15 mesačný syn a zvládanie jaslí

maja1728
19. jan 2016

Ahojte, mozu sa mi ozvat mamicky co davali svoje deti do jasli. Ako to vase deti zvladali? Boli casto chore? Nas maly nastupil v januari lebo sa musim vratit spat do prace. Maly kazde rano strasne place aj ked prenho prideme. Neviem ci to bolo najstastnejsie riesenie, uz som z toho zufala ☹ rozmyslala som, ze dam vypoved ale v nasom regione je velmi tazke najst si pracu a neviem z coho by sme zili kedze manzelov plat nestaci. Citim sa ako strasna matka ☹

lubiduch
19. jan 2016

Hlavu hore. Spravila si to co bolo nevyhnutne,ja som nastupila do prace ked mal syn 18 mes,byval tam 8.00-14.00 a dnes ma 3 a ppl rok

priora
19. jan 2016

Nás maly išiel do jasiel ked mal 10 mesiacov, zo začiatku bolo všetko Ok ale potom to prišlo neustále chorý sople kašle a antibiotiká a dokola, s mesiaca bol v jasliach jeden týžden zvyšok bol chorý, nemohla som si dovoliť toľko chýbať v praci tak strážila moja mama a sem tam švagriná a jasle sme zrušili nemalo to význam, odvtedy je zdravý konecne 🙂 odvtedy chorý nebol, a už som s nim doma ja

lubiduch
19. jan 2016

Prepa odoslalo mi to skor....
Dnes ma 3 a pol je uplne v poriadku a taky mamin maznak ze az 🙂
On ale nikdy nejak neplakaval je rad v kolektive.
Inac medzitym sme odislo do DE a tu na mna kope ludi pozera ze cooo az 18 mesacny??? Materska je tu rok...medzi 12-18 mes nastupi do prace uplna vacsina matiek. Tie co nenastupia vacinou ani predtym nerobili....

Musis sa s tym sama vysporiadat ze nic zle nerobis,venuj sa co najviac syncekpvi po praci,cez vikendy a kedy to len ide. Stale hovor ze ho/ju lubite ze ide do jasliciek maminka musi zarabat peniazky na papanicku a pod...

sense
19. jan 2016

Nasej tiez trvalo nejaku dobu kym si zvykla, ale potom v pohode,...chora nebola nejak extra mala raz sarlach a mozno raz dvakrat kaslik , ale tazko povedat ze to bolo z jasli ked sme chodievali aj plavat...skus sa povypravat s ucitelkou aky je maly pocas dna, velakrat deti citia ze rodiacia s danou situaciou nie su uplne v pohode a potom su aj oni nervoznejsie...

mimikas
19. jan 2016

@maja1728 v prvom rade sa s tym ty sama vysporiadaj a az potom ocakavaj od dietata to iste. Dieta citi tvoju neistotu a strach a prenasas to na neho. Dieta v jasliach nie je ziadna katastrofa a neboj, nic mu nebude v dospelosti, ani vrah a psychopat z neho koli tomu nebude.

pragmaticka
19. jan 2016

Moja isla ako 19mesacna a zvladla to super(08:00-15:00). Plakala mi len tri dni pri rozlucke, ked som ju tam musela dat aj napriek soplikom (5minut nato mi uz pisala vychovavatelka ze sa hned ukludnila a uz je dobre). Proste nebola fit. Inak ziadny problem, kazdy den sa tam tesi. Uz je to 4.mesiac co tam chodi, raz mala soplik a raz zapal hrtana. Doma ale nezostala kedze to bolo bez teploty, bez atb. Na tvojom mieste by som sa porozpravala s vychovavatelkami ako je potom cely den naladeny ked tam je. Ak sa pekne hrajka a papka tak by som to urcite neriesila. Zvykne si

