Je v KE labák, kde mi otestujú 2r dieťa na väčšie množstvo alergií?

lucy218
17. jún 2019

Ahojte, neviete o nejakom labaku v KE kde by malemu spravili testy na viac druhov potravinovych alergii? U alergologa mi povedala, ze nasa poistovna preplaca len 10druhov. Vysli mu alergie ale dr povedala, ze mame davat vsetko, lebo nemal ziadne priznaky. Akurat mam vylucit mlieko a obmedzit lepok. Takto to mal uz od oktobra min. roku. Sem tam sa skrabal na krku ale to ci papal alergeny alebo nie. Pred mesiacom mu vysla aj HIT ale dr vravela, ze on je este maly na to aby mal normalnu hodnotu hit. A teraz sa to zhorsuje co je teplo, tak uz neviem ci to ma z alergii alebo z tepla. Tak chcem dat urobit testy na viacero potravin ci nahodou nieco ine mu neskodi tiez. Dakujem za kazdu odpoved 🙂

vanilkavan
17. jún 2019

U malých detí, cca do 6 rokov, často vychádzajú falošne pozitívne výsledky na alergie, hoci dieťa danú potravinu zvláda bez problémov. Detský imunitný systém sa stále vyvíja, preto tie výsledky treba brať s rezervou. To, čo Vám teraz vychádza pozitívne, v neskoršom veku pri pretestovaní môže byť negatívne lebo to nebola skutočná alergia, len falošne pozitívny výsledok u malého dieťaťa. Treba okrem testov dieťa pozorovať aj doma pri konzumácii podozrivých potravín a nedávať ich naraz ale najprv odsledovať jednu, následne druhú....

lucy218
autor
17. jún 2019

@vanilkavan dakujem za odpoved, sledujem praveze, hlavne kym nemal hit tak sa to dalo v pohode. Zle mu robili akurat jogurty, netraviko mu z nich, inak vsetko v pohode co mu vysli ostatne. To skrabanie na krku mal aj ked este nemal ziadne alergie, tie mu vysli az po roku. Ale odkedy ma tu hit tak uz ani neviem ci mu ozaj nieco robi zle alebo je to len z toho, ze sa spoti a sa doskriabe lebo ho to svrbi. A ak mozu byt vysledky falosne taj mohol mat aj predtym alergiu len ju neukazalk, ci takto nie? A aj hit moze vyjst falosny vysledok? Cim dalej tym viac som z toho debil, idem sa uz zblaznit z toho co moze a co nie. Preto by som chcela skusit otestovat viac druhov potravin ci mu nevyjde aj nieco ine co bezne jedava ale na alergo mu to nestestovali.

kovacikovajana
4. júl 2019

Všetky výsledky/metodiky môžu byť milne, na každého môže platiť niečo iné. S tou imunitou je to tiež pravda, najmä u detí do 3 rokov sa najviac rozvíja a preto co vám dnes vyšlo pozitívne o rok môže byť negatívne a naopak. Preto sa aj odporúča navštíviť alergologa az po 3roku života. Ú mojej najstaršej dcéry sa podarilo vychytat všetky alergény až minulý rok (mala 8 rokov) a to sme sa trápili od narodenia. Tvoj drobček ma ešte len dva roky, teda ti odporúčam s jeho jedalnickom vráti sa na začiatok(výber pár tzv. neutrálnych potravín - najmenej často sposobujucich alergiu a z tých var) - pozorovať. A samozrejme variť každý deň čerstvé. Odporúčam vynechať pečivo, keď tak skus kvaskove, poprípade ryžové chlebíčky (niekto to vola aj polystyrén 😉). Držím palčeky