepapala skoro nic, bol to sok, ale uz je to ok 😉 u nas chce Oliv robit vsetko, co my, takze fungovalo tvarit sa, mnaaam, aka fajnotka a uz chcela 😀 alebo jej dam do rucky vrchnak z vyzivky, a ked nim buchne, urobim nejaky zvuk, bavi sa neskutocne a ochotne otvara pusinku 😅

vejula
11. feb 2011

@olifcek mne osobne je to uplne neprirodzene... aby som nechala vyhladovať. ale zas niekedy treba robiť veci ja čo niesu pre mna najprijemnejšie pokial je to nevyhnutne. preto sa vas pytam... lebo viem že ste tu na to experti... ale teraz fakt neviem... mne proste všetko vypluva, už aj kašičku... Tak neviem.. No asi budem stale len skušať a skušať, sice ma to straašne nebavi kedže mi aj tak nič nezje a potom mi pride cela moja praca zbytočna, ale tak čo už. Dufam že čoskoro sa nnormalne ropapa, lebo neviem čo budem robiť 😖

olifcek
11. feb 2011

@vejula pockam, co poradia baby, tie su expertky 😉

leelo
11. feb 2011

@vejula som myslela, ze uz ti nejaky expert poradil 🙂
pokial vylucis, ze je maly chory a nieco ho boli napr. v ustockach/hrdielku a to moze byt pricina, zostava ti uz len tento clanok:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/14/ked-di...

v zasade plati, ze aktivne ponukas prsnik. necakas, kym si "vypyta". tak si si naistom, ze ma dost tekutin a vsetkeho. aj tie male porcie su porcie. nakoj ho predtym aj potom. a hlavne never tomu, ze dojcenie berie chut do jedla - prave naopak!
este spekulujem, co to moze byt: mozno mu nechuti teple, lebo mu idu zuby. nechaj jedlo vychladnut.
a mozno je to len v tom, ze si este neobjavila, co mu naozaj chuti. musis len trpezlivo ponukat.
takisto ho skus krmit v pohode, budte pri stole vsetci, nech vidi papat aj vas. napada ma este vela toho, al ety si svojhe dieta poznas, vies ako nanho 😉
zelam pevne nervy, bez tych to nejde. ber to ako prilezitost zvysit si laktaciu a vela dojci 🙂

leelo
11. feb 2011

@vejula a olifcek ti dobre radi - skus to cele nejako ozvlastnit 🙂 co takto dat mu zeleninu na kusky nakrajanu do misky, nech si vybera. alebo mu daj do ruky kuracie stehno - tak ako to mnohi mame na fotkach z veku pol roka 😀

melanche
11. feb 2011

ahojte. mam otazocku. aka je pravdepodobnost ze si pokazim kojenie ked dam malej cumel? nie flasku, iba cumel. je tam moznost dlhodobeho kojenia?

leelo
11. feb 2011

@melanche ahoj 🙂 , pozri si toto. myslim, ze je to dost vystizne:
http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...

zucha
11. feb 2011

@melanche my sme cumel mali a kojila som dovtedy, kym som sa sama nerozhodla skoncit. V nasom pripade to nemalo vplyv na dlzku kojenia. Ale clanok, ktory uviedla leelo je pravdivy, ale neznamena to, ze ak cumel das, budes kojit len kratko. Moje dieta pije kazde dve hodiny a cumlom sa v ziadnom pripade nenecha "oklamat" a nie je spokojne a nespi dlho, ked ho ma. Tak, ako vsetko, aj toto je individualne. Su tam skor uvedene "hrozby", teda to, co moze cumel sposobovat, ale na druhej strane nemusi 😉

melanche
11. feb 2011

@leelo dakujem za clanok.
@zucha asi toto som potrebovala pocut. no este chvilu skusim bojovat, ale neviem dokedy to vydrzim. problem je ze len vecer ma problem zaspat, cez den aj v noci krasne spinka. len ja sa iba po veceroch viem ucit, takto ale malu uspavam aj dve hodiny, to uz je desat hodin, uz nemam na nic energiu, preto som myslela ze ten cumel by mohol pomoct. vediet tak dopredu ako by fungoval u nas...

