Kedy začali vaše deti rozprávať?

jespera
31. aug 2011

Mam skoro 21 mescnu dcerku - jej slova su mama, sem tam tata a baba a sem tam jej hatlaniny. Rozumie prikazom : chod, otvor, zatvor, sadni si, vstan, vyzuj sa, zoblec sa, pisaj , kakame, umy si ..., vypluj, napi sa..proste vsetko..len akosi slova chybaju- Citam ze v jej veku 200 slov...nehrozi...aka je realita? mam este pockat ci....

alena76
15. jan 2012

@jespera fakt sa nestresuj tabulkami. ja som kvoli tymto stresom a hucaniu z okolia stravila s malym tyzden na Kramaroch na neurologii. Dnes ma presne 20 mesiacov a ovlada asi 7 slov...chodit zacal az az v 18 mesiacoch, cely je nejaky iny. Ale nie je zevraj ani spomaleny, ani mu nic nie je. je taky svojsky.
A to som sa teda nastresovala dost, lebo mam este tri deti, ktore vsetky chodili do 11tich mesiacov, rozpravali tiez cca od toho veku a v 2 rokoch hovorili pekne plynulo a "r". Nas najmladsi je len take svojske "individuum". Myslim, ze v pohode pockat do tych troch rokov, ked vidis, ze rozumie 🙂
Kamoskina mala zacala v 3 a hned vety s r . teraz ma 12 a huba sa jej nezastavi 😀 A podotykam, ze do tych 3 rokov nic, ziaden zvuk.

daniella_vivien
16. jan 2012

ked deti casto pozeraju TV zacinaju rozpravat o nieco neskosie, tak som to citala a aj nasa doktorka to vravela....ci je to pravda neviem.moja ma len 14 mesiacov a povie dokopy 10 slov

nadhera
17. jan 2012

Znamy slovensky herec,ci spisovatel...???? meno nepamatam , do 4eho roku nerozpraval vobec a az potom zacal. Okomentoval to - NEBOLO O ČOM. 😀

katrinka8
18. jan 2012

Nasa mala rozprava cca od roka, teraz ma 19 mesiacov a zacina hovorit vo vetach, vraj hovori zrozumitelne (hovoria cudzi ludia, ktori ju nepoznaju). V poslednych dnoch zacala vsetky (a tym myslim fakt vsetky 😀) slova zdrobnovat - sama od seba. Napr. aj namiesto "tu" povie "tutko", namiesto "ano" povie "anko" alebo "anok" a velmi sa na tom smeje... Ale naozaj je to indivindi, netreba sa trapit. Svagrinej syncek je o 4 mesiace starsi a tiez dlho rozpraval len par slov, potom sa postupne rozhovoril. O mesiac bude mat 2 roky a rozprava mozno aj o 2/3 menej ako nasa (ale ta je extrem, mele furt), ale rozbieha to - stale viac a viac 😉 Niekto menej rozprava, niekto zase neskor chodi, nie je motoricky taky zdatny... Proste kazde dietatko je ine 😉

monikapalo
4. feb 2012

Moj syn ma 2 roky, nerozprava, teda nie 200 slov, ako by podla neurologicky mal, takze vraj ked sa to nezmeni do 2.5 roka tak pojdeme za psychologickou, na logopediu......No a toto by som ja veeeelmi nerada. 😒

adanaty
4. feb 2012

najdôležitejšia vec je neporovnávať...každé dieťatko vníma inak...naša bude mať o 3 dni 2 roky a už rozpráva kopec slov...fakt veľa, mená, zvieratká, slovesá...dokonca skloňuje (keď sa opýtame, že čie sú to topánky, tak povie : dedove atď)...veľmi veľa s ňou čítam, aj keď príde k starým rodičom, stále čítame a baví ju to...ide o to, veľa sa rozprávať, aj keď je to často už náročné a nevládzeš, ale padne to na úrodnú pôdu, uvidíš...len veľa energie a trpezlivosti a výsledok sa dostaví, držíím palce...