maja1728
autor
19. jan 2016

Keby aspon tak strasne neplakal, trha mi to srdce. Najprv som si myslela, ze to bude super a aspon si zvykne viac na ludi ( on je taky mamin maznacik a stale je kojeny) a hlavne bude s detickami a nauci sa kopu novych veci. Cez den ho vacsinou nosis ucitelky na rukach kedze este nechodi, sam na zemi nechce byt dlho ( hoci doma sa stale motka sam) neviem ci sa boji starsich deti a urcite aj noveho prostredia. Inak papka aj spinka pekne, cez den si tam zevraj este poplace a potom pozera na deti, chvilku sa pohra ale vacsinou stale chce byt na rukach. Inak bol tsm 3 dni potom dostal horucky s teraz v pondelok zas nastupil, teraz uz len cskam, ze co zas pride lebo z prace tiez nemozem vela chybat. Davali ste nieco detom na imunitu? Inak dalsia vec su reakcie okolia, ze ako som mohla dat take male dieta do jasli, stale bude chore, nema este dobru imunitu a do troch rokov potrebuje mamu. Citim sa ako krkavcia mater. Ako mu mam vysvetlit, ze musim chodit do prace? Ved take male dieta to este nechape ☹ inak pani ucitelky su tam strasne zlate ( aj ked ja si stale daco najdem sko napr. to, ze mu nenakremovali zadocek po prebalovani, stale rozmyslam ci mu davaju pit dost vody, proste som mimo 🙂 )

maja1728
autor
19. jan 2016

@mimikas musim sa prinutit prestat citat clanky o tom ake su jasle zle pre take male deti, v kazdom pisu o tom, ze dieta ma byt s mamou atd. Keby mame dost penazi tak ja by som s nim bola aj do 20-ky doma

mimikas
19. jan 2016

@maja1728 presne toto necitaj, dieta dobre vie kde je mama a kto je mama, dolezite je aky cas s nim travis po praci a cez vikendy, ked je dieta milovane nic mu nechyba a je stastne a nemusi byt s tebou 24 hod denne aby to vedelo ze je tvoj stred sveta 🙂. Moj isiel do jasiel ovela skor a je z neho sikovny milujuci chlapcek 😀

lubiduch
19. jan 2016

@maja1728 vidis a napr nam neslo vobec o peniaze...proste sa nam zdal zrely na kolektiv a ja som sla na pol dna do prace...
Ani jeden z nas z toho nema traumu 🙂 je to o psychickom nastaveni matky....

maja1728
autor
19. jan 2016

@mimikas ❤️

sandri
19. jan 2016

Este je skoro, moj preplakal prve 3 tyzdne. Potom bol par dni so mnou doma a asi zistil, ze v jasliach je lepsie, lebo odvtedy place ked pridem pre neho - nechce ist domov. 😀 Rano mi oznami: mama cau a uz ho niet.... Do jasli nastupil, ked mal 22 mesiacov. Hlavu hore, nasi rodicia isli do jasli, ked mali 6 tyzdnov (ako v USA), materska bola 6 tyzdnov a koniec (aspon tak spominala moja starka) a nemam pocit, ze by im nieco chybalo alebo by mali zly vztah s rodicmi. Iste, 6 tyzdnove babo v jasliach je cista sialenost a neschvalujem to, to len pre porovnanie, ci to nejako ovplyvni tvoj vztah s malym 😉

janinah
19. jan 2016

Toto nie je dobré,nie preto,že tak malý je od mamky a samozrejme reaguje ako vie-plačom,ale aj preto,že ty máš výčitky,v práci zrejme nedáš plnohodnotný výkon,si v strese a to sa kdesi odzrkadlí napr. na zdraví.Na tvojom mieste si hoc požičiam na ten polrok -rok peniaze a ostanem doma,niektoré veci jednoducho nestoja za to robiť ich za každú cenu 😒

maja1728
autor
19. jan 2016

@janinah lenze ja by som o tu pracu potom prisla ☹ o mna tu vobec nejde, ja len chcem aby bol malicky v pohode a stastny.

