Je dlhý plač pre bábätko škodlivý?

kamillla56
24. okt 2016

Ahojte, zaujima ma, ci je dlhsi plac pre dieta skodlivy. Napriklad ako pocuvam, tak starsie generacie (ale aj vela z novsej) dieta na rukach zrejme neuspavali, popripade pouzivali metodu vyplakania sa - tak ci tie ich deti maju z toho nejake nasledky oproti tym, ktori boli ,,vychovani" na prsniku a rukach (vztahovou vychovou)?

saimaa
25. okt 2016

@majinka81 "ano suhlasím, to by som nikdy nerobila, dat dieta vyplakat, aspon som sa nedostala nikdy do situácie že by som ho nevedela utíšiť nejakým spôsobom...."
jasné, ja hovorím fakt len o tom vyplakávaní, že izolujem dieta, nech spí samo, aby si zvyklo, a preto plače,....ved ono si zvykne...:/
Mne tiez malá raz plakala z únavy tak, ze nechcela ani prso, ani na rukách nič, do kočíka ani omylom...čím viac sposobov som menila, tým to bolo horsie, tak som len cakala, fakt, kedy prestane :( toto ale nie je to osamotené vyplakávanie...lebo si s dietatom, aj ked plače

saimaa
25. okt 2016

@jajka257 tak ty si teda svetlá vynimka. volakedy ti veru nebolo bežné 🙂

stastna17
25. okt 2016

@sardinka336 presne si to vystihla kedze mam takeho brata doma 17 rocneho , a svagra 19 rocneho. mammii urob mi desiatu ,mamiii zohrej mi jest. o mama hoteli mojich 3 bratov 26 a 33 rocnom ani nehovorim oni si ani chlieb nevedia zobrat . vztahova vychova ako vysita , mama skace a ledva vladze. este ani nepovysvaju lebo mamka mi povysava. ale kojila ich ano dlho to mas pravdu a spali sme s mamou v izbe fakt dlho brat mozno do 10-12 rokov rano dosiel este. 😀 aj ked kazdy sme mali vlastnu izbu. co som tym vlastne chcela povedat ze co z toho ma moja mama 😀 ked vecer sadne vytahana uz co oni by okolo nej uz obskakovat 😀

emilia25
25. okt 2016

A chcela by som vidiet zenu ktorej dietatko si pomylilo prsnik s dudlom a len dudle a spi ze ho zena ma cely bozi den zaveseny na cecku a len sedi a caka kedy zacne sat a kedy si dudle ako dudlik a furt len sedi.to sa ani neda tak isto ani dieta mat non stop na rukach.

brisilda
25. okt 2016

@kamillla56 male deti ktore nevedia rozpravat prejavuju svoj nepokoj placom ...... preco chces nechat dieta vyplakat ? nebude ti to trhat srdce ? dieta potrebuje prave v case ked place citit lasku , objatie , mat pocit istoty .... mozno ho boli brusko, mozno je hladne , ak place po ockovani je mozne , ze ho boli cele telicko - hlavicka-svaly . Nechat dieta plakat chvilu / max.5min/ ok ale zase nie aby to male neviniatko preplakalo pol dna :(

emilia25
25. okt 2016

@stastna17 tomu to sa hovori opicia laska zena si mysli ze robi dobre a len tym detom skodi ze z nich robia nemohucne deti a teda dospelych a potom tu budu zenusky vyplakavat ako svokrusky ich obskakovali a oni musia pokracovat.

stastna17
25. okt 2016

@emilia25 prave teraz hovori kolegyna sa smejeeem 🙂 jej pise syn na FB ze kedy pride domov - ma 16 rokov. a ona ze o hodinu. a on ze : prides a vypises mi pohladnicu a posles 😀 😀 jaaaj deti a ona fakt ze prikladna vo vychove "vztahovej" ci ako sa to vola 😀 cim viac vztahu tym su deti horsie.

