Kojené vs nekojené deti - badáte nejaký rozdiel?

pribinacka
1. jún 2019

Ahojte maminky, snad skor tie, ktore vedia porovnat, najst nieco spolocne, rozdielne a pod. medzi detickami, ktore boli kojene uplne, alebo uplne nekojene. Badate na detoch velmi velky rozdiel kvoli tomu? Ako sa napr. spravaju, vyvijaju, napreduju, zdravotne..vidiet velke rozdiely? V com je ne/kojenie velmi dobre, veľmi zle?Dakujem 🙂

lubik87
1. jún 2019

@0silvia0 tak zasa ja poznám kamoška jej dcéra rovesníčka so synom obaja kojeny pár mesiacov a na um potom ona dokopy chorá 3 krát žiadne ATB ešte nebrala syn ten je chorí stále ..dáky sopel donesie alebo laryngitydu ...čiže verím na to že sa narodila s výbornou imunitou...PS je to suseda keby bola malá chorá viem vidím im do dvora a každý boží deň či je slnko alebo búrka sa hrá vonku :D

sekina
1. jún 2019

@saskia_98 jaj a co psychologicky aspekt kojenia, puto medzi matkou a dietatom, stačí si prečítať výskumy o MM je to to najzdravšie co môžete dieťatku dat... 😊 Moje deti obidve kojené, zdravé ako repa a to, ze som bola kazde 2 hodiny v noci hore mi vôbec nevadilo, trvalo to iba do prvých prikrmov..
A s tým chodakom, asi neviete, ze polrocnemu kazite jeho prirodzený vyvoj atd.... No stačí si niečo niekedy aj naštudovať milá mamička

katy1781
1. jún 2019

Moj bol prvý iba 2flase materského zvyšok umelé ktoré pije doteraz má 4roky od 4mesiacoch čisto umelé a druhý je od narodenia na umelom a sú chvalabohu zdraví nemajú nádchu ani nič podobné druhý na umelom bez bolesti bruška bez kolíky kľudný je spí celú noc
Ak by som mala mať tretie dieťa tiež by som ho nekojila bola to za 4mesiace hotová pohroma

jantato
1. jún 2019

mam dve deti, prve nekojene,druhe plne kojene, obaja spali vždy super v noci, obaja žive deti až až.... a čo sa tyka choroby - prvy nekojeny chory nebyva jak su roky dlhe.... druhy kojeny tiez zdravy jak repa. aj ked tento druhy kojeny sa mi zda trosku viac nechylnejsi,aj ked ho to len okrajovo par krat obislo. Horučky žiadne nemavaju ani jeden,alergie žiadne.... koliky tiez nikdy nemali.
Čiže moje pozorovanie je asi take,že mojim detom je jedno či kojeny alebo nie....

dancura
1. jún 2019

To je tazko porovnavat- musela by si mat to iste dieta, ktore by sa dojcilo a presne to iste, ktore by sa nedojcilo. Segra ma dvojicky- jeden bol alergicky na mlieko, tak ho kojila len kratko, druheho kojila 1.5roka. Oba vsak maju nejake tie zdravotne problemy. Nekojeny ma kopec alergii, je taky viac drsnak. Kojeny ma zasa potravinovu intoleranciu, je citlivejsi. No s kojenim to nemusi vobec suvisiet🙂
Je lekarsky dokazane,ze dlhodobe dojcenie je prospesne na psychiku aj zdravie dietatka...no aky velky vplyv to ma- to sa nikde nedocitas.
Ja kojim 2rocku a teda vsimla som si,ze sa vobec nechce mojkat, pusinkovat..nic. ona si 'odbije' svoje na prsniku a tym to hasne. A ja mama by som aj chcela pomojkat...ale kasle na mna jak na placaty kamen:D

galioska
1. jún 2019

@0silvia0 tie si budujú imunitu inak, záleží od genetiky atď😊, ja svoje deti neporovnavam, každé dieťa je jedinečné a bavíme sa o vseobecne😉

0silvia0
1. jún 2019

@dskjhfdlkdjhl moja dcéra bola kojenia 3 roky a mala ekzém, teraz ma astmu, v škôlke stále chytené priedušky, takže u nás skôr genetiku ani kojenie neprevalcovalo, keďže ja som alergik tiež.
Syn v škôlke zasa sople kašle dokolečka, ale ten bol kojeny len 18 mesiacov

jajka257
1. jún 2019

@marguay napis rozdiely. Som zvedava. Ja som bola kojena do dvoch rokov, imunita na figu, astma, lahsie vymenujem na co nie som alergicka, ako alergicka. Dcera nekojena. Astma. Ale imunita taka, ze moze zavidiet kazde kojene dieta. Este aj mononukleozu prekonala tak, ze o nej viem z vysledkov krvi. A IQ obe vysoke. Dokonca ona v dvoch oblastiach vyssie ako ja. Obe mame nadpriemer, vysoko nadpriemer. Takze kde su tie rozdiely?

ankare
1. jún 2019

@zu12 to je prirodzené, že mladsi schyta choroby od škôlkara a má horší priebeh, starší ma už predsa zrelsi imunitný systém a nemal staršieho súrodenca. Toto by som neporovnavala. 😉

vedorka
1. jún 2019

Podla mna sa rozdiely medzi kojenim a nekojenim neukazu hned, ale e o dost rokov neskor.

winni
1. jún 2019

Mám dve dcérky, staršia (6r.) bola na UM, prežili sme silný reflux, koliky, zápchu, chorá bola len raz do jej 3 a pol roka, zápal stredného ucha, ako nastúpila do škôlky - koniec, dva až tri týždne doma chorá, týždeň v škôlke a zase chorá, kolotoč. Vývojovo je nadpriemerne inteligentná, ale to je asi aj geneticky, rozprávať začala v dvoch rokoch čisto, pamäť má špičkovú, ovláda tri jazyky, energie má na rozdávanie 😅 od roka a pol mi cez deