Ako naučiť dieťa chodiť?

157misicka
28. okt 2011

Ahojte pocula som ze maminky ucia deti chodit..ako nato??moj syncek ma 9 mesiacikov od 7 mesiacov stoji....v ohradke s auz pokusa robit aj krocky tak ze sa nedrzi no vzdy spadne...aka je metoda aby som ho naucila chodit??je to vobec vhodne???

vejinka
28. okt 2011

nedavaj ho zatial chodit este je maly zbytocne mu zatazis chrbatik a nozicky..ak sa postavi sam je to nieco ine..v tom mu nezabranuj nebude robit nieco co nedokaze..skusa ..len zabezpec aby si neublizil a neudrel sa nechaj ho v obyvacke na zemi a uvidis ci sa bude pokusat vstat chytit sa gauca ..na chodenie ma este cas. chodenie okolo nabytku netreba cvicit on sa to nauci sam len ako pisem daj pozor na urazy v tomto veku su velmi caste.

iwuskaaa
28. okt 2011

Kvôli čomu ho chceš učiť chodiť skôr? On príde na to aj sám, len potrebuje svoj čas 😉 . Každé dieťa je individuálne, niektoré sa naučí chodiť ako 10 mesačné, niektoré ako 18 mesačné a niektoré aj neskôr. Takže ešte mu daj čas a do ničoho ho nenúť 😉

svetlankat
28. okt 2011

Nechaj to na dietatko, nasa zacala stat v 8. mesiaci a v 9,5 chodila z izby do izby, ono to treba nechat na dietatko, fakt je to individualne. Ja osobne nie som ani zastancom chodenia za jednu rucku. Ale to je na kazdej maminke.

jeanettka
28. okt 2011

@157misicka ahoj, ja by som vobec ale vobec neucila dietatko chodit, ani dat sediet by som nenutila, nechaj tomu volny priebeh, nasho riska som nedavala do chodaka, nechytala a netahala som ho nasilu za ruky aby chodil, pride to samo, sam sa staval na nozky uz vo 8mych mesiacoch, chytal sa vsetkeho mozneho, robil kroky do stran, ale az vo 14tich mes zacal chodit samostatne, daj mu priestor a cas aby sa vyvinul a dozrel na chodenie, Janka

luciferkax
28. okt 2011

načo učiť? ved ono sa naučí chodiť sám, ked bude chcieť.. ja som môjho neučila sedieť, a naučil sa : ) síce ked mal osem mesiacov (to už všetky babky sa za hlavu chytali, že taký velký a nesedí, šak deti od 4 mesiacov sedia).. a nechystám sa ho učiť ani chodiť.. 🙂 naučí sa sááááááám

157misicka
autor
28. okt 2011

dakujem za odpovede ale..ja som to nemyslela tak ze ho ideme ucit teraz chodit zeby nic nevedel...on je sikovny velmi, dviha hlavu od narodenia, lozi od 4 mesiacov a sedi tak od 5 no a od 7 mesiaocv stoji..tak ma zaujimalo len ze kolko trva kym zacne chodit..no a pocula som aj to tom uceni chodit..comu nerozumiem ako s ato robi... 😉

on urobi krocky do strany a uz aj dopredu a bez draznia v ohradke...len este sam nebeha a za rucku tiez neche on sa radsej chyti neicoho a chce sam

katy1979
28. okt 2011

@157misicka podla mna ucit chodit myslia bud vodenie za ruky ci choditka. pokial si dobre pamatam tak tie tri mesiace priemerne trva kym zacne sam capat. prvy syn sa postavil ked mal presne 8mesiacov . prvykrat sam presiel par krokov v 11.mesiacoch v roku presiel par metrov a za nejake dva tyzdne uz cupital uplne sam. druhy sa postavil v 8mesiacoch a 2tyzdnoch a sam chodil pred prvymi narodeninami.
nevod za ruky nie je to ani velmi zdrave a toboz ked to nechce. postav nabytok tak aby dociahol ci nechaj male medzery aby sa musel naciahnut ci prejst krok ci dva sam a ak to zvladne zvacsuj mu medzery. detsky kocik mu dat do ruky ci rozne tie veci na tlacenie. a najlepsie nechat to na nom. sam vie kedy je spravny cas. je to este drobec nema sa kam ponahlat

