Aké sú riziká pre 2,5 ročné dieťa, ak kúpime mačiatko?

zmurkaz
28. jan 2012

Dobráýdeň maminky ... máte niektorá skúsenosti, príp. viete aké sú riziká pre dieťatko cca 2,5 ročné keď by sme si chceli kúpiť mačiatko? Malo by mať normálny preukaz - t.j. odčervené, zaočkované ... Mačičku by sme chceli mať len doma ...
Ďakujem veľmi pekne za všetky odpovede 🙂

syslica
29. jan 2012

@zmurkaz Akosi sa mamy nechystajú odpovedať, voľnú diskusiu čítajú len máloktoré. Ja si osobne myslím, že možné riziká (hlavne ak sa budú deti a zvieratká navzájom oblizovať 😉 ) zďaleka nevyvážia prospech, aký budú zo živého tvora v domácnosti mať. Takže pokojne si mačiatko kúpte, kým si ho donesiete domov, nech má aspoň základné očkovanie a odčervenie a keď bude bývať len "doma", budete mať o problém menej a aj viac času venovať sa jeho výchove. Veľa zdaru!
P.S. My mačku nemáme, ale syslíci sú v pravidelnom kontakte s kocúrikom žijúcim u starých rodičov, riziká sa zatiaľ neprejavili... 😉

titkovamiriam
29. jan 2012

doma sme sice psičkový a hlodavcový,ale urcite by som sa nebala 😉 -aké myslíš riziká?v tom veku je to skor riziko pre mačiatko 😉

roxi
1. feb 2012

skôr by mala byť otázka: Aké sú riziká pre mačiatko, keď máme doma 2,5 ročného zvedavca 😀 Ale ozaj, lebo už vidím, ako si bude chcieť toho malého plyšáka vystískať 😅 .
Ale teraz vážne, ak bude mačiatko odčervené a zaočkované nič nehrozí, moji drobci z mačkami vyrastali a to ešte sme raz prichýlili na pár mesiacov aj mačku z ulice. Ide skôr o to, aby malo mačiatko možnosť sa niekam skryť, aby malo možnosť úniku pred deťmi a vysvetliť, ale hlavne ustrážiť, aby mu neublížili, silno no nestískali, nepribuchli medzi dvere a pod. Tiež vysvetliť malým deťom, že mačacie jedlo je pre mačky a že granuly nie sú cereálie 😉 , ale to ešte neznamená, že ich to nebude lákať ochutnať, i keď 2,5 ročné je už chápavejšie, ale u nás sme sa tomu nevyhli, takže teraz je mačacia myska vysoko, kam vylezú len mačky 😀 .

veronikam
1. feb 2012

My mame doma kocura uz 6 rok, cize maly je odmalicka s nim, kocura mame vo vnutri v dome, je to v pohode, myslim ze nic sa nemoze stat, ak je zaockovany, odcerveny... Deti by mali vyrastat so zvieratami a ucit sa tolerancie a zodpovednosti voci nim, myslim ze je to spravne. 🙂

stanislavao
1. feb 2012

ja ked som bola mala, tak sme mali macku - klasicku domacu, vonku a spavala pri mne v kocari a "davala na mna pozor". myslim, ze zvieratko, pokial je zaockovane, odcervene a zdrave, tak nepredstavuje riziko. samozrejme, ak nema clovek alergiu na napr. chlpy zvieracie.

salma22
1. feb 2012

len davat pozor aby sa nebozkavalo ....nemyslim si ze by to bolo riziko mat doma maciatko.....nasa je schopna vybozkavat vsetko zive 😀 a pri dietati by som zvieratko dala zaockovat sterilizovat a maciatko sa da naucit aj na kupanie tam by som volila sampon proti blcham a kliestom tak ako zo psikom... vsetko aby bolo zdrave ...nie ako na dedine ze sa narodia bez vsetkeho bez vakcinacii a potom su choroby

