Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

ladybird1l
3. apr 2009

ahoj annag, mozem aj ja poprosit radu? moja 17 dnova Lilly pyta papat skoro kazdu hodinu. Sice pospi dva krat za den po 2-3 hodinky, ale medzitym ked je hore aj tie dve hodinky tak stale pyta papat. Hryzie si pasticku, cucka naprazdno s pusou, a ked jej ponuknem cecik tak taha,akoby tyzden nejedla. Ja sa tesim ked pospi tie 2-3 hodinky , lebo prsniky maju cas sa naliat. Ale vzdy sa bojim toho, ked sa napapa, zaspi na polhodinku pri prsniku, zobudi sa a pyta znova. Bojim sa toho, ze ta polhodka je kratka doba na to, aby sa doplnila "zasoba" mliecka. Inak striedam prsniky, pije pol hodinu z jedneho, odgrgne si, pol hodinu z druheho. Ak ale pyta po tych 2-3 hodinach, tak pocujem ako preglga, a taha takych 20 minut na kazdom prsniku. Je super ked potom zaspi na tych par hodin, ale pruser ak zaspi na 15 minut a pyta znova. Snazim sa ju nejako zabavit, ale uz ked je ten plac neznesitelny, tak jej po tej pol hodinke zas ponuknem prsnik. Vtedy sa bojim, ze za taku kratku dobu sa mliecko v prsniku este nevytvorilo. Ona len cuca a cuca, citim ze taha, ale je cervena a vidim ze sa jeduje ze jej ide malo, alebo zeby nic? Za aku dlhu dobu sa dokazu naplnit prsia? Este sa chcem spytat na stolicu, sem-tam ju ma zltu prazenickovu, riedsiu, ale vacsinou uz s primesou zelenej, s takymi drobnymi ciastockami, uz som pocula aj o hladnej stolici, ta sa prejavuje ako? dakujem moc za odpoved.

ladybird1l
3. apr 2009

...a este som zabudla dodat, ze od 15.3. do dnes mi pribrala 880 gramov, ci je to dost, je plnedojcena...dakujeem

pezincanka
3. apr 2009

AHojte dievcata, uz 2 roky chodim na MK, a vas citam az dnes. 😕 POtom, ako som si odbila svoje bolesti pri dojceni pri dvoch detoch, som sa zaskolila za laktacnu poradkynu a ak by bolo treba, tak v okoli Pezinka mozem skocit pozriet prisatie a poradit.NIe som v tom zozname Mamily zatial.

Janajanajana, kdeze byvas? AK niekde v okoli Pezinka, ja mozem skocit, ale to by bola skor nahoda. Nemas to v pase, odkial si.

pezincanka
3. apr 2009

Annag, velmi pekne radis maminkam, paci sa mi to.

janajanajana
3. apr 2009

Annag, dakujem za radu, je pravda, ze teraz tie bradavky uz vobec nebolia,predtym boleli aj cez klobucik, takze uz som jej skusila dat aj bez klobucika a zatial bezbolestne, ale tak ci tak je kludna max. 15 min. po napapi a dost, co s tym?

zivoth
3. apr 2009

ahojky annag,
dakujem za popis, zacali sme to skusat pomaly, len bambulka je na ciciku aj hodinu, viem ze aj troska odpociva pri piti, tak jej to asi trva dlhsie... ale ked ju odtiahnem tak znova hlada prsnik, tak ju dam nan a zas pije, aj ked pomaly. dufam teda ze sa naucka pit riadne, sak zacala len vcera;o) co sa tyka tej stolice: niekedy je vacsia niekedy je tam len taky prdik, fakt len taky malinky, preto sa bojim ci papa dost;o(
farba je syto zlta, su tam take tvarozkovite hrudky, mozno troska redsia, ale ked je v plienke dlhsie tak vyzera hustejsie a okolo je svetlozlty fliacik, takze ak je riedka tak sa to vpije do plienky;O) vcera som jej nasla v stolici taky hlienik slizovity. neviem ci som to spravne opisala, mozno by bolo lepsie hodit fotku.

