Kedy učiť deti samé chodiť za ruku?

majkabe
7. máj 2008

Ahojte, chcela by som sa spýtať kedy ste učili vaše ratolesti samé chodiť, myslím teda za ruky, lebo náš malý mal 8 mesiacov a keď ho chytím za ruky veru sa mu nič nechce, iba chíľku postojí a potom robí drepy a jeduje sa... Kamarátka mi vravela, že jej malý už behá sám v ohrádke (má tiež 8 mesiacov).

prasiatko30
7. máj 2008

makabe - zalezi to na kazdom dietati - nasa susedka ma dieta- dievcatko a to uz v 10m krasne behalo po travniku - hrbolatom, moja draha a velavazena dcera sa v 10m akurat tak naucila ze sa moze smykat po riti - teda sediet na zemi a posuvat sa jednou rukou a nohami po dlazke - a lestila nam takto parkety az do 17,5m 😀 kedy sa teda odhodlala ze je uz cas a zacala chodit. ale ze by sme sa ju nejako vo 8m snazili "ucit" chodit to nehrozilo. skor sme to nechavali na nu my sme jej poskytli priestor a klud a na nej bolo kedy zacne chodit. nestresuj sa z toho ze ine deti uz robia to alebo ono - lebo z toho budes len nestastna. tvoje dietatko je jedinecne a ked bude pripravene na chodenie tak bude chodit, pokial nema ziadne zdravotne problemy tak ono zacne chodit aj bez toho ze by si ho nejako ucila 😉

majkabe
autor
7. máj 2008

Ďakujem za odpoveď prasitko30!!!! Niekedy sa fakt stresujem pre zbytočnosti. Ja viem, že on sa to musí naučiť sám 🙂

susik77
7. máj 2008

majkabe: moja mala zatial len stoji s oprou a urobi max.1 krok k nabytku, ma cas 🙂

prasiatko30
7. máj 2008

neboj sa ja som tiez stresovala - ked som videla ze mala ma 15m a ani za toho otca chodit - pohodacka jedna 😖 doktorka povedala ze je ok ak zacne chodit do 18m tak preco by sme sa asi tak ponahlali 🙄 - takze jedine co ti mozem poradit je klud a nohy v klidku a ked ti niektora maminka bude hovorit ze ako jej to dieta uz stoji a beha v 5m - tak ty len odpovedz ze v 18roku uz behaju vsetci viac menej rovnako a ani nie je vidno ci niektore zacalo skorej a niektore neskor 😉

junovka
7. máj 2008

kazde je individualne, ale obe moje dcerky zacali chodit na 11 mesiacov uplne same 😵 😵 😎 😉

sasiki
7. máj 2008

Osemmesačné dieťa ešte nemusí chodiť za ruky 😕 😕 😕 Naučí sa, keď príde jej čas. Moja malá v 8 mesiacoch začala sedieť a behala - sama od seba v 11mesiacoch. Najskôr popri nábytku, potom sama. 😉

jaduska
7. máj 2008

dieťa sa má najprv naučiť stáť - SAMO!!!! V žiadnom prípade ho to netreba učiť, mozog jednoducho dozreje, dostane príkaz, odovzdá ho nohám a ide to. Niektoré dieťatko ten "príkaz" dostane skôr, iné neskôr. Naša 10,5 mesačná sa ešte ani nestavia na nohy a nemienim ju to ani učiť. Tiež sa iba presúva po zadočku a zatiaľ jej to vyhovuje 😉

margaretka11
7. máj 2008

Ja som to nechala na prírodu. Maličkí sa najprv postavili v postieľkach, neskor sa začali presúvať popri nábytku a zrazu si jedného dňa povedali, že bolo dosť nacvičovania, pustili sa a začali chodiť po izbe 😉 . Ja som v týchto veciach zato, aby sa dieťa nechalo tak, ono samo najlepšie vie, kedy je ten správny čas. Naši majú teraz 13 mesiacov a už krásne chodia 😉