strapco13
11. feb 2011

@melanche ano dudel nemusi urobit nic..a moze pokazit az znicit kojenie...svoje o tom vie viacero mamieciek ☹

zucha
11. feb 2011

@melanche mala uz je dost velka a vie pekne pit z prsnika. Rizika zleho sania sa zvysuju, ak sa cumel pouziva od narodenia, ked sa dieta uci spravnej technike. Ty uz si v tomto pripade "za vodou".Viem, ze je to proti vsetkemu,co sa tu o dudliku pise, ale ja som ho naozaj dala detom hned, ako som mohla. Ale naozaj som potom musela ovela viac dbat, aby vedeli pekne pit. A kojila som naozaj dovtedy, kym som to ja sama nestopla a mlieka som mala stale dost 😉 Skus si odsledovat, ci ked ma dudel, budi sa tak isto casto v noci, ako ked ho nemala. Mne deti dudel, ked tvrdo zaspali vypluli. Mali ho len na ukludnenie a uspanie. Takze hlad nim potom nezamaskovali 😕

amunet
11. feb 2011

cavte, urobili sa mi na bradavke cervene suche fliacky ktore svrbia, co to moze byt nejaky ekzem z dojcenia! aku masticku si na to mozem dat... 😅

estterka
11. feb 2011

@bobocka dakujem za podoporu🙂 nedam sa odradit 😉

bobocka
11. feb 2011

@estterka 🙂 kedykolvek budes potrebovat podporu,tak sa kludne postazuj a ja sa nad tymi ich priblblymi mozockami zasmejem s tebou 🙂 ved ono je to fakt na smiech ako niekto vie tocit sprostosti o tom ,o com nema ani paru 😉

bobocka
11. feb 2011

@melanche no risk tam je podla mna vzdy 😒 hlavne ak je babo este malinke.no zas ty mas stvrtrocniatko a moj misko dostal dudlik presne v tom case.dovtedy ho nechcel a tak som ho nedrazdila s tym,len ja som mala strasne nervy v porodnici a potom aj u lekarky,ze ked chcela doktorka v porodnici maleho popocuvat a on plakal,tak mu ona alebo sestra pchali malicek do ust aby bol ticho 😠 😠 😠 mna skoro slak vtedy trafil ,a preto som hned kazala bobcovi cumel kupit.vsak tolko bacilov iste na tych prstoch mali a novorodeniatku to do ust pchali-tupane. 😠 vtedy mi cumel prisiel ako mensie zlo.potom som malemu aj ponukala a nechcel,tak som nechala tak a neskor ked mal po 3 mesiacich tak dostal dudku ale len na spanie.my ked sme boli vonku,tak on mal stale otvorenu pusu a bola zima a mudre hlavy mi poradili mu dat dudku,aby mu studeny vzduch do ust nesiel...no skoda hovorit aka som bola hlupa.no kojenie to nepokazilo,ziadna zmena nenastala,kojeny je dodnes a dodnes ma dudku len na spanie.ale to je len nas pripad.co dieta ,to ina reakcia na to.tam je to o risku.das a nemusi sa tym nic zmenit,ale zas sa moze zmenit vsetko a k horsiemu.keby sa u nas dal vratit cas,tak by misko dudku nedostal.teraz si ju sice chvalim,lebo maly spi krasne a hlavne ked ho trapia v noci zubky,tak je to velky pomocnik,ale odporucat by som to istotne neodporucala.je to risk a ja som mala stastie 🙂

miskatn
12. feb 2011

@carodejnica aj sa to snaz mat co najviac v teple, aj pri umyvani sa to snaz nahrievat, moze to byt len zacinajuce stadium, tiez som to mala, tyzden urcite a potom to preslo

miskatn
12. feb 2011

@rotulka pises "potom som nutena ju dokrmit riadnou dávkou toho umeleho mliecka" --- to sa aj nam stavalo, potom sa brusko roztiahlo, lebo malicky zakazdym vypil viac ako potreboval, kedze umele m. tecie rychlejsie a lahsie ako MM a kym to malinkemu dojde, ze uz je najedeny, tak vypije viac ako potrebuje, potom sme sa stretli s laktacnou a povedala nam, aby sme skusili nedokrmovat, maly chvilku nechapal, co sa deje ale potom si zvykol a nakoniec sme sa umeleho m. uplne zbavili, drzim ti palce, nebolo to lahke, drz sa !