labutka
3. apr 2009

ahoj annag, som tu znova.
mame trosku zlepsenie, prestala som pit mlieko, a davam si iba jogurty, lebo tie nam problem nerobili ani predtym, a maly uz tak nevystraja a neplace. 🙂 este po nejakom tyzdni chcem skusit si dat zase mlieko, ci je to naozaj kvoli nemu...
ale este stale ma trapi to dojcenie. neviem, ci maly z toho nemoze spohodlniet - ked mu dam napit z obidvoch prsnikov. teraz je to tak, ze si da 10 minut z jedneho, a potom mi prestane mliecko tiect, a uz len naprazno soska, a cakame na spustaci reflex. tu je aj moja prva otazka, da sa nejako ovplyvnit spustaci reflex? mam sa nejako sustredit, masirovat alebo stlacat prso, alebo maleho mam nechat sosat naprazdno az kym mu nezacne tiect mliecko, alebo to s tym nema nic spolocne?
ked si ho potom prehodim na druhe prso, tak tam zase pije, cca tych 10 minut, a niekedy mu to nestaci, tak si ho este raz prehodim na prve. ked to videla moja mamina, hned mi povedala, ze mu nemam davat z obidvoch prs, ale ze na striedacku. ale tym som sa neriadila.
tak by som este rada vedela, ci tym, ze ho budem dojcit z obidvoch prs, nemoze nejako spohodlniet, a ked mu mliecko nebude samo tiect, a bude si ho musiet sam vytiahnut, tak to vzda a proste sa nenaje.

ahojcek
3. apr 2009

Annag,

veľmi-veľmi ďakujem za Tvoj čas.
O nás som Ti napísala (aj Ty si mi odpísala) na str. 81.

Cez deň sa malý aj sám nastavil na 2hod. intervaly (až neviem, kedy mám s ním ísť vonku, keďže po papaní zaspinká na prsníku). V noci papal po cca 3-4hodinách. Prsia mám mäkké, asi v polovici počtu kojení sa zo začiatku spustí mliečko rýchlejšie - to pribrzdím a potom o chvíľku ich už stláčam. Jedno kojenie z oboch strán vybaví drobec väčšinou do cca 15minút. Stále som trošku neistá - bojím sa, že malý má málo mliečka ☹ . Včera večer som ho vážila (pred papaním), mal 5450g (v nedeľu máme 18t), dnes 5445g (vykakaný, pred papaním; dnes kakal 2x, predtým kakal v utorok - našťastie až po vážení u lekára 😀 ). "Kedy priberie"? Tento týždeň zatiaľ nepribral nič. Bojím sa, že ma lekár "vyhreší" za nedokrmovanie/neprikrmovanie. Zdalo sa mi, že včera aj dnes trošku plakal aj od hladu ☹ - ku koncu dňa. Je to "normálne"? = očakávala si, že to tak môže byť, keď malý začal papať cez deň každé dve hodiny? Od utorka máme dosť rozbitý režim (to sme "reštartovali" kojenie): cez deň sa drobec nestíha vyspať. Predtým mal 2 dlhšie spánky, keď sme chodili vonku (doobeda a poobede). Teraz zaspí nakrátko pri papaní 😒 (môžem ho nechať zaspávať pri papaní?), resp. vonku tiež spinká veľmi krátko - pri takýchto intervaloch môžeme byť vonku max. 1 hodinu.
Všeobecne je malý veselým a spokojným dieťatkom 🙂 . Hlavne ja trochu stresujem.

