Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

jurocko
29. mar 2009

akolko hypermanganu mam dat do vody?mam cely den hole prsia..
ja neviem ci ten jarisch skodi lebo teraz nemam nic aštipe a bolest strasna.....ako ho nakojim... 😕

annag
29. mar 2009

jurocko, ak nevieš vydržať, skoč zajtra ku kožnej, lebo ja to na diaľku nevidím, no bude to isto veľké. Kortikoidy proces hojenia urýchlia. Hypermangánu dáš jeden maličký kryštálik - tak, aby Ti vznikol slabo ružový roztok. Tie obklady sú len pomôcka,na dezinfekciu a upokojenie, dôležité je antimykotikum - teda mastička. Tá výrazne zaberie tak do 12-24 hodín , no dokonalé zahojenie môže trvať dosť dlho. Nakojíš ho, neboj sa, ja som to zažila. Ako dlho to máš?

misutovo
29. mar 2009

Boze a to zas co je? Je to bezne? Mavaju to babatka casto v 3 mesiacoch? Mam ist radsej k lekarke?

contessa
29. mar 2009

annag,
vcerajsi den bol priblizne takto:rano po zobudeni o 10.30 - 6 minut, o 13.00 - 6 minut, o 15.00 - 6 minut,18.30 - 2minutky,dost velky plac,potom zaspinkala,pouzili sme rektrarnu rurku a o 20.30 - papala 16 minut.V noci o 4.30 -6 minut, o 7.00 - 6minut. Dnes papala o cosi pokojnejsie,aj ked zatial este nekalala.

misutovo
29. mar 2009

A uz ani negrcka asi 3 dni tak som si myslela ze mame s refluxom pokoj ze to bolo len take prechodne.

crazy
29. mar 2009

ahoj annag,tak som skúšala tú pologu tanečníka a celkom sa to dá. Je to lepšie, lebo mu fixujem hlavičku. Kojila som len z jedného prsníka a už tak negrcká, dúfam, že to tak vydrží. Len by som sa chcela spýtať, že keď mi zaspí na dlhšie napr. na 4 hodiny, či ho mám budiť a či mu potom dať zase len jeden prsník, či nie je viac hladný. Ešte som ho nikdy nebudila zo spánku, je mi to ľúto, keď tak pokojne spinká aspoň raz za čas.

lenk30
29. mar 2009

ahoj annag, zas máme problémy s papaním. drobček má 7 týždnov, predvčerom som mala pocit menej mliečka, tak som dva dni jedla tie homeopatiá a pomohli. Mám ale pocit, že si to drobec robí sám, lebo mne mliečo až striekalo - a keď si má trocha poťahať sám, tak zúri................ v noci papá len trošku a zaspí. a už tretí deň sa od 18 čertí a plače ako by bol hladný,papá pästičky, tak ho priložím, ale len si tak pocuckáva a opäť krik, tak som aj šla skúsiť odsávačku, či tam mliečko mám. Mliečko je, len sa mu nechce ťahať. Po noci, čo sa mu moc nechce ťahať mávam ráno bolestivé prsia, tak odsávam. Asi by mu najviac vyhovovalo odsať a podať - ale tomu sa chce zatiaľ vyhnúť.
A ešte sa chcem spýtať, či sú nejaké normy po týždnoch koľko má papať.........lebo ho vážim a minulý týžden papal 110, 120ml a teraz 70,80,90ml............či to podľa potreby?ale prečo také rozdiely?

Ďakujem ti

annag
29. mar 2009

misutovo, joj neboj sa, je to normálne, spôsobuje to nahromadený vzduch. Treba aby si hlavne dobre odgrgávala

jurocko
29. mar 2009

annag ja uz ani presne neviem od kedy mam take silne bolesti ale myslim tak od od soboty rana...priblizne....verim ze ta masticka pomoze

annag
29. mar 2009

contessa, papá dosť, ešte keby si zaradila dojčenie medzi 22 - 4 hodinou - aspoň 1-2 dojčenia, tak by aj lepšie priberala. Večer sa trápi len kvôli kolike. AK bude papť krátko, tak ju nenúť, ale ponúkni prsník s istým časovým odstupom znovu - ak ju trápi bruško, nech si poprdká a lepšie sa napapá - to vlastne robíš, takže len tak pokračuj.

