Dali (by) ste ročné dieťa do jaslí?

magua
11. feb 2011

AHojte mamicky, chcem sa spytat na vas nazor, ci by ste dali rocne dieta do jasli alebo radsej opatrovatelke??? Potesilo by ma, keby sa ozvala mamina, ktora do jasli dietatko dala... ako si zvykalo?
Dakujem za vsetky vase nazory...

jvlo
26. máj 2016

Ja som dala. Dcera mala rok aj 3 mesiace. Sla do sukromnych a bola som maximalne spokojna, pre mna su jaslicky lepsia varianta ako opatrovatelka.

bambinomio99
26. máj 2016

Dcera bola v jasliach od 8,5 mesisca presne ako mi koncila materska,nemali sme ziadne zdravotne a ine komplikacie
Nebola som tlacena k navratu do prace,ale vedela som ze na mna roky cakat nebudu a som aktivny clovek,nedokαzala by som sediet doma 3 roky,sama vidim kedze robim nabor ako tazke je navratit sa po tak dlhom case do pracovneho procesu a to nie so strany zamestnavatela,ale matiek

rosnicka2015
8. jún 2016

Suhlasim s prispievatelkou stolvertka, a sice v tom, ze zalezi na ucitelkach... Poviem Vam to takto. Cely moj zivot sa kruti okolo deti. Uz ako mala som chodila kocikovat deticky inym mamickam na sidlisku, vtedy to bolo bezne. Vsade, kde sme prisli na navstevu a mali male deti, uplne automaticky som sa im venovala, stale a vsade som chcela byt obklopena detmi, preto bolo pre mna uplne samozrejme, ake povolanie si chcem vybrat. A so svojimi detmi, kedze som si ich chcela uzit, ako tu mamicky spominaju, som bola doma neuveritelnych 6 rokov! Z jednej rodicovskej na druhu. No a kedze mi po uplynuti tohto obdobia chybala ta starostlivost o najmensiu vekovu kategoriu, nie skolkarov, tak bolo pre mna velkou tuzbou zriadit si sukromne jaslicky, co sa mi aj podarilo a dnes sa vytesujem z malinkych drobcov, ktorych mi maminky (tiez niektore s obavami, ako to zvladnu) zveria, ale verte mi, ze to robim s laskou a odhodlanim a moju kolegynku, ktora je v nich so mnou, je taisto taka, pretoze je "moja krvna skupina", navyse je velmi aktivna vo vymyslani detskych hier a aktivit. A deticiek mame malo (takych 7 - 8),tak sa im v pohode stihame venovat. Takze vsetky maminky, ktore mate obavu, ako to dietatko zvladne, kludne si jadlicky preverte skor, nez tam dietatko date, to ano, pytajte sa mamiciek, ktore tam uz deti maju, aby ste si utvorili vlastny nazor. Ale rozhodne ak su to jasle, kde deticky miluju, je to pre deti vyborna nahrada mamickovskej starostlivosti a nenasilne postupne zaclenovanie do kolektivu.

marseillka
8. jún 2016

Podla mna, kazde dieta je ine, niektore su viac spolocenske, ine samostatne, viac priputane k rodicom/menej..atd atd..a to suvisi aj so zvladanim jasiel ci skolky. Nase dieta nastupilo cca pred 3 mes. do sukromnych jasli vo veku 2.4r. Vzdy mala rada deti, nebola na nas extra citovo nafixovana, neplakavala, nebala sa cudzich. Velmi malo rozpravala, a aj ked sme jej robili a vymyslali rozne aktivity, 2x denne vonku, ihriska, prechadzky,sem tak detske herne..doma hracky, citali sme, spievali..domace prace pri nej sme robili len minimalne, aby sme sa jej mohli poriadne venovat.A stale viac a viac sme videli, ze jej to akosi nestaci, resp. jej nieco chyba. Skusili sme jasle, po 2 tyzdnoch uplne zadaptovana, stastna, rozkecala sa, ma tam kamosky, nemaju s nou ziadne problemy, krasne napreduje...a som rada, ze sme sa takto rozhodli. Chodi na 3 dni v tyzdni, takze je aj s nami este dost, cize myslim, ze spokojnost na oboch stranach.