sardinka336
25. okt 2016

@stastna17 mama robi medvediu službu....lebo tí chalani budu tento full servis vyzadovat aj od svojej nastavajucej...alebo sa mozno zmenia ak su take poddajnejšie povahy, ale na to by som ,,nesázela,,. Potom su tu temy ako zena všetko sama doma robí a muz zije pomaly staromladeneckým zivotom aj ako zenaty. Samostatnost je velmi dolezita...a ta sa buduje v činnostiach uz od školkarskeho veku - ze sa dieta same učí obliekat, jest...neskor pripravit sa do školy samé.a kludne sa pri tom mozeme aj objimat ..ja sa s detmi zasadne neučím 😀 😀 😀 len kontrolujem, je to ich vec aby sa učili nie moja. Ja ked som počula, ze mama piataka denne chysta tašku skoro som omdlela...ani mojej druhačke uz nekontrolujem a ona teda je zabudlivec ale musi sa to naučit a nie sa spoliehat na mna ze ja skontrolujem. Nie, neskontrolujem....ak pride s pozanmkou tak si moze vybrat, bud jedna varechou na riť (jeden uder, taky normalny nie do nemoty) alebo tablet zakazany niekolko dni...hadaj čo si vybrala? Jeden krat na riť.... 😀 😀 😀
Dalej vediet si spravit jest, vediet spravit maly nakup...toto ich my musime naučiť. Pravidelne kupujem listkove cesto a decka spravia ,,večeru,, parky v cestičku, šatočky s lekvarom, natierku tuniakovu....proste toto je naša zodpovednost aby sa vedeli sami o seba postarat ked nás s mužom ,,klepne,,. 😀

sardinka336
25. okt 2016

@stastna17 no by som mladeho kopla do ,,riti,, az by mi nohu osral...keby som ja po robote uštvana a unavena mala ist na poštu a on doma hore gulkami na PC... 😀 😀 😀

stastna17
25. okt 2016

@sardinka336 no nasa mama prave tak bola aj je vsetko na svete za nas este aj zadok im utriet do teraz pomaly, pomastit nohu ked ich boli . preto su aj sami lebo doma maju full servis, mamka spokojna ze ich odchovala vyborne stara sa prikladne. ja som ich sestra ale toto nechapem ja inak vediem deti ako pises maju 5 a vedia sa vyzliect a same odniest veci do pracky. automaticky. to moji dospelí surodenci nevedia. celkovo je to aj o obete , ona sa obedovala aj obetuje pre deti len ci to tak bude opacne , neverim.. ked bude treba.

kp7333
25. okt 2016

@kamillla56 tvoja otazka bola trochu nestastne polozena. Spomenula si v nej 2 opacne extremy, z ktorych podla mna ani jeden nie je zdravy. Aj vdaka tomu sa tu rozprudila vasniva diskusia, ktoru radsej nejdem citat. Medzi tymito dvoma extremami je stale vela moznosti, ako uspat dieta bez toho, aby rycalo ako zmyslov zbavene a zaroven bez toho, aby matka dosla o krize. Z vlastnej skusenosti ti mozem poradit len jedno: pri vychove sa vzdy pokusaj najst kompromis medzi potrebami (nie zelaniami) svojho dietata a svojimi moznostami. To v praxi znamena, ze placuceho novorodenca nos na rukach kolko chces a vladzes, ak to nejde inak, uspavaj ho na rukach ci na prsniku. 10 kilove batola uz len s namahou budes drzat niekolko minut na rukach, aby zaspalo. Navyse ak si vyvinie tento zlozvyk, bude sa ho dozadovat aj niekolkokrat za noc. Ale su matky, ktore su ochotne aj toto robit. Ja som svoje deti naucila zaspat same v 3. mesiaci bez akehokolvek (kontrolovaneho ci nekontrolovaneho) vyplakavania.

maciatkolulu
25. okt 2016

@vejula prepanajana, to si mi zlepsila naladu tym filmom 😢 revem tu a revem a nech mi nikto uz nikdy nehovori, ze robim zle, ze maly si este obcas cicne, ze s nim s pim, ze a spolu tulime, ze ho nenecham plakat, zistujem preco teda place a potom odla situacie riesim, ja uz viem, kedze mam dve velke deti, ze dieta velmi rychlo vyrastie, ze pride den, ked sa odstavi, ked bude spat sam, ked bude samostatny a mne bude zrazu smutno, preto si to teraz uzivam s 30xvacsou trpezlivostou a dakujem, ze mam tuto prilezitost do tretice.

sardinka336
25. okt 2016

@emilia25 samozrejme ze je to nerealne...pri 1 dietati je to ešte realne ale ako deti pribudaju tak je to komplikovane az by som povedala ze niektore rady dobrých duší aj nerealne. ....