annag
3. apr 2009

ladybird, ak pribrala 880 g tak to pribrala úžasne, však to je viac než 300g týždenne 🙂 Po tej polhodine si prsník od hladu nepýta, len od únavy, alebo preto, že má záhu - vyzerá to rovnako. Takže sa nastav minimálne na hodinu a pol interval. Aj tá hodina na prsníku je dlhá, pochybujem , že počas nej ozaj účinne pije - to,čo si opisovala, keď počuješ ako pregĺga, to je riadne pitie. Ak bábo ozaj pije, tak mu brada pravidelne klesá pri nasávaní dole, vtedy tam vznikne aj pauza - a po nej sa brada vráti sa späť a počuješ ako bábo preglgne. Ak len cucká,prsník ľahko vytiahneš,alebo pohyby sú len také plytké – vtedy je dojčenie už neúčinné a nemá zmysel pokračovať.

skús stláčanie prsníka
keď bude prestávať prsník ozaj piť, prsník na pár sekúnd stlačíš mliečko začne rýchlejšie tiecť, bábo začne opäť piť, keď bude prestávať, prsty uvoľníš, trošku zmeníš polohu a znovu stlačíš, znovu začne aktívne piť ...a takto budeš pokračovať na jednom prsníku, kým bude po stlačení ozaj piť, nielen cuckať - kuk môj album. Stláčaním predĺžiš čas, keď bábo na prsníku ozaj pije, pomáhaš mu vytiahnuť zadné mliečko

Takéto maličké bábo sa napapá, odgrne prebalí a v podstate by malo hneď zaspať (do hodiny,max do dvoch), ono ešte žiadnu zábavu nepotrebuje, pre neho je drina aj dojčenie, prebalenie. Teraz je pekne, takže ju kočíkuj aj 3 krát do dňa . Tým si vytvorí ľahšie režim.

Skús ju aj polohovať, vyvýš jej matrac na cca 30 stupňový uhol, aj v kočíku, dávaj ju spinkať na bok. Má často štikútku? JKe horšia keď si odgrne? Grcká niekedy?

Tá stolica je dobrá, vzhľadom na to veľmi časté papanie.

annag
3. apr 2009

penzincanka, veľmi pekne ďakujem a ukáž sa tu častejšie 😉 🙂 nestííííham 😀

annag
3. apr 2009

zivoth, stláčaj tie prsníky a vystriedaj ich aj viackrát, tým bude tok mliečka silnejší a malá bude na prsníku aktívnejšia. Je lepšie dojčiť často a kratšie - intenzívnejšie, dojčenie je drina, bábo sa rýchlo unaví. Stolica je v poriadku, neboj nič, ak sa prsníky už aj citeľne nalievajú v noci, tak je mliečka dosť, cez deň to necítiš, lebo dojčíš často a dlho. 🙂

jankajs
3. apr 2009

annag je proste hviezda 😀 Nech sa ti darí a ďakujem za všetky rady. 😵

annag
3. apr 2009

labutka, nespohodlnie, treba mu ponúkať obidva prsníky, pokiaľ si ich vezme a aktívne pije. A rovnako je správne, ak ho dáš opäť na prvý, kým prsník oddychuje, tak sa do neho pod dvorec presunie zadné mliečko. Čakať na spúšťací reflex nemá zmysel, lebo vtedy si už vytiahne len málo mliečka, a to by si ho mohla mať non stop na prsíčku - spúšťací reflex sa objavuje stále, lebo aj mliečko sa stále, aj počas dojčenia sa tvorí. No ak prsníky striedaš, tak si bábo v kratšom čase vytiahne viac mliečka. Je lepšie a efektívnejšie teda dojčiť kratšie a častejšie - mliečko sa pekne nahromadí už po hodinke v pohode a bábo sa krásne rýchlo napapá.