anw
1. feb 2012

Macku by som si nikdy nekupila. Tiez mam dcerku a riziko toxoplazmozy je pre mna vysoke....Pred 2 mesiacmi ochorela susedina mala (3 roky) a boli 3 tyzdne v nemocnici....tiez mali macku (zdravu, krasnu, zaockovanu,...)...nie som proti domacim zvieratam ale tot nie je jediny pripad....kamaratka nemoze mat deti prave z dovodu prekonania choroby sposobenej toxoplazmozou v detstve...Ide o to ze toxoplazmozu maju aj zajace, sliepky a pod. ale len u mackovitych zvierat sa moze rozmnozovat....Treba si o tom precitat a uvazit....Znama si ide prave v piatok kupit maciatko a dr jej povedala ze po tyzdni jej vie urobit krvne testy na zistenie nakazy od zvierata....

nelinka0401
1. feb 2012

ahoj.no ja som proti mačičkám nikdy nebola ale odkedy mi pri druhom tehotenstve zistili prekonanú toxoplazmu,tak mačky nemusím.a pritom doma sme žiadnu nikdy nemali..len svokrovci..ale deti ich občas vystískajú 😉 ale naši majú v byte psíka a to je ok.aj my máme veelikanskeho psa 🙂 no ale ked ju budete mať vnútri,tak by nemal byť problém

viki2912
1. feb 2012

ja osobne by som macky do bytu teraz ked mam dieta nedovolila...neskor mozno nejakeho maleho psika ked mala podrastie,ale macky rozhodne nie....je to kazdeho vec,ale macku do bytu by som nechcela.

anjelicek26
1. feb 2012

Nas kocur je dva roky starsi ako Saska. Ma vsetky ockovania, pravidelne odcervujeme a ked som bola tehu, bol vzdy na testoch toxoplazmozy - odber krvi - a cez tehu nemohol chodit von. Inak bezne lieta po vonku. Neviem, ja na toto nie som taka citliva, doma vysavame 2x denne, deti si umyvaju ruky, kocur sa 2x do tyzdna - aj ked nedobrovolne - aj kupe. Navyse je len na prizemi, do spalni nechodi... Je to idealne, nenarocne, pritulne zviera... nie je o com... ja si neviem predstavit chodit 3x denne von kvoli psovi zo sacikom v ruke a zbierat hovna... Riziko pre macku je skor to male dieta hehe... ale tak nauci sa ;)

@nelinka0401 - dostat toxoplazmozu s vtakov, neumytej zeleniny, ci krvaveho stejku je x-krat vyssie ako od cistotnej macky... ako pardon, to sa chytas cerstveho trusu macky a tymi rukami ides do ust? Macaci zachod hadam kazdy cisti v rukaviciach... Vazne su to strasne predsudky... nas kocur ma 8 rokov... a ja som aj ako dieta vzdy mala cicu... a toxo som nemala doteraz...

katarinajurikova
1. feb 2012

Hm aj ja poznam pripad co zena nemoze mat deti,prave sposobene toxoplazmozou ... ☹ My mame psika.

vinifred
1. feb 2012

..žiadne riziká..ako malé decko,sme mačky kúpali,naháňali,hrali sme sa s nimi,liečili ,chytila som toxoplazmózu aj to som zistila,že som prekonala až keď som bola tehotná,tak som bola rada,že aj toto mám za sebou.. 😀 myslím,že to bude len pozitívum,či kvôli imunite,či kvôli citu pre všetko živé na tejto zemi.. 🙂

zuzana17
1. feb 2012

Ak bude riadne zaočkovaná a pravidelne s ňou budete chodiť k veterinárovi, a budete ju mať len doma!, tak riziko nevidím žiadne, iba ak pre to mačiatko 😀 , ako píše titkovamiriam 😀

lili777
1. feb 2012

Ak ju chceš mať len doma, tak by také choroby ako je toxoplazmóza chytiť nemala. to mávajú dedinské mačky a prenášajú medzi sebou. Ja si myslím, že 2,5 ročné dieťa je už dosť veľké a ak bude mača riadne ošetrované, odčervované a všetko čo má byť, tak podľa mňa nie je problém. Mám trošku staršie dieťa a určite zo zdravotného hľadiska by som neriešila. Samozrejme hygiena mačacieho WC musí byť zabezpečná. Moja obava z kúpy mačky pri mojom synovi by bola skôr, že či to tá mačka prežije 🙂

