Ako hovoriť na dieťa po anglicky v slovenskej rodine na Slovensku?

shmoulinka1
10. dec 2014

chcela by som tu etapu lahkeho absorbovania cudzieho jazyka u dietata vystihnut. Nezijeme ale v zahranici, ani nikto z nas nie je native speaker. Vacsinou som so syncekom (20 mes.) doma ja, preto ani ta varianta, ze jeden clovek po slovensky a druhy clovek cudzim jazykom, velmi sa neda.
Postupne by som okrem pasivnych anglickych pesniciek a videi chcela s nim komunikovat i po anglicky. Uz som to skusala, ale nie som si ista, ci to je tak spravne a nechcem nic silit.
Napadali ma varianty:
1. cely den cisto po slovensky a kazdy druhy den aspon z polovice po anglicky
2. alebo povedat vetu ci vyrazy po slovensky a hned prelozenu do anglictiny, prip. naopak (napriklad citame si knizku, pomenuvame obrazky a ja mu to poviem v oboch jazykoch)
Prosim o nazory, prip. i ked ste tu niekto s pedagogickym vzdelanim, co si o tom myslite.

partak
17. sep 2018

Ahojte, chcel by som dať do pozornosti ebook 97 Zdrojov ako sa dokonale obklopiť angličtinou.
Sám som mal s AJ problém. Odporúčam a snáď mnohým pomôže 🙂

Odkaz na ebook zdarma: https://bit.ly/2MGcFEu

Príjemné učenie a objavovanie nových informácii

heni79
25. sep 2018

@brunetka Ahoj. Mňa zaujalo, že dcére ste púšťali cielene programy v ANJ, videli ste pokroky, ale sami ANJ neovládate.... Ako ste potom videli pokroky a že napreduje dobre, napr. so správnym prízvukom? Však ten logicky vyhodnotiť neviete. Lebo dieťa mohlo dať max. detskú otázku a vy ste "kukali jak puky" (tvoje slová, inak aj SJL gramatika desivá). Neuvažovali ste študovať ANJ tiež? Zároveň s dieťaťom, aby ste napredovali spolu? Mám v okolí jeden taký prípad a je to pozitívne. Ale iba jeden, tak sa pýtam, čie niekto nemá tiež takú ambíciu. Ja sa snažím motivovať manžela k študovaniu druhého cudzieho jazyka, preto zbieram skúsenosti a inšpirácie. Ďakujem za odpoveď.

brunetka
30. sep 2018

@heni79
Ahoj. Na uvod prepac za desivu gramatiku. Nakolko toto forum nie je nic uradne,neobtazujem sa pouzivat interpunkcne znamienka ani spisovne vyrazy... A k tvojej otazke. Ang.sme sice neovladali velmi dobre,no obaja sme ju v skole studovali,takze logicky som pocula,ze prizvuk,akym dcera rozprava je anglicky. A tie rozpravky co pozerala sli nahlas,takze sim si vedela porovnat,ci hovorila tak,ako vraveli v telke. A zo zaciatku ma to nemotivovalo ucit sa ang.,no kedze cas plynie (momentalne ma uz dcera 8rokov),zacala som aj ja minuly rok chodit na ang.