Takisto skús stláčanie- keď bude prestávať prsník ozaj piť, prsník na pár sekúnd stlačíš mliečko začne rýchlejšie tiecť, bábo začne opäť piť, keď bude prestávať, prsty uvoľníš, trošku zmeníš polohu a znovu stlačíš, znovu začne aktívne piť ...a takto budeš pokračovať na jednom prsníku, kým bude po stlačení ozaj piť, nielen cuckať - kuk môj album. Stláčaním predĺžiš čas, keď bábo na prsníku ozaj pije, pomáhaš mu vytiahnuť zadné mliečko

a striedaj polohy pri dojčení, teda jeden prsník napr. klasická, druhý futbalová

annag
3. apr 2009

ahojcek - malý pekne ciká,kaká, všeobecne je spokojným a veselým bábetkom - to znamená, že je všetko v poriadku. Malý začal častejšie papať. To je výborné - ja aktívny, chce si regulovať a uspokojiť svoje potreby - chce piť viac mliečka a preto sa prsníka dožaduje oveľa častejšie. Vynikajúco. 😉 Takéto bábetko, aj keď by hneď bolo mliečka menej, si častým dojčením potrebné mliečko vytvorí. Mal obdobie, kedy papal zriedkavo, teraz je v rastovom špurte a chce papať častejšie a viac. Je to výborné, časté dojčenie sa do týždňa určite na jeho váhovom prírastku prejaví.

Nie je dobré, ak ho neustále vážiš, lebo sama vieš, že je nepresné - ako píšeš, plné bruško, prázdne, vykakaný, nevykakaný .... záleží od odchýlky váhy .... úplne stačí váženie raz do týždňa. Malému sa darí dobre,iba Ty hľadáš chybu tam, kde nie je. Malý musel menej priberať, však málo často papal, teraz bude viac, lebo papá častejšie. Len sa snaž často dojčiť, aj v noci mu prsník ponúkni každé dve hodinky a bude dobre 😉 🙂

Malý zaspí na prsníku, lebo asi nie je hladný, je len unavený - má rozhasený režim, ako si písala, najmä k večeru je to normálne. Detičky nie sú mašinky, sú to živé tvory, ktoré majú právo byť odlišné, prejaviť svoje emócie, chcú papať i spinkať podľa svojich potrieb, nie podľa vôle lekárov či múdrych kníh.

annag
3. apr 2009

janajanaa zaspáva na prsníku? rozplače sa po odrgnutí? štikúta?

- detičky sa v postieľke cítia stratené, detičky chcú byť tam, kde boli 9 mesiacov - pri mamičke. Niektoré si nosenie a prsník vyslovene vyžadujú nie pre hlad, pri prsníku sa cítia bezpečne a príjemne. Preto ženy všetkých národov , etník nosia svoje deti - v všatkách, vakoch ... - deti sú pri prsíčku a sú spokojné . Neskúsila si šatku, babyvak? Máš matrac v postieľke vyvýšený? Máš ju v zavinovačke?

annag
3. apr 2009

jankajs 😀 😵

janajanajana
4. apr 2009

Ano,malu nechavam zaspat pri prsniku,no ked ju prelozim, tak je hore, vcera som skusila kojit ju na posteli pri sebe a bolo to lepsie, teda nebudi sa hned po kojeni, kedze ju neprekladam, ale aj tak bola do 15 min.hore a pytala si opat, staci ze ju vezmem na ruky a uz otvara pusinku. Negrga, stikuta par krat do dna, ale nemyslim, zeby ju pobolievalo brusko.
Dnes opat to iste, v noci spinka aj 4 hod. vkuse, potom sa budi aj v polhodinovych intervaloch,nad ranom zaspinka aj na hodinku, ale potom uz nespinka vobec, len si pyta papkat, nakojim ju , zaspinka a o par minut je hore a opat to iste. Opat zaspala az na obed v kociku, to pospinka aj 3 hodinky, no a poobede sa to zas opakuje. Je to teda fuska 😖
Dnes som kojila uz bez klobucikov, bradavky uz nebolia, akurat mala sa teraz troska viac trapi.