luly13
12. feb 2011

@annag
@strapco13 ahojte, dievcata, poprosila by som surne radu. uz tyzden mame maleho choreho- sople, zatekajuce do hrdla a z toho mokry kasel. boli sme u lekarky v pondelok, stvrtok predpisala najprv mucosolvan, potom sinupret. vcera poobede sa mu ale stav dost zhorsil. stale plakal, nevedel spat inde ako na rukach. nezjedol obed, ani olovrant, mliecka pocucal, ale nic moc. vecer trochu kase. klasicky sme okupali a sli spat. v posteli kojim. maly sa prisal, ale len na chvilku, potom sa odtrhol, pustil plac. viac nechcel. celu noc aj horuckoval. cize na striedacku panadol, nurofen. stale som mu ponukala prsnik, no len ako sa k nemu priblizil skusil, potom hysak, lebo nevedel tahat, kedze sa mu zo soplov az bubliny robia. odsavali sme stale, az mal v soplikoch krv. len je to zacarovany kruh. lebo ked odsavame, reve, a potom mozeme odsavat znova a znova. cez noc sme mu aspon davali vodu, ale prijal ju len z davkovaca na panadol- vlastne sme ju tam vstrekli. no a niviem, ci som s tym nieco nedokafrala, lebo teraz ked mu aj dam prsnik, len drzi usta dokoran, ani nezavrie, vobec sa neprisaje. uz som si aj mliecko odsala, davala cez lyzicku, no vobec nechcel. dokonca ani cez davkovac. vobec neviem, co mam s nim uz robit , aby opat mliecko pil. neviem, ci do toho vsetkeho nejdu aj vrchne trojky 😢
dakujem za radu

kvojtanikova
12. feb 2011

ahoj ja nie som laktacna poradkyna ale ako to citam, my sme tiez zazili ked sa nevedela prisat od soplikov. neviem ci davate aj nejake kvapky do nosa ale nam velmi pomohol detsky nasivin - uvolnil nostek a mala potom vedela ovela lepsie dychat ani sople sa uz tolko netvorili. Lekarka povedala ze v takychto pripadoch je mozne ho pouzit, nie dlhodobo ale tak na 2-3 dni kym sa situacia zlepsi. Pouzivala som spociatku 0,05% 2x denne a po 1 dni uz len ten pre uplne male babatka, 0,01%.

kvojtanikova
12. feb 2011

@luly13 to malo byt pre teba ten prispevok vyssie

kostri
12. feb 2011

@zucha dakujem za odpoved 🙂 Zuzanka pribrala za mesiac 1400gr a narastla 5,5cm 😎 😀 tiez nevidim az taky problem v dodliku,ale ked tu annag tak pekne pise o tom zaspinkavani na ceciku.. 🙂 Hanka totiz zaspavala na ceciku a musim povedat,ze sa chcem zbavit dudlka asi len koli svojej pohodlnosti 🤐 lebo pri Hanke stacilo dat cecik a spali sme obidve jak duchny 😀 kdezto teraz musim byt v strehu,ked jej ten dudlik vypadne 😝 takze mi neostava nic ine,len nebyt taka leniva 😀 😉

