Ako adaptovať 2,5 ročného syna v škôlke?

jaja989
12. jan 2016

Žienky poradte, prosím! Budúci týžden nastupujem do zamestnania. Syn je dnes druhý deň v škôlke. Včera tam preplakal takmer celý deň, nechala som ho tam aj spať, ked som po neho prišla plakaaaaal v postielke. Mám ho tam nechať teda spávať? Alebo ho ísť vziať na obed? Nechcem, aby si zvykol, že pred spaním vždy prídem, ale na druhej strane chápem, že pre neho je to veľkáááá zmena, hned prvé dni tam je celý deň do pol 3. Prosím poradte. Dnes som ho tam ráno zaniesla, rozlúčila sa s ním, samozrejme srdcervúci plač a nasilu do triedy. Chudáááčik..

baigo
12. jan 2016

Skoda, ze si nemala viac casu na adaptaciu, bol by lepsi aj mesiac a davat ho tam postupne, najprv len na hodinku (ak nebol zvyknuty byt v kolektive) a pomaly cas predlzovat. Drzim palec.

belllinka
12. jan 2016

@jaja989 Najlepšie je ho tam nechať od začiatku celý deň. Lahšie si zvykne. Bolo by zlé najskôr ho mýliť s tým, že preňho začneš chodiť na obed a potom zrazu až po spánku.

sorciera24
12. jan 2016

@jaja989 uz nepopusti, elbo mu potom spravis 2 soky......o chvilu si zvykne, neboj, a co vravela ucitelka? aky bol cez den? uplne cely preplakal?

jaja989
autor
12. jan 2016

Aj som tak plánovala. Nosiť ho tam celý december na pár hodín, avšak ochorel mi a celý december mal kašel, bral atb, takže mi to vôbec nevyšlo... :( preto takto zrazu. Aj by som pre neho išla skôr, tento týžden som doma, ale bojím sa, že potom bude ešte viac vyvádzať, ked tam bude musieť ostať fakt celý den, ked už budem v práci.. dúfam, že ho to čoskoro prejde.. :(

nikusssik
12. jan 2016

@jaja989 my sme začali bojovať presne v 2,5 roku...šla som do práce, moja dcérka mi však v škôlke hneď ochorela, bolo to aj našou vinou, lebo tam šla zrejme nedoliečená a preplakala tam celý deň...tak som ju zo škôlky na podnet lekárky ešte zobrala a strážila mi ju švagriná, ale tiež to pre ňu bolo ťažké...zrazu celý deň preč, v inom prostredí, bez mamy...akosi sme sa 5 mesiacov prešmochtili a teraz začíname znova...ale už u cudzej pani, ktorá stráži 5 detičiek a stále je to boj...nechala som ju však hneď samu, prave preto, aby nevyvádzala ešte viac, že kde som ked treba ist spať...u mojej by som povedala, že už fáza spánok a po zobudení je fajn...už čaká na mamu, hrá sa, nerieši..ale ráno odchod z domu, to je hotová katastrofa...neviem ako na ňu, aby neplakala, nič sa jej tam nerobí, malý kolektív, domáce prostredie...ale aj tak...za seba však odporučam, pokial malý nemá nejake zdravotné problémy a na deti je zvyknutý, tak nechať celý deň...zvykne si na to určite rýchlejšie ako tá moja 🙂

jaja989
autor
12. jan 2016

@sorciera24 Chvíľami sa zahral, ale veľmi často plakal... vonku že plakal len raz, inak sa celkom zahral.. ked išiel spať znova strašný plač.. nechcel ísť do novej postielky medzi ostatné deti. Najedol sa super, to ho chválili, že skoro všetko zjedol, tak pri jedle asi tiež neplakal.. učitelky len povedali, že si zvykne, že všetci si tým prešli..

