Ako naučiť dieťa jesť chlieb, zeleninu a ovocie??

xlucia
13. máj 2011

mladsi ma vyse dvoch rokov a mame problem s ranajkami. doteraz rano vypil flasu mlieka a potom tak o dve hodiny jogurt alebo banan. skor nic nechcel.v posledne dni je ale po mlieku evidentne hladny, ale nechce jest nic z toho co mu ponukame. ani jogurt, ani banan, ani celozrnne chrumky, ani chlieb. ostatne veci v priebehu dna zje, ale chlieb, rozok, zemlu mi zje vyhradne pokrajany na kocky v polievke. ked bol maly tak rozky "zuzlal", ale ako mu zacali ist zuby, ako keby utalo. nechce si odkusnut, aj ked mu to nakrajam, no prosto nic, ponukali sme mu aj babovku, vianocku, mufin. aj sme do neho aj jedno susto dostali, tak ho napinalo.
tak isto zelenina, v polievke zje v pohode akukolvek, surovu nie. ovocie okrem babanu nezje nijake. on na rozdiel od starsieho nikdy nemal nijake stravne obmedzenia, diety, od mala sme mu ponukali roznu stravu, varenu aj cerstvu. tak nerozumiem, v com ma problem
inak miluje absolutne vsetky polievky okrem rajcinovej, do kazdej kremovej ten chleba pyta, a zje dva krajce ale samotne neexist.. ☹
a este ma mimoriadne rad ciste cestoviny.
co poradite? potrebuje sa rano najest, aj hovori ze je hladny, ale ak ponuknem chleba,alebo nieco podobne, radsej ostane hladny, nerovzny az do obeda, a tam sa napraska vareneho...

babulina
13. máj 2011

no tak taketo vymysladlo mam aj ja doma, naucit dceru jest chlebik este s cimsi bol boj, u nas pomohlo nakrajat chleb s jemne ale naozaj jemne natretym maslom "na vojacikov" a dostala napichovatko, to je chytilo, na zaciatku sice nezjedla viac ako dva tri kusky ale postupne sa naucila, teraz zje tak polovicku niekedy cely, momentalne sme vo faze ze zobrala aj na milost tvrdy syr, redkovku a uhorku, obcas sunku ale len taky mini platok
este jednu fintu som na mala ze som robila zapekane toasty ked uz sme presli fazou zoznamovania sa s chlebom, tie nevedela totiz rozobrat tak to zjedla vsetko co tam bolo, sice nie velke mnozstvo ale cosi sa do toho zaludka dostalo

xlucia
autor
13. máj 2011

@babulina no u nas sa strasne vytesuje ked su chleby vo vajci, normalne krici od radosti, pomaha. ale ked sa ide jest, tak si da jeden z desiatich razov... nechapem. to zje. ale makky chleba, normalne ho napina na vracanie. starsi mal tieto veci zakazane, nesmel ich jest, takze ked uz mohol, tak to bol horor, kolko krat som mala ovracane podlahy, chleba sa ucil jest najdlhsie. tam som si myslela ze preto, ze nepozna tu chut, nevie ako na to. ale mladsi rozky jedaval. a teraz radsej ostatne hladny, ak nie je nic ine. ale pride cas obeda a spraska 4 naberacky polievky a k tomu 2 krajce chleba. no fakt neviem ako na neho

babulina
13. máj 2011

@xlucia aj nasa radsej zostane hladna nez by zjedla nieco o com neni uplne rpresvedcena, ale mam pocit ze od okamihu ako som to prestala riesit a spekulovat co bude v skolke a podobne hluposti je to podstatne lepsie, ja sa opytam das si so mnou chlebik a povie bud ano alebo nie, teraz coraz viac uz prevazuje vdakabohu to ano, ak povie nie tak nedostane nic ine, u nas hodne pomohlo ked zacal jest chlieb mladsi syn, hold surodenecka rivalita 🙂

aduskatt
13. máj 2011

@xlucia skus na ranajky tu polievku s chlebikom, ci sa chyti🙂moj syn, ked bol malicky, tiez obcas na ranajky pytal polievku.........nikde nie je napisane, ze ju musi jest len na obed......a takto bude spokojny...lepsie jest polievku rano aj naobed, ako nejest vobec. uvidis, co to urobi🙂

xlucia
autor
13. máj 2011

@aduskatt skusila som . polievky ma velmi rad. kym bola polievka, jedol aj chleba. a to iste chcel aj naobed aj na veceru. niekedy je to take zufale, ze nechce nic, ze mi ide do spajze a donesie mi cestoviny nech ich uvarim. pocka tych desat minut pri stole a potom sa napraska. nema problem sa o pol siedmej rano nafutrovat polievkou ci cestovinami. ako drevorubac