midsumergirl
12. feb 2011

ahojte 🙂 potrebujem poradit od skusenych mamiciek, mala ma 3 mesiace a jeden tyzden a je vylucne kojena. posledne dni mi ale cez den nechce papat, ponuknem prso mala sa prisaje potiahne par krat, pusti prso a spusti strasny plac. priberame pekne, na poslednej poradni mala mala 5145 g cize mame pomaly dvojnasobok porodnej vahy. v noci papkame kazde 2 hodinky, moze to byt tym, ze cez den potom nie je hladna, kedze v noci papa tak casto??donedavna papala cez den tiez kazde dve hodinky ale ako pisem posledne dni bojujeme s tym ze nechce jest. este podotknem ze mame cumlik, zacali sme ho uzivat asi po mesiaci kojenia, teraz v noci ho vobec nechceme uspavame sa nim len cez den, mala skor zaspi s nim ako na prse, pri tom jej prso ponuknem vzdy ako prve a viac krat, dalo by sa povedat, ze pri kazdom moznom priznaku hladu ☹ ☹ ☹ mlieka mam dost, lebo ked mala zacne tahat a odtiahne sa doslovne mi potom tecie ☹ prosim ak ste sa s tym niektora stretli poradte, nechcem skoncit tak ze budem musiet dokrmovat, ja chcem dojcit co najdlhsie 😔

mariana0915
12. feb 2011

@midsumergirl ahojj a nema nieco v pusinke co tam nema byt?????alebo mozno jej vadi silny tok mlieka,v noci je zaspata tak jej to asi tak nevadi 🙂 alebo jej uz idu zubky aj ked je to este skoro, mne moja doky vravela ze mala uz pripad ze 3mesacnemu babo sa uz prerezaly zubky 😀
mozno ti viac poradia annag,strapco13

miskap
12. feb 2011

@midsumergirl Píšeš, že malá sa napapá v noci a cez deň nechce. Ak som správne pochopila, odťahuje sa od prsníka, plače a mliečko tečie. Veĺmi to pripomína nadprodukciu mliečka. V noci sa napapá, lebo neťahá tak silno a tečie jej pomalšie. Cez deň jej môže vadiť rýchly tok mliečka. Ak mliečko veĺmi tečie, vyskúšaj najprv trochu odstriekať do plienky a až tak malú priložiť. Alebo pomáha držať prsník medzi dva prsty ako cigaretu a priškrtiť tok mliečka. Na zníženie nadprodukcie pomáha aj kojiť viac-krát za sebou z jedného prsníka a druhý trošku odstriekať až keď je veľmi naliaty. Ak si nebudeš vedieť rady,kontaktuj radšej laktačnú poradkyňu v tvojom okolí, bude lepšie, keď to uvidí.Držím palce. 😉

luculele
12. feb 2011

Ahojte kocky, poradi mi niekto? Pred tromi dnami som vylezala a vypotila 39,5 horucky, normalne som kojila, ale odvtedy mi nejak menej tecie mliecka z jedneho prsnika. Po dvoch dnoch kriku a placu som ju dokrmila 50 ml mlieckom a ukludnila sa, takze bola hladna :( . Chcela by som velmi kojit, ale po dvoch dnoch odsavania a tahania z toho prsnika, mala je na nom stale nespokojna. Nieco z neho tecie, skor vylieza, take veeelmi huste mliecko, ale ona sa velmi namaha, kym to vytiehne a aj tak potom place. Vcera som ju prikladala pocas piatich hodin nekonecne vela krat. Pravy prsnik sa vyprazdnil a z toho laveho nestastneho netieklo.. Tak neviem, rozbehne sa to este?

cucuriedka
12. feb 2011

@bobocka no z nemocky mam podobny pribeh. Sestricka v ruzinove, s nehtami do aleluja a spinou pod nimi ze som sa cudovala ze robi novorodenecku sestricku... a ked malinky plakal lebo s nim nieco robili tak mi poradila radsej mu dajte dudlik nez by z neho malo byt neuroticke dieta.. 😠 vyborna vec co povedat v nemocke novopecenej mamicke s hormonmi az poza usami..

leelo
12. feb 2011

@luculele a vies povod tej horucky? nemohol to byt nahodou zapal prsnika? podla toho co ti z prsnika vychadza, tak vyzera to na prekonany zapal. davaj si nan teple obklady, ono to povoli. a pozri dobre bradavku, ci nemas bielu bodku. tu treba prepichnut. mozes ist aj pod sprchu, teplou vodou nahriat, prepichnut a povytlacat.
dalej ten prsnik ponukaj, rozbehne sa to.
dieta by nemalo byt hladne, lebo ked je 1 prsnik upchaty, ponuknes 2. zacni vzdy tym bolavym, potom pravy, zase lavy a nahrievat nahrievat 🙂