domigb
4. feb 2012

Moja neter nerozprávala do dvoch rokov vobec(len mama tata,baba...celej rodine to bole velmi čudné,lebo mama a tato sú ukecaní ako telka...Dali ju do školky a prvý den začalo dieťa tvoriť vety.. 🙂 🙂 🙂

katkas1
4. feb 2012

moja mala ma 2 roky a len teraz zacina opakovat aj to po svojom

teddynko
4. feb 2012

Detičky sú rôzne, môj malý bude mať 11 mesiacov a začína opakovať slová! Som z toho namäkko, lebo sa mi to zdá veľmi skoro, ale na druhej strane chodiť budeme teda neviem kedy, lebo keď ho vodíme za rúčky, tak len len že robí krôčky. Asi preto sa mi zdá ešte ako bábätko, a že rozpráva! 😵

zeleny_cajik
4. feb 2012

@monikapalo Ahoj, moj syn do dvoch rokov povedal nie viac ako 10 jedoduchych dvojslabicnych slov. Ani za svet viac, vobec sa nesnazil opakovat. Zasla som s nim k logopedicke, skonstatovala oneskoreny vyvoj, nie naruseny, venovat sa mu uplne normalne a nepanikarit. Potom nastupil do skolky a v priebehu jedneho mesiaca zacal rozpravat VSETKO. Akoby mu len stacilo sa zo dna na den rozhodnut, ze zacne a uz to islo, zacal vsetko opakovat, dalsi tyzden spajal slovicka, potom tvorit vety a odvtedy uz len zlepsuje vyslovnost. A teraz sa mu usta nezavru cez den a este aj v noci rozprava zo sna.

monikapalo
5. feb 2012

@zeleny_cajik ja sa aj tesim na to "kecanie donekonecna", ale fakt nerada by som k tej logopedicke. Nie koli sebe, ale koli k malemu. Ked bol mensi, chodili sme cvicit a odvtedy ma panicky strach z akehokolvek lekara. ☹ Ako moze logopedicka zistit oneskoreny vyvoj ? To by ma zaujimalo. 🙂

evicaevica
5. feb 2012

Moja staršia dcérka začala rozprávať veľmi skoro, mala asi sedem mesiacov, keď povedala prvé cica, mama, ham (samozrejme to hovorila tak detsky)... V desiatich už tvorila jednoduché vety ako teta daj, kde je cica... Mladšia má teraz deväť mesiacov a nehovorí skoro nič, iba včera večer ma prekvapila, keď som ju po kúpaní v osuške niesla do izby a ona povedala - kde je? - hrávame sa totiž vždy po kupkaní schovku pod osušku 😵 Ale švagrinin synček začal hovoriť až ďaleko po dvoch rokoch a nič mu neušlo. Dovtedy len ukazoval a potom zo dňa na deň zrazu celé vety. Pamätám si, keď mi vtedy prvý raz niečo povedal a bolo to normálne súvetie 😲 😀 , skoro som okoktavela od prekvapenia 😀 Takže to rozprávanie je individuálne, rovnako ako všetko ostatné - chodenie, cikanie do šerblíka a pod. Naviac som počula, že deti, ktoré začnú neskôr, zväčšia hneď rozprávajú čistejšie a menej komolia 😉 , aj keď ja som v toto s dcérkou problém nemala, keď trošku podrástla, naučila sa bez problémov aj R, aj sykavky.

zeleny_cajik
5. feb 2012

@monikapalo oneskorený vyvoj reci, t.j. mal podstatne mensiu slovnu zasobu, ako by v danom veku mal mat, ale dolezite vraj bolo, ze komunikoval s nami neverbalne, rozumel, co mu hovorime, resp. co od neho chceme, vedel sa hrat rolove hry, zapajal sa do hier, bol zvedavy. Cize okrem rozpravania vsetko ok, ziadne zjavne poruchy. Takze podporit ho, ale k nicomu nenutit a cakat. A vobec to nebolo ako "u lekarky", bolo to ako v herni, hrali sme sa s "tetou", ktora nam pozicala jej hracky a teta sa pri tom rozpravala s maminkou. Uplne v pohode, mal z toho zabavu.

