Dieťa robí zle iným

morigan555
22. máj 2018

Ahojte maminky
Prosím si radu, prípadne skúsenosť, určite nie som jediná.
Môj malý robí druhým deťom zle, hlavne štípe.Teda nie nejak cielene, skôr tak prejavuje svoje emócie, tak len štipe kade chodí..deti sa naháňajú, on sa pridá, dobehne dieťa a poštípe ho...niekto mu niečo zoberie hneď ho štipne..Proste sa s druhými vôbec nevie hrať a musim ho neustále kontrolovať.
Je v domčeku na hranie, príde druhé dieťa, hneď ho zdrapi,poštipe...ach, zúfalá som a dúfam, že to prejde.
Katastrofa, nič nepomáha, prosím o radu😊
Hovorím si, že je to len obdobie, ale musím to nejak korigovať...
Ďakujem..

morigan555
autor
22. máj 2018

@pribinak ale ja ho nebijem, možno to tak vyznelo, ale nie...dala som mu po ruke možno 3x , aj po zadku, veľmi málo, práveže sa snažím vysvetliť, odchádzam od detí a pod.
Tiež si myslím, že násilie sa násilím nevyriešilo nikdy, ale niekedy už mi prasknú nervy a v tú chvíľu to pokladám za najlepšie riešenie...

morigan555
autor
22. máj 2018

@montemotherone ahoj ďakujem za pekný komentár😁
Ja ho naozaj nebijem, ako som písala vyššie, pár krát som mu dala po ruke a zadku, ale naozaj to robím len výnimočne...
To, čo píšeš robím, chodím stále pri ňom, už presne viem, kedy chce niečo urobiť..chytím ho a poviem , urob dievčatku moja, a pod...naozaj.. ale robím to len cca týždeň, takže nečakám zmeny hneď...
Zase naozaj, nie je až taký typ, že príde na ihrisko a bije rad za radom všetky deti.
Skôr keď mu niečo zoberú alebo "narušia jeho priestor"...inak to vysvetliť neviem... zatiaľ nemá potrebu sa hrať, kamarátiť... možno je introvert, neviem... dúfam, že to prejde😀

morigan555
autor
22. máj 2018

@anonymka11 nebijem ho, ako som už spomínala, naozaj som mu dala pár krát po riti, rukách, ale žiadne bitky.
Vysvetľujem, snáď to prejde 🤔

morigan555
autor
22. máj 2018

@kukakaj samozrejme, ako píšem, naozaj ho nebijem preboha.Dala som mu už po zadku, aj ruke ale naozaj vo výnimočných sitiaciach, s tým, že som dúfala, že to prejde...facku by som nikdy nedala, ja som prvu aj poslednú dostala ako puberták

kukakaj
22. máj 2018

@morigan555 ja som nemyslela teba 😉 po ruke a po zadku obcas schytaju aj moji, aj som uz raz syna uhryzla ked uhryzol dceru az do krvi 🙈 a uz ju nikdy potom neuhryzol 😀 ale facku som ani ja nikdy nedostala a ani moje deti nikdy nedostanu...drzim palce nech to so synom rychlo prejde a pride dalsie "krasne" obdobie 😂 oni si vzdy nieco nove najdu na skusanie materskej trpezlivosti 😀