cawes
19. jan 2016

@maja1728 mojmaly isiel do jaskliciek ked mal 8mesiavov, aj onplakal ale proste inak sa nedalo. Tiez som si vypocula nazory okolia ze som krkavcia matka a ake je to dolezite sby som bola s malym. Chodi tam na dva dni od 8-18:30
A neviem si to vynachvalit. Maly ma zenu ma tam kolektiv a deti je spokojny a so mnou si uziva pitom volno.
Samozrejme ze vzdy povie ze ist nechce a ze chce byt so mnou a tak ale ja mu vzdy hovorim ze tak ako ja chodim do prace tak on chodi do skolky a ze to tak je ale ze potoms i urobime zase super program. A vzdy sa snazim nieco vymysliet aspon jeden den v tyzdni. Napr kupanie, potom lyzovanie, sankovanie a tak proste stale nieco aby si aj so mnou co to uzil.

katinka71
19. jan 2016

@maja1728 nas zacal chodit do jasliciek od 14 mesiacov,matersku som mala rok a este 2 mesiace potiahol mm,plakal tiez pri luceni,preto boli ranne rozlucky co najkratsie,este aj o 2 roky plakal rano to patrilo ku ranajsiemu ritualu,len co vosiel do triedy hned sa zapojil do hry, citil sa tam dobre v jaslickach naobed ani domov nechcel ist odtial,vela ma kamaratov s ktorymi sme doteraz v kontakte,my sme boli spokojni,chory bol prvy rok 5x zapal priedusiek bez antibiotik sme to zvladli,odvtedy nebyva skoro vobec chory,v jaslickach bol od 8 do 12 h

kladina
19. jan 2016

Presne viem, co zazivas... Presne takto som sa citila ja. Mala sla do jasiel, ked mala 12 mesiacov. Chdit este nevedela. Na 2 tyzdne sa zabarikadovala v jednej z postielok a nikto sa k nej nesmel priblizit. Deti jej potom tajne nosili hracky😀 ja uplakana v praci, ona v jasliach. Po 3tyzdnoch sa to zlomilo a dostali sme z jasli krasne fotky, ako sa smeje a hra. Bola to pre mna strasna ulava. Su situacie, kedy sa musis rozhodnut a netreba sa z toho obvinovat. Mala sa tam vela naucila. Jedna z najdolezitejsich veci pre teba je, naucit sa doverovat zariadeniu, kde maleho davas. !y sme mali obrovske stastie na skvele jaslicky! Ked sme boli my male, maloktora mama bola doma 3roky. Aj v Europe je bezne vratit sa do prace po 6 mesiacoch a neda sa povedat, ze by boli nejake narody poznacene. Chroby budu, aj my sme prvy rok mali zaberak. Sople, kasle na to sa treba pripravit, ale podobnu situaciu zazivaju maminy, ked daju dieta do skolky po 3rokoch. Kolektivy deti su plne bacilov a ked s nimi predtym dieta neprislo do kontaktu, ochorie. Drzim moc palce!!!

lubi40
20. jan 2016

Tak, ja zijem v zahranici a dieta som bohuzial musela dat do jasli, ked mal 5 mesiacov; (a to som uz 2 mesiace nadsluhovala matersku). Prve 2 tyzdne boli tazsie, ale od vtedy je to fajn. Teraz uz isiel k starsim detom (15+), takze zase to bolo trosku tazsie, lebo to bola velka zmena. Ja, ale vidim, ze jemu sa tam paci, len chodi domov velmi unaveny. V jaslickach maju vela podnetov, organizovany cely den (citanie rozpravky, kreslenie, tancovanie, papanie, spinkanie, hranie sa...)takze domov chodi uplne, ale fakt uplne unaveny - potom je nervny a place. Ale verim, ze sa to zlepsi. Podrasie a nebude to pre neho taka zataz. Ale inak sa krasne hra s detickami-aj mimo jasliciek-je velmi spolocensky a chodi tam rad. Takze, ja simyslim, ze je dobre, ze tam je a aj tvoje dieta si zvyken, len mu treba datcas. Drzim palce a verim, ze o chvilku si budete obaja pochvalovat 🙂

