Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

gabuliacik
17. mar 2009

ahoj Annag, pripajam sa k maminkam ktore potrebuju pomoc
moja malinka Vikinka ma tento tyzden 4.tyzdne... diagnostikovali nam pred tyzdnom reflux, takze nam nakazali krmit malu tak ze si mam odsavat mlieko a dat jej kazde 2-3h 80ml, potom ju nechat na pleci odgrgnut a na 30min posadit do autosedacky... vsetko takto robime, ale ked je v autosedacke tak vzdy strasne place a robi vsetko to, co signalizuje este hlad, potom ju velmi tazko uspim, niekedy uspavam aj 2 hodiny a spi len velmi kratucko, kazdy den ma jeden spanok 3h, ale inak su to take 10min, myslim si ze moje dieta je stale hladne a nevyspate, ale myslim tiez ze zaspi od hladu a budi sa hladom... neviem ako to riesit pretoze som uz z toho velmi psychicky na dne a nechcem to na nu prenasat... aj teraz ked toto pisem tak placem pretoze ma to velmi trapi...dolezita info je ze ju nekrmim len mojim mlieckom ale musim niekedy dat aj nutrilon, lebo mam mliecka malo... co robit aby moje dieta spinkalo kludne a bolo napapkane? ona sa v spanku furt tak natahuje a puci tvaricku, neviem ci to nie je tym ze je nekludna... tvrdy spanok kt mala v porodnici je uz davno prec...

annag
17. mar 2009

gabuliačik, úprimne povedané, som poriadne šokovaná, že máš mliečko odsávať a dávať z fľaše, vôbec bábetko na prsník neprikladáš? dokázalo by sa prisať a papať z prsníka? deti , ktoré pijú z fľaše majú prejavy refluxu väčšie a pretrvávajú dlhšie, ešte viac sa tento problém prehlbuje, ak je bábo na UM, resp dokrmované, dokonca ja zahusťovanie nie je ideálne. Prosím, v prvom rade mi odpovedz či sa vie bábo prisať

annag
17. mar 2009

novinka, pri takom veľkom chlapovi a ak je mliečka dosť, si treba dlhšiu nočnú prestávku vychutnať. Nemusíš ho budiť. AK by sa Ti stalo, že je mliečka pomenej, alebo by bábo malo podľa lekára viac pribrať, tak nočné dojčenie zaraď. No kým je dobre, tak sa dobre vyspi. O pár týždňov sa to s veľkou pravdepodobnosťou zmení a budeš iba nostalgicky spomínať na pokojné noci. 😀

gabuliacik
17. mar 2009

annag mala pila z prsnika cez klobuciky, lebo sa normalne nevedela prisat, obcas sa podarilo, ale to sme sa trapili skoro hodinu, to som ju kojila dalsiu hodinu

annag
17. mar 2009

gabuliacik - bolo by veľmi vhodné, aby si sa skontaktovala s laktačnou poradkyňou, ktorá by sa pokúsila napraviť prisatie. Malá je ešte maličká, nie je problém naučiť ju to. Bradavky sa Ti už odsávaním určite povytiahli, bola by škoda nepokúsiť sa o normálne dojčenie. MM sa rýchlo trávi, to je pri refluxe výhoda, lebo mliečko sa dlho v žalúdku nezdržiava a prejav refluxu je mierny. Je dokázané, že dojčené detičky z refluxu vyrastú skôr než deti na UM, ktoré sa v brušku zdržiava veľmi dlho.

Reflux u detičiek je veľmi nepríjemný. Predstav si, že ono sa napapá, odgne a začne ho okamžite páliť záha. Samozrejme, bábo to má o to horšie, že potrebuje ležať. To pučenie , nepokojný spánok je typický prejav refluxu. Ona keď si odgrne, začne cmúľať palčeky, vyzerá ako hladná, dožaduje sa ďalšiej dávky. Takéto riešenie je krátkodobé a nevhodné, lebo si zapije záhu, ale bruško opäť zaplní. Tadiaľ cesta nevedie.

Ideálne riešenie na takýto mierny reflux neexistuje. Dajú sa len zmierniť jeho príznaky. Treba zabrániť hltavému pitiu mliečka, podávať fľašu vo vyvýšenej polohe - v polosede. Keď si v sedačke žalúdok upokojí, daj ju spinkať na jeden alebo na druhý bok. Môžeš skúsiť aj na brušku - ale len ak máš monitor. Môžeš skúsiť nosenie v šatke v polohe, keď si bruško nestláča a je vertikálne. Šatka by ju upokojila. Takéto bábo ozaj nemôže za to, že sa zle cíti a ten tlak na mamičku a jej nervy je niekedy neskutočný. Malá sa síce trápi, no jej ochorenie pokiaľ je v takýchto medziach malú do budúcna neohrozí. Bohužiaľ, istý čas potrvá, kým budeš mať spokojné dieťatko ako z knižky. Nerob si výčitky, v tejto chvíli je pre malú najlepší liek čas. Do tých 4 mesiacov to bude pravdepodobne náročné a bolo by fajn, keby Ti s maličkou pomohla rodina, lebo zvládať sama uplakané bábo je náročné.