paris3
12. jan 2016

@jaja989 dievcata ti tu budu radit rozne, od toho, ze je to normalne, ked bude prve mesiace revat.... az po to, ze je este maly na skolku a treba ho nechat doma....
nechcem byt zla, ale cakala si nieco ine? dieta sa adaptuje dlhsiu dobu, hlavne take male 😒 ja by som zacala minimalne mesiac pred planovanym nastupom do zamestnania. dieta by si malo privykat na odlucenie postupne. to znamena, prve dni ho nechat na hodinku, dve a potom postupne pridavat. tak by si zvyklo najlahsie. poznalo by uz prostredie, ucitelky, citilo by sa tam skoro ako doma.
teraz uz ked mas termin nastupu na buduci tyzden, tak to je zial, ovela tazsie. hlavne ked uz mate za sebou taky nestastny, traumatizujuci nastup.
tazko radit v tejto situacii... neviem, ake mas moznosti.... ci ho ma kto bravat domov na obed, alebo ci je aj moznost nechat ho doma, ak by si nezvykol. treba sa opytat uciteliek, ako sa sprava, ked tam nie si...
mozno ma tu ukamenuju, ale moj osobny nazor je, ze pre tak male dieta, ktore je s tebou 2,5 roka doma nonstop, je traumatizujuce, ak ho das do uplne cudzieho prostredia, cudzim ludom hned na 8 hodin. dieta nechapem kde je, s kym je, nechape pojem casu a boji sa, ze sa uz nevratis....kazdy trochu empaticky to pochopi, ake to musi byt. takze ja som toho nazoru, ze dieta aj take male si moze zvyknut v skolke v pohode, ale po postupnej a nenasilnej adaptacii. nie takto 😒

sorciera24
12. jan 2016

@jaja989 no, hlavne mu hovor, to, na co sa moze tesit...teda o jedle 😀 a ze pojdu opat von sa hrat......a ano, zvykne si.....ale uz ho tam nechaj cely den.....aby vedel, ze sa tam aj spi.....potom by to bolo horsie....a neboj sa, ucitelky vedia co maju robit... 🙂

sorciera24
12. jan 2016

@paris3 vobec to tak nemusi byt, zalezi od povahy dietata, od toho, ako ho na skolku pripravujes a jasne, ci za ten cas na matesrksej sa od teba ani neodlepilo...moj syn siel do skolky ako 2rocny a hned na cely den (kazdy pedagog ti povie, ze je to menej traumatizujuce ako ked si konecne zvykne a zrazu zmena, ze tam am spat napr.).....moj syn v skolke nepplakal nikdy!...ani jeden den.....od zac. sa tam tesil a nepotreboval zaidnu adaptaciu typu ako popisujes......ale napr. cele prazdniny sme chodili okolo skoky a som mu ukazovala deti, prelizky, pekne som mu o skolke hovorila a ano, od mala som ho ucila viac samostatnsoti ako byt len so mnou.....ale zas on je velmi spolocensky a na nom bolo jasne, ze skolku potrebuje....ale nesuhlasim s tym, ze je to o veku...vela faktorov tu hra rolu....niekotre dieta skolku zvladne hravo v 2rokoch, ine ju nezvlada ani v 4-5tich...

jaja989
autor
12. jan 2016

@paris3 Súhlasím, plánovala som ho adaptovať celý december, ale veľmi mi ochorel, začiatkom roka sa z toho úplne dostal, preto som ho nemohla nosiť mesiac pred. Som sa spoliehala, že ten mesiac stačí a ked sme tam 2x boli, hned ochorel.. On bol naučený ostávať u starkých, ked som potrebovala, alebo aj celý den s mojou sestrou, takže aj u cudzích bol zvyknutý, nebol stále len doma, tak som sa sa spoliehala, že aspon to ho tak trochu "naučilo", aby nebol stále so mnou... Nebol taký moj cicik..

lune
12. jan 2016

Ahoj, no ja som dala do sukromnej skolky na 4 mes. len na doobedie a aj tak bol rano stale plac. Ucitelka ma uz mala za premotivovanu matku a ze dieta je na mna prilis citovo naviazane, pritom mala plakala aj za ockom. Teraz od Noveho roku ju tam vozi ocino ( ja chodim po nu), aj zacala spavat a rano mu da pusu a ide sa pekne hrat...podla mna musela na to jednoducho "dozriet" a hoci ucitelka " tlacila na pilu" aby skor spavala, len sme to nechali volne bezat a vyriesilo sa to same. Uvidime ako to bude, ked nastupi do statnej skolky...

