Kedy začať dieťa učiť na záchodík?

nk599
18. okt 2015

Ahoj mamini chcem sa spytat kedy ste skusali ucit deti na serbel alebo zachodik . Mam 15 mesacne doma a rozmyslam kedy ucit . Len serblika sa boji tak som neskusala viac . Je rozumna ukazuje na velky zachod a povie ze eee a cikat . Dakujem za rady a triky . 😉

pribinak
18. okt 2015

este mate cas, podla mna, zacni tak koncom zimy. deticky to malokedy skor pochopia, aby sa ten nocnik nestal pre dieta strasiakom

ukulela
18. okt 2015

ja ti nepomozem asi, len poradm pri mladsom, ja som maleho zacala davat na serbel hned, ako sam sedel. videla som,ked zacina tlacit, tak sup plienku dole a stihli sme to s prehladom. teraz uz viem, ze ked rano posedi minutku, tak sa vykaka. a ked urobi co ma, sam ide zo serbla dole. cikanie neriesim, ma len rok. sam sa nepyta, ked si nevsimnem, ze tlaci tak cez den nalozi aj do plienky - ale serblika sa neboji a potrebny cas vydrzi.
na tvojom mieste by som to este skusila so serblom, aleteda nenutit sediet dlho, len vtedy, ked vies, ze daco bude. (nar po prebudeni) a mozno skusit iny serblik, mozno ju tento tlaci, nevyhovuje.

olivka26
18. okt 2015

moju dceru som zacala davat ako pol rocnu na nocni-len rano,po zobudeni,na moj podiv,hned sa donho aj vycikala,2x uz kakala 😀
dnes ma dcerka 2roky a 1mesiac,uz 5mesiacov nenosime plienku,nema problem sa pytat a vypisat na wc ale viac jej vyhovuje nocni-na ktory podotykam chodi sama,vyzlecie sa,vypiska,poutiera,vyhodi do zachodu toaletak,este aj zatvori dosku,splachne-zatlieska si a vrati sa naspat vypiskana a oblecene
Takze u nas sme zacali skoro ucit pooomaly a postupne na nocnik a tu mame skvely vysledok,cize ucit 15mesacne na wc-nocnik mi uz pride neskoro,ale uz v tomto veku by som hned asi zacala na to wc ucit-predsa len je vacsia,skuste jej pristavit nejaky schodik-dat sedak na dosku,vziat nejake hracky,knizky,hocico co zaujme a onoo to pojde-ked jej to skusite ukazat 3-4-5x bude sa sama pytat a mozno aj liezt sama na wc 🙂 u nas to tak bolo
vela stastia s ucenim 😉

nk599
autor
18. okt 2015

@ukulela tak som tu skusala ked bola mladsia ale neviem preco teraz ma fobiu s toho . Zacne kricat ked ju tam posadim tak som to vzdala . Nechcem jej robit stres . Lebo ked tlacila som ju tam posadila a nechcela kakat zadrzala to. Preto pytam lebo s rodiny vsetci do mna hustia ze uz to mala vediet ale ja si myslim ze ma cas 🙂

nk599
autor
18. okt 2015

@pribinak aj som nad tym rozmyslala skusala som to cez lebo ale bez sance . Aj bez plieky bola .

8291
18. okt 2015

My mame tiež 15 mesiaci a trenujeme od 8 mesiaca a nič.ona vie načo je šerblik aj si nan sadne a urobi eee ona sa na ňom vycika aj vykaká ale len do plienky akonahle sefi nanom holou ritou uz nie ani za toho pána.postavi sa vedľa a začne cikat,ked ju posadim späť na serblik uz sa zasekne a ani sa nevyciká.je to fakt individuálne.doktorka nam povedala že väčcinou si to detičky osvojuju v 18.mesiaci ale ani to nieje pravidlo

nk599
autor
18. okt 2015

@olivka26 vies ja som to skusala tak ako ty pekne don cikala a kalala ale teraz neviem co sa stalo ked ani zasvet . Posadim ju na zachod ale serbel a zacne plakat nic ju nezaujima chce ist stadial dole . Je mi hrozne s toho lebo nerozumiem co sa stalo . Iba tolko k tomu .

nk599
autor
18. okt 2015

@8291 viem ze to neni pravidlo len som chcela vediet ci viacej mamiciek si nevie naucit dietatko na zachodik . Ved pockam uvidim . Mozno bude viac rozumna ked bude mat viacej mesiacov . A rozprava ti mala ???

