2 ročná dcérka odmieta chodiť do škôlky

zuzulik2207
6. sep 2011

ahojte mamicky. dcerka vcera nastupila do skolky. ma 25 mesiacov a je velmi spolocenska. myslela som si ze v skolke jej bude fajn, ze bude s detmi rada, ale... prvy den sa so mnou rozlucila v pohode. prisli sme ako prve do triedy. hrala sa s hrackami, privitala ostatne deticky a potom asi po hodine zacala za mnou plakat, plakala vraj asi hodinu, pocikala sa pocas placu...potom ju pani ucitelka upokojila tym ze pojdu von na preliezky /tie zboznuje/. zvysny cas stravila vonku na smyklavke a bolo ok /do skolky ju vzali na 4hodiny/. doma kazdemu rozpravala ze plakala vela v skolke a ze sa hrala s detickami. vecer v postielke mi hovorila ze zajtra uz plakat nebude, ze bude v skolke dobrucka...dnes rano sa prebudila s tym ze do skolky nejde. obliekla som ju, stale hovorila ze do skolky nejde. prisli sme tam, ucitelka ma zavolala do triedy spolu s nou, ze sa s nou zahram a ze potom odidem...ja sa som sa hrala a moja dcera si balila veci vraj ide domov. bola som tam s nou asi tak pol hodinu a nie a nie sa vzdialit...nakoniec som ju vzala domov.viete mi niekto poradit ako na nu? neviem co sa jej tam nepaci. ona je hyperaktivna, mozno sa tam nudi...nemam ju nutit tam chodit? druha ucitelka mi povedala aby som jednoducho odisla a nechala ju tam plakat, ze oni si snou poradia...co vy na to? poradite?

anjelicek26
6. sep 2011

@zuzulik2207 - no cerstvo dvojrocne dieta moze byt spolocenske ako chce - byt v kolektive a mamina v dohlade je uplne ina kava - ako byt tam sama. Styri hodiny nie su vela a zvykne si, ale nesilila by som to. Nasa isla nieco po dvoch rokoch tiez prec odo mna - ale k opatrovatelke - na skolku sa mi zdala proste este prilis mala, potrebovala spolocnost 1k1, nie taku hordu deti okolo seba, ju to skor desilo (skusili sme jasle).

sisaha
6. sep 2011

@zuzulik2207 takmer kazde jedno dieta je prvy den nadsene. niektore viac, ine menej a ostatne dni su s placom a odmietanim. Pokial nemusis nastupit do prace mozes si ju este zopar mesiacov ponechat doma. Ak nie, ona si behom prveho mesiaca zvykne a bude tam chodit rada. Treba vydrzat 😉 . Deti su manipulatori...

angellinka
7. sep 2011

@zuzulik2207 moj syn nastupil tiez minuly rok v sept,mal 2 roky a nieco,plakal a stale,doma mi dokola opakoval,ze chce byt somnou,proste som po 2 tyzdnoch skolku prerusila,s tym ze nastupi na jar 😉 kedze ani dovtedy sa k tomu nejak pozitvne nepostavil,nenastupil ani vtedy.V sob ideme este na dovolenku,cize nastupi az po dovolenke na 4 hod.Tiez nie je nadseny 😒 ale chcem to vyskusat.To sa neda porovnat s tym aky bol rozumovo pred rokom,a teraz.Sama sebe sa cudujem,ako ma to vobec mohlo napadnut dat do skolky 2 rocne dieta.Podla mna este ma byt pri mame,ak to nie je mozne,pri opatrovatelke,aby sa venovala len jemu.
A to,ze ma rada spolocnost,neznamena,ze vydrzi tie 4 hod bez teba,aj moje dieta je spolocenske,ale potrebuje ma,ako kazde 😉 a hyperaktivita?to co znamena?to asi nazyvaju v dnesnej dobe kazde dieta 🙂

vivusika
7. sep 2011

@sisaha vieš, každé dieťa je iné. Dcéra šla do škôlky ako trojročná na štyri hodiny. Chodila do škôlky s veľkou nechuťou a plačom. Každú chvíľu sme boli u dr. s bolesťami brucha, vracaním... Trvalo to dva roky, ale inú možnosť som nemala. Potom som otehotnela, to už sme boli s malou objednaní na gastro, lebo dr, si už nevedela rady. Kašľala som na škôlku, malú som nechala doma a všetko prešlo... silná žalúdočná neuróza. Ešte teraz mi je ľúto, ako sme ju trápili dietami a obmedzovaním niektorých jedál a hlavne škôlkou 😒 Nástup do školy bol úplne super, už je tretiačka a ani jediný raz sa nestalo, že by do školy ísť nechcela, skôr naopak 🙂 A to som sa náhodou od nej náhodou nedávno dozvedela, keď sme sa rozprávali o škôlke ako ráno odtiaľ odišla a vybrala sa sama domov, až mi mráz chodil po chrbte.