Moja rada Tebe. Ak mas moznost, nech ho tam nosi niekto iny, ocino, surodenec, starka, lebo to odlucenie od mamy boli najviac... Par dni ho nechaj na doobedie a potom vysvetli, ze aj spinkat treba...ak ma oblubenu hracku na spinkanie, skus zobrat do skolky. V praci si skus dohodnut skratenu prac. dobu (napr. 6 hod.) aby si cim skor mohla byt s nim. Teda, ak sa to u Vas da, ale mali by Ti vyhoviet. A vela sa s nim o tom rozpravaj, vymenuj pozitiva, hraj sa s nim akoze na skolku.

Dufam, ze si zvykne Tvoj syncek cim skorej. Vsetko dobre prajem 😉

belllinka
12. jan 2016

@sorciera24 U nás tak isto, neplakala ani jeden jediný deň.
@jaja989 V našej škôlke sú učiteľky s pedagogickým vzdelaním a každá jedna ti povie, že je pre dieťa menej traumatizujúce, keď ide do škôlky rovno na celý deň. Dieťa nepozná pojem čas, ale rýchlo si vytvorí schému: HRANIE - DESIATA - PRECHÁDZKA - OBED - SPANIE- OLOVRANT - PRÍCHOD MAMY. Na jednu schému si rýchlejšie zvykne, ako keby si mu to mala stále meniť.

kakaovyrez
12. jan 2016

Je este predcasne robit zavery, ze si nezvyka, je tam kratko, ten tyzden to urcite potrva, ale pred obedom ho urcite neber, iba ho pomylis, bude ta cakat a bude o to smutnejsi, ked neprides. 2,5 roka je najhorsi vek na zaradenie do kolektivu, dieta je medzi 2-3 rokom najviac zatazene na rodicov, po 3 roku sa zacina osamostatnovat. Aspon mesiac vydrz, skus sa tvarit, ze si stastna, ze je v skolke, o vsetko sa zaujimaj a stale sa usmievaj. Vela zavisi aj od uciteliek, niektore su fakt zlate, zoberu to dieta, potulkaju, vybozkavaju, povenuju sa im a deti to inak beru...

siska53
12. jan 2016

@jaja989 to je este malo. My sme nemali na vyber,nastupila hned na cely den.
Najksor do sukromnej 3m.,nasledne po 2m.prazdnin do statnej ako jej bracek..to bolo v septembri,teraz je januat,stale si nezvykla.. Rano place.. Stale zhorsene spravanie doma.. Nechce tam.jest ani pit,hoci je tam.potom zlata vraj.

A to uz je teda ina doba... A cochvila ma 4roky a stale je to takto..som zufala uz tiez..

Daj tvojmu cas.. Je to prr neho velka zmena..hlavne to musis prijat ty,ze je to tak spravne..

qidko
12. jan 2016

Reakcia skoro kazdeho dietata myslim plac a na silu do triedy moj nazor je hned na cely den skor to pochopi viem ze je tazke to vidiet doslova to boli ale zvykne si a bude dobre