157misicka
autor
28. okt 2011

@katy1979 dakujem za milu odpoved..presne aj ja myslim ze ma este cas..a on vyborne uz zvlada chodenie pori nabytku aj vsetko..tak super tip..skusim asi uz take to na tlacenie..mozno mu to uz pojde..mame take choditko tak uvidime...len mi ho je luto ked sa mi v ohradke jeduje ked stale pada 😠

hoogy
28. okt 2011

@157misicka ono mu to potrva asi tak 2 mesiace kym najde tu spravnu stabilitu od prveho chodenia popri nabytku. nas maly zacal chodit ako 7 mesacny popri nabytku(to bolo v decembri) vo february sme boli na dovolenke a to si pamatam uz sam chodil cez celu jedalne. mal 9 mesiacov aj nieco. za ruku som ho nevodila lebo nechcel lebo on to chcel dokazat SAM. ale on je podla mna taky rekorder. kedm mal 3 mesiace sa vedel otocit na obe strany a daval sa pomaly na 4. v 5 mesiach uz lozil.

katy1979
28. okt 2011

@157misicka treba mu vysvetlit ze ma len 9mesiacov a ma pravo padat a ze ma na zadku airbag keby to drobec nevedel. ponukni a uvidis nechaj mu taketo veci v dosahu. len nech trenuje behanie popri nabytku ked ziska dostatocnu stabilitu pusti sa aj sam.

157misicka
autor
28. okt 2011

@hoogy
to presne sedi aj na mojho on je tiez taka sikulka

hoogy
28. okt 2011

@157misicka no pravdu povediac v urcitych okamihoch by som bola radsej keby bol troka pockal.halvne ked si vsetci o mne mysleli ze ho nutim chodit,sediet lozit(aj ked neviem ako sa da dieta donutit robit tieto veci) a po druhe nikdy som nemala babatko ktore len tak lezalo :D

zuzanockamt
28. okt 2011

ja zasnem 😝 ... vsak sa to dieta nauci aj samo, preboha na co ucit ... mne to uz pride take, ze kazda mamicka chce, aby jej dieta ovladalo vsetko ako prve, nech sa moze pochvalit pred ostatnymi ... dieta treba nechat ... ziadne vodenie za ruku, kym nezacne chodit same, ziadne choditka a podobne somariny

happy8051
28. okt 2011

dieta zacne chodit vtedy, ked sa na to bude citit. cielenym "ucenim" mu mozes akurat tak poskodit drzanie tela, chrbticu, chodzu.....
vsetko ma svoj cas.... ved predsa novorodencovi tiez nedavame jest polievku.... bola by to rovnaka chyba ako ucit chodit dieta, ktore este nema svoj cas.
bud stastna, ze mas zdrave dietatko a dopraj mu cas

gumimaci
28. okt 2011

Akurat dnes som bola s jednou maminkou, ktora ma 13 mesacneho synceka. Ked som ho videla prvy x, myslela som si, ze ma pol roka 😕 dala som sa s nou do reci, a chlapec oi diagnoz (fyzickych) ma jednu ktoru mu zapricinili stary rodicia, ked ho babka bravala ako babenko na prechadzky do kocika, davala ho sediet, aj ked na to nebol fyzicky pripraveny, ale ved ona ho len chcela naucit!!! na MRI mu zistili v dosledku toho poskodenu chrbticu a chlapec v 13 mesiacoch sa plazi a ledva sa posadi. ☹ Teraz maju narocne rehabilitacie, aby sa dal dokopy. Naozaj netreba taketo veci ucit, deti same vedia kedy je ich cas.