matulka82
7. sep 2011

@zuzulik2207 myslim ,ze 2roky su malo na zaradenie sa dietata do kolobehu MS,predsa len tie prve 3 rocky su najslnejsim putom medzi matkou a dietatom.Nas starsi syn mal 3 roky a riesili sme taky isty problem,prvy den bol v pohode,ale potom to uz ruzove nebolo, v bude krical a ukazoval,domov ,domov...a to teda mal rok naviac ako vasa.Zalezi to od osobnosti dietata,jedno si zvykne skor ,ine neskor.Dajte jej este cas,vsetko je pre nu nove,uz len ten system co by mala,musi a co nie...Urcite vsak nezastavam nazor,ze nechat dieta rucat a ist prec ,ze ucka si poradi-to sa mi zda dost surove...ak by si nezvykla behom 2 tyzdnov,skor by som volaila moznot nechat si ju este doma,ale ked je dovod st do prace a pod.tak to je zas iny pohlad na problem 😉 tak drzim palec 🙂

adetka
7. sep 2011

zuzulik2207 ja som Mirku dala do jasli ked mala 21 mesiacov... plakavala kazdy tyzden od stredy do piatku... a vzdy po dlhsej chorobe... asi tri mesiace... plakavala vraj vzdy maximalne desat minut... nechcela jedavat, spinkavat, hracky hadzala o zem... a to boli v jaslickach desat deti na dve vychovavatelky...
po pol roku sme najma pre choroby (5 ATB v priebehu pol roka) dcerku z jasli vybrali a rok a pol ju mavala cez den u seba svokra... mali sme rok odklad... do skolky nastupovala az ako 45-mesacna (takmer 4-rocna)... neplakala ani raz... velmi sa do skolky tesila uz od prveho dna... ziadne stresy, pekne spinka, papa, hra sa, zapaja... skratka dozrel jej cas... pri mojom druhom dietatku budem radsej volit svokru alebo opatrovatelku...

evala777
7. sep 2011

@zuzulik2207 ahoj, moja dcérka tiež nastúpila do škôlky ako dvojročná, lebo ja som musela nastúpiť do práce, prvý deň bola nadšená, druhý deň to už bolo horšie. Doma sme jej vysvetlili, že mamka s ockom musia chodiť do roboty a že musí isť do škôlky. Chodila tam na štyri hodiny a trvalo asi mesiac, kým to bolo úplne bez slzičiek. Avšak učiteľka ma ubezpečila, že hneď ako sme zavreli dvere na triede, tak sa ukľudnila a bola v pohode. Chce to len čas a vydržať.... 😉 Nám možno pomohlo to, že do škôlky ju odniesol manžel a nie ja (ja som musela isť do práce ráno na šiestu). 😎 Držím palce, nech si zvyknete čo najskôr....

mery.maja
8. sep 2011

Nas Matusko tiez odmieta skolku celkovo o nej nechce ani pocut...vzdy ked mu prehovorim ze by tam mal kamaratov,kamaratky...zeby sa spolu hravali,chodili na prechadzky...stale len opakuje nie mamina ja budem s tebou doma....uz sme par krat isli okolo a nabadam ho ked sa vonku hraju pod ideme za nimi tak ani za nic ho tam nedostanem.....nechcem to nejako silit ale myslim zeby mu prospelo byt v kolektive....len neviem ako to docielit 😔

sonicka29
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzulik2207
autor
8. sep 2011

takze styri dni v skolke.prve dva som opisala pri zakladani temy. vcera bolo vsetko ok. odniesol ju do skolky priatel.povedal ze mam pride pre nu. odisla sa hrat, asi po 5min na par minut plakala a potom bola ok az pokym som neprisla. no a dnes ju bol opat zaviest priatel a ani sa s nou nerozlucil co mu utiekla za detmi do triedy.-) papkala pekne. dneska ma cakala v okne. takze ziadne opakovacky z prveho dna neboli...dakujem vam za vase vyjadrenia, uvidime co bude dalej.ani neviem ci zajtra do skolky pojdeme, lebo mame sopliky ☹