julca80
7. máj 2008

je to nechavam na malej, ked chce stat stoji, ked sa chce pohnut, pomaham jej rukami, a semtam skusim ci pojde ak sama. Ked sa jej nechce ide na kolena, pokracuje po stvornozky. Silit ju do toho nebudem.
Ked pride cas tak sa sama pusti bezkat. 😉

jarka007
7. máj 2008

Bud rada kym nechodi. Kamaratkin syn ma uz 17m a chodit sa mu stale nechce. Ked sme boli u nich na zahrade, tak si tam len tak pekne sedel a my s manzelom museli okolo toho nasho stale dookola pobehovat.
Inej kamaratke sa syn postavil a zacal zrazu sam chodit, ked mal 18m. Nas sa tiez dlho odhodlaval, mozno to zacalo prave v 8m, ale potom si netrufol a radsej si sadol. Trvalo mu to tak 2-3 mesiace, kym si zacal verit a chodenie sa mu zacalo pacit.

digysa
8. máj 2008

Dieta sa neda naucit chodit 😀
Jednej kamoske syn nechodil sam a uz mal 16 mesiacov, druhej kamaratke sa dcera nepostavila na nohy a mala rok...a obaja sa naucili chodit a chodia.
Moj syn si prvy krat sam prisiel po hracku ku mne, ked mal 10 mesiacov....ale ja som ho vobec nic neucila... 😎

trixi
8. máj 2008

Vy mate teda sikovne deticky. Nas maly ma 8 mesiacov a nechce ani liezt, ani sa pretacat, ale sedel by cely den. Je strasne pohodlny.

prunti
8. máj 2008

moj syn sa zacal sam staviat asi tak pred dvoma tyzdnami a ked mu chytim ruky tak ide jak kapitan, ALE nerobim to s nim pretoze to nie je dobre...problem je u nas vsak vtom, ze si stale pyta, aby sme mu chytili ruky a on vykracuje o sto sest, ked to nespravim reve ako pavian...uz som zufala

biba12
8. máj 2008

Prunti, moj je na tom rovnako, tiez sa uz chvilu udrzi a chce robit nozickami par krockov. A to iste sme mali so sedenim. Prvykrat sedel v 3 mesiacoch, ale iba chvilu a ked zistil, ze sediet, je lepsie ako lezat, tak uz lezat ani za svet. Od 5,5 mesiaca mi sam sedi. Lozit nechce. Vytrci zadocek, ale kasle na to. Stat/ ked ho postavime/, tak to ano to piska od radosti.

gucz
8. máj 2008

moja mala (skoro 10 mes.) vie chodiť za ručičky, veľmi sa jej to páči, stavia sa pri nábytku, spraví pri ňom aj pár krokov, ale zasa si vôbec sama nevie sadnúť, a ani neštvornožkuje, len sa plazí po celom byte. Každé mimino je iné, netreba na nich tlačiť, všetko má svoj čas. papa

majkabe
autor
8. máj 2008

Ďakujem vám všetkým za rady a odpovede. Ja viem, že on sa to musí naučiť sám a netreba ho do ničoho tlačiť. Lenže keď s ním chodím na poradne, sestrička mi rozpráva čo všetko ho musím naučiť do najbližšej poradne, no a ja mám potom z toho nervy. 😠 Keď oni od tých detí strašne moc vyžadujú. A ja ako matka nechcem aby zaostával za ostatnými, neviem či mi niekto rozumie ☹ ☹ ☹

zuzitka
8. máj 2008

Samko sa postavil v drevenej ohradke - podla mna to dost napomaha - ze sa vie uchytit za tie drevene palicky 🙂 drziac sa za ruky chodil v 9. mesiacoch a uplne sam zacal chodit 3 tyzdne pre prvym rokom 😉