tanjaja12
4. apr 2009

Ahoj Annag. Tak som tu zas. Prsiky stale strajkuju,neviem cim to je. Mala sa jeduje, ze sa nespusta,mliecko a niekedy sa mi uz zda ze sa jeduje, ze jej ich stale ponukam, sama neviem. Predvcerom som dostala aj menzes prvykrat odkedy som otehotnela. Neviem, ci to je aj preto. Ale mlieka sa mi zda byt dost, len sa nespusta, neda sa uzit ten oxytocin, co to spusta?Ja uz neviem, rozmyslam stale viac nad tym, ze prejdem postupne na umele, budem i ja menej nervozna a mozno i mala bude spokojnejsia. Vcera mi to uz celkom dobre islo. A dnes znovu od 6hod, nakoniec papala az o 13.hod a to ked som jej ponukla hned po prebudeni. Lebo ako sme zavadzali prikrmy tak som robila tak, ze aby aspon nieco pokojne zjedla, tak isla papat hned po prebudeni. Potom pri dokojeni byvala narvozna, az sme sa dopracovali k tomuto, ze odmieta to ist uplne.Skusala som aj pumpovanie, to si myslela len tak rukami?A odsavanie som zatial len rukou trochu sa mi podarilo par ml.Doma mam len piestovu odsavacku zatial a minule ked som uz vselico mozne skusala, dala som sa aj na to, ale tiez len par ml sa mi podarilo.?????

mapa
4. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

katja78
4. apr 2009

Dobrý večer želám 🙂

Ďakujem ešte raz za rady. 😉

Pomohla nám nová poloha pri papaní (tanečník) a starostlivé polohovanie a aj grganie sa tým zlepšilo.
Hanka už toľko negrcká, skôr mám pocit, že býva nespokojnešia po papaní - buď preto, že ju nová poloha viac unaví a nevie pri nej tak ľahko zaspať, alebo má pálenie záhy? Takže už nezaspáva pravidelne na prsníku a stále hľadáme vhodný spôsob na uspávanie. Dnes zabralo asi polhodinové hojdanie a chodenie (kedy ju vlastne aj polohujem) a potom ju dám do postieľky.
Môže cumlík ešte zhoršiť reflux?
Chcem sa spýtať ešte na vyvýšenú polohu. Niekde som čítala, že v postieľke stačí tak 10-20 st., Ty si tu niekde spomínala, že až 30. Nemôže takéto polohovanie a časté držanie vo vzpriamenej polohe nejak poškodiť chrbticu bábätka?

A ešte otázka aj na iné maminky - ako začať nosiť bábo v manduce? Už ju máme doma, ale prvý pokus bol dnes neúspešný ☹ Čo spraviť, aby sa v nej Hanka cítila dobre a nechala sa nosiť?

ladybird1l
4. apr 2009

Annag, velmi velka vrela vdaka za odpoved a hlavne za podporu. Dnes sme mali nespavy den, mala sa napila z jedneho cecika 15 min., z druheho cecika po odgrgnuti 15 min., zaspala na 10 minut a pytala so strasnym revom cela oslintana znova, hladala cecik, a ked som jej ho dala, tak sala ako besna. To sa opakovalo niekolko krat za den. Aj teraz vecer tak zaspavala. Kojila som ju skoro dve hodiny vkuse s kratkymi prestavkami. Pri takychto kratkych intervaloch mam potom dojem, ze mam malo mlieka.
Inak, aj ked su makke prsia a velke, tak su plne mlieka? Ja som myslela, ze len ked ich mam tvrde ako kamen, tak vtedy su plne mlieka, ale vraj velke makke prsia maju druhorodicky, je to pravda?
este otazocka, je potrebne si stimulovat tvorbu mlieka aj odsavackou? Ja si neodsavam, setrim pre malu, nemyslim ze mam az tolko mlieka na odsavanie.
Este sa chcem spytat, este zo zaciatku kojenia mam odsate v mraznicke par flasiek mliecka, akym sposobom ho mozem podavat mojej malej, keby bolo treba,napr. v case mojej nepritomnosti? Ja som sa jej pokusala podavat ho,ked som myslela, ze mam malo mliecka v prsnikoch, striekackou, lyzickou, ale odmieta mi tak, dokonca som riskla aj flaskou, ale uff chvalabohu nechcela ani tu. ako teda?
A este posledna otazocka: je dobre nukat babatku cumlik? moja ho zasadne odmieta,aj ked viem, ze v niektorych uplakanych chvilach by sa zisiel. nenarusi sa tym saci reflex, kebyze mi ho aj naahodou raz vezme?
dakujeem