katrinka8
12. jan 2016

No napr. nám tiež zo začiatku tvrdili, že rovno na celý deň je lepšie, ale keď potom videli, čo to s niektorými deťmi robí (napr. s našou), tak samé p. učiteľky navrhli, že pre niektoré deti proste treba zvoliť iný prístup, postupná adaptácia.
Mne dcérka, a to už mala 3 roky aj 3 mesiace, síce neplakala, ale ona doslova sedela celý deň na stoličke, nejedla, nepila, nespala, nerozprávala, nehrala sa. Po 3 dňoch prišla s teplotou cez 38, nič jej nebolo iné, len tá teplota. Tiež som si hovorila, že veď si zvykne. No nezvykla, Potom mi aj povedali, že ak jej nechceme odpáliť obličky budeme to musieť riešiť inak. Tak šla len 1/2 dňa, tam sa to potom zlepšilo veľmi. Ale my sme špecifický prípad. Chcela som len povedať, že je to veľmi individuálne, niektoré detičky si zvyknú skôr, niektoré neskôr, niektorým pomôže práve to "hodenie do vody" - hneď na celý deň, iné potrebujú naozaj ten postupný proces adaptácie. Toto je tiež, podľa mňa, nejednoznačné a veľmi individuálne.
A mimochodom, naša sa do škôlky nesmierne tešila, bola namotaná za celé prázdniny, chodili sme často okolo škôlky, aj sme čítali knižku Hurá do škôlky, aj sme ju pripravovali dlho na škôlku. Aj ráno tam šla celkom nadšene prvý deň. Len keď už prišlo na vec a bolo treba ísť reálne do triedy bez mamy, tak všetko sa zrazu zmenilo. Na veľmi dlhý čas...Ja by som bola radšej, keby sa vyplakala. Ale ona nič, tak sa uzavrela do seba, že 2 roky nebola schopná v škôlke prehovoriť. A to už po polroku chodia do škôlky s radosťou.
Synček má 2 roky, v septembri bude mať cca 2r10m, keď pôjde do škôlky. Bude to pre neho už dosť známe prostredie - chodíme každý deň s dcérkou a po ňu, pozná pani učiteľky aj tety (aj ony jeho), ale absolútne si netrúfam odhadnúť, ako to bude, ako si zvykne. Nemá problém byť nejakú kratšiu dobu s ľuďmi, ktorých pozná, bezo mňa, ale aj tak. Dcérkina spolužiačka má mladšiu sestru (a staršiu), vychodila si škôlku s oboma staršími sestričkami, a keď tento rok nastúpila ako malkáčka ona, tak plakávala ešte aj pred Vianocami. Nebyť tejto jej staršej sestry, ktorá bola s ňou každé ráno v malej triede, tiež by s ňou asi mali čo robiť. A to si jej rodičia mysleli, že s touto najmladšou budú mať najhladší priebeh. Takže ozaj je to individuálne.

evulienkaslx
12. jan 2016

Ahojte, ako (by) ste, prosim, riesili toto: Dcerka ma v juli tohto roka 3 roky. Od septembra by mala nastupit do statnej skolky. Ja by som mala nastupit v juli do prace na plny uvazok. Dat ju v juni/juli do sukromnej skolky alebo zvolit opatrovatelku? Ako reaguju deti na zmenu skolky po takom kratsom case? Nove zariadenie, deti, ucitelky a spol.? Pripadne ostat doma do septembra na neplatenom volne alebo dovolenke - len zamestnavatel asi nepristupi na taketo riesenie, hoci mam na poslednej vyplatnej paske 40 dni dovolenky, ktoru mi poslali po skonceni MD?
Dakujem

sardinka335
12. jan 2016

@evulienkaslx za po roka toho ešte vela zmení, dieťa bude ta taku dobu uplne ine...dozreje.
Tak ostan doma do septembra ak sa ti da....ved uz kedy inokedy budeš takto doma okrem RD? Dieťa si zvykne ..ine mu ani neostane. 🙂
To ze dieťa plače je neprijemne ale normalne...je to zmena. Plakal aj moj, pomojkali sme a odišli...zvykol si a nebadam na nom nejaku traumu. Mojho muža vraj svokra tahala po chodniku pomaly po zemi...a dnes je z neho super chlap. Tak nestresujete...matky tieto zmeny zvladaju ooovela horšie lebo veci extremne riešia ako samotne deti....