8291
19. okt 2015

@nk599 no slovna zásoba mama,baba,ked niečo chce tak hem hem,mňam ham,ale rozumie všetkému co jej poviem donesie,plienku so vie do koša odhodiť,ked vidí ze idem prať tak začne pradlo nosiť do pračky,donesie si knižku ked poviem že zo zvieratkami tak donesie zvieratkovsku,ked poviem že ideme stavať kocky tak ich začne nosiť 3-4 postavi na seba a keď je poviem že ideme upratovať hračky tak ich začne hádzať do boxu.ale rozprávať nerozpráva

8291
19. okt 2015

@8291 a ešte som zabudla ze vie napodobniť hava hav hav a ovečku bee bee.a to je vsetko

olivka26
19. okt 2015

@nk599 a neskusala si jej dat nocnik napr do obyvacky,zapnut tv-rozpravku,knizku do ruky,,,viem ze to nieje nic moc ucit ju cikat v obyvacne,ale ked ma nejaky blok-treba ho odstranit

nk599
autor
19. okt 2015

@olivka26 skusala este skusim kupit na dekel mensi dekel a skusim este to to . No ked ju tam posadim nechce tam byt ani za svet nic ju vtedy nezaujima len dole ist skusala to aj mama moja zdala .

nk599
autor
19. okt 2015

@8291 no moja vie nieco rozpravat tiez zaklad mama , tata , baba , sabca to jej sestra , ada, vava, ivo , nata , teta, havo , coca , jejo , kde ahoj , cau , kam, daj, chcem, mnam, von, pod domov , rybku vie napodobnik , auto brmbrm , to to a vie ukazat aka je velika a este viac . Tiez rozumie co jej poviem , pomaha mi ked pradlo vyvesam aj ine veci upratuje veci do skrinky ale tak ze to tam hodi a musim to vybrat a upratat . Do linky chodi po sladkosti vie kde su 😃

8291
19. okt 2015

@nk599 👍 jojojoooj.

albao
19. okt 2015

Ja mam doma dve dievcata a dve rozne skusenosti. Starsia chodila na nocnicek od roka, obcas nejaky uspech, ale aj tak sme odplienkovali az po 2 rokoch a to si stale myslim, ze este nebola pripravena. Mala cca 2 aj stvrt roka. Naopak maldsia sa nocnika bala, nechcela ho a zrazu ma cca 20 mesiacov sa sama na nocnik vypytala a do tyzdna sme boli bez plienok cez den, do mesiaca bez plienok aj na noc. Takze moja skusenost hovori, nechat to na dietatko, doverovat mu ... Starsia sa mi inak donedavna pocikavala v noci, cca do 4.5 roka, ona fakt mala to dozrievanie regulujucich hormonov oneskorene, aj ked je inak inteligencne extremne siovna. Nema zmysel to urychlovat, uz som poucena

olivka26
19. okt 2015

@nk599 tak to uz potom neviem poradit,my sme s tym nemali problem,tazko povedat preco sa jej nepaci na tom wc 😀