annag
4. apr 2009

mapa, myslím, že malá pije mliečka dosť, určite sa báť nemusíš. Skôr by som dojčenie trošku zefektívnila,aby papala kratšie a častejšie, trošku menšie množstvá na jeden raz. Takže ak pije 5 minút, malo by stačiť vystriedať prsníky maximálne 2 x každý - teda ľavý, pravý, ľavý, pravý a dosť. Dokonca si myslím podľa opisu, že by jej stačilo prsníky vystriedať možno len raz jeden a raz druhý. Ak hľadá neustále prsník po odgrnutí, tak je to pre záhu a nedokáže ľahko a rýchlo zaspinkať. Takže zajtra skús dojčiť krátko vychádza mi to do tých 10- 20 minút a potom ju skús položiť do sedačky aspoň ma pol hodinku, aby si bruško upokojila a uspinkať. Ak bude hore po hodine od papania, ponúkni jej prsník opäť , to by už mala zaspinkať. Polohuj ju - teda vyvýš jej matrac v postieľke, kočíku na 30 stupňov, skús ju uložiť na bok. Zajtra večer sa ozvi, ako sa darilo aby sme mohli čo to opäť upraviť
Prsníky sa Ti nalievajú? AJ odsávaš?

bradavka - som veľmi rada, že si klobúčiky odložila 😉 🙂 No, zatiaľ skús ak máš doma bactroban mastičku alebo framykoin čo ide do očí. Za cca 3-4 dni by mala byť zahojená, pokiaľ tam už nie je aj mykotická infekcia - uvidíme

annag
4. apr 2009

katja, je možné, že sa jej tak nechce zaspinkať, ale dojčiatko na prsníku zaspať nemusí, niekedy je lepšie ak na prsníku nezaspáva - lebo aj cuckaním si čo to vytiahne a potom Ti grcká. Treba ju uspať inak - dobre to skúšaš. Niekedy sa udáva poloha až 60 stupňov, ale v odbornej literatúre sa najčastejšie vyskytuje číslo 30 - to nie je ešte veľký uhol, ktorý by poškodil, no je dosť účinný na to, aby refluxu zabránil, reps. ho obmedzil. Cumlík reflux nezhorší, niekedy sa odporúča, lebo cuckaním si bábo vytvára sliny a tým si zahasí kyselinu - záhu. Až na to, že cumlík sa neodporúča, lebo je zdroj infekcií, môže klamať bábo i mamičku - oklame hlad, môže kaziť správne prisatie bábetka ...

Manducu Ti neviem poradiť, lebo osobne ju nemám, ale vo voľnej diskusii je téma o nosení detí, tam Ti mamičky isto poradia, väčšinou treba viackrát, aby si bábo zvyklo

annag
4. apr 2009

ladybird, myslím, že Ty máš doma maličkého michellinka, je to veľká hladoška a chce veľa papať. Odsávať a ešte viac stimulovať prsníky nemusíš, lebo máš živú odsávačku. Ak je teda po polhodine opäť strašne hladná, vyhovuje jej to, ozaj pije, negrcká, je spokojná, tak čo s ňou narobíš. Samozrejme, je normálne, že je mliečka už po toľkom intenzívnom pití menej, prsníky sú prázdnejšie, no to vôbec nevadí, mliečko sa tvorí non stop, aj počas dojčenia.