ja som sa kvoli nicomu nestresovala.... akurat mi bolo divne ze v 8.mesiacoch nemal ziadny zub 😨
vsetko pride, az bude spravny cas, neboj 😉

zuzana222
8. máj 2008

ahojte,ja to tiez neuznavam, ze ucit chodit. nikdy som malu nedrzala za ruky zeby sme spolu chodili. okrem toho ze dieta ma podla mna zacat same, au moj chrbat. netreba sa porovnavat s inymi detmi. my sme babky zrusili s tymto chodenim za ruky a tvarili sa teda,ze sa to musi. nemusi. nasa sa sama pustila chodit (nemyslim od nabytku po nabytok,ale uplne sama) v 10a pol. mes.

luluna
10. máj 2008

nasa mala sa postavila v postielke prvykrat v 8 mesiaci ale ked sa o to pokusila druhykrat presli aj 3 tyzdne teraz sa stavia stále ale stvornozkovat nevie iba sa plazi aj to dozadu ako rak odraza sa rukami a chodit tak to s nou niekedy chodim za ruky chcem aby isla dopredu s vyvojom lebo je predcasne narodena a nechcem potom pocuvat u doktorky ze nic nevie a ze nejde dopredu

marorlinko
10. máj 2008

to ja som bola rada,ked moj zacal v 8mesiacov sam sediet, bez opory, nie to m,ze este chodit,dieta si najde svoj cas samo, kedy sa nato citi, moj zacal chodit sam bez mojej ruky ked mal 15mesiacov,on utekal, nie chodil, za rucicky sme velmi nechodili, neprislo mi to nutne,lebo maly sa staval sam ,chytal nabytku a tak chodil od 10mesiaca, tahanie za ruku to ja nemusim, kazdy ma na to iny nazor, k nicomu som ho nenutila, on si nasiel sam cas na vsetko, aj ked sam sa postavil a stal a tesil sa z toho rovnako ako sam zacal chodit bez mojej pomoci, som nanho hrda, narodil sa v 34tt,takze neviem preco sa obavat uz 8mesiaci,ze nechodi.

mata79
10. máj 2008

Majkabe, maly mal 7 mesiacov, ked ho svokra postavila na zem a chytila za hrudnicek pod pazuskami a skusala s nim prve kroky. Ale maly sa uz asi dva tyzdne staval sam v postielke, ruckoval a posuval sa nozickami.
Mna by to nenapadlo takto skoro s nim chodit, ale on bol od narodenia pohyblivy nozickami. No a ked mal 8 mes, tak robil sam tak 4 kroky a sam zacal chodit, ked nemal este ani 10 mesiacov.

Ale zacal najprv chodit, tyzden na to stvornozkovat a po tyzdni aj sediet. 😉

Ale podla mna je to velmi, velmi individualne. Podla mna, kym sa k tomu dieta same nedopracuje, netreba to silit, aj keby mal byt daleko za svojimi rovesnikmi. Vsetko ma svoj cas....

bibula
10. máj 2008

🙂 ondricek zacal chodit a sam sa pustat od nabytku,ked mal 10 mesiackov a 8 dni a dcerka asi tak isto.maleho som stavala na nozicky uz od 6 mesiacika a ked sme boli v poradni na pravidelnej 9 mes.kontrole,pri vysetreni ho dr.drzala za ruku a on stal,uz nechcel sedkat 😀

ivca82
10. máj 2008

My sme sa zase vrátili z nemocnice a tam sa za týžden naučila z ľahu si sadnúť a postaviť sa s úplnou ľahkosťou a obíde sama hrazdičku, preručkuje vnútornú stranu postielky.. tak už len čakám, kedy začne chodiť 😀