rotavírus - moje deti proti rotavírusu neočkujem, hoci ho najstaršia dcérka mala, ale myslím, že zdravé dieťa ho prekoná dobre, stačí piť veľa tekutín ako pri každej hnačke

annag
29. mar 2009

crazy, nemusíš ho budiť, jedna taká dlhšia 4 - 6 hodinová prestávka mu neublíži - daj mu jeden prsník, potom ho odgrni, prípadne prebaľ a ak si vypýta aj druhý, tak ho daj - aby tam bol odstup a negrckal

annag
29. mar 2009

lenka - tam bude problém asi s veľkou tvorbou mliečka - keď sa odtŕha, mliečko mu strieka, nedá sa mu dobre piť, nestíha prehĺtať - zatiaľ trošku mliečka odsaj - 20-30 ml a skús ho až tak priložiť, vyskúšaj aj iné polohy - tanečník, priečna - kuk môj album,polohy, pri ktorých držíš hlávku aj prsník. Večer keď si pchá pästičky do pusinky je unavený a treba mu spinkať, takže sa ho pokús najskôr uspať, takéto bábo by malo do 1- 2 hodín od prebudenia znovu zaspinkať . Teda nie že sa mu nechce ťahať - buď ťahať nechce, lebo je unavený, alebo mu mliečko veľmi tečie. Ak to nepomôže, ozvi sa

annag
29. mar 2009

jurocko, dúfam aj ja , ale neboj sa, zvládneš to, ale musela si to mať červené už skôr, však?

shupolienka
29. mar 2009

ahoj annag:
tak canesten pomaly zaberaaaaa 😝 jupiii uz ma ta bradavka az tak neboli ked papa, lepsi sa to. Takze neboj, to nocne strasenie nebude hihi 😀 😀 😀. Dakujem

annag
29. mar 2009

shupolienka, 🙂 tak to som rada

zmrzka333
29. mar 2009

ahoj annag, pisala som ti o tom ze moj syn odmieta prsnik, tak som dnes skusala dat malemu odsate mlieko a s tym problem nemal. Stale mu prsnik ponukam a on ho nechce az zacne plakat ked sa snazim. Dnes bolo parkrat tak ze bol hladny ale prso nechcel ale ked som mu dala odstriekane mliecko tak sa za nim isiel potrhat. Takze asi to nebude tym ze mu prikrm staci a ze nema hlad. Neviem co to moze byt. Ale som znepokojena

annag
29. mar 2009

zmrzka treba v prvom rade vylúčiť ochorenie - skontrolovať pusinku - infekciu, hrdielko, zúbky, ušká - pri saní musí používať intenzívne všetky svaly, čeľusť aktívne stláčať, čo pri pití nemusí , v polospánku nestláča až tak intenzívne,má oslabené vnímanie, preto vtedy nemusí prsník odmietať

zmrzka333
29. mar 2009

no v noci pije pekne
zajtra volam lekarke lebo mame ist na ockovanie tak jej to poviem a pojdem za nou lebo inak nebadam ze by ho nieco bolelo je pravda ze chce byt stale na rukach tak mozno mu nieco je a ja neviem co

zmrzka333
29. mar 2009

mam pocit ze mu idu horne zubky ale dnes som mu masirovala dasienka a nebolelo ho to - nechal ma nech mu masirujem co inokedy ma nenecha babrat sa mu v ustach.

zmrzka333
29. mar 2009

Dakujem ti anng, zajtra dam vediet ako to dopadlo u Dr.

nikka23
29. mar 2009

Ahoj Annag,

ja by som ťa chcela poprosiť o radu. Mala malinká je už veľká slečna (7. mesiacov), oproti iným bábätkom, čo tu máte. No napriek tomu mi ešte neprespí celú noc. Stále kojím, cez deň papáme zeleninku s maskom (1 x za deň) a začíname aj s druhým ovocným príkrmom.
Môj problém je v tom, že chodí spinkať o 20.00 až 21.30 (nikdy nebola veľký spáč) a samozrejme zatiaľ zaspávame na prsníku, no cca každé dve hodinky sme hore, niekedy pocuckať prsník a pomojkať, no zväčša potiahnuť si mliečko. Už som skúšala jej dávať večer o 19 hod kašu, no zjedla pár lyžičiek a potom si vypýtala mliečko (malý závisláčik) a v noci bola tak či tak každé dve hodky na prsníku. Rán vstávame cca o 6.30.
Len sa chcem spýtať, či je to v poriadku a nemám to riešiť, alebo radšej áno. Niekedy mi to nevadí, no niekedy hej a potom mám pocit, že už mám málo mliečka.
Ďakujem

labutka
29. mar 2009

som tu zase...
chcem sa este opytat, ci je mozne, ze malemu dam jest z obidvoch prsnikov, z kazdeho cca 15 minut aktivne cucka, ale aj potom je stale hladny... mozem mat malo mliecka, alebo je to len preto, ze som ho kojila stale v lahu? prsia som nemala uplne prazdne, na povrchu sice boli maksie, ale vnutri som citila hrcky - mlieko... bola som 4 dni mimo domu, ani som si to nemohla odsat... prosim pomoz, manzel uz rozmysla, ci nema kupit nejake umele mlieko, a to ja by som HROZNE nerada...