danii2
25. okt 2016

@kamillla56 Ahoj,moja to iste,iba na rukach,uspavalu sme sa aj hodinu (rekord 2hodiny) pospala pol hodinu cez den.Takto som saskovala 4x.Skusala som postielku no nikdy mi v nej sama nezaspala.Uz treti den skusam,ze som vypustila 2 spanky a spi o 11 a potom o 15 tej.Akoze prvy den som myslela,ze nevydrzi,suchala oci nervna bola.Ale dnes je treti den,uz je to lepsie a predstav si o 11 som ju dala zi srandy do postielky a ona sa otocila a zaspala.Teraz to iste.Akoze klop klop klop 🙂

sardinka336
25. okt 2016

@maciatkolulu tak ale nemozeš porovnavat deti z bezných rodín a dieta v ustavnej starostlivosti nie? zase extrem ala konik...
ako ja chapem ako to myslíš, ano pride den kedy sa treba odputat od našich deti a nechat ich ist vlastnou cestou. Potom vela zien sklzava do toho ze nenechaju deti odputat sa od povodnej rodiny a pocit ze ich dieta ,,potrebuje,, lebo ved 20 ročnemu musia prihriat večeru a podat pohar vody inak to ,,sam nevie,, im dava pocit dolezitosti a naplnenia. Takých svokier je.... no uvidíme ake budeme my... 😀 😀

veronikaniak
25. okt 2016

Napíšem vám svoju skúsenosť.dcérka do svojich 4 mes kludne zaspávala na rukách tak som to neriešila lebo zaspinkala kludne a spala.potom mi zrazu z ničoho nič začala plakať na rukách.uspavali sme aj hodinu.tak som stim sekla a dala do postieľky nikdy som ju nenechala ryčať.poplakať poplakala ale bola som pri nej a ona ZASPALA.A terás ma 11 mes a zaspáva stále v postieľke.dam jej pusinu zapnem slabé svetielko dam do postieľky a idem preč.tolko si tam keca😊 pokiaľ neplace nejdem tam.a keď začne plakať sledujem jej plač Us viem kedi tam mam ísť z mlieckom a zaspi hned niekedy ju hladkam ale niekedy zaspi aj úplne sama.

lucinocka
25. okt 2016

@kamillla56 moja vzdy pri zaspavani revala, aj dnes ked je uz velmi unavena jak mrci pri zaspavani, ked si pri nej a nema ziadne zdravotne problemy, tak by som to nejak neriesila, z odstupom casu su vsetky tieto cudne fazy u deti docasne a rychlo sa to zmeni🙂

maciatkolulu
25. okt 2016

@sardinka336 tak ja viem aka som, kedze moja dcera bude mat 19 a druha 16 😉 a ja to beriem skor tak, ze normalne, zdrave dieta nebude chciet dudel na veky 😉 , nebude chciet flasu naveky, nebude chciet spat s matkou, ci rodicmi na veky, vsetko ma ten spravy cas a nic sa neznasilnuje, samozrejme ak je matka nezdravo naviazana na dieta, tak potom z neho vyrastie zavislak spohodlneny, ktoreho by som ja hnala ako prasa 😀 svinskym krokom. Ale kazda matka nech robi ako si uzna, niekomu vyhovuje to a inej nie, za ziadnych okolnosti ja nikoho neodsudzujem za nic. Predsa mame kazdy svoj system, ktory nam funguje 😉 a k filmu, ono to nie je len o ustavnych detoch....je to aj o jaslickovych a detoch vyrastajucich v "nelaske" Ja ked som ho videla, ma striasalo, ked som pocula ten zvoncek, uplne sa pamatam, to ocakavnie, ci to bude mama, ci nie...brrr, som jaslickove dieta, od pol roka tusim v jasliach a ja sama na sebe vidim, ze mi to dobre neurobilo a to som mala milujucu mamu, ktora, ale sama o sebe vyhlasovala, zeby nevydrzala so mnou v tom stereotipe doma....tak som isla do jasliciek, jasne, ze som normalna, teda dufam, ale.... opat neodsudzujem ani vlastnu mamu, ale vyzadujem toleranciu, ze ja som so svojim synom doma, aj ked mal tri roky a tu zial velmi nedostavam....teda od matky a okolia, od muza hej 😉 takze to je pre mna podstatne

veronikaniak
25. okt 2016

A zasa syn on zaspaval úplne sám nejak ma nepotreboval ja som ho chodil kontrolovať.ale všetko sa zmenilo keď sa vedel postaviť v postieľke.mal asi 9 mes.a od vtedy som ho uspavala v posteli neprotestoval ležal kludne tak sme zaspávali takto a mne to problém nerobilo.niekedy som zpala aj ja.