zuzanapjat
22. máj 2018

Píšem to asi všade, kde je takýto problém, ale mňa a staršieho syna takto otĺkal vtedy takmer 2 ročný syn. Hádzal do nás hračky, fackal po tvári, kopal, škriabal a štípal. Keď sa mu proste niečo nepáčilo, nechcel ísť domov z parku, alebo keď mu nejaké dieťa niečo nechcelo dať, hneď udrel mňa, alebo do mňa niečo hodil. Cez 2 mesiace nepomáhalo dohováranie, ani ignorácia, ani krik. Raz som si všimla, že takto udrel manžela a manžel mu dal okamžite facku (nie takú žeby ho zvalilo, ale primeranú). Malý sa zarazil a viac si to na manžela nedovolil. Raz vonku mi do tváre hodil ťažkú loďku, vyletela mi ruka, dala som mu poza uši, ostal v šoku a týmto sa definitívne skončilo jeho bitkárske obdobie. Takže žiadne po zadku, ani krik, ani dohováranie ........ proste jedna "otcovská"..... to bolo to, čo zabralo u neho. Pokiaľ človek vidí, že nepomáha určovanie hraníc ničím iným, tak musí skúsiť rázne. Potodýkam - nebijeme ho. Ani po zadku. Nie je treba. Dostal 2x poza uši a okamžite pochopil. Prešiel rok a nie je problém.

ankare
22. máj 2018

Ja mám zase doma opačný extrem. Moj sa nechá obtlkat a strkat, nikdy to nevráti späť, ani nikdy na nikoho zautocil.
Musíš mať oci stále na stopkach a striehnut ho. Sú to deti a učia sa interakcii s druhymi a tak to aj beriem. Mňa vytaca, keď nezasiahne mama agresora.
Veľa trpezlivosti!

veronikastrickova
22. máj 2018

@ankare aj moj sa uz zacina bat deti, a ked som minuly tyzden vybuchla co ho skoro privalil asi 12 rocny chlapec ktori mal takych 70kil a som si vypocula ze som trapna.

ankare
22. máj 2018

@veronikastrickova presne tak. Moj sa najradšej hrá sam. A ani sa mu velmi necudujem, keďže niektoré deti sa nevedia zmestit do kože a bezdovodne ho napadnú.

veronikastrickova
22. máj 2018

@ankare no a dovol si este nieco povedat, tuto u mamicky je super ze to chce riesit ale je kopec takych co neriesia este sa dietata zastanu aj ked robia zle a ked su vacsie a nicia cudzie veci tak matky povedia ze je v puberte.

veronikastrickova
22. máj 2018

@ankare moj par krat siel opakovat nicit hracky, ale teda hned sme sli prec a rychlo si uvedomil ci sa chce hrat v centre ci iba doma

siska53
22. máj 2018

@morigan555 tak ho nebi,len mu povedz,ze stipol a odid s nim okamzite prec. Casom.pochopi.

montemotherone
22. máj 2018

@tenerifka moja staršia kolegyňa (učiteľka v MŠ/ už je dôchodkyňa), strašne milá a pohoďácka baba, s deťmi sa vedela vyblázniť aj v 60 tich rokoch...🙂 mi raz rozprávala o chlapčekovi, ktorý so všetkými komunikoval len bitkou, mohli ho ofukovať koľko chceli. Raz sa mu tak milo prihovorila, priblížila sa k nemu tvárou a on jej tresol takú facku že ona intuitívne tresla jemu (!) (mal cca 4 roky) Sama ostala v šoku z vlastnej reakcie keď si uvedomila čo urobila, ale malý ostal ako obarený, ani nepípol, len stiahol kútiky a odišiel sa hrať. Odvtedy sa nikoho ani nedotkol. 🙂 Nenavádzam k takýmto riešeniam, ale toto bolo asi v správnom čase na správnom mieste a hádam aj bez psychickej ujmy. Chalan je vraj dospelý a doteraz sa na ulici porozprávajú. Možno zabránila, aby z neho bol raz mäsový vrah 🙂

redlola
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
m.i.r.i
22. máj 2018