evulienkaslx
12. jan 2016

@sardinka335 dakujem, takze dat ju od septembra rovno na cely den bez adaptacie? U nas v skolke hovorili, ze odporucaju aspon 2-3 tyzdne len na par hodin a brat do 15:30 prvy pol rok. Co si neviem velmi predstavit. Ak by zamestnavatel vobec pristupil... Bojim sa, ze ked ju rovno "supnem" od septembra a bude robit cirkusy, tak mi zamestnavetel nebude nic tolerovat.

sardinka335
12. jan 2016

@evulienkaslx ty sama vieš najlepšie ake je tvoja situácia...kazde dieťa reaguje na zmenu inak a nikto konkretne tvoje dieťa nepozna len ty sama. Ak mas problém so zamestnavatelom a neda sa tak malu šupni do sukromnej školky a tam bude mat deti a pomaly si privykne...proste aké máš moznosti . S tým adaptačným programom otravuju v mnohých školkach...ok, budu tvrdiť ake su uz nove poznatky vo vychove, pedagogike a psychologii a ja im na to kašlem....lebo tiež to niektoremu dieťaťu nemusí robiť dobre, ze jeden den 2 hodiny, ono si potom myslí ze ved aj druhy den tak pojde ale nie...pojde az po 4 hodinách atd..dieťa dopletene...nehovoriac o tom ze ked rodič pracuje do poobedia tak ako kto ma chodit pre to dieťa ked ako u nás prvý týžden ze do 10:00tej a druhý do 12:00tej a až na tretí že teda začnu tam aj spať...x rodičov na to nadavalo lebo nestačilo ze cez prazdniny hladali opatrovanie a zapriahali babky, dedkov, tetky...ale ešte aj prvé 2 týždne šk. roka...

paris3
12. jan 2016

@jaja989 tak snahu si vyvinula, to je super 🙂 zial, okolnosti to pokazili... nie vsetko bezi hladko. ono, aj tak deticky zvyknu byt zo zaciatku viac chorlave. to mozes asi tiez ocakavat, ze choroby sa budu vyskytovat. hlavne tie deti, ktore zle znasaju pobyt v skolke, byvaju castejsie chorlave. psychika nepusti 😒
skus si hlavne najst ine moznosti opatrovania, ked bude chory, alebo kebyze potrebuje chodit zo zaciatku len na pol dna. je to dost stresujuce pre rodica, ked dieta zacne chodit do skolky. hlavne ak je dieta citlivejsie a horsie to znasa. nepotrebujes sa este stresovat s tym, kam maleho dat, ak nebude moct ist do skolky. takze to chce hlavne plan 😉
a poradim ti jedine, riad sa materinskym instinktom. sam ti povie, co je pre tvoje dieta najlepsie. na nejake rady tu z fora, alebo od uciteliek, by som az tak nedala.
prajem vela sil 🙂

zuzka_1985
8. feb 2016

@jaja989 ahoj, ako sa malemu dari v skolke? nas to teraz tiez caka. maly bol tyzden v skolke len na doobedia a teraz uz treti tyzden sedime doma s chorobou. ja od marca uz musim nastupit do prace a bojim sa, ze cas, ktory nam ostava, uz bude malo na adaptaciu. preto ma celkom zaujima, ci si tvoj drobcek takto po mesiaci uz zvykol. dakujeeem

ivetaiveta12
18. feb 2016

asi to záleží od každého dieťaťa individuálne. Ale ja osobne by som tam prvé dni išla vždy na pár hodín a ostala tam s ním (neviem či je tu taká možnosť no v Anglicku kde som to riešila je to bežný postup) ideš tam jeden deň s dieťaťom na 2hodiny. Na ďalší týždeň ideš zas jeden deň s dieťaťom na 3 hodiny. Ďalší týždeň už tam ostáva samé na pár hodín a na druhý deň je tam už na celý deň a tak to vždy začína. Takže je to postupné. Samozrejme že dieťa potrebuje najprv trošku spoznať prostredie a ako najlepšie to spraviť než zo svojou mamou?