sardinka336
25. okt 2016

@maciatkolulu a to niekomu vadi ze si doma ,,nad,, 3 roky??? Vieš kolko som bola ja doma? Ani to nenapišem lebo budem povazovana za absolutnu neambicioznu ,,nulu,, 😀 😀 😀 Na ludi v tomto sa vykašli. Ja nehovorim ze občas s naj kamoškou aj nepoklebetím o tých čo trčia doma aaale tak ako sa vraví ,, o kom sa nehovorí, ten ani nezije, 😀 😀
Ja si tiez myslím ze netreba si z detí robit ,,zavislakov,, na sebe a to vidim ze to velmi potom škodi dietatu hlavne pri zaškoleni. Ale to je moja profesionalna deformacia ....inak mi to je jedno, nech si kazda robi ako chce, ale nech nemrnčia potom ako nič sa neda, nezvladaju, nestihaju ... 😀 😀 😀

vejula
25. okt 2016

@sardinka336 čo sa týka spania, tak my spavame všetci spolu a vôbec sa necitim ako otrok, proste aj s mužom skutočne zaspavame s deťmi spolu okolo 21 hodine a aj tak mame problem rano vstať a deti chystať do školy 😀
Sex počas dna, hoc aj ked su deti hore, pustime im rozpravku, do mištičky nasypeme niečo dobre a minimalne na pol hodku mame pokoj a večer sme šťastní, že môžme lahnuť s deckami 🙂
Ono ten spanok je pomerne špecifický, deti skutočne mavaju velmi živu fantáziu, skutočne sa boja rôznych postavičiek bubakov duchov, sama si pamatam
Ale ak dieťa nedovolí matke spať, lebo ono sa chce hrať, toto už nieje o strachu. JE to o tom, že matka tomu dieťaťu nikdy nedala najavo, že aj ona ma nejaké potreby, že aj ona dokaže byť unavená. Často je spomínana v oblasti vzťahového rodičovstva - rešpektovať a byť rešpektovaný - a niekedy rodičia len rešpektuju ale samy svojimi deťmi rešpektovaní niesu. LEbo im nikdy nedali najavo, že aj oni su ludia, že aj oni maju právo na rešpektovanie svojich potrieb.

sardinka336
25. okt 2016

@vejula vieš čo neuveríš, ale ja by som chcela niekedy spat s malou...ked plače, ale ona som mnou v posteli nechce byt...proste schadza dole z postele, plače ,,na stojaka,, a ked ju dam vedla do postielky tak zaspi...10 ročny syn a 7 ročna dcera občas so mnou spia ked muz je preč, tak im dovolim...ale mala sa v noci budi a plače tak teraz velmi nechcu.

jana_eyre
25. okt 2016

Len tak pre zaujimavost, pytala som sa svokry ako to bolo naozaj u nich, ci nechavala vyplakat.. (narodena je koncom 50rokov a deti mala v 80tych rokoch) vravela mi, ze vyplakat nechala prvú dcéru len raz, led uz bola napokraji síl, vesala plienky a ešte si vravela, ze uz nemá nervy na to.. Ked zrazu náhle sticha, tak k nej bežala a ona nedychala, zabehlo jej.. Odvtedy to už nikdy neurobila, s manzelom sa striedali v noseni.. Ale narocnu dcéru mali len prvú, ostatne deti boli vraj ok.. Inú vzorku nemam, mama uz zomrela, ale predpokladam, ze ona deti tiez nemala nervy nechat revat bez povsimnutia, dokonca ma aj v satke nosila ked vysavala..

Neviem teda kto nechaval deti len tak vyrevat, kedysi ľudia tiez neboli bez citu a nervy mali tiez len jedny.. 😂

Teda vyrevat podľa mňa nechali len deti, ktoré zaplacu tak 5minut a zaspia, lebo aj také sú.m neverim, ze ked ma niekto naozaj dráždivé dieťa ako ja teraz napr.ze vydrží len tak par hodín nechat revat a nezobrat na ruky..

vejula
25. okt 2016

@maciatkolulu
@sardinka336 čo sa týka toho filmu nehovorí len o deťoch vyrastajucich v ustavoch ale aj o deťoch, ktoré od utleho veku (napr. pol roka) boli odkladané do jasiel, kde zotrvávali od rána, do večera. Doma len spali.
U nás bol dokonca taký experiment, prišlo to z Ruska a volalo sa to týždenná škôlka, ktorá fungovala tak, že deti sa v pondelok dali do škôlky a v piatok si ich matky vybrali. Bolo to tak preto aby ženy mohli chodiť aj na nočné atd. Moja stará mama dala tak svojho syna (mal pol roka) na jeden týžden do týchto týždennch jaslí, davali tam deti totiž všetky jej kolegyne. Na další týžden ho tam už nedala, lebo ten malý mal uplnu hystériu, vrieskal kopal... hrozne... Tak potom davala deti kade tade po rodine, po sestrách, ktoré podla toho ako ktoré robili.