Údaj 80ml každé 2--3 hodiny je orientačný. Neviem, koľko teraz váži, ale možno okolo 4 kg. Mala by vypiť spolu za 24 hodín do 600ml mliečka. To znamená, že jedna dávka by bola iba 50 ml. Skús jeden deň natvrdo skúsiť takúto malú dávku - aspoň mne sa s mamičkami osvedčilo začať od 50-60 ml. A potom dávku zvyšovať po 5-10 ml. A dodrž poctivo interval každé 2 hodiny. Veľkú zmenu zrejme nepocítiš, ale aj malé zlepšenie sa počíta.

Ďalším riešením je zahusťovanie mliečka Nutritonom. Doplnkom sú pomocné lieky na zmiernenie príznakov refluxu - proti záhe, probiotiká, proti kolikám .... toto všetko Ti lekári do budúcna môžu predpísať, no netreba si robiť veľké nádeje. Jediným ozaj viditeľným riešením je papanie po menších dávkach.

oliverkaa
17. mar 2009

Prosim Ta annag odpovies aj mne,nechcem byt otravna ale neviem si rady,pisla som Ti dnes, a ano prerezavaju sa mu dasienka je to citit,myslis ze to bojkotovanie na prsniku je kvoli tomu???
Dakujem Ti velmi pekne
Pekny vecer

annag
17. mar 2009

olieverkaa, hnevá sa tak ozaj pri každom dojčení cez deň? Keď sa odtrhne, máš pocit, že mu mliečko zabeháva, alebo mliečko strieka? Máš pocit naliatych pŕs alebo naopak, sú menej naliate? Aj si skúsila teraz niekedy čosi odsať?

Problém mu môžu robiť aj zúbky a nervozita s tým spojená. Skúsila si ho cez deň nadojčiť v polospánku, keď má ešte oslabené vnímanie?

Ťažko povedať, čo je lepšie, pokiaľ si cmúľa celú rúčku, tak by som sa nebála, horšie je, ak by to bol len jeden palček.

jeliska
17. mar 2009

ajoj annag som ti pisala na minulej stranke ale asi si ma presla 😀

annag
17. mar 2009

jeliska, gratulujem k bábetku, nech ho v zdraví donosíš 😉 🙂

- samozrejme, dojčiť veselo môžeš koľkokoľvek, fyziologické tehotenstvo nie je dôvodom na odstavenie. Ako vidíš, chuť mliečka sa asi nemení, keď ho malá spokojne pije 😉 . Môžeš sa stretnúť s tým, že budeš mať veľmi citlivé bradavky - pri dojčení prsník stláčaj, nenechávaj ju zbytočne dlho papať, daj pozor, aby Ťa nehrýzla. Okolo 4-5 mesiaca sa môže stať, že bude mliečka menej a malá sa aj sama odstaví. Ale nemusíš sa báť, že by mliečku niečo chýbalo , je to zariadené tak, že v prvom rade idú živiny bábetku v brušku, potom do mliečka, zvyšok zostane pre Teba . Takže sa stravuj pestro, nech máš dosť živín, lebo deti neukrátiš, no seba by si mohla. No ak sa budeš normálne stravovať, žiaden problém nebude. Samozrejme, kyselina listová a bežné doplnky výživy podľa rozboru krvi sú vhodné - napr. železo ... Keby si ju dojčila až do pôrodu, tak nemusíš mať obavu o mliečko pre bábo, jeho zloženie sa prispôsobí novorodeniatku , nebude to neskoré mliečko ako máš teraz. A tandemové dojčenie je tiež bežné a prirodzené. 🙂

annag
17. mar 2009

jeliska, tentokrát som Ťa neprešla, len kým poodpovedám 😀

jeliska
17. mar 2009

annag tak diki moc si zlata 😵 😵 idem spat nech ma sily na zajtra a aj ty si chod odpocinut 😉 dobru nocku a krasne snicky