henikav
20. jan 2016

@maja1728 takmer vsetky deticky rano v jaslickach placu, ale aj to najuplakanejsie si po mesiaci zvyklo. Len pocitaj s tym ze kym si vybuduje nejaku imunitu, prvy rok bude stale chory, potom sa to zlepsi, lebo tie babatka si tam vsetko dookola podavaju, ako sopliky, kiahne aj ine radosti 😉 Ale to by ste mali rovnako aj keby zacal neskor v skolke, alebo rovno v skole, prvy rok je proste pre dietatko narocny. Nasa dcerka bola v jaslickach od 5 mesiacov, po tyzdni si zvykla, dokonca sa tam tesila, vzdy si oblubila jednu vychovavatelku a na tu sa zavesila ako na druhu mamu, az som sa bala zmeny. No a ked ju prelozili dpo vyzsej triedy zavesila sa na druhu vychovavatelku a na prvu okamzite zabudla 😀

maja1728
autor
20. jan 2016

Dakujem vam dievcata vsetkym za povzbudive slova, cloveku fakt dobre padne sa porozpravat alebo teda si precitat skusenosti niekoho kto si tym presiel. Uz je mi trosku lepsie na srdci 🙂 ja len dufam, ze o par mesiacov aj ja budem povzbudzovat nejaku mamicku, ktora bude prezivat to iste co ja teraz a budrm jej moct povedat, ze vsetko bude ok a dietatko si zvykne 🙂

marika_btt
20. jan 2016

@maja1728 ahoj, aj ja ta chcem povzbudit , som na tom trosku podobne. Maly ma 19 mes a uz dva tyzdne chodi do jasiel, ja nastupujem od februara do prace. Tiez rano place, ale ze vraj ked odideme s manzelom uz neplace. Dokonca dnes mi povedala ucitelka ze uz sa aj pekne hra s inymi detmi a zapaja sa do hier - prvy tyzden len pozeral z okna..tiez mi trhalo srdce, ale vidim ze sa to lepsi. Napr.dnes rano znovu plakal uz po ceste z auta, ale akonahle sa otvorili dvere na herni, doslova odsunul manzela na bok a vbehol dovnutra. A my s muzom sme len cumeli🙂 takze progres tam je..a inak co sa tyka tvojich vycitiek a reakcii okolia - aj toto poznam, dokonca moja mama ktora je na maleho dost naviazana (velmi mi s nim od narodenia pomaha), mi vycitala co ho tam davam, ze chudacik malicky a pod. A ze mam kaslat na robotu a pod. A pritom mne nejde o zarobok, vobec nie o karieru, skor som chcela zmenu, chybal mi kolektiv a kedze chceme dalsie baby, nechccela som trcat doma 5 rokov na materskej..chvalabohu vo svojom okoli mam kamosky a kolegyne co sa tiez vratili do prace skor, deti dali do jasiel, tak tie ma povzbudili, inak ziadna nelutuje, skor si pochvaluju. Dieta je v kolektive, rozvija sa, napreduje a o to viac sa na neho tesia po praci, dokonca sa mu intenzivnejsie venuju, kedze nie su z neho unavene z celeho dna. Su spokojne a tym padom je spokojne ajj dieta. Mysli aj trochu na seba, dieta potrebuje stastnu, zdravu, spokojnu a zdravo sebavedomu mamu, ked sa ti to podari bude stastne aj ono. Drzim palce;)

mircalla
20. jan 2016

@maja1728 Nie je to moj pripad, do skolky siel krpec ako 2,5 rocny, ale chodi so sukromnej skolky-jasli, kde je dost aj takychto malych deticiek a su v pohode. Zaciaky su tazke.

Necit sa ako strasna matka, urobila si to z vazneho dovodu. Uplne to chapem, prist o pracu este v regione, kde ju tazko zohnat nie je sranda

Nie kazda zena moze ostat luxusne 5 rokov doma a byt 100%ne zivena manzelom - vacsinou prave take rady kritizuju.....Osobne si myslim, ze ide aj o kvalitu casu, co s nim stravis, nie mnozstvo

maja1728
autor
22. jan 2016

Dievcata musela som vam napisat, dnes rano maly ziadny plac v jasliach!!! Ani si neviete predstavit ako mi odlahlo a aka som stastna !!! 🙂 kazdym dnom je to lepsie a lepsie. Jedine co ma teraz trapi je, ze strasne zacal plakat zo sna a strasne sa strhava, asi vela podnetov za cely den...dufam, ze to nie su ziadne negativne zazitky z jasiel. Mozno zubky...