Prsníky sa vôbec nalievať nemusia, nalievanie je skôr obraz nadprodukcie mliečka alebo obraz toho, že bábo pije málo, resp. neúčinne. Po 6 týždňoch sa už väčšinou hormóny ustália a prsia sa nalievajú menej, ponuka sa vyrovnáva s dopytom. U niektorých mamičiek, najmä čo dojčia druhý , tretí raz sa už prsníky tak nemusia nalievať, hormóny už nie sú také búrlivé, skôr sa ustália na normálnej hodnote a mliečka sa tvorí akurát.

otázka cumľa je výrazná v prvých týždňoch, no čím je bábo staršie, tým menej ho skutočne potrebuje. Môže narušiť správne sanie, máš pravdu, môže byť zdroj infekcie, môže klamať hlad .... ale u teba by som sa nejako neobávala, lebo ona má sací reflex veľmi silný.

zamrazené mliečko je v neprítomnosti najlepšie dať z pohárika, - kuk môj album , no ideálne je odložiť si ho iba na príkrmy po polroku.Ak plne dojčíš, aj tak nikde dlho nevydržíš, lebo prsia sú plné a potrebujú sa vyprázdiť. Plný pohárik priložíš k spodnej pere a bábo si mliečko líže ako mačiatko.

annag
4. apr 2009

tanjaja, napíš mi presne, čo papá a kedy a asi koľko - teda tuhú stravu

oxytocín stačí dať do nosa po kvapke - dvoch pred dojčením , menzes môže byť tiež príčina, v noci papá teraz ako?

annag
4. apr 2009

janajajanjana, ak takto pekne spinká, tak to na nejaký problém v dojčení nevyzerá, skôr na to, že chce spinkať, že je unavená a hľadá prsník. Čo myslíš pod tým, že sa na prsníku viac vytrápi? skús zmerať čas, kedy na prsníku ozaj pije, kedy začína cuckať napriek stláčaniu, či po prisatí na druhom prsníku opäť pekne začne piť -ako dlho a potom opäť cucká

ladybird1l
5. apr 2009

Mila Annag, este raz velka vdaka za cenne rady 😉

wild.horses
5. apr 2009

chcela by som sa spytat otazocku: je nutne davat tyzdnovemu babatku extra lyzicku detskeho caju alebo vody? Plne kojim a zda sa mi, ze je to zbytocne, ale 'babky' maju iny nazor. 😀
dakujem velmi pekne.

janajanajana
5. apr 2009

annag, vdaka za radu, dnes sa uz citim lepsie, i ked tuto noc sme kojili asi kazdu hodinu, ale dnes poobede spala viac nez 4 hod. 🙂 , samozrejme v kociku, takze zavadzam od zajtra caste prechadzky a snad tak si zvykne papat aj v dlhsich intervaloch a este skusim poriesit aj ten babyvak, mozno malinka ozaj potrebuje len moju neustalu pritomnost i ked sa obavam ci nebude az prilis zavisla na mojich rukach, poznam vela pripadov kedy babatko nemohla mamicka ani pustit z ruk, to by som zas nerada. Mam totiz pocit ze mala si ma casto chce len pocuckat, ma ma miesto cumlika a neviem ako ju od toho odnaucit, myslim, ze to bude nas problem casteho kojenia, kedze v kociku dokaze prespat tak dlho. Neporadit ako take malinke odnaucit od toho cuckania, alebo pockat kym bude vacsia a bude viac vnimat okolie? Dakujem za rady

annag
5. apr 2009

wild.horses, povedz babkám, že teraz si mama Ty 😀 samozrejme, načo? na smäd je predné mliečko, obsahuje laktózu, ktorá okrem iného stimuluje rozvoj mozgu a dodáva bábetku energiu 😉 🙂