adunka73
8. sep 2011

Ahoj holky,ziju v zahranici,kde je velmi kratka materska a je uplne bezne davat deti do skolky od 1.roka.V lepsim pripade v 1,5 roce.Ma to jen jedinou vyhodu-tak malicke dite jeste tolik nechape,ze je odlozene a nechape cas,takze skolku velice lehce akceptuje a rychle si zvykne.Prelom nastava kolem 2 .roku 😢 Nejstarsi dcerku jsme dala do skolky v 3,5 letech a velice tezko to nesla nekolik mesicu,ale drzela se statecne.Prostredni dcerku jsme musela dat tady v cizine do skolky presne ve 2 letech a 2 mesicich na pouhe 3 hodiny denne a byla to KATASTROFA cely rok,pro nas vsechny.Proplakala tam cely cas a mezitim byvala casto nemocna,nestihla si nikdy poradne zvyknout,sly jsme z nemoci do nemoci.Az potom od 3 let se situace vylepsila,ale byl to boj 😔 .Nejedla tam,odmitala aby ji kdokoliv z personalu pomohl napr.s oblikanim,nesmel na ni nikdo sahnout,zacala nosit znovu pliny,pocuravat se,no protestovala jak se dalo.Nyni se situace opakuje s nejmladsi dcerkou,ktera ma taky 2 roky a 2 mesice a zaciname ve skolce na 3 hod denne,presne jako preskopirak nasleduje svoji sestru....jsem z toho v depce,protoze vim,co me ceka za vesely rok.Vazne premyslim,ze posledni dite nemilosrdne odlozim uz v 1.roce,protoze na tuhle skolkovou hysterii uz nemam nervy po ctvrte... 😠

zzuzzik
10. sep 2011

@adunka73 v tom mas uplnu pravdu, aj moja mala ma dva a tiez to uz dobre chape ze je odlucena odo mna, prave nastupila do jasli, na zapade decka supnu v roku a tie deti este nic neriesia, volakedy to bolo tiez tak, jasle od roka a bolo vyriesene, neviem co je lepsie, aj ja sa nad tym presne zamyslam, ze keby som ju dala v roku, tak teraz to neriesi, mam taku kamosku co dala malu v roku a uuuplna pohoda, a v dvoch je problem, niekedy aj v troch a neskor, ked si decka zvyknu byt doma s mamou, tazko im je zrazu v skolke 😅 doma do 5 rokov sa neda byt (aspon pre niektore) 😝

diid
11. sep 2011

moje 2r. dvojicky zacali chodit do skolky 2 krat 3 hod. do tyzdna. Boli sme 4 krat na 2 hod. bola som tam s nimi. Potom som bola 3 krat, hodinu som bola s nimi a po hodine nenapadne odisla na chodbu a pockala hodinu, len som cez okna pozerala ako sa hraju. Vsetko je bez placu, deti si musia zvyknut na prostredie, triedu, ucitielky, kamaratov. Vsetky nove deti takto zacvicuju, az kym dieta si nezvykne niektorym trva par tyzdnov, inym aj mesiac , dva. Ja si myslim, ze mamy robia chybu ked s malymi detmi nechodia na rozne aktivitiy, do kolektivu, nedaju dieta pobavit svokre, sestre, opatrovatelke, casto tu citam ze mama sa nepohla od dietata prve 3 roky, nedovoli svokre vziat dieta na ruky atd. Moje deti maju 2 opatrovatelky ktore poznaju, a dalsich par ludi z rodiny pri ktorych ostanu bez toho, aby som sa s nimi lucila, jednoducho im zamavam a idem prec, oni zamavaju tiez a hraju sa dalej.

adunka73
11. sep 2011

@diid mozna to maji tvoje deti lehci,ze jsou spolecne ve skolce,neciti se opustene jako ne-dvojicky.Kazda mama nema takovou moznost odloucit se od sveho ditete diky sestre,svokre atd...zvlast tady v cizine je clovek dost sam,bez pribuznych,kteri by pomohli obcas pohlidat.Sama bych moc rada takove moznosti vyuzila,ale mam na vypomoc jen nejstarsi dcerku,vic nikoho.Do kolektivu obcas zajdem,na aktivity taky,ale to nestaci...taky moc zalezi na charakteru ditete,nekterym to odlouceni jde lehceji,druhym tezko.Mam bohuzel dcerky z te druhe varianty 😖 .Chodime ted denne na 2 hodiny spolu do skolky,14 dnu mame cas na zauceni,ale citim uz ted,ze nepomuze ani mesic... 😒 Mala me nepusti z dohledu,hlida si me jako oko v hlave,vzdali se na chvili jenom venku na zahrade,s detma si nevezme ani svacinku,jen mi sedi na kline a pozoruje ostatni jak papkaji.V lete jsem byla 2 mesice v Cesku u mamy,i tam trvalo cele 3 tydny nez si zvykla na nove prostredi a sla sama s moji mamou ven na hriste,a to byla moje mama...co muzu cekat ted od skolky. 😵