oliverkaa
17. mar 2009

annag,prave ze ked ho skusam nakojit v polospanku nam to vobec nefunguje,on nereaguje. Neni to pri kazdom kojeni,ked je velmi hladny,nedockavy tak vteda papa dobre,akurat ze uz nepapa ako predtym 10min ale len 6-7min,ale ja mu davam nutriton pred kojenim a vtedy papa tak vselijako,vytiahne,potiahne a pusti.
Ano,odsavam si raz za 24 hod,niekedy v noci a niekedy cez den,dnes som odsavala rano o 10.V noci mam prsniky velmi naliate,cez den nie az tolko ale mliecka mam dost.Ked sa otrhne,nezabehava mu mliecko,ked je prsnik plny tak mu aj strieka.
Este jedna otazocka.Staci tych 6-7min na to aby sa dostal aj k zadnemu mliecku?
Annag,dakujem Ti velmi pekne,si uzasna zena.

annag
17. mar 2009

oliverka, a ako mu ten Nutriton dávkuješ - z čoho ho dávaš a koľko?

oliverkaa
17. mar 2009

lyzickou a miesam ho mojim mlieckom,20ml pred kazdym kojenim

annag
17. mar 2009

oliverka, no Ty si sa krásne rozkojila 😉 🙂 aspoň vidíš, ako sa dá s laktáciou krásne pracovať

pokiaľ to nie je pri každom dojčení, tak si z toho ťažkú hlavu nerob. Zrejme nie je ozaj vždy až taký hladný, vyrušujú ho tie zúbky, už ho viac zaujíma aj okolie. AK by sa to odtŕhanie stalo pravidlom,ak by bola stolica často zelená, tak nadmernú tvorbu mliečka bude treba utlmiť - začať dojčiť 2 dojčenia ľavý prsník, 2 dojčenia pravý ... zriedkavejším vyprázdnením prsníka sa tvorba zníži. Za 6-7 minút si vytiahne aj dosť zadného mliečka 🙂

oliverkaa
17. mar 2009

Annag,dakujem pekne upokojila si ma,a dakujem za pochvalu,dufam ze mliecka bude dost aj nadalej a budem kojit co najdlsie 😉 🙂
Dobru nocku

tinka08
18. mar 2009

ahojte maminy, pripájam sa do tejto diskusie poďakovaním annag.
cez IP mi poradila čo mám robiť aby sa mi predčasne narodené 3-mesačné mimi kŕmené z fľaše prisalo a začalo piť mliečko z prsníka. trochu sme sa potrápili ale nebolo to zďaleka také tragické. takže ozývam sa po pár týždňoch ako kojaca mamina. Tamarka pekne papá z prsníka, je oveľa kľudnejšia akurát mi zakaždým zaspí a nemôžem ju prebrať a preto sa zobudí už po 1,5 -2 hodinách a ideme na to znova 😉 . cez deň papáme tak často, že zatiaľ nepotrebujem lieky na laktáciu, zatiaľ stíham mliečko tvoriť, v noci mi už prespí aj 6 hodín.

takže ešte raz ďakujem.

oliverkaa
18. mar 2009

Annag,vsetko co viem o laktacii,je dvaka Tebe,stale si precitam tento forum a ucim sa.Uz si mi vela krat poradila.Patri ti jedno velke DAKUJEM.

mia114
18. mar 2009

ahoj annag
tak ako si mi radila zacala som davat malej papat naskor po 1,5-2hod, a celkom to zatial zabera, aj ked prvy den bola mala viac urevana ale zacina sa jej to papanie naozaj upravovat a uz si nepyta papat kazdu pol hodinu hodinu.Od pondelka sme zacali chodit von na prechadzky po dvoch tyzdnoch a aj to nam dost pomohlo upravit si ten nas papci rezim.Bo ked sme vonku 2hodiny tak si mala pekne pospi papat papa az za tie 2-3hodiny 🙂 Dokonca mi tuto noc papala len 3krat co je pre nas uspech po tych nociach kedy papala kazdu hodinu 🙂
No a satka u nas nejak nema uspech ☹ mala tam nechce byt, alebo si ju neviem tak dobre uviazat aby sa jej tam pacilo ☹ ona vobec nechce byt otocena smerom ku mne ona chce vsetko sledovat a tak chce byt len chrbatom ku mne a tak si je neviem uviazat do satky.
No uvidime ako nam pojde papanie dalej, dufam, ze to bude lepsie a lepsie. Aj ked sa este jedujeme celkom dost, a stale si cumla ruky a chce nieco v puse.
dakujem velmi pekne za rady 😵 a keby daco ozvem sa 🙂

nikollette
18. mar 2009

Ahoj annag.. mam malu otazočku.. kolko by mal vypiť maly ked mame jeden mesiac???
a papkame pravidelne kazde 2apol až 3hodky... kazde tri hodky odsajem tych 100ml-niekdedy 120ml..
vdaka.. ci ho netreba este dokrmovať, alebo nieco...