timea7
19. okt 2015

@nk599 asi ma tu ukameňujú, my sme kúpili nočník, keď mal syn pol roka, najprv sa s ním hral, klasika - na hlavu, nahádzať doň§ hračky a pod. Keď už sedel sám - asi v siedmych mesiacoch, tak som mu ukázala, na čo nočník je, posadila bez plienky a od vtedy som ho ráno a poobede vždy po spánku na nočník posadila, niekedy sa podarilo, niekedy nie, samozrejme, také malé dieťa to ešte nedokáže ovládať, ale vytvoril sa návyk a to je dôležité. Ak sa podarilo, zatlieskali sme, ak nie nevadí, nikdy som ho tam nedržala dlho, vždy iba chvíľu, nikdy som nedala najavo, že sa nepodarilo. Od ôsmych mesiacov som mala plienky len pocikané (mala som šťastie, neznášal mať v nej naložené), od 18 mesiacov žiadne, len na noc. Vtedy ale už chodil na záchod - veľmi chcel a najmä chcel splachovať 😎 . Od dvoch rokov sme nemali doma plienky vôbec. Viem, že sa to nedá aplikovať na každé dieťa, každé je iné, nie je podstatné, či je bez plienok od dvoch rokov, alebo od dva a pol, dôležité je podľa mňa vytvoriť ten návyk, nestresovať dieťa častým dávaním na nočník (musí mu to ísť na nervy), naozaj stačí na začiatok raz, dva krát denne, postupne viac, pozorovať svoje dieťa, či nejako zareaguje ak sa pociká, alebo mu je to jedno.
Ak ukazuje na veľký záchod a nočníka sa bojí, kúp redukciu na WC a dávaj ho tam, pridŕžaj ho, aby nemal strach a chvááááááľ, aj keď nič neurobí Určite ho nedávaj na nočník, ak nechce, lebo urobí viac zla ako osohu. Držím palce.
Sorry, až teraz som prečítala v ďalších príspevkoch, že nechce ani WC, tak urob pauzu zo dva mesiace, alebo skús až na jar.

tinqua
19. okt 2015

@nk599 ahoj...moja bola rovnaká, vlastne aj je...všetko vie a všetkému rozumie, akurát ten šerbel problém...tak som ešte raz načrela do peňaženky a kúpila redukciu...ako nič závratné sa neudialo akurát tam vydržala sedieť dlhšie...no ale začala som robiť niečo čo sa v každom odplienkovaní NEODPORÚČA...vždy keď sa pokakala povedala som jej fuj to je ble, kde sa kaká? ...a išla som ukázať záchod, dokonca som ju nechala plienku aj ovoňať...a ona to pochopila konečne. Samozrejme asi milion krát sa jej do dňa pýtam či chce kakať, keď sa stane nehoda nežne ju zato sprdnem a milion krát za deň zdôrazňujem že do plienky sa nekaká, chodí na záchod so mnou a navzájom si tlieskame 😀 zatiaľ sa snažíme zvládnuť kakanie neskôr aj cika...uvidíme ako to pôjde...hlavne si sleduj svoje dieťa, ty vieš čo zaberá a kašli na všeobecné návody na nete...na to tvoje môže zabrať niečo úplne iné, poznám deti čo sú bez plienky od roka a pol a aj také čo nechávajú rodičia aby si samé rozhodlo a je to hrdý trojročný ešte stále nositeľ plienky

nk599
autor
19. okt 2015

@albao chcem pockat chvilu ci sa sama nebude sama chciet ist na zachodik. Nechcem ju do toho nutit aby sa este viac nebala . No to si mala dost tazke naucit .

nk599
autor
19. okt 2015

@timea7 no skusim uvidim este som rozmyslala o takej mekuckej doske co sa dava na vacsiu ak ani to tak pockam po zime pojdem na to .

nk599
autor
19. okt 2015

@tinqua heh aspon vidim ze nie som sama tiez. Lebo kazdy do mna husti ze by to mala vediet nooo hrozne ja za to nemozem je sikovna velmi od 9 mesiacov mi beha zacina rozpravat nove veci dedko ale nocnik je umenie ju naucit

silvia62256
20. okt 2015

No a namna sa tu davnejsie niektore ocapovali ked som pisala ze malu davam od 5 mesiacov na serbel,a teraz vidno kto mal pravdu a kto urobil dobre...
Moja mala ma 14 mesiacov a doma chodi len bez plienky...ma nachystany serblik,a bud prode sama a kyva s hlavickou ze cik cik,alebo ked sa mi to dlhsie nezda tak idem a pytam sa jej ci ide cik cik a ona ukaze bud ano alebo nie...
Nie nemachrujem ani nic podobne,ale je to dokaz toho ze dieta dokaze rozoznat tieto potreby aj pred druhym rokom...