mia258
1. feb 2012

Mám doma štyroch psov a mačku 😀 Riziká sú vždy, ale keď sa o mačiatko budete starať - pravidelne očkovať, odčervovať, odblšovať, tak sa nič nestane.
Deti nepúšťaj k jej záchodíku, čisti ho len ty alebo tvoj manžel. Po kŕmení mačky nech si deti umyjú ruky, tiež pred jedlom, to im stále prízvukuj.
Nič podľa mňa nehrozí, ja som bola aj v tehu obklopená takým zverincom a nič sa mi nestalo, mojej dcérke tiež nie 🙂

evicaevica
1. feb 2012

Ja som odmala vyrastala s mačkami a teraz máme mačku tiež a žije s nami vo vnútri, je očkovaná a odčervená. Mali sme ju, už keď sa narodila prvá dcérka. Myslela som, že ja som toxoplazmózu musela určite prekonať, keďže ako dieťa som to s hygienou po hre s mačkami asi dvakrát nepreháňala, keďže vtedy sa o tom toľko nehovorilo a nie. Nič 🙂 . Ale čítala som, že dostať ju môžeš len cez mačacie exkrementy (znie to nechutne, ale vraj doslova musíš zjesť z jej h..a 😲) a aj to len v určitej fáze je to prenosné. Preto sa môžu nakaziť aj tí, čo mačku nikdy nemali, lebo stačí, ak zjedia niečo napr. zo záhrady, kde predtým bola mačka (ale tá mohla byť kdekoľvek, kde pestujú zeleninu, takže pozor aj na kupovanú) a zle to umyli. Skús niekde pohľadať a počítať. Inak podľa najnovších štúdií je najvhodnejší čas pre styk dieťaťa s mačkou a psom do prvého roka dieťaťa, lebo je veľký predpoklad, že si vybuduje imunitu a už nikdy v živote nebude alergické na tieto zvieratá 😉 . Takže ja by som sa toho nebála, treba len dodržiavať bežnú hygienu. A ten vzťah dieťatka so zvieratkom, to je niečo krásne. Napr. staršia dcérka mala prvé slovo cica 😀

jasminet
1. feb 2012

tiez by som sa skor bala o maciatko ako o dieta 😅

my mame uz tretiu macku, mala je v kontakte od narodenia. ja osobne som toxoplazmozu prekonala, pravdepodobne ako dieta (nikdy som ale ziadne priznaky nemala), problem s otehotnenim som nemala. mala je zdrava, sikovna, cakame druhe dieta. ale ci som ju dostala od macky, psa, kralika, sliepok, neumytej zeleniny a ovocia, ktore sme v detstve mali stale okolo seba, to mi nikdy nikto nepotvrdi a nezisti.

alex31
1. feb 2012

zmurkaz ..Urcite by som odporucila ... ja mam doma 2 rocneho syna a tiez planujeme v najblizsej dobe kupit macicku alebo psika .. ale asi skor macicku kedze nie je problem s vencenim 😀 obaja s manzelom zvierata milujeme a maly sa zda tiez ... momentalne mame doma velkeho skrecka ktory sa na macku asi velmi netesi 😀 aj ja som uz pocula ze ked dieta vyrasta z nejakymi zveratami a je s nimi v osobnom styku od malicka tak si prave cez tieto zvieratka buduje aj vlastnu imunitu ... len ako sa tu uz pisalo dodrziavat spravnu hygienu a nie je sa coho bat ... dieta si zaroven vybuduje aj vztah k zvieratkam akurat mozno zo zaciatku chuda macicka bude musiet trochu zniest tie detske "hratky" kedze mnohokrat este nemaju ten spravny cit a co je pre nich hra moze byt pre macicku aj trochu bolestive .... ale zvyknu si 😀 ... obaja 😀 😀 😀