marrrka
18. mar 2009

annag aj ja ti chcem podakovat, predtym som za kazdym dojcenim este dokrmovala bebou, dnes bebu potrebujem len obcas vecer ked ma mala dlhsiu fazu ked je hore a castejsie papa. si jednotka ;)

nikollette
18. mar 2009

jaj a ešte som zabudla.. ze ci neviete co to znamena , ked mal maly zelenú kaku 😒

zelmirka1
18. mar 2009

ahoj annag
prepac dopredu ze sa pytam hlupo ale prikrmovat sa ma zacat od ukonc. 6 mesiaca takze ked teraz dovrsime presne 6 mesiacov mame este vlastne mesiac cas ze ? Neviem prečo som bola nastavena ze uz zacneme a mam
pocit ze maly nas strasne sleduje ked nieco jeme a zeby si uz dal...inak je plne kojeny a pribera vyborne. Co myslis je lepsie pockat alebo mozem skusit ako bude reagovat ?
A tiez dakujem lebo pravidelne sledujem tvoje rady a vdaka nim krasne kojim.. 🙂

helenkasabinka
18. mar 2009

ahoj annag

prosim o radu
vcera mi moju 10 mesacnu dcerku ockovali tretou davkou hexa vakcinou a az dnes mala zvysenu teplotku 37,8 a tak som jej dala radsej nurofem sirup......
miesto vpichu mala vcera cervene a na vecer pred spanim som jej to natrela octanovou mastou a dnes ma miesto vpichu-ten vpich opuchnuty a tvrdsi a tiez som to natrela octanovou mastou----dufam ze to prejde

porad mi co mam este spravit aby to odpuchlo a pripadne nebolelo(asi ani neboli lebo ked to natieram tak si to ani nevsimne) a zajtra by uz teplotka nemala byt?

bubadlo27
18. mar 2009

nikollete, zelena kaka byva vasconou z toho, ze babo papa len predne mliecko, ktore obsahuje viac zeleza, ty tusim aj odsavas, tak mne sa to tiez stavalo pri dcere, ked som odsavala len predne mliecko 😉
alebo potom aj z toho, ze papas vela mliecnych vyrobkov, syry, joguty, mlieko 😉

zelmira, Misko sa narodil v rovnaky den ako moj Matko, tak ukonceny 6 mesiac mas za tyzden, teda 25.3.
ja som uz malemu zacala davat mrkvicku, lebo ako pises, aj on nas sleduje pri papani, tiez uz sedi s oporou, ale kazde babo je individualne a ked zacnes neskor, urcite tym nic nepokazis 😉
my sa sice nekojime, ale zatial papame len MM 🙂

zelmirka1
18. mar 2009

diky bubadlo...teraz si to pocitam a fakt ved 25.3. mame ukonceny 6 mesiac a nie zaciatok...no prosim studovana baba na materskej nevie ani spocitat kolko ma moje dietko 😀 😀 😀

bubadlo27
18. mar 2009

zelmirka, neboj nie si sama, ja si tiez pripadam, ze za ten rok a pol co som doma, som poriadne osprostela 😀 😀 😀

annag
18. mar 2009

bubadlo, výborne ma zastupuješ, len dodám, že nejde o železo,ale o mliečny cukor - laktózu . Ale keďže je bábo kŕmené z fľaše, vždy treba brať do úbahy aj infekciu. Teda ak by bolo stolíc do dňa veľa, v stolici by bol hlien, krvička, treba stolicu vyšetriť. Ale na úpravu v takom prípade stačie probiotiká.

nikollette, mal by vypiť 150ml na 1 kg, tak to prerátaj. Nie je dôvod, by si musela dokrmovať. Stačí dodržať pravidlo - odsávať asi každé dve hodiny a každý deň minimálne toľko, koľko bábo vypije. A bude bábo len na Tvojom mliečku aj rok 🙂

annag
18. mar 2009

zelmirka, aj ja mám časté výpadky, skrátka, mentálne sa občas prispôsobujeme našim deťom, resp. sme len o krok vpred , ale aspoň si s nimi rozumieme 😀 , ale v pohode môžeš začať aj pár týždňov neskôr, pokiaľ dobre prospieva 🙂

bubadlo27
18. mar 2009

anni, ja si ani nedovolim ta zastupovat 😉nato urcite nemam 😉 , ja len aby si toho nemala tooolkoooo vela 🙂 a co viem / teda co myslim ze viem /, pomozem 🙂