11,5 mesačné dieťa ešte nesedí

adelsa
21. apr 2013

Dobrý deň, mám jednu otázku. Môj syn má presne o tyždeň rok a ešte nevie sedieť. On vlasne sa iba plazí a nič viac. Na rehabilitácií mi tvrdia, že je to v poriadku, ale mne sa to nezdá. Lebo aj to samé krmenie je zložité, lebo papá v ležmo. Doktorka kázala, že ho v žiadnom prípade nemáme dávať sedieť že on si má sadnúť sám. Ale to čakanie je už dlho a on nič sa nemení. Máte s tým niekto skúsenosti?

katka1981
21. apr 2013

@adelsa, pokial ti povedali na rehabilitacii, ze je v poriadku, tazko ti poradime. Vela deti v jeho veku uz beha, ine stvornozkuju, ale kazde dieta je ine. Lekari by mali vidiet, keby mal nejaky problem.

adelsa
autor
21. apr 2013

To áno, ostatné deti v okolí už buď chodia alebo aspoň že sedia. A to sa všetci u mňa v okolí čudujú, že prečo nesedí. Škoda urýchliť sa to nedá a musíme iba čakať.

lucyvivien
21. apr 2013

@adelsa skus ešte názor iného lékara - odborníka 🙂

adelsa
autor
21. apr 2013

obvodná lekárka na to nič nevravela asi sa s tým ešte nestretla.

lucyvivien
21. apr 2013

ja by som proste zavolala nejakému ortopedovi, fyzioterapeutovi atd.. a opýtala sa norm. po telefone a podla toho sa už dalej zariadila

sisaha
21. apr 2013

@adelsa navstivila by som neurologa nech sa nanho pozrie

adelsa
autor
21. apr 2013

už aj na neurológií sme boli. uňho je všetko v poriadku.

soldi
21. apr 2013

@adelsa niektore deti su rychlejsie, niektore pomalsie, nic s tym neurobis. lahko sa Ti moze stat, ze behom par dni sa nielenze rozstvornozkuje, ale rovno rozchodi. ak je podla dok vsetko v poriadku, tak mi Ti tazko poradime nieco ine.

katka6211
21. apr 2013

@adelsa ahoj, ja by som skusla fyzioterapeuta, trocha s nim pocvicit. Ak neurolog povedal, ze je o.k., tak ziadnu vojtovku, ale nejake cvicenia napr. na fit lopte.

verinka100
21. apr 2013

@adelsa ahoj, no presne ako nas syn, este na fotkach z prvych narodenin je vyvaleny na bruchu, miesto toho aby sedel. A teraz ma rok a pol a je uuuplne v poriadku, sikovnejsi nez rovesnici, takze ak neuro povedali, ze je ok, tak je ok 😉
Jaj a zabudla som povedat, cvicili sme na fit lopte, asi mesiac...potom som sa nato vykaslala, nevidela som ziadny pokrok, a potom sa zacal sam od seba dvihat a sadat si

adelsa
autor
21. apr 2013

presne aj ja som s ním tolko cvičila, že som ho nakoniec nechala tak, lebo už bol vačší a ťažšie sa s ním cvičilo. Lebo vystrájal a pretáčal sa na chrbát. nedalo sa s ním. tak som to vzdala. teraz vydrží v štvornožky asi 5 sekúnd a to je všetko. ale sadnúť si nesadne. uvidíme ako dlho ešte budeme čakať.

tinka9000
21. apr 2013

Vôbec sa nestresuj, moja dcérka je veľmi šikovná, ako 3.mesačná sa pretočila, potom dlho len plazila, štvornožkovať vie, ale to len po inom podklade sa jej chce, ako po plávajúcej podlahe, tam sa len plazí lebo to sa jej ľahšie šúcha po nej a postavila sa ako 10 mesačná a až vtedy si nejako sadla sama. Asi raz. Vie to, ale nechce sa jej sadať, skôr je v iných polohách, takmer stále na nohách a to prišlo zo dňa na deň, z plazenia.Aj teraz sedí málo, aj keď sa hrá tak leží na bruchu. Neboj sa, sú deti ktoré to do sedu až tak neťahá.

andrik78
5. máj 2013

@adelsa ahoj. Chcem sa opýtať či už malý sedí. Moja najmladšia mala v piatok 10 mesiacov a stále nesedí. Asi 2 týždne sa plazí otočí sa z chrbta na bruško a naopak. Ostatné deti v jej veku už chodia alebo aspoň stoja a ona nič. Doktorka mi povedala, že je to vporiadku ale ja som z toho nervózna. Keď sa niekto opýta či už chodí a ja poviem, že ani poriadne nesedí pozerajú na mňa ako na chuderku čo má zaostalé dieťa

lubina
5. máj 2013

@andrik78 vobec si z toho nic nerob.Nasa maldsia dcera sice sedela ale chodit zacala az ako 22 mesacna......ano 22! Je uplne normalne, ze kazde dieta je ine. Nasa dcera hovorila cele vety ako 11 mesacna, no chodila az ako 22 mes.To chce len neporovnavat deti a kaslat na to, kto ti co hovori...dietatko vie, kedy a co ma robit, podla svojich schopnosti.....ak Dr povedala, ze je to ok, ver jej a nie ludom okolo, deti nie su rovnake.......