tiez sme mali podobne obdobie..nas nestipal, ale sotil, za vlasy potiahol..vo veku cca 1.5-2r som s nim chodila tak, ze som ho drzala na voditku ako psika..a to aj kvoli tomu, ze ked som videla, ze sa blizi k nejakemu dietatu a moze zautocit, tak som ho pekne potiahla spat...no hrozne..🙂 ale trvalo to kratko..tiez som vysvetlovala, ze nesmie a dohovarala a po par mesiacoch to preslo..2.5rocny siel do skolky a absolutne ziaden problem s nim nebol...je extrovert, miluje deti, ale toto obdobie bolo tazke veru...v skolke bol oblubeny, maly vodca..teraz ma 8, zacina obdobie cislo 2...ale to uz je iny level 🙂 takze trpezlivost, dohovarat, do oci pozriet, odviest od deti, nech hlavne aj druhi rodicia vidia, ze to riesis,lebo najhorsie je vidiet ignoranta rodica..deti su rozne, neda sa sudit, pretoze kazde ma iny temperament a v takom veku skusa kazde co moze...ale dolezite je aby rodic zasiahol a ukazal, ze mu to nie je jedno a neschvaluje to..ako pred inymi detmi a ich rodicmi tak hlavne pred tym svojim....ono sa to casom upravi, on je este maly aby to chapal ale pochopi, ze takto kamaratov mat nebude..teraz sa este deti nehravaju takto vela spolu, 2 rocne..skor vedla seba ako spolu...potom to bude ine

lillystranska
22. máj 2018

Budem trufala keď to troška pripomeniem k zvieratkám aby ste ma správne pochopili. Ak dieťa štipendium vráť mu to rovnako ukáž mu ako to cíti to druhé dieťa uštipnutí ho hneď. Ako bolo v jednom filme alfa nechcela poslúchnuť pána tak pán ho kúsok do ucha a alfa ho poslúchala. Stupni ho tiež a spýtaj sa ho či ho to bolí keď ti povie áno tak mu povedz a myslíš že deti ktoré ty takto ustipnes to neboli? Drastické ale podľa mňa možno ucinne

montemotherone
22. máj 2018

@morigan555 deti sa do cca 3 rokov nemajú potrebu začleniť medzi rovesníkov 😉 vôbec nemusí byť introvert. Toto obdobie je prirodzene egocentrické. Aj keď je vtedy medzi nimi, v podstate ich nerieši 😉 Len vydrž, bude lepšie. Držím palce

morigan555
autor
22. máj 2018

@zuzanapjat možno skúsim aj to, lebo ja chcem aby to prestalo.Nechcem sa vyhýbať ihriskam a deťom.Ja viem, že každé je iné...Môj zase nie je taký ten klasický bitkár, že idem a robím zle, skôr len keď niekto naruší jeho "priestor"...alebo aj od šťastia štipe...príde muž domov skrikne tata, uteká za ním, smeje sa a od radosti ho poštípe... čiže tým stipanim akoby prejavoval svoje emócie, aj dobre..aj zle..🤔

morigan555
autor
22. máj 2018

@ankare môj nie je typický agresor, že ide a bije,zoberie lopatky a po hlave.. naozaj len keď niekto naruší jeho priestor akoby.Inak si deti veľmi nevšíma, štipe aj od radosti.
Stretávame sa so synovcom , ten je ako píšeš ako tvoj. Všetko si nechá..od môjho, aj od cudzích.... tiež to nie je bohviečo...

morigan555
autor
22. máj 2018

@siska53 nebijem ho stále, pár krát som mu dala po rukách a zadku, robím toto , stále dookola opakujem a nepomáha zatiaľ...

morigan555
autor
22. máj 2018

@montemotherone no už tu písali podobne skúsenosti s "otcovskou fackou" ale to sa naozaj nedá naplánovať 😂...to naozaj ako píšeš, musí prísť samo.. verím tomu, že to prejde ako u spomínaného chlapca😊😉

morigan555
autor
22. máj 2018

@redlola som rada, že nie som sama..môj takto prejavuje aj radosť, príde domov muž, rozbehne sa k nemu tata,tata...a štipne ho od radosti...
Ja ho ľúbim , stále mu to hovorím, objímam, hovorím že je škaredé štipať detičky..verím že to naozaj prejde, tak ako u vás...