akvabela
10. máj 2008

Ahoj Majka, ja som svoju prvu dcerku zacala "ucit chodit" niekedy medzi 8. - 9. mesiacom, teda konkretne s tymto napadom prisla manzelova mamina a presne ako niekto spominal - au moj chrbat. Marienka sa napokon rozhodla uplne sama chodit mesiac po prvom rociku. Teraz pri Yvettke som si povedala, ze ju ucit nebudem, lebo tiez si myslim, ze dieta sa chodit musi naucit samo. O 4 dni to bude uz mesiac, co sa Yvettka po 1x postavila sama pri gauci, tyzden pred tym sa naucila sama si sadnut, tri dni po prvom postaveni sa namiesto plazenia vpred zacala 4nozkovat a az po dvoch tyzdnoch od postavenia sa pri gauci zistila, ze sa moze postavit aj v postielke a od vtedy sa stavia, kde sa ma o co chytit 🙂 Som zvedava, kedy sa rozchodi, ale myslim si, ze je spokojna, ze sa aj 4nozkovanim dostane kam chce a ze ked sa postavi dovidi, resp. dotiahne na to, na co ma zalusk a je v jej dosahu. Ivca Barborke prajem vsetko naj k jej 9. mesiaciku 😉

jaduska
11. máj 2008

Mejkabe to myslíš vážne, že ti sestrička v poradni vraví, čo máš dieťa učiť ďalšej poradne???? 😲 😲 😲 😲 😲 No takú blbosť (slušne povedané) som ešte v živote nepočula. Jasné, že by mala skontrolovať napr.svalový tonus, ale dieťa sa má naučiť všetko samo vtedy,kedy už je na to pripravené. Boooooože, mám strašne rada takých odborníkov...(tým myslím tú sestričku z poradne)

digysa
12. máj 2008

Zaujimave...my sme tu dobu "chodenie s pomocou" uplne preskocili...Citam, ze tu vacsina deti rado chodi, ked im drzite ruky. Ja som na to cakala a nejako na to neprislo....Moj syn rad lozil a nejako sa vobec nehrabal chodit. Ani sme ho nenutili... Potom sa zacal zdvihat a chodil okolo stolika v obyvacke a po tyzdni "sup" a chodil. No chvala bohu, ze sa to sam naucil, lebo kamoska sa stazovala na bolesti chrbta 😀 😉 😵

lencici
12. máj 2008

Moja malá štvornožkuje už asi 2 mesiace a vôbec ale vôbec sa nechystá chodiť. V choditku behá jak splašená aj popri nábytku ale vôbec sa sama nepúšta do chodenia ani ju do toho nenútim...A tej sestričke by som jednu vlepila..

eva4444
12. máj 2008

nas petrik sa sam stavia, niekedy chodi bokom okolo gauca 🙂 dieta sa nema ucit chodit za ruky, pretoze sa zavesi na maminu, ma posunute tazisko oproti svojmu prirodzenemu a moze sa naucit nespravne naslapovat. a takisto uz len z principu nevidim dovod preco ho ucit, vsak deticky to maju v sebe zakodovane a naucia sa to prirodzene 😉

majkabe
autor
12. máj 2008

Ďakujem vám veľmi pekne za rady! Ste veľmi milé maminky 🙂 . Tiež by som už chcela aby sme sa posunuli niekam kam vy. Nášmu malému sa nechce ani po štyroch ani nijako. Je to také lenivé 😅 . No čo s ním s lapajom! Ja ho tiež do ničoho nenútim, veď ako ho to môžem naučiť. Veď to sa nedá, to sa musí naučiť sám! A tiež mám podobný názor na doktorov, ktorí sú strašne múdri a chceli by už pomaly aby 8mes. dieťa ja rozprávalo!!!!!!

majkabe
autor
4. júl 2008

Ahojte maminky, no ja som bola tento týždeň na poradni a doktor ma nemilo prekvapil keď ma vystojil s malým na neurologické vyšetrenie, vraj už by mal vedieť chodiť za ručičky. Maťko sa ešte ani sám nepostaví iba s pomocou a chodí len že sem tam prepletie nožičky keď ho držím za ruky. Som z toho taká smutná, stresujú aj malé deti 😒 😒 😒