anjelicek26
28. okt 2011

@gumimaci - veru tak, rovnake poskodenia moze spravit choditko, hopsatko... deti sa ucia veci same, ucia sa s radostou, netraba ich nikam hnat, pridje ich cas - a odvtedy za nimi budeme behat len a len my - a NON STOP. Treba si ten klud uzit. My mame teraz take tornado doma 🙄

gumimaci
28. okt 2011

@anjelicek26 Mne bolo toho chlaca velmi luto, lebo je chory a este toto mu spravili 😒 😖 😠

@157misicka neuc ho nic, stoj za nim a davaj pozor aby nejak zle nepadol. Aj ked tych urazov bude, kym najde stabilitu, ale nauci sa padat na zadok a bude lepsie. A ked si bude on isty tak sa rozbeha. Mozno o 2 tyzdne, mozno o 2 mesiace. Ale nechaj to na neho.

anjelicek26
28. okt 2011

@gumimaci - Saska bola tiez tornado, 7 mesacna obchadzala nabytok, Max bol lenivcek, ako 6,5 mesacny sa prvy raz pretocil, takmer 9 mesacny postavil no... zaver... on zacal chodit 10 dni pred prvymi narodkami absolutne bez padov a ZIADNEJ modriny do roku, ona sa rozchodila sama za cenu milionu padov 4 dni pred prvymi narodkami. Ani jednemu sme nepomahali, vsetko nechali na nich, nemali choditka, hojdatka, nevodili za rucicky... a su tu a obaja zdravi a sikulkovia 🙂

gumimaci
28. okt 2011

@anjelicek26 Ondrej sa postavil sam v postielke niekedy okolo 7-8 mesiaca a potom to islo rychlo, zacal chodit okolo nabytku, v 10 mesiacoch spravil prve kroky, ale bol taky neisty a vela urazov sme mali. potom mal aj niekolko tyzdnov pauzu co nechodil vobec a v 11 mesiacoch sa rozbehal. Btw ked mal pol roka a zacal si sam sadat, my sme dostali behak. maly v nom bol v nom chvilu ale odkedy sa vedel postavit, tak v nom nechcel byt a vytahoval sa z neho a ked sa mu to podarilo, tak som ho vyhodila 😀 to bolo asi v tom 8 mesiaci 😀

aliza
28. okt 2011

@gumimaci ak mal chlapec aj ine 'fyzicke' diagnozy, tak mu to pasivne sedenie mohlo uskodit, ale to neznamena, ze ked niekto posadza zdrave dieta, tak mu dokalici chrbticu tak, ako si pisala. nepisme tu taketo zavery, nie je to objektivne. zdravotny stav toho chlapca nepozname a nevieme, co bolo naozaj pricinou poskodenej chrbtice. Toto su velmi tazke veci, neda sa jednoznacne povedat, ako to bolo, najma, ak dieta ma zdravotne problemy a ine diagnozy a najma, ak ide o mamicku, ktorej sa to tyka a zrejme ma tazke srdce na babku. ja neschvalujem pocinanie babky, ale ak je dieta chore, musi si matka taketo veci ustrazit. Ved na take tazke poskodenie chrbtice by musela babka takto kocikovat niekolko hodin denne asi uz od narodenia. nejak mi to proste nesedi, ale neviem o tomto pripade nic, pisem len svoj nazor a pocit z toho, co si napisala. nema vyznam to tu rozoberat, je to aj tak mimo temu, len som mala potrebu reagovat, tak mi prepacte 😒.
ale k teme, dieta sa pusti same chodit, neda sa to nasilu, pusti sa, ked na to dozreje same. ucenie si mozno predstavujem tak, ze niekto postavi dieta pol metra od sedacky a pusti ho chodit, aby doslo same k sedacke. Su deti, co to takto robia a su deti, co si hned sadnu a neurobia ani krok. ale tiez si myslim, ze je to zbytocne.

gumimaci
28. okt 2011

@aliza nie tie dalsie diagnozy nemali s tym nic spolocne. Nechcem to tu pisat, ake maju este problemy. Ale sama mi povedala, ze to bolo sposobene tym, ze ho od mimina davali sediet. Maju na to aj lekarske posudky.