petkave
1. feb 2012

Mám 1,5 ročného syna a 4 ročného psa - yorka. A tiež by som povedala, že ten, ktorý sa dennodenne stretáva s rizikom je pes 😀 Malý ho má za plyšáka, chce sa k nemu túliť, hladkať, škrabkať ho... Našťastie, už mu prestal trhať chlpy a pchať sa mu do úst, ale aj tak ho stále otravuje, aj keď chce mať pes kľud. No platí to aj naopak. Ak synček poobede dlhšie spí, pes sa nevie dočkať, kedy malý vstane a budú sa môcť naháňať... Ak má toho pes už dosť, stiahne sa k sebe do pelechu, ale ani tam nie je extra chránený. A to som malému už x-krát povedala, nech nechá psíka aspoň v jeho v postieľke na pokoji 😵

luba41
1. feb 2012

témy mačka a dieťa sa tu už vyskytovali. A nechcete radšej už odrastenejšiu mačičku? Po puberte? Ak porovnám našich dvoch kocúrov a 8 mesačnú micu, radšej sa moja 15 mesačná dcéra pohrá s tými staršími. A tí od nej aj viac strpia, predsa len mača sa chce hrať a nerozoznáva, či nechtiac neubližuje/ poškriabe/. A k tej toxoplazmoze - úplne súhlasím s anjeliček26. Treba už zabudnúť na také predsudky voči zvieratám.

lucka1987
1. feb 2012

utrhnuty chvost alebo uska.. pripadne nebezpecenstvo prilahnutia .. samozrejme su to rizika pre maciatko.. pre dietatko ziadne.. okrem mensieho skrabnutia napr... ale to je nic.

ale osobne som proti mackam v domacnosti najma v bytoch.. aj ked ich sama milujem a mavala som ich aj ja doma.. sestenica sa lieci na toxoplazmozu, ma 16 rokov.. rodinny doma vzdy kopec maciatok..

kristinaanna
1. feb 2012

my sme tiež malej zadovážili mačičku keď mala asi 2.5 roka, ale je vonku pri dome, a skôr to bolo riziko pre mačku, teraz sú dobré kamošky 😉
choroby sa dajú chytiť všelikde, nie len od mačky, aspoň sa buduje imunita a tiež tolerancii

kikatko
1. feb 2012

žiadne. naša ma kocurika od svojho roka a su riadna dvojka. robua blbosti, sem tam aj naschvály ale nikdy sa nestalo nič vážne. a len odporúčam mat ho veterinárne ošetrené. a načo kupovat? pozri si sos mačky ale aj s utulku si vezmi

gumimaci
1. feb 2012

My mame 4 rocneho kocura a teda zije s nasim malym od narodenia, kocur je cisto bytovy a odcervovany a ockovany. Ja by som sa toho nebala, len zvaz ci by ste nezobrali starsiu macku kludnej povahy. Lebo maciatka byvaju dost divoke a mozu aj neumyselne ublizit napr. poskrabu, pokusu... Urcite ti nejaky dobry chovatel poradi, predavaju sa aj starsie kastrovane macicky a ak je seriozny tak svoje macky pozna a vie ktora je vhodna k dietatu a ktora nie.

Na margo toxo... vacsinou same dezinformacie co sa tu siria. Odporucial by som tym, co pisu o mackach ako najvacich nositelov nakaz si o tom nieco postudovat.

jahody11
1. feb 2012

Ja nemam nikde pristup k mackam a prekonala som toxoplazmozu... takze sa nakazit mozme kdekolvek... a ak bude macicka pod dohladom veterinara, urcite nieje ziaden problem chovat ju... tyka sa to skor tulavych maciek... a male deti vezmu do ust cokolvek a kdekolvek a na det. ihriskach, preliezkach sa moze zdrziavat toxopl. z tulavej macky, dieta olizne ruku a uz je choroba tu a potom cloveka napadne, ze to bola domaca macka...