awalancha3
13. feb 2012

maminky, ak vidite, ze vase dietatko rozumie, čo mu hovorite a vydáva co i len jedno artikulovane slovo s presnym vyznamom, napr. na mamu "mama", ked ide von "pá", na psa "havo" (vylučenie nejakej poruchy)........vobec sa nestresujte, dietatko nepotrebuje rozpravať, lebo jeho obmedzene potreby si dokaze veselo zaobstarat ukazovanim a hmkaním.... ale vsetko sa mu ukladá do hlavicky a jedneho dna, ked bude chciet niečo, čo sa nedá objasniť "hmkaním a vrešťaním" POVIE a VYSLOVI, ci 2 rocny alebo 3 rocny.......nestresujte sa, aj ked viem, ze padne velmi zle, ked mladsie dieta vie nieco co vase starsie este nevie........Porovnávanie už urobilo vela stresu mamičkám, verte mi, že s intelektom dieťatka reč nemá nič spoločné... maximálne tak s povahou....

00matula
13. feb 2012

moja mi prve zacala rozpravat tata okolo 7m a potom dlho nic, okolo 9m vedela hoja, kolo kolo ale mama mi povedala az okolo 14 m 🙂 teraz ma 18 mes a krici viac ako rozprava ale vela slov tiez nevie..vie napodobnit 8 zvieratiek a ked sa spytam ako robi ryba povie Nemo..🙂 ale vydava take hrdelne zvuky- kchrrrr akoby chcela povedat shrek a krtko len jej to este nejde...synovec ma 3 roky a vela toho nenarozprava...ale to je ina kapitola...vie len hresit 😠 vdaka svagrinke 😠 😠 😠

lizatko1009
13. feb 2012

skoro od jedneho roka nejake slovicka, teraz ma 2 a pol roka a uz normalne zrozumitelne rozvite vety. ovlada 15 pismenie abecedy a vsetky farby.

romy01
26. nov 2012

@awalancha3 potešila si ma. Môj chlapec má 2 roky aj 5 mesiacov. Vie povedať len pár slov jasne a zruzumiteľne - mama tata, baba, dedo, čo to je, kde je, ešte a pod. a pár breptov, ktoré mu rozumiem ako napr ampa = lampa, svieti = seti a pod No čo ma trápi, že keď aj niešo povie a my ho pochválime, on akoby sa zháčil a to slovo už nespomenie aj 3 mesiace. Navyše keď sa s ním chcem rozprávať, otočí sa mi chrbtom a hrá sa po svojom, keď ho hreším tiež je ako hluchý, ani sa neobzrie. Mám pocit že je nepozorný ( no na druhej strane je všímavý a bystrý - keď chce, resp keď sa to od neho ani nečaká )
Viem že sa neám trápiť do troch rokov by mal začať komunikovať - momentálne aj napriek tomu, že čosi povedať vie, s nikým cuzím neprehodí ani jedno slovo a keď sa mu niekto cudzí prihovorí reahuje škriekaním.
Stejne ideme 11.12 na neurológiu, pre istotu, lebo po narodení mal problémy s kyslíkom, tak mi držte palce, nech je v poriadku, a nech mi nevynadá doktorka, že je zanedbaný. .

sorciera24
26. nov 2012

@romy01 neboj sa, moj zacal rozpravat v 2,5 roku.....dovtedy par slov....a potom z tyzdna na tyzden.....cele vety, uz sa neda zasatavit....🙂 a teraz je v skolke a rozprava krajsie ako mnohe deti....enchaj mu cas, caka na tu spravnu prilezitost;)....este ti to polezie na nervy 😀 (inak, ak ides na neurologiu, ennechaj sa hned ukecat na ziadne lieky...anozaj ma este cas....)