157misicka
autor
29. okt 2011

@gumimaci och boze to aj mne je toho malinkeho velmi luto..ja mojho nemusim do nicoho nutiti on che vsetko sam...a padat tiez uz vie na zadok..onje sikovny..a dost rychly vo vsetkom....len sa velmi jeduje ked pada 😠

157misicka
autor
29. okt 2011

@gumimaci presne to aj moja ma choditko a ked ho tam obcas dam..stale sa snzai odtial vyliezt...treba byt pri nom stale...davam ho tam len ked ho krmim..mame aj stolicku na jedenie nio bojim ze mi z tej vysky spadne

sofia2008
29. okt 2011

@157misicka my sme boli s dcerkou, vtedy mala 11m, u dr. na poradnu a ked zbadala, ako ide manzel za rucky s dcerkou, tak na nas nakricala, ze ju mame nechat samu, v ziadnom pripade nijake chodenie za rucky, ked je dieta pripravene na chodzu, nauci sa same..nechali sme to tak a vcera nam zacala krasne chodit sama, pustila sa od ohradky k nabytku a bolo 🙂
no a chodak samozrejme sme nikdy nemali a kazda rozumna mamicka ho nepuziva 🙂

ikke
29. okt 2011

@157misicka kolko trva odkedy dieta zacne stvornozkovat - kym zacne chodit? u nas presne pol roka 😅 u inych tyzden. ziadne "pomahanie" nepomahalo, aj tak zacal chodit sam, ked na to bol pripraveny. a rovno pevne, bez padov 😉

irriss
29. okt 2011

@157misicka

Libi se mi, jak kazda z nas se tesi az nase male konecne zacne behat...nemuzeme se dockat a nejradeji bychom ho to naucili podle "Kucharky"...

😉
Jakmile se nase ditko rozbehne, tak nevime, jestli doprava nebo do leva a nebo ho radeji lakat na rohlik nebo na lizatko za nami dopredu.. 😉

Bud rada, ze jeste nechodi, v rannem veku deticky, co chodi - maji "pozdeji" velmi tezke potize..neni to dobre zacit driv nez je jejich biologicky cas.Nech to na prirode a pokud ma Tvuj maly normalni vyvoj, neres to vubec a raduj se, ze nemusis behat za nim....
Na nohy ho vubec nestav, pokud si nestoupne sam, ani ho tam nezadrzuj, i kdyby se Ti zdalo, ze spadne a stoupne a spadne a stoupne casto... 😉

andrejka1974
29. okt 2011

este je dost malicky kazde dieta ma svoj cas a same sa pusti chodit niektore deti chodia skor ine neskor moj najstarsi syn chodil v 17 mesiacoch, dalsi v 12, dalsi v 15 a najmensia az ked mala 21 mesiacov ani jeden z nich nic nezmeskal

monika15
29. okt 2011

@gumimaci
aj nam povedali tu po porode ze deita netlacit, lebo hrozi poskodenie..........
ludia si to neuvedomuju a asa len chvalia aj tu sa najdu take mamicky co vycapia
ze jaaj uz chodime a pritom pozries na profi fotku a tam dieta ze 7 mesiacov.... alebo 6 mesiacov....

deana4
31. jan 2012

ahojte mamičky, moja dcérka bude mať o 3 dni rok a nechodí ani nelozí ☹ . neviete mi poradiť ako ju nejako motivovať a naučiť to? Ani pevne sa nevie postaviť a ani v postielke sa mi ešte nepostavila sama som zúfalá ☹ , jedine v chodítku v tom behá ako odušu ale nechcem ju tam veľmi dávať.

vierkasteffi
31. jan 2012

@deana4 ahoj my sme mali ten isty problemv 11 mesiacoch detska doktorka nas poslala ku neurologičke a ta diagnostikovala hypotonicky syndrom po 2 týzdnoch cvičenia a másaže chrbatika a bruška začal maly loziť najprv len 3 malinke kročky na kolienkach a teraz v pohode štvornožkuje a sám si sadne do chodítka ju nedávaj nema ešte pevné svalstvo a tiez sa este nepostavi ...
doktorka čo na to hovorí?