annag
29. mar 2009

labutka, napíš presne do IP ako často dojčíš, akú má stolicu, ako ciká, či aj štikúta, grcká, či má koliku, kedy spinká. bola si 4 dni bez malého, či s ním, ale nie v domácom prostredí? neboj sa, určite všetko napravíme

annag
29. mar 2009

ráno odpoviem

janajanajana
30. mar 2009

Annag, chcela by som ťa poprosiť o radu. Dcerka ma 13 dni, a na prsniku chce byt viac menej stale, dokaze papkat aj hodinu, stale zaspinka pri prsniku, no po prelozeni do postielky je do 15 min.hore a opat si vyzaduje prsnik. V noci spinka krasne, budi sa 2 - 3 krat, a rychlo pri prsniku zaspi a nebudi sa ani po prelozeni do postieklky. Ja mam pocit, ze nie je ani tak hladna, skor si chce len cuckat, ako to riesit?
Dalsi problem je ze vobec neodgrgava, je treba to riesit, lebo inac negrcka , stikuta parkrat na den , brusko ju neboli. Stolicu ma dost riedku, zlto oranzovu. Dakujem za rady

candy9
30. mar 2009

Ahoj Annag,

aj ja by som ta velmi pekne chcela poprosit o radu, citala som ze vela mamiciek ma problemy s odmietanim mliecka, aj my sme na tom podobne, Jakubko ma sest a pol mesiaca, pekne papa zeleninku aj masko aj ovocie, ale s mlieckom strajkuje. Skusala som odsavat, aj ked mam plne prsia ide to velmi tazko, ale maly mi to nechce pit z flasky (ani vodicku a cajik) vypije to iba ked mu to davam na lyzicke a to trva aj hodinu, skusala som aj striekacku ale tiez sa mu to moc nepaci. Jediny cas kedy mliecko neodmietne je rano, v noci uz nepapame od troch mesiacov, krasne prespinka celu noc. Neviem ci ho mam nutit alebo radsej prejst na umele, ale strasne rada by som s kojenim este vydrzala.
Dakujem velmi pekne

annag
30. mar 2009

nikka23 - je to úplne v poriadku, dieťatko nepotrebuje prsník len kvôli výžive, ale pomáha mu zaspať, bábetko sa uistí, že je na ňom v bezpečí, pomáha mu spokojne zaspinkať, nič zlé nerobíš a ešte pár mesiacov vydrž, okolo trištvrte roka - roka už bude lepšie 🙂

annag
30. mar 2009

janajanajana, msylím, že som Ti písala už aj do témy - nemusíš ju vôbec na prsníku nechávať, pokiaľ nepije - teda sleduj, kedy ozaj pije, nielen cucká, ak bábo cucká, prsník ľahko vytiahneš, bábo nepregĺga, má len také plytké sacie pohyby - takže ponúkni jeden prsník, stláčaj ho aby si dôkladne prsník vypila, ponúkni prsník druhý, takisto ho stláčaj a keď už bude iba cuckať, stiahni ju z prsníka a pokús sa ju uspať inak. Prsník stačí dať tak po hodine a hol - dvoch od začiatku predchádzajúceho dojčenia. Odhadujem, že tak do 30-40 minút by mohla byť napapaná, možno aj oveľa skôr, no hodinu určite žiadne bábo v kuse nepapá a prevažnú časť trávi iba spinkaním. Nie je na tom nič zlé, no pokiaľ to mamičke nevyhovuje, máš domácnosť, staršiu dcérku, domácnosť, vôbec to tak nemusíš riešiť. Skús ju nosiť v šatke, v nej sa bude cítiť tiež dobre. Nemusí odgrgávať ak sa jej nedá, pokiaľ jej to nevadí, nebolí ju bruško, vôbec nemusíš, je to znak toho, že nepije hltavo. 🙂

annag
30. mar 2009

candy 9 - takisto, nejdú mu zúbky, má v poriadku pusinku? v prvom rade skontroluj pusinku, hrdielko. Každopádne nemá zmysel s bábom bojovať, skús mliečko odsať aspoň každé 4 hodiny, nech si udržíš laktáciu, mliečko skry do príkrmu. Piť ho uč len z pohárika, lyžičkou - ale on zatiaľ vôbec piť nepotrebuje, pokiaľ je dojčený. Radšej mu prsník nenápadne ponúkaj - ani sa neprisaje alebo sa na prsníku hnevá - ako vyzerá to odmietanie? . On nemá problém v MM, problém je, že odmieta dojčenie ako spôsob príjmu tekutiny. Zvyčajne to býva v takomto veku len prechodná záležitosť, ktorú má na svedomí nejaké ochorenie, podráždnenie pusinky, alebo ak sú prsníky preplnené, tak sa mu zle pije - ak je to tak, skús niekoľko ml pred priložením odsať aspoň - 20-30

terezka044
30. mar 2009

annag a nepomohla by si mi prosim ze ako to mam teda spravit? pisala som stranku dozadu