romy01
26. nov 2012

@sorciera24 - ja si myslím, že ak je dobrý lekár - neurológ tak snáď ma hneď nebude kadetade posielať. Inak si myslím, že Timko je fakt bystrý a často som prekvapená ako si všíma veci a pod, No zas inokedy ma štve ako sa tvári, že nepočuje, niekedy fakt neposlúcha - to by ešte nebolo to najhoršie ale niekedy má také prejavy- že keď nedostane čo chce tak jačí a to aj napriek tomu, že vie, že mu to nepomôže lebo v tomto nikdy neustupujem. Absolútne odmieta čokoľvek opakovať. Máme v rodine o pol roka mladšieho chlapca ten po mame opakuje slabiky - ma - mi - na , ba - bi - na a tak no tento môj sa fakt na mňa ani nepozrie, keď od neho niečo chcem.

sorciera24
26. nov 2012

@romy01 jaaaj, tak to aj moj robil a co? doteraz robi, ked nechce pocuvat, tvari sa, ze je zaujaty a nepocuje....o reve a vydobijani ani nevravim....ale to je vekom a obdobim vzdoru.....uvidis ako sa ti pekne rozrozprava 😉

romy01
26. nov 2012

@sorciera24 - no to dúfam, normálne by som to ani neriešila ale sme trošku naplačení, lebo on sa po narodení nenadýchol a kým ho šupli na kyslík, tak to niečo trvalo.Tak uvažujeme, či sa niečo nepokašlalo, ale zas keby nebolo tej komplikácie, tak by nás ani nenapadlo to riešiť s neurologom

itmama15
29. okt 2018

Je táto téma ešte aktuálna? Budem rada, ak sa nejaká mamina ozve. Moja má 18 m a nepovie ani slovo, dokonca nechce ani po mne opakovať "aká bude vysoká" a pod.... Teda zopakovala mi to asi pred týždom odvtedy nič... som z toho nanervy, už si pomaly čítam o autizme, je veľmi veľmi aktívna, stále v pohybe, rada si stavia kocky, ale keď je zaujatá svojou hrou má ma na háku, keď natiahnem ruky tak príde a chce sa vyzdvihnuť, ale nie pestovať... večer pred spaním sa konečne začala túliť, ale čo sa týka reči a prejavov interakcie tak to je bieda.... môj pediater na kontrole povedal, že začne rozprávať neskôr, nemám stresovať, ale v tom období som povedala, že začala hovoriť mama aj keď nie cielene, nejak extra... odvtedy už zas nič... prosím budem rada, ak sa mi ozvú mamičky s podobnými deťmi...

elliie
22. máj 2019

@lenkaks práve čítam vás príspevok, môj syn má 22 mesiacov a tie povie asi 10 slov ale rozumie úplne všetko. Preto sa chcem spýtať kedy začal rozprávať a či je všetko v poriadku.. napr či nemá ťažkosti s učením???

lenkaks
22. máj 2019

@elliie no rozprával sa až ako 3,5 ročný v škôlke Dobehol všetko, nič mu neutieklo.Trraz má už 10rokov 😁

lenkaks
22. máj 2019

@elliie a žiadne problémy s učením nemá, učí sa dobre .Si pamätám, keď bol už väčší a spustil svojou rečou, že mu nikto nerozumel, priznám sa, že som sa občas aj hanbila .Ale dobehol všetko.A až ako 5 ročný návštevoval logopedku, kvôli sykavkam. Do prvého ročníka nastupoval s dokonalou rečou.Decká to všetko dobehnú

elliie
23. máj 2019

@lenkaks Ďakujem pekne , lebo môj Danielko odmieta rozprávať, keď mu poviem aby niečo zopakoval, tak sa nahnevá a povie NIE!! a tvári sa že ma už nepočuje...
Ďakujem upokojili ste ma

petuska2222
1. jún 2020

@romy01 ahoj, ako ste dopadli po toľkých rokoch? Mame niečo podobné