papricka33
25. okt 2016

@sardinka336 aale no. Vzťahovať výchova a výchova dieťaťa k samostatnosti sú dve odlisne veci, ktoré sa dajú krásne skĺbiť. V škôlke sim si často všimla iný jav. Decko od 6.00 do 16.30 v škôlke, a mama s výčitkami svedomia, že s ním nie je, ňu ňu ťu ťu so 6 ročným dieťaťom, tlačí mu horalku do ruky, obuva ho, oblieka," čo ti kúpim?"... aby mu podvedome vynahradila ten čas. Moje decká frcia na vzťahovej výchove a to som o tom pred 14 rokmi ani nepočula 🙂 a moja pubertacka je teda samostatná jednotka v čom sa len dá, prizrie bračeka, ak treba aj prebalila... Drobec, 2,5, keďže frcime na Montessori, si naleje pitie, natrieť chlebík, naberie si do taniera polievku, vyberie z chladničky jabĺčko, umyje, a ešte donesie aj mne 🙂...
Je to len o tom, čo uz tu bolo spomenuté. Respekuj a chci byť rešpektovaný. Spí so mnou, v noci sa ešte cickuje, ale keď mu poviem "už stačí, ideme spinkať", otočí sa s povzdychom na druhý bok, chytí má za ruku a spí 🙂

sardinka336
25. okt 2016

@papricka33 ved ked sa to da tak je to super...ja inak nepoznám vychovu ,,bez vztahu,, takze toto su len hry so slovičkami, kazda vychova je zaroven aj vztah.

katarinamarkova
25. okt 2016

@vejula áno malé dieťa plačom komunikuje a plač nerovná sa vždy - aj pri miminkách - len zúfalé volanie o záchranu života.
plač vyjadruje okrem - mám hlad, je mi teplo, zima, chcem kakať, cikať, niečo tlačí bolí, niečo straší.......aj jednoduché, lepšie mi bolo keď ma mama natriasala na fitlopte, chceeeeeeeem zaaaaas, lepšie bolo keď keď som sa nekúpal - pomooooooc dajte ma z tej vody preeeeeeeč, to smiešne čudo z tv zrazu zmizo - mamaaaaa daj to spať, neviem si trafiť prst do úst pomooooc, v aute mi bolo lepšieeee, vrátte ma naspať, podme sa voziiiiiiť, hneeeeeed........
takže áno takýto typ plaču, keď očividne má dieťatko naplnené všetky potreby, nie je hladné, smadné, nič ho nebolí, nič ho nestraší, pomojkané bolo až až..... a v podstate všetko je ok, tak áno takýto plač jednoznačne treba brať s veeeeľkou rezervou a áno občas aj ignorovať.

sardinka336
25. okt 2016

@katarinamarkova neblázni!!! za tento nazor si tu zlízneš počkaj 😀 😀 😀

bluebarablue
25. okt 2016

maminky a co take plakanie ze nie pri zaspavani ale napr. v aute v autosedacke? moze taky plac dietatku nejak ublizit? napr. moja mala neznasa auto a autosedacku (vystriedali sme uz tri a to ma styri mesiace), lenze ja vsade musim chodit autom, lebo byvame daleko od centra ... beriem to tak ze tych 10 minut jazdy jej snad neublizi, no desim sa dlhsej cesty, napr. tristvrtehodinovej ... viem ze taku budem musiet absolvovat (kvoli praci) a to coskoro ... v aute budem len ja a mala a ona urcite zase bude plakat a postupne az srdcervuco plakat a co ja na dialnici a napr. uz ked bude zimsie ... nestane sa jej nic ked bude tak strasne plakat? som z toho zufala a viem ze ta cesta ma neminie. Vidim to tak ze mi bude celu cestu, resp. do vysilenia plakat ... nechem aby sa jej nieco stalo ☹

sardinka336
25. okt 2016

@bluebarablue tak si tu cestu autom naplanuj na čas kedy mala spava...my to tak robime, ze snazime sa ist v čase obednajšieho spanku ak sa da. Alee ja mam zväčša vzadu dalšie deti čo ju zabavia, v krize pustia Fíhu, pripadne urobime prestavku. Pripadne sa vajce da pripevnit aj na sedadlo spolujazdca a tak ta dieta moze vidieť. Naša ako ročna išla s nami lietadlom a tam ked musela byt priputana proste revala, lebo nechcela byt priputana ale nedalo sa inak...tých pár minut vydržala, revala a potom ked sme sa mohli odputat tak v pohode, vystiskali sme ju, utreli slzy a išlo sa dalej. zase nebudeme knedlit doma len koli plaču...proste to vyriešime a prekoname.