Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dvojročný syn nerozpráva

macus30
10. jún 2015

Dobry vecer, potrebujem poradit ak mate niektora podobny problem, moj syn vcera dovrsil 2roky...stale nerozprava povie asi 4 zrozumitelne slova a to mama,baba, to, daj
Vety vobec nesklada..on ako blaboce jeho vyjadrovanie pripomina japonstinu...nie je mu rozumiet a ja neviem ako to riesit, pretoze kazdy v okoli mi vravi ze sa rozrozprava...ale ja zacinam byt zufala pretoze mava zachvaty aj tristvrte hodinove a ja mu niekedy nerozumiem a neviem ho utisit a potom sa mi chce plakat,pretoze chcem aby sa smial a nie plakal...snazim sa na neho rozpravat davam mu otazky chcem ho prinutit aby odpovedal..on nieco povie ale vo svojom jazyku..a nechce opakovat po mne slova...nechcela by som to zanedbat aby nemal neskor problemy...ak mate niektora skusenosti prosim poradte...Dakujem pekne

nikuska744
11. jún 2015

Pozerá doma TV? Ak áno, vôbec mu ho nepúšťaj. Je to najhoršie, čo môže byť na vývoj reči. A tak isto, aby mu v pozadí nehralo rádio. Nám neurologička odporučila kúpiť malému knihu, kde je jeden obrázok na jednej strane a učiť ho najprv slabiky: ha-vo, ci-ca, atď.

tinqua
11. jún 2015

@pribinak najskor v troch svetovych a piatich provincnych dialektoch...na hlavu polovica doktorov

julkav22
11. jún 2015

My mame 2r.8m syna , ktory tiez slabo rozprava , ale su dni kedy za den povie tolko novych slov ze len sa divim ako to z neho vsetko sype 🙂 ale su dni kedy malo co povie ...ja si myslim ze je to vyvojova faza nic viac ....ja sa od narodenia s malym rozpravam ( svokra mi hovorila , ze este nevidela sa tak od narodenia s babom rozpravat) ale kedze som bola sama stale s nim doma muz v praci tak som sa s malym stale rozpravala .....aj teraz sa rozpravame vysvetlujem mu on ked to chape stale povie aha 🙂 .....ale rozumiet mu rozumiem aj ked slabo rozprava 🙂 takze ja si myslim chce to cas a nie pocuvat to ze mi sme rozpravali tak skoro a este neviem co .....proste vyvoj nikto nezmeni len priroda ...

katka1981
11. jún 2015

@macus30, nevidim to tragicky, nasa vedela v tom veku mozno 6, nepamatam si ale ked mala 2 roky 4 mesiace boli sme v Dialogu, chceli nam navrhnut posunkovanie ale mala vobec nespolupracovala a hned ako odtial prisla pri brane povedala Kity, ja som sa tesila ako blazon, ze dalsie slovo a postupne sa rozbehla. Nikam sme nechodili. V skolke zapadla a teraz hovori uplne super, aj R, vsetko, mozno sem tam skomoli slovicko kt. nepouziva alebo je cudzie, podla mna je na strasenie este skoro. Keby ani tie slova nevedel povedat tak by som sa bala, inak nie.

denisenko
11. jún 2015

@macus30 mám podobného syna...len o rok staršieho....ja tomu hovorím, že rozpráva po mongolsky.... 😀 😀 ja mu rozumiem, ked niečo potrebuje, ale pojde do školky a bude problém....aj moja sestra ma chlapčeka, ktorý nepotreboval za potrebné rozprávať...vobec...len ukázal, ked niečo chcel..a v školke sa rozkecal.... 😀 😀 😀 moj Simi po 2,5 roku začal spajať slová...ale napríklad dodnes nepoužíva ja, ty, daj, ano, nie....a kopu dalších, ale tieto sú podla mna základ.....používa už viac slov ako pred pol rokom...ale zásadne nečasuje, nesklonuje...rozpráva dosť nezrozumitelne, nepoužíva písmenká K,V,H...neviem, či sa to v školke rozbehne alebo ako...ale aspon vidíš, že nie si v tom sama....aj sused začal vykecávať až po 2,5 roku...lenže normálne a celé vety.....možno každé potrebuje svoj čas

