Je vhodné učiť 8 mesačné dieťa po anglicky?

Zodpovedané
20. aug 2020

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor na učenie sa cudzieho jazyku 8 mesačnou dcérkou.

Je dobré, aby som občas dcérke čítala knižky v angličtine (s tým, že aj po slovensky aj po anglicky), alebo púšťala audio rozprávky v anglickom jazyku?

Môže si takto začať budovať slovnú zásobu už od bábätka?

Bude sa jej v škole ľahšie učiť cudzí jazyk?

Inak vôbec nepoužívame cudzí jazyk.

Bude rozumieť tomu a bude ľahko rozlišovať jazyky?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dieťatko má v prvom rade rozvinúť materinskú reč, ktorú má v sebe zakódovanú. Je v ňom skrytá osobitá kultúra, ktorú mu chceme odovzdať, keďže dieťa v nej bude vyrastať. Ďalší jazyk by mal tento prvý iba postupne dotvárať.

To znamená , najskôr by malo zvládnuť plne rodnú reč a potom môžete uvažovať nad iným jazykom. A to spôsobom, ktorý sa spája s príjemným citovým zážitkom, teda pesničkou, riekankou, rozprávkou, ktorá sa mu páči a bude podaná niekým, koho má dieťa rado. Tak si to ľahšie zapamätá. Dieťa by predovšetkým nemalo mať pocit, že sa niečo učí.

Vedci tvrdia, že rozdiel medzi skorším začiatkom (3 až 6 rokov) a neskorším až taký vplyv na konečnú úroveň cudzieho jazyka. Dôležitejšia je forma a intenzita.

Prajem príjemný deň.