1177
5. máj 2013

Len pre info- syn sa prvy krat pretocil, ked mal 7,5 mes. potom sa dlho plazil, stvornozkoval okolo roka, sam sedel na 12-13 mesiacov, chodil v 16 tich. Teraz beha, skace, robi kotrmelce... Tiez sme mali kartu snad v kazdej poradni, ale vzdy bola odpoved, ze je vsetko ok. A naozaj je. Snad si to, kedy sedel a chodil, nebude pisat do zivotopisu 🙂 Takze klidek 🙂

adelsa
autor
6. máj 2013

@andrik78 Ahoj nic si z toho nerob, lebo moj ma uz 1 rok aj tyzden a nesedi stale. bola som s nim na rehab.a povedala mi ze to nevadi, ze je taky pomalsi.ale cvicime kazdy den cviky aby si konecne sadol.tak dufam, ze do mesiaca sa posadi.Lebo aj mne to uz ide na nervy, vsetky deti v jeho okoli uz sedia aj behaju a on nic.

adelsa
autor
6. máj 2013

@lubina to ako vazne? 22 mesacna zacala chodit? no toho sa obavam, ze to bude aj nas pripad. lebo on nema ani sajnu kde ma nohy. vobec sa na ne ani nepostavil ani raz. a na rehab. tvrdi, ze ma cas do 18 mes. ja dufam, ze do vtedy zacne chodit.

saranata
6. máj 2013

@adelsa to ze nesedí nie je problem , ale od 9-10 mesiaca sa dieta moze davat uz pasívne sediet pokial nevie sediet same, to znamena , ze ho mozeš posadit do stoličky ked papa, a rovnako ho mozeš dat sediet do kočíka

adelsa
autor
6. máj 2013

ja ho nedavam sediet vobec. a ked ho krmim, tak pololezmo. lebo doktorka kazala, pokial si decko same nesadne nemozem ho davat do sedu. su s tym stale problemy.

andrik78
6. máj 2013

@adelsa v kočíku alebo v stoličke ju dávam sedieť. Keď ju posadím len tak po chvíli padá alebo sa hodí zadkom dopredu a ide si ľahnúť. Keď ju skúšam postaviť tak tancuje alebo ide do drepu. Vôbec sa neudrží.

adelsa
autor
6. máj 2013

@andrik78 to aj moj robi, ked ho dam do stoja na nozky, tak podskakuje, hopsa a robi si srandu, ale neudrzi sa vobec. ma ti nozky slabe.

saranata
6. máj 2013

@adelsa tak moja bude mat 9 mesiacov , tiez som nikdy deti nedavala sediet ked to nevedeli, ale boli sme u specialneho ortopeda a ten mi jasne povedal ze tak stare dieta uz moze chvílami pasivne sediet, určite nedavat jest po leziacky
davam ju do kočíka a do sedačky, inak len obcas skusam a to hned letí do boku takze len tak sediet to nie

adelsa
autor
6. máj 2013

to som skusala ho dat do sedu pri jedeni. ale nepomohlo to. pada na bok a neudrzi sa.

andrik78
6. máj 2013

Moja najstaršia bude mať čochvíľa 16 rokov. Tá mi už behá po celých Košiciach. Tak to bude aj s najmenšiou keď o 15 rokov budem s nostalgiou spomínať na časi keď ani nesedela ale vedela som kde ju mám 😀
@adelsa

saranata
6. máj 2013

@adelsa tak ho vypolohuj dekou alebo vankusom , pri jedení by mal sediet , daj ho do sedačky a po bokoch ho vystel dekou

spanovajana
6. máj 2013

V rodine máme tiež podobný prípad, dievčatko, ktoré vedelo skôr plynulo rozprávať ako chodiť, dokonca ako ročná vedela spievať celé detské pesničky melodicky, rytmicky presne a s chodením mala problém ešte ako dvojročná. Nejaký čas chodili na plávanie, to pozitívne vplýva na motorický vývoj....

lubina
6. máj 2013

@adelsa ano vazne, mala 22 mesiacov ked zacala sama chodit.Asi tak od 18 mesiacov chodila za jednu ruku, ale vobec sa ma nechcela pustit, ani za nic.BOla som aj u Dr. a mala jej tam porozpravala co sa dalo a tak mi Dr. povedala, ze jej nic nie je, ze je leniva. Ze niektore deti skor hovoria a neskor chodia a naopat, tie co skor chodia ze neskor hovoria.........lebo ja som sa aj bala ci jej nieco nie je.Teraz ma 4 a je v uplnej pohode a ja som rada ze sa ma nikto uz nevypytuje : a uz vam chodi?? a nechodite este? a podobne "povzbudzujuce vety"........takze to chce len pevne nervy a vydrzat 😉

timiniky
23. máj 2013

@adelsa ahoj môj synček mal pred týždňom 11 mesiacov a tiež ešte nesedí,narodil sa predčasne s váhou 1350g , 40cm tak neviem či je to tým ale tiež sa obávam ,je ako guma a ani sa sám nepostaví len sa plazí a aj to po brušku so zdvihnutým zadkom :D

adelsa
autor
23. máj 2013

@timiniky nas uz si sadne sam ale iba ked sa pritiahne k postielke a drzi sa, alebo v kociku si sam sadne. Ale sam este nesedi. A to uz ma o tyzden 13 mesiacov. Chodi zatial po stvornozky a strieda to s plazenim.

timiniky
24. máj 2013

@adelsa asi niečo na tom je že ozaj každé dieťa je iné a potrebuje svoj čas ...viem že prakticky všetko nám trvalo dlhšie ako deťom s normal váhou a preto to chce asi len ten čas .myslim že nás ako mamičky skôr zarážajú tie hlúpe poznámky iných : ešte nesedí? 😲 ,ešte nechodí? 😲 ...to je ten dôvod prečo sa každá mamička trápi 😒 ....my máme prosto len lenivé deti 😉