morigan555
autor
22. máj 2018

@lillystranska chápem, skúsim to.. ďakujem za radu

morigan555
autor
22. máj 2018

@montemotherone Ďakujem pekne, verím tomu čo píšeš, lebo sa zbláznim 😒😔

evkars
22. máj 2018

@montemotherone liecba sokom...niekedy zaberie ked je pouzita v spravnu chvilu

zuzanapjat
23. máj 2018

@morigan555 presne tak som to myslela, ja tú facku som mu dala neplánovane. Jednoducho mi skoro oko vybil, tak mi vyletela ruka. (ako tej učiteľke v škôlke). Len myslím, že môj bol tým hádzaním vecí pre okolie nebezpečnejší. Inak takmer do 2 rokov keď sme prišli na ihrisko, radšej chcel sa hrať inak... vzal ma za ruku a ťahal ma do lesa, alebo na lúku, radšej bol sám. Teraz je to o inom, pekne sa hraje vonku s deťmi, malými i staršími i seberovnými. A nie je žiaden problém. Ono tie deti na všetko "dospejú".

jana_eyre
23. máj 2018

moje prve dve deti toto nerobili, syn bol skor otlkanek a dcera sa deti uplne stranila.. ale ten treti je priebojnejsi a teda dokaze aj roadne ublizit.. zatial si to nedovolil k cudzim detom (to sa skor "pohada" o hracku a pretahuje ale nebije sa) ale k svojim surodencom a k rodicom si dovoli.. ci uz zo zabavy, alebo aj ked ma nervy, buchne, potaha za vlasy, postipe.. stale vysvetlujem, hnevam sa, aj vratim (alebo deti, tie sa nestitia vratit) ale akoby v sebe nemal.dozretu empatiu.. podla mna to prejde casom, uz teraz je to lepsie ako to bolo napr.pred dvoma mesiacmi.. treba vydrzat, nepovolit a vysvetlovat, raz to pochopi.. dolezite je na to vzdy reagovat..

lubiss
23. máj 2018

treba aj jeho dobre stipnut nech vie ake to je po paprcach mu asi nezabera ale dobry stipanec by mu prospel nech vie ako to boli a co on robi inym detom...odist z ihriska ako trest ? vysvetlovanie ? to predsa nie je ziadny trest najde si inu zabavu a nebude to povazovat za cosi co mu chyba a bude mu luto ze konal ako konal, a vysvetlovat decku ktore to aj tak nepochopi zbytocne...nam dali vzdy dobre mierenu rodicia a z nikoho neubudlo mali sme respekt atd dnesne decka si dovoluju cim dalej viac minule som videla mamku ako decko vrieskalo ohanalo sa a ona na nho tututu nununu este aj jej slahlo po hlave...taku bych slahla po tej uvrieskanej hube zeby hned aj skoncilo jak zacalo..

moonlight1210
23. máj 2018

@morigan555 a co robi tvoj muz, ked ho dieta od stastia stipe? Ako reaguje?
Upozorni ho dorazne, ze to robit nesmie? Alebo mu nedovoli objat ho? Alebo ho vopred (ked uz sa nadsene k nemu hrnie) upozorni, ze objat ano, ale postipat nesmie?

Mozno v tomto bode by ste mohli zacat prevychovu. ked privitacie objatie razne a s prisnym napomenutim ukoncite okamzite v sekunde ako postipe, tak mu to moze skor spojit neprijemnu emociu s chybnym chovanim. A ze naopak, ked s tym prestane, dostane odmenu v podobe vrucneho objatia (aby viac emotivne precitil ten rozdiel).

Inak, ja by som mu ruke nedala. Ja by som ho hned naspat ustipla a povedala mu: vidis, ako to moc boli? To druhe dieta to tiez takto skaredo boli. Tak to uz druhym nerob.

morigan555
autor
23. máj 2018

@zuzanapjat aj on mi ide niekedy preč z ihriska, a hráme sa na lúke alebo pod.Moc s deťmi zatiaľ nie, niekedy áno, ale skôr sám.A sprostosti 😂