nk599
autor
20. okt 2015

@silvia62256 nuz mala si stastie ze sa ti to naucila . Ona vie naco to tam je skusala som ju tam davat ma strach tak pockam . Moja zase inych veciach dokonala nuz to to jej nejde svet nespadne

oli18
27. jan 2016

Nečítala som všetky príspevky, ale naša 15-mesačná za deň použije len 2 plienky. Už niekedy vydrží celú noc sa nepočúrať. Všetko rozumie, málo rozpráva, ale zoberie nás za ruku, alebo sama ide pre nočník a hovorí aaa. Začali sme s nočníkom, keď ešte nechodila. Vtedy dieťa z nočníka neutečie. A samozrejme, obraciame pri tom knižky, ktoré sa naučila mať rada. Jej brat išiel do škôlky, keď mu chýbali 2 mesiace do dvoch rokov a bol bez plienok.

oli18
27. jan 2016

@silvia62256 aj dcéra tak skoro dávala 🙂 Keby bolo leto, už by chodila po dvore bez plienky

tuppe
27. jan 2016

Ahojte,prosim o radu. Dcerka ma.2r.a 3m. Nemala ešte ani rok a vedela sa vykakať do nočníka, keď mala asi rok a 9m, vedela sa pýtať na wc, zakričala kaka a už sme utekali na nočník. Potom vsak ochorela (nadcha,smrkanie) a akoby utalo. Museli sme sa ucit cikat nanovo. Doma plienky nema,ale nepyta sa na wc. Ja ju musim dat na nocnik,aby sa vycikala. Moc proste drzi v sebe a caka,kym ju dam sadnut. Ak nestihnem,pocika sa a ani jej to nevadi. Neviem uz,ako jej vysvetlit,aby sa pytala sama od seba a nemusela drzat moc v sebe..Minule sa mi poobede 3x pocikala, tak som to vzdala a dala zase plienky. Neviem, čo robiť, aby pochopila,že sa má pýtať ... veď už to vedela a zrazu taký obrat :( dakujem za každú radu

timea7
28. jan 2016

@tuppe k plienkam si sa už nemala vracať, je to krok späť, zrejme zistila, že je to pohodlnejšie. Na tvojom mieste by som zo dva mesiace počkala, iba sa jej pýtala, ale nie každú pol hodinu, možno začne sama, ak nie, na jar nakúp pekné obrázkové nohavičky a plienky zruš. Navždy. Ale chce to trpezlivosť, láskavý prístup, ty sa nesmieš vzdávať, ani keď sa nedarí.

michala11111
30. jan 2016

ja si myslím že 15mes. je ešte málinko. My sme začali podľa počasia a teda keď mala moja rok a 9mes. boli 40tky a tak som ju nechala po byte behať holú, šerblík pripravený ( ikeď dovtedy boli vždy veľké revy keď som ju chcela na neho posadiť) jeden deň sa popišala mimo, druhý deň pokakala mimo. Tak som ju vyhrešili a odvtedy sa pekne pýta, takže celé učenie trvalo dva dni 🙂

tanejka
30. jan 2016

Dobry vecer mamicky. Mam 20 mesacnu dcerku. Ma problem so stolicou - chronicka zapcha. Mam taky problem, ze mi nechce sediet na nocníku a uz vobec nie do neho spravit potrebu. Ked je pblecena bez problemov si sadne na nocnik a sedi a tlieska si. Akonahle dam plienku prec zacne plakat a vydrzi na nom asi tak sekundu. Skusala som odplienkovat no zadrziavala mi moc a potom sa skovala a vycikala sa do gati. Tak som jej chvilku dala odpocinok a skusam davat po spani a pred spanim no ona mi tam nechce bez plienky sediet. Prosim poradte co s tym. Mam aj redukciu ale ta jej sluzi ako hracka. Ked ju dam na zachod, tak mala pride a da to dole. Uz vazne neviem ako jej mam dokazat ze sa nema coho bat. 😒

pes123456
30. jan 2016

@tanejka
možno videla svoju kakušku