marfigirl
13. máj 2011

tak skus na ranajky zdrave kase, nie tie kupovane, ale doma spravene:kukuricnu,spaldovu,pohankovu, z vlociek,psenovu... s ovocim, ak je banan, tak by som mu tam roztlacila banan a pomaly postupne pridavala nastruhane jablko. Aspon my na ranajky jeme kase a chutia nam.
a chlieb vyskusaj dat tym sposobom ako pisala babulina a ak to nebude chciet, tak ho s tym netrap, teda ja by som ho nechala tak, ked nechce, tak nechce, raz mu to zacne chutit 🙂

aduskatt
13. máj 2011

@xlucia tak si nerob starosti, nech papa, co mu chuti, casom sa to upravi, ked uvidi vas..cim viac budes bojovat s nim, tym viac mu budes jedlo znechucovat a obaja budete nervozni...samozrejme cukricky a cokoladky miesto ranajok nie, ale normalne jedlo nech si vyberie, na co ma chut

doty1
14. máj 2011

ahoj, u nás je to podobne s pečivom a chlebom, ale ja to neriešim. Raňajky sú u nás o kaši pohánkovej, ryžovej alebo pšenovej s čerstvým ovocím. Máme radi aj pšeno so sušenými slivkami a mandľami, mrkva s jablkom a mandle, doma urobené musli, no proste kadečo iné okrem pečiva. Ak ho na raňajky zje, tak maximálne polku z polky rožka 🙂 Ale keď si nájde suchý, tvrdý rožok tak ho schrúme ako nič. Chlieb nie je alfa omega stravovania. A čo sa týka zeleniny, naša slečna tiež ešte moc nedá surovej (okrem kalerábu). Tak ja jej ju vždy hodím na pár minút do parného hrnca a tak mi schrúme všetko - mrkvu, petržlen, zeler, fazulové lusky, hrášok, brokolicu.... Paradajky ani nič v čom sa nachádzajú neje doteraz.

gabriela_michaela
14. máj 2011

Ahojte, no ja som od zaciatku davala malej chlebik, nie rozok a jedavala som zasadne s nou aby videla, ze to aj mne chuti... zapijali sme mlieckom alebo cajikom a teraz nie je problem 🙂 chvalabohu a drzim vam palce, nech sa ten chlebik anucite papat 🙂

xlucia
autor
15. máj 2011

@gabriela_michaela no to som davala aj ja od zaciatku, aj chlieb, aj rozky, tiez ma ho vidi jest kazdy den, to zrovna rada nie je... ale odkedy mu isli zuby, tak ho nechce. ani nic tomu podobne
@doty1 on nema moc rad ani zemiakovu kasu..., jeden raz ochutnal krupicnu a tieto ostatne ani nahodou. klasicku kasu zje zas len vo flaske. on od mala nema rad moc tie detske mixovane veci. velmi skoro som jedlo len tak popucila, alebo na drobunko pokrajala

liki205
31. máj 2011

No jak čítam tak čítam, tak to máte v podstate ešte celkom v pohode, naša malá nechce v poslednej dobe absolutne nič jesť , ráno a večer vypije umelé milečko, doobeda jeden jogurt, trochu ovocia , a obed olovrant či večera to sú pre nás hotové muky 😒, absolutne odmieta všetko čo navarím , ešte skor než to stihne ochutnať , som už s toho úplne nešťastná , váži síce 11,6 čo je v norme ale vyzerá úplne chudo , 😨, poradte mi ako do nej dostať normálne jedlo a nielen mliečko a jogurty ? samozrejme že sladkosti by jedla , ale na to ju nechcem učiť , ked je niečo sladké dám ( keksík alebo podobne ) tak len výnimočne .

zuzikah
1. jún 2011

Fuuuha baby, ako tak citam, tak vela podobnych veci robi aj moj krpec...ma skoro 16 mesiacov, ale co sa ovocia tyka, tak zje jedine banan a mandarinky a pomarance....inak nic, ked mu dam jablko alebo hrusku, tak si ju zoberie, akoze zacne papat, pokuse to a potom po celom byte nachadzam rozkusane ovocie, on to ma podla mna len na hryzanie...co uz, hadam mu aj to raz zachuti a co sa tyka ostatneho jedla, tak doteraz mi vsetko papal, ale odkedy sme mali to posledne ockovanie, skoro vsetko odmieta, zje len zeleninovu polievku a ostatne jedla...no katastrofa, len sme obaja z toho nervozni...ale minule sme boli s kamoskou vonku a davali sme deckam jest a moj maly si vymenil jedlo s kamosom a to vsetko spapal...velmi zaujimave:Dtakze tak, ale vsetci mi hovoria, ze co sa tyka ovocia, nech len stale ponukam a hoci aj vypluva, nevadi, aspon nech si zvyka na tu chut a vraj aj ostatne jedlo mu raz zachuti....vraj ked bude hladny, tak zje vsetko, len mu nemam ponukat ziadne nahrady, ako chrumky, keksiky...takze vsetkym maminkach vela sil, nech sa ti krpci naucia pekne papat🙂))