diid
12. sep 2011

@adunka73 tiez som v zahranici, a rodicov mam hodinu odo mna ale aj to je lepsie ako na inom kontinente. Ja deti bravam na kruzky 1-2 krat tyzdenne pravidelne od 6 mesiacov, aj ked sa im niekedy nepacilo. Na druhej strane je nevyhoda pri dvojickach taka, ze ked jeden vidi druheho plakat tak aj ten prvy sa rozplace a placu dvaja. To mi robia aj doma, a ten plac je silnejsi akoby plakal len jeden. To iste robia s jedlom, ak jeden nechce, nechce ani druhy. V skolke sa spolu moc nehraju, je tam vela hraciek tak stale sa s nicim novym hraju, pesnicky sa im moc nepacia ked maju sediet na zemi v kolese a spievaju, tlieskaju, ukazuju, to ich nebavi. maju tam vela uciteliek , jedna ma 1 alebo max. 2 deti. Ucitielky sa po 15 min. striedaju tak stale su s inou to im nevadi. Problem im robi ked musia robit to, co im kaze ucitielka, oni nie su zvyknuty na rozkazovanie 🙂 tvoje dieta ma asi teda inu povahu, ucitielky povedali ze zatial kazde dieta si zvyklo, niektorym trvalo aj 2 mesiace, pokial mas cas a dcera ked je s tebou v skolke neplace tak s nou chod kym si nezvykne.

adunka73
12. sep 2011

@diid ... to jsi akcni mama 😵 😵 ja zas tak casto nechodila s malou na aktivity,no ale ja jsem nebyla jina ani manza,kdyz jsme zacinali sami kdysi ve skolce... 😠 prostredni dcerce to trvalo cely 1 rok nez si zvykla,protoze mezitim byvala casto nemocna,tak se zaskolkovani stale prerusovalo.Taky zacinala jen 3 hod denne,ale pro ni to byla cela vecnost.S malou tam muzu zustavat jen 14 dnu,maji na to nejake predpisy,takze jeste tenhle tyden a zacne tvrda realita 😕 😕 😕 Dneska na zahrade bylo fajn,venku na me docela zapomene,ale uvnitr je to horsi,stale se na me lepi az mi to leze na nervy,snazim se ji zapojit do kolektivu jak to jen jde,ale holka presne vi o co tady jde,prokoukla situaci hned prvni den mezi dverma 😉 😉

diid
12. sep 2011

@adunka73 no ja som bola velmi dlho az do strednej skoly taka hanbliva, nemala som rada spolocnost, nechcela som aby deti boli take tak som ich zacala brat medzi ludi cim najskor. Ja v skolke sa nesnazim byt hned vedla nich, ucitielka sa s nimi (kazdy ma svoju) hra a ja som tak v pozadi, vonku som len sedela na lavicke, ked ma potrebovali prisli, potom odisli, po 10 min znova prisli skontrolovat ci tam som atd. v skolke som aj odisla na chobu a pozerala cez okno co robia, par sekund ma hladali ale potom sa isli s ucitielkou hrat, zda sa, ze ked im niesom na ociach tak si skor zvyknu. Ked isli spievat pesnicky tak uz bol plac, musela som prist k nim.

adunka73
12. sep 2011

ano,v takovych momentech,kdy se ma zapojit -prizpusobit do kolektivu,tak je krize,napr.pisnicky,spolecna svacinka apod.Np nedej Boze,ze by ji nekdo chtel pomoct obleknout boty nebo se ji jenom dotknout.Doufam,ze je to prechodny stav a holka dostane rozum ☹ Ja u ni taky nechci sedet,ale ona me nepusti.Navic ma silny hlas,tak tam nechci delat zbytecne peklo at to neni jeste horsi.Zitra mam v planu na chvili se jit schovat,teda" jako" rozloucim se s ni a na chvili odejdu 😕 😕 Treba me mile prekvapi a nebude to tak zle.Snazim se byt optimistickaaaaaaaa 😅

lenaic
19. mar 2012

@zuzulik2207 Nechat ju v skolke a neustupit, nebrat dieta domov. Ono si to zapamata, a ked zacne opat plakat bude vediet, ze pojde domov. Treba vydrzat.