20 mesačná dcéra sa bije

kukakaj
28. feb 2016

Ahojte maminky, chcela by som od vas nazor ci pristupujeme k dcerke spravne. Ide o to, ze ak sa jej nieco nepaci bije nas, zahana sa, uz sa stalo, sice zatial iba par krat ze sa pustila aj do malych kamaratov. Doteraz sme to dokolecka riesili dohovorom, ako to boli a ze sa to nesmie, ked sme stihli, chytili sme jej pevne rucky skor ako udrela, ale mam pocit ze to nabera na intenzite a niekedy ide okolo a len tak nam jednu capne. Tak som vymyslela novu strategiu a ked ma udrie opytam sa jej ci mam teraz udriet ja ju. Ked povie ano, capnem jej po rucke a opytam sa jej ci sa jej to paci. Ona odpovie ze nie, tak jej vysvetlim ze ani mne sa to nepaci ked ma udrie, ze ma to boli. Ze vidi ako to boli ju, ked ju udriem. A ak mi odpovie nie, ze ju udriet nemam tak jej poviem, ze ona nechce aby som ju bila, lebo sa jej to nepaci a ona ma bije a mne sa to tiez nepaci, ze ani ja nechcem aby ma bila. S manzelom sme sa o tom bavili a dal mi chrobaka do hlavy, lebo si mysli, ze taky pristup nepomoze, ze nech este vydrzime s tym vysvetlovanim. Tak teraz neviem, baby ak mate skusenost s takym pristupom prosim napiste, pripadne dajte iny napad. Dakujem a peknu nedelu 🙂

katka1981
2. mar 2016

@kukakaj, nepamatam si presne vek, ale nasa robila to iste a netusim co pomohlo, lebo skusali sme vsetko mozne. Ked bola starsia si nedovolila. To patri k vyvoju, dietatko si to podla mna neuvedomuje, alebo skusa co to spravi. Nema zmysel sa na neho hnevat. Pohroz prstom prisne, aby videla, ze robi nieco zle. Casom to prejde.

timea7
2. mar 2016

@katka1981 súhlasím, že to patrí k vývoju, dieťa má potrebu presadiť sa, ale uvedomuje si to, čo robí, veľmi dobre, skúša, kam až môže posunúť hranice, treba mu dať jasné STOP. Hnevať sa naň určite nie, ale z pohrozenia prstom má kopu detí iba psinu. Na niektoré stačí sa prísne pozrieť a už to nikdy nezopakujú, iné bude skúšať ešte desať krát či postup - udriem niekoho - dostanem trest, ktorý sa mi nepáči, naozaj platí.

katka1981
3. mar 2016

@timea7, ano, zavisi od dietata. Mam kolegynu, kt. vychovavala matka sama. Ked robila zle, mama jej povedala Natalia! a uz posluchala, nikdy na nu nemusela kricat, bit ju ani nic. V inych rodinach su to boje, kt. trvaju niekolko rokov 🙂 Clovek vyskusa aj posledne, len aby dal dieta do laty.

lenka_21
3. mar 2016

@kukakaj vitaj v klube...je tro uplne normalne. Precitaj si kopec clankov o obdobi vzdoru a skusaj odporucane metody. Na kazde dietatko zaberie nieco ine...

Jedina vec co sa na to absolutne nehodi je udriet ju, to jej len da signal, ze ona udrela, ty si ju udrela a tak je to v poriadku....

lenka_21
3. mar 2016

Mne este celkom pomohla kniha Som rodic co s tym...zopar rad z knihy dobre zabralo na mojho syna, kt.je extrovert a velmi intenzivne prejavuje svoje emocie...

kukakaj
autor
31. mar 2016

Ahojte zienky, tak bitky sme uspesne zvladli... aspon dufam 🙂 no ale teraz mi nastala dilema pretoze moja dcera detom hracky neberie, vezme si pre seba a hra sa, no mame kamaratov, ktori jej vecne hracky z ruky trhaju. Dnes to bolo az take, ze akonahle si nejaku hracku vzala, kamaratka jej ju vytrhla z ruky, kazdu jednu podotykam. Mala ju za to zacala bit, ked som ju zobrala prec zacala plakat, vysvetlila som jej ze chapem, ze sa hneva, ze to nie je pekne ze jej vzala hracku, ale nemoze sa za to bit. No uprimne najradsej by som ju nechala nech jej struhne dalsiu, pretoze uz aj ja som z toho mala nervy. Hracky neboli ani jednej z nich ale ineho chlapceka. Co by ste urobili? Ja jej nechcem podrazat sebavedomie, pretoze toto uz bolo aj u mna cez ciaru, ale mamka dcerinej kamaratky na to nereagovala, resp. zhukla na moju dceru nech sa nebije. Nejako si musi svoje obhajit, aj ked bitka nie je to najlepsie riesenie...

marcelatje
31. mar 2016

@kukakaj v zivote dietata existuje obdobie kedy jednoducho chce len to co ma ten druhy asi za to nemozu deti ani vychova proste je to tak 😀 mna by tebou opisana situacia rozhodila najma kvoli reakcii matky 😲 asi by si jednu zasluzila prave ona. Ja by som asi pri bitke nezakrocila okamzite resp. by som nahlas tak aby to pocula matka dietata poucila dieta ktore hracky berie.

kukakaj
autor
31. mar 2016

Dakujem za reakciu. Ja som si vedoma, ze nie mala kamoska je vinna, ona nevie ze robi zle ak jej to nikto nevysvetli. Len mi bolo luto dcerky lebo sa pekne hrala, ale uz bola taka frustrovana z toho brania hraciek, az sa zase zacala bit, lebo nevedela co s tou situaciou. A v tom momente som to nevedela ani ja, sustredila som sa na jej bitku. Teraz nad tym rozmyslam cele poobedie ako som to mala riesit, lebo mam pocit ze som nebola ferova voci vlastnej dcere....