zuzikah
1. jún 2011

Fuuuha baby, ako tak citam, tak vela podobnych veci robi aj moj krpec...ma skoro 16 mesiacov, ale co sa ovocia tyka, tak zje jedine banan a mandarinky a pomarance....inak nic, ked mu dam jablko alebo hrusku, tak si ju zoberie, akoze zacne papat, pokuse to a potom po celom byte nachadzam rozkusane ovocie, on to ma podla mna len na hryzanie...co uz, hadam mu aj to raz zachuti a co sa tyka ostatneho jedla, tak doteraz mi vsetko papal, ale odkedy sme mali to posledne ockovanie, skoro vsetko odmieta, zje len zeleninovu polievku a ostatne jedla...no katastrofa, len sme obaja z toho nervozni...ale minule sme boli s kamoskou vonku a davali sme deckam jest a moj maly si vymenil jedlo s kamosom a to vsetko spapal...velmi zaujimave:Dtakze tak, ale vsetci mi hovoria, ze co sa tyka ovocia, nech len stale ponukam a hoci aj vypluva, nevadi, aspon nech si zvyka na tu chut a vraj aj ostatne jedlo mu raz zachuti....vraj ked bude hladny, tak zje vsetko, len mu nemam ponukat ziadne nahrady, ako chrumky, keksiky...takze vsetkym maminkach vela sil, nech sa ti krpci naucia pekne papat🙂))

daniella_vivien
27. jan 2012

mamicky kedy vam deti zacali papkat cestvu zeleninu? Myslim tym paradajky, salatik, uhorku.... skusala som robit vselico do syrovej pomazanky som jej na drobno nasekla paradajku a uz to vobec nechcela 😢 . viem ze deti takto vymyslaju len v akom veku im to zacne chutit? ak vobec?

kralicica
27. jan 2012

@daniella_vivien no z toho si nic nerob. my mame takmer dva roky a nas maly neda do ust suroe ovocie ani zeleninu okrem banana. uplne NIC, ani jablko ani ziadne ovocie, obcas paradajku ale tu vypluje supku. podla mna na to este maju vela casu. skusaj ponukat alebo urobit nejaky farebny salatik a mozo si zvykne.

xlucia
autor
27. jan 2012

@daniella_vivien zacne im to chutit ked budu dospeli 😀
u nas s chlebom stale ziaden pokrok, uz to ani neriesim

katrinka8
27. jan 2012

No tak nasa mala mi surovu zeleninu nezje, jedine redkovku nakrajanu na tenko a uhorkovy salat - inak si odhryzne a vypluje. Ale zase varenu ci dusenu zeleninu zje, tak sa velmi netrapim. S ovocim to mame tak, ze ak jej pomixujem, zje v podstate hocico. Na hryzenie zje akurat tak hrozno, trochu pomaranca alebo mandarinky, v lete slivky, maliny, jahody, cervene ribezle, proste vsetko, co najde v zahrade - to ani mixovat nemusim. A teraz v zime mixujem, ked krajam, tak jej dam do ruky, co - to odhryzne a zje, ale malicko. Ked ja jem, napr. jablko, tak si parkrat pride odhryznut.
A co sa tyka chleba alebo rozkov - to je maniak, je aj suche, bez vsetkeho. Ale na ranajky mam tiez problem obcas. Proste natriem jej na tenky kusok (odrezem korku z chleba, rozok zase rozdelim akoby na 3 casti pozdlzne, lebo ak dam len na 1/2, tak je to hrube pre nu) bud syr (gervais alebo lucinu tvarohovo-smotanovu, ine mi nezje) a natenko redkovku. Ked ma naladu, tak zje - ale to je mnozstvo typu 3. krajec chleba od kraja (ten malicky) alebo teda rozok na 1/2 a z toho teda tu 1/3 pozdlznu... Obcas zje na veceru normalne ze 1/2 rozka (fakt polovicu,nie tu tretinovu 😀 ) Ale ked hryzie, musim to drzat v ruke ja. Ale ak je sam rozok, tak zje aj polku normalne tak, ze si sama hryzie.
Inak, u nas najskor zaberalo (tiez to trvalo, kym takto zacala jest rano rozok alebo chlieb, par mesiacov), ze som kupila ten syr Gervais (http://www.bel-slovakia.sk/section/gervais - maju ho v Lidli aj v Tescu), otvorila jej ho, dala do ruky rozok a ona si tam ten rozok "macala" a tak to jedla. Ale este predtym sme zacinali tak, ze som najprv omylom kupila Kiri křup - su to celozrnne tycinky so syrom - tam su tycinky zvlast a zvlast v "nadobke" syr, tycinky namacala do syru a tak jedla. Postupne sme presli na namacanie rozku do syra a potom uz jedla aj rozok aj chlebik tak, ako teraz.
Tak poskusajte 😉
A co sa ovocia a zeleniny tyka, staci, aj ked papaju dusene, varene, kym sa naucia surove. Len im to treba skusit stale davat, oni sa postupne deticky naucia - chce to veeeeeela trpezlivosti 😉

miska569
Odpoveď bola odstránená
Zobraz