monka338
8. jún 2016

Ahoj, ja som dala do jasli malu ked mala 15 mesiacov a teraz cakame druhe, ktore planujem dat tiez do jasliciek. Vôbec nelutuje a presvedcila som sa, ze to bola ta najspravnejsia volba. Tazke bolo len to, ze kym jej nabehla imunita, tak sme prvy rok riesili sopliky a pod. Ale to nepreskocis. Taktiez ked ho das v 3-och rokoch do skolky, tak to ta dobehne.
Ja osobne nesuhlasim s názorom, ze babicka. Nakolko neviem si predstavit, ze napr. 60-rocna babicka bude behat a dvihat cely den a 5 dni v tyzdni rocne dieta... svokra tak opatrovala vnucku a skoncilo to prietrzou oboch platniciek. Tiez viem, ze sa svokra bala ist s malou na detske ihricko a preliezky, aby si malicka najako neublizila, nakolko nevie uz tak pohotovo reagovat a stverat sa za nou.
Nesuhlasim moc s názorom, ze opatrovatelka, hoci v ojedinelých pripadoch je to o.k.. Je to velmi draha zalezitost. Za tu sumu mas kvalitne detske jasle, 4 az 5 denne pravidelnu stravu, pitny rezim, edukacne cinnosti, logopeda a pod. Svagrina ma od jedneho roka pri malom opatrovatelku, ktora mu nenavari, to musi svagrina po nociach a veceroch. Maly ma 20 mesiacov a nevie sam nic zjest a ani pit z pohara, co sa mala naucila v jaslickach uz v 17- mesiacoch (samozrejme, ze sme ju ucili aj doma). Maly nechodi na nocnik, co v jaslickach od 15- tich mesiacoch. Detsky kolektiv je pre male deti asi to najlepsie, co moze byt, nakolko deticky sa pozoruju a "navzájom sa tahaju". Staci, ze niektore je starsie o 3-6 mesiacov a to je uz ine dieta a tie mladsie dokaze neskutocne potiahnut. Sama som toho svedkom na malej, ze niekedy robila a aj robi take veci, ze s manzelom len pozerame. Som spokojna, lebo sa im naozaj venuju, maju kruzky, plavaju, maju detsku gymnastiku, bubnovacku, tanecny kruzok, umelecky, sikovne rucicky a pod. Ja osobne by som je to doma navedela dat...
samozrejme, ze mi to bolo veli luto, bola malinka, ale s odstupom casu nelutujem))
Rozhodnutie je len na tebe..ale z vlasnetj skusenosti som za jaslicky)

horana
8. jún 2016

Keby som nemusela, nedala by som. Nejde len o zvykanie, take male dieta si prave casto aj zvykne lahko, ale je lepsie kym si este buduje vazbu na jednu osobu, idealne matku, to priputanie ma velky vyznam do buducna, pri budovani potom vztahov a pod. , ak to tuto (matku) pravda nenudi ze by nevedela co s nim, potom asi ozaj lepsie dat medzi tych, ktori mu aspon trochu pozornosti daju. Cim viac zien sa na RD zhryza a nevedia co by, uz nemaju taky ten kludny matersky instinkt poskytovat dietatu zazemie.
Ale vzdy je to tak, ze matka doma sa sice nevednuje 8 hod vkuse, ale uplne zakonite sa nevenuje, ani 1-2 vychovavatelky, ktore este maju x dalsich a este + svoje osobne veci, adminitrativne veci a pod.. Rocne dieta sa este nehraje s inymi, ale povedla nich. S mamou doma, aj ked tato popri tom upratuje a vari a ma ho pri sebe, je akoby "v polo pozornosti" a zucastnuej sa chodu domacnosti, je mu v tom veku najlepsie.

alaguema
8. jún 2016

Nie, nedala by som, pokiaľ by to nebolo nevyhnutné. Všetky tie "krúžky" a zručnosti, ktoré tu mamy spomínajú, sú bežné aktivity mamy s jej dieťaťom doma. Aj sa tancuje, aj bubnuje, aj kreslí, maľuje, spieva a vyfarbuje, lezie po preliezkach (gymnastika? 😀 ) a ak sa mamina venuje a veľa číta, tak aj skorý nástup reči sa dostaví. Nič z toho, nie je doménou jaslí. Nehľadala by som nejaké extra pozitíva na jasliach (teda ak sa nechceš iba utešovať), ale naozaj by som sa hlboko zamyslela nad tým, čo je pre to dieťa naozaj najlepšie. Ročné dietko nepotrebuje kolektív. Sociálne zručnosti je schopné výraznejšie rozvíjať až neskôr. Ja osobne by som asi volila nejakú blízku osobu, ktorá by sa mohla postarať.

