Je možné, že ročnému synovi vyšla HIT hlavne kvôli tomu, že má ABKM?

Zodpovedané
30. nov 2021

Dobrý deň

môjmu ročnému synčekovi vyšla z vyšetrenia krvi ABKM, HIT, alergia na vajíčko a na sóju. Obvodná lekárka nám toho veľa nepovedala. Iba to, že máme veľa obmedziť. Na gastroenterológii nám pani doktorka povedala, že HIT je dospelácka choroba a takéto malé dieťa ešte nemá vytvorenú imunitu. Tak je jasné, že mu vyšli také hodnoty, ale že HIT mať nemôže.

Vraj má poškodené črievko kvôli mliečku. Máme dávať veľký pozor, aby sme mu nedali nič mliečne, ale s HIT sa nemusíme zaoberať. Som z toho teraz troška zmätená. Nechcem spochybňovať žiadnu doktorku, no neviem čo si mám o tom myslieť.

Je možné, že HIT mu vyšla hlavne kvôli tomu, že má ABKM a teda bude stačiť nepodávať mu mlieko?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

potravinové alergie sú priamo spojené nielen s imunitným systémom, ale aj s tráviacim traktom. Pri takýchto ochoreniach dochádza k rôznym syndrómom, teda sekundárnym ťažkostiam. Jedným z nich je aj HIT. Jedná sa o zníženú činnosť enzýmov v čreve v dôsledku ich poškodenia. Enzýmy sa nachádzajú vo vrchnej časti črevnej steny a pri ich poškodení molekulami (mlieka/vajec/sóje) sa znižuje enzymatická činnosť. Po odstránení alergénov zo stravy sa črevo zahojí a bude produkovať enzýmy normálne. Preto ste dostali takéto odporúčanie od gastro.

Histamínová intolerancia je vtedy problém ak vidíte, že dieťa reaguje na vysoko histamínové potraviny reakciou na koži alebo iných slizniciach. Tráviace ťažkosti sa neberú do úvahy, to už spadá pod alergiu.

Imunita dieťaťa sa formuje do 3 rokov.

Preto je dobré, že o alergiách viete a záťažové testy majú svoju postupnosť. Viac k tomu si môžeme napísať mailom, pretože to ej individuálna záležitosť.

Taktiež strava ročného dieťaťa má byť šetrná a postupná.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/