ivuska6
11. jún 2015

neboj nic mu nieje ani telku nezakazuj moj zacal az v 4 rokoch rozpravat a tu je do 6 stihol vsetko aj r a to som nechodila ani na logopediu doma som sa mu venovala a naucili sme sa

sseb
11. jún 2015

Navštívili sme psychologičku a logopedičku, keď môj syn v troch rokoch vedel povedať 5 slov (podľa psychologičky, podľa mňa asi 20 - ale to boli slová, ktorým som rozumela len ja a blízka rodina). Poradili mi rozvíjať jemnú motoriku - navliekanie korálok, skladačky, veže z kociek,...Vysvetlili mi, že tým pomôžem tomu, aby začal rozprávať.
Je dôležité, či ti rozumie. Napr., keď mu povieš, aby ti podal pohárik, tak správne pochopí a z troch vecí na stole ti ho podá. Vtedy je to na dobrej ceste. Nenúť ho opakovať. Povie napr. po a ty povedz: áno, pohárik. Podal si mi pohárik. Keď to urobíš, ubezpečíš ho, že mu rozumieš a nebude mať dôvod na zlosť.
Môj syn sa veľmi zlostil, keď sa snažil komunikovať a nerozumela som mu. Vtedy som sa snažila prísť na to, čo mi chce oznámiť: Áno, ideme von. Chceš sa hrať na piesku alebo vezmeme loptu? ( a ukazovala som mu loptu a tašku s formičkami. )
alebo: Skús mi vysvetliť, čo potrebuješ. Snažím sa pochopiť, ale neviem. Je to v kuchyni alebo v tvojej izbičke?....atď
Nám na posledný polrok pred rozrozprávaním pomohli aj komunikačné kartičky. Používajú sa napr. pri komunikácii s autistickými deťmi. Na nich mal nakreslené bežné činnosti veci a keď sme mu nerozumeli, tak vyhľadal správny obrázok. (a bolo menej frustrácie a zlosti)
A najviac nám pri rozrozprávaní pomohla škôlka. Hlboká vďaka p. učiteľkám a spolužiakom.

suesy
11. jún 2015

Moja malá začala poriadne rozprávať až keď išla do škôlky. Jednotlivé slová vedela, ale neskladala vety ani nič, ale išla do škôlky a tak sa jej rozviazal jazyk, že dovidenia. Išla do škôlky v 2,8 roku.

matuliku
20. júl 2015

Ahoj,sme na tom podobne....maly este nerozprava,ale ma svoju hantyrku ukaze alebo sa postavi pred kuch.linku a ukazuje na poharik ,ze chce pit.Ak mu nerozumiem,zoberiem ho na ruky a ukazujem mu co by asi chcel,ide to z uspechom.Tiez nanho rozpravam strucne bez maznania a kratko.Zial je velmi jedovaty,tiez mava zachvaty zlosti,snazim sa ho ignorovat no niekedy to ide velmi tazko.Na nocnik si sadnee na poziadanie no aj po 15 minutach sedenia na nom nic neurobi,prejde sa do kuchyne a tam sa vycika.Beriem to s kludom,vysvetlujem rozpravam nanho,posledne dni sme zabrali,kazdy den mu citam.Vsetko mu obrozpravam.Manualne veci pochopi rychlo,ale tie recove trosku pomalsie.Mm je s toho v strese a obcas to na nas prenasa aj ked si to neuvedomuje no uzemnim ho vzdy.Nas mala mama osem deti a zvladla to,preco by som nemala ja jedno?Vzdy sa to takto spytam a je po zufalstve....Zelam pevne nervy😁😁😁😁😁 Get smile🐒

veriiii
20. júl 2015

@macus30 akoze nerozprava?ved aj to je nieco..chlapci su vo vseobecnosti pohodlnejsi aj co sa tyka reci..starosti by som si robila ak by nebol ziadne progres po 3.roku.