sisaka
8. jún 2016

Nie, dieta by som do jaslí nedala, najlepšie je mu v tomto veku doma s blízkou osobou. Do jaslí by šlo jedine v prípade, ze by nas manžel nedokázal uživiť, brala by som to ako nevyhnutnosť a nie ako niečo pozitívne pre dieta.

rebeka7501
8. jún 2016

dcéra od 7 - 8 mesiacov, štátne jasle (zázrak) v roku 2002. veľmi rýchlo si zvykla, teraz má 14 rokov a nie je vidno nejaké chýbajúce väzby.
na jasle nedám dopustiť, bolo to moje rozhodnutie, najmä z toho dôvodu, že by som prišla o miesto v zamestnaní a aj financie.

dahra
8. jún 2016

Za svoje deti - jasle som nepotrebovala, ale keďže nebolo nikoho blízkeho, čo by mi občas postrážil deti,kým som šla k lekárovi so sebou, tak som aj syna, aj dcéru sem-tam na 2,max.3 hodky do sukr. jasieľ dala. Syn bol dieťa, čo by šlo s každým všade, tak bol skôr problém dostať ho domov. Hovorím aj o veku 1rok až doteraz. Dcéra tam bola srpvu aj so synom spolu, neskor aj sama, ale plakala aj ročná, aj 2,5ročná. Myslím, že ešte aj teraz by jej bolo smutno,hoci na ihrisku sa zahrá, aj s cudzími sa porozpráva. Mám pocit, že moje deti sú oveľa viac otvorené k cudzím, ako sme boli my so sestrou. Typické jasľové deti - ja som síce rok bola s opatrovatelkou - dohodkynou, ale od 2rokov už v štátnych. Segra bola v jasliach ako 8mesačná. Pritom ako dieťa bola dosť otvorená a nebojácna, ale v puberte sa to zmenilo. Ja som bola zasa dieťa, čo odmietalo v jasliach aj v školke usta otvoriť, teda doma som kecala,ale detí som sa akosi bála. Keby som dokázala našim vtedy povedať,tak ja by som jasle ani škôlku nechcela 🙂 Môj syn myslím opačne. Opatrovateľka je to, čo by som hľadala, keby som musela od dieťaťa na nejaky čas počas dna odchádzať.

surriana
8. jún 2016

Presne ako píše dulkagabulka detí sú malé len raz.Treba si to užiť.

lauricka
8. jún 2016

Ročné dieťa by som do jaslí nedala, ani keby som mala suché rožky jesť. Ale to som ja. Teraz práve koluje prípad, ako 9-mesačné bolo zbité údajne v jasliach. Nech je to ako chce, matka po neho išla až o 18:00 večer. A videla som v jasliach dieťa, ktoré tam bolo od siedmej do siedmej, to dieťa vyzeralo všelijak, len nie psychicky v poriadku z toho, ako žilo. Deti na to nie sú stavané v tomto veku. Aj keby sa javilo akože niektoré OK, podľa mňa to na jeho vývin má veľký vplyv. Hlavne na budovanie si jeho vzťahov s najblžšími príbuznými a na psychike. Ak by som musela dať niekam ročné a staršie batoľa, o mladšom ani neuvažujem radšej, tak jedine k nejakej pani domov, kde to bude mať akoby bolo u babičky, proste podobné prostredie. Kde bude jedna opatrujúca osoba a bude sa mu dostatočne v domácom a pohodovom prostredí venovať. Taká simulácia akoby bolo u babky alebo tety. Môže tam mať minikolektív, ale príde mi to prirodzenejšie, než nejaké jasle alebo škôlka pre tento vek. Dieťa začína byť zrelé do klasickejšieho kolektívu tak okolo troch rokov a vtedy začína byť aj schopné sa hrať s ostatnými rovesníkmi a celkovo, začína byť na to pripravené. Sú deti aj dvojročné, ktoré to osloví a sú aj štvorročné, ktoré to ťažko zvládajú. Tak aj individuálne treba posúdiť. Ale menej ako rok má byť s rodičmi a doma. Môj názor.

salma22
8. jún 2016

k cudzej zene by som ich nedala,je vela videii a sialenych zien ,ktore takmer znicili zdravie deti,ktore opatrovali...radsej by som to riesila jaslickami...