lenkusik
31. mar 2016

S takými to problémami sa budete stretávať stále. Dcéra chodí do prvého ročníka a v druzine sa nájdu deti ktoré jej berú veci ktoré práve ona má, hračky ktoré si vyberie, práve tie chce nejaka slečna a doslava jej ich vytrhne z ruky. Bohužiaľ, reakcia učiteľky nehadajte sa. Proste sa zdvihne a ide si kresliť alebo si donesie svoje hračky z domu a to sa neopovazia jej brať. Vtedy sa zapoja do hry. Je to o výchove a prístupe k deťom. Keby matka toho dieťaťa zakrocila a vzala jej tu hračku a vrátila dievčatku čo jej ju vzala skôr či neskôr by pochopila že sa to nerobí ak niečo chce nech si to pekne vypýta. Potom by deti už v škole nemali také problémy, ktoré už mali byť dávno vyjasnené skôr.

brcka252
31. mar 2016
Používateľ brcka252 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od brcka252.

@lenkusik tieto problemy boli este za cias, ked ja som bola mala a budu asi stale :/

lenkusik
31. mar 2016

To áno vtedy sme si to riešili samé medzi sebou, ručne, stručne a nikto to neriešil, kde by rodičia mali na nás čas. Lietali sme od rána do večera po vonku a samé.

lauricka
31. mar 2016

@kukakaj ja len tak pre odlahcenie, mam dvojcata a toto, co vy riesite sem-tam v kolektive deti, tak my mame doma ako beznu prax 😀 . A uz sa zacina "zapajat" aj nase tretie najmladsie 😉 .

lenkusik
31. mar 2016

To sú bežné problémy medzi súrodencami. Boli sme traja a tiez sme sa skriepili za hračky, prečo on môže to a ja nie je to normálna vec. No mama sa s nami nekaslala ak sa nebudete pekne hrať a nedohodnete sa tak vám tu hračku vezmem, aj tak bolo, proste ju vzala. Potom sme sa radšej dohodli, vedeli sme čo nasleduje.

kukakaj
autor
31. mar 2016

V tomto je to super, lebo su tvoje a sama si ich das do laty 🙂

timea7
31. mar 2016

@kukakaj ak tvojmu dieťaťu iné dieťa vytrhlo z ruky hračku a jeho rodič nereagoval (čo zbožňujem 😠 ), tak by som ja tú hračku tomu cudziemu dieťaťu vzala a povedala mu, že mu ukážem, ako sa hračka od kamaráta vypýta. A aj by som mu to predviedla. Zároveň by som mu povedala, že ak mu hračku niekto iný nechce dať, musí chvíľu počkať, kým sa s ňou pohrá a potom si ju vypýtať. Tento systém pochopia veľmi rýchlo aj dvojročné deti. Takto to praktizujem v škôlke, takto by som to robila aj na ihrisku s iným dieťaťom. Ak by mala s tým cudzia mamička problém, s úsmevom sa pozdravím a odchádzam. Dieťaťu treba povedať - nemôžeš mať to auto, ktoré má iný, aj keď ho veľmi chceš, lebo iné dieťa ho potrebuje, hrá sa s ním. Ale keď chvíľu počkáš, potom ho poprosíme, či ti ho požičia. Ak mu ho vytrhneš z rúk, určite sa mu to nebude páčiť a začne plakať. Potom ti ho budem musieť zobrať. Stačí to pár krát zopakovať a deti to pochopia, potom ich treba pochváliť, ak si požičajú, niekedy sa chvália aj samé 😉 , sú zlatí.

kukakaj
autor
31. mar 2016

@timea7 dakujem, tvoje rady su vzdy paradne a pomozu 🙂 uprimne dnes ma ta situacia prekvapila a nevedela som ako spravne zareagovat, ale uz nabuduce budem presne vediet 🙂

timea7
31. mar 2016

@kukakaj ďakujem, no moje rady plynú z mojich skúseností, takže sú overené. Síce na deťoch od dvoch rokov a tvoje dieťa je mladšie, ale podľa toho, čo píšeš, veľmi vnímavé, takže to bez problémov môžeš použiť. Predpokladám, že to druhé dieťa nie je ešte mladšie. V tom prípade je lepšie odpútať pozornosť. A ak by sa tá druhá mamička ohradila, že tvoje dieťa jej dieťa bije, tak by som jej povedala, že chápem, že sa jej to nepáči, ale reaguje adekvátne svojmu veku. Vy dve ste tam na to, aby ste ich správanie usmernili, čo ona neurobila. Vôbec k tej bitke nemuselo prísť. 😒 😒 😒

kukakaj
autor
31. mar 2016

@timea7 to druhe je starsie od mojej, ale ako pises ona je velmi vnimava takze su asi zhruba na rovnakej urovni...tie bitky sme paradne zvladli a dnes ma dost mrzelo ze sa dostala do takej situacie, kedy nevedela ako zareagovat tak sa zase pustila bit, zase krok spat. Aj ked som si vedoma ze este bude takych milion, co prekvapia aj ju aj mna 🙂 uz zacina skladat take najjednoduchsie vety a manzelovi to pekne vyrozpravala ked prisiel z prace...takze sa jej to dost dotklo ked si to zapamatala a hned ako vstala mu to vykladala uplne rozrusena...to bude taka nasa citlivka 🙂

timea7
31. mar 2016

@kukakaj neber to ako krok späť, bola to len iná situácia.