mataharyy
1. feb 2012

Myslím že u čistokrevně domácího zvířete, které nechodí ven je riziko přenosu nemocí minimální až žádné, zvlášť pokud budete dbát na hygienu jak u sebe tak u zvířete a budete navštěvovat veterinu, není co řešit 😉 Nutné je naučit kočku chodit "na záchod" a záchod držet v dostatečné vzdálenosti od dítěte, neb dítě zvědavé je schopné ten "písek" i požrat a to i takto "velké" dítě 😉 A rizika jako taková jsou u všech zvířat 😝
Mě osobně by spíš vadilo že budou všude chlupy, takže domu zvířata moc nechci, ale je to na uvážení, pokud nemáš semišovou sedačku a nevadí ti že si bude brousit drápy o všechno možné, tak není co řešit... My jako děti jsme se líbali s každým toulavým zvířetem a tahali si ho domu a nikdy (s vlastním podivem) jsme nic nechytli a máme imunitu kterou by nám mohl kde kdo závidět 🙂

koniarova
1. feb 2012

Riziká? Budeš mať doma akoby o jedno dieťa naviac. Aspoň kým bude mačiatko malé. 😉

p.j.jacky
1. feb 2012

Mam 2 kocurov a vystahovala som ich von z bytu.Co mi vadilo boli chlpy.Vsade chlpy,aj napriek tomu ze som cesala aj kupala pravidelne....a podla mojho usudenia ,macka patri von,slobudu a volbu rozhodovat sa sama.
Nez som otehotnela venovala som sa zachrane tulavych psov a maciek a pomahala nasmu utulku.Mam potvrdenu toxoplazmozu,ale napriek tomu som uspesne vynosila zdrave dieta....podla mna..macka nie do bytu...a pre 2,5 rocne dieta je este cas na zviera,ak v domacnosti zviera nebolo prve....

kaskya
1. feb 2012

Ahoj. Tak my máme doma kocúrika.
V prvom rade obstaraním mačky dávaš dieťatku možnosť získania prirodzenej prevencie na rôzne alergie. Pokiaľ sa ale objaví u kohokoľvek v rodine alergia na mačku, treba ju dať preč.
V prvom rade musí byť mačiatko riadne očkované, odčervené a poprípade odblšené.
Záchodík nech nie je prístupný dieťaťu. Radi sa v ňom hrajú ako v piesku. My sme to vyriešili, že mačacie wc mame na balkóne. Každý deň je treba z neho vyberať stolicu a raz do týždna podla potreby vymeniť piesok a vydezinfikovať wc.
Treba udržiavať prísnu hygienu. Kocúrikovi umývať najlepšie každú deň labky, kúpeme ho raz za dva týždne, čistiť uši, noštek, oči.
Od prvej chvíle treba dať dieťaťu najavo čo môže a čo nemôže. A to isté mačiatku. Mačky sa rýchlo učia, ale keď je zanedbaná ich výchova, potom si robia čo chcú a je ťažko ich odnaučiť zlozvykom - napr. zhadzovať kvetináče, škriabať sedačky, koberce, vymočiť sa do deky... Zo začiatku bude bežné, ze sa môže stať, že sa mačička vyciká mimo záchodika ked k nemu nebude mať prístup. Nas kocurik sa naucil chodiť pred balkon a cakat kym mu neotvorim cca 1 - 2 tyzdne.
Strihat pazuriky, aby neublizil dieťaťu.
Naucit dieta, ze granuly a vodicka v miskach su len pre macicku, aby ich nebrala do ruk a nasledne do ust.
Naučite sa rychlo vsetko, je to mile stvorenie, odburava stres. Ja si neviem predsstavit uz zivot bez macicky.

Dobra volba 😉

luciferkax
1. feb 2012

RIziká pre dieťa? ja nevidím žiadne, my máme mačky na dvore, občas vbehnú do kuchyne.. jasné, základná hygiena musí byť, nebozkávať mačky ústami, ruky umývať a tak..
Pri takomto detskom veku by som skôr zvažovala riziká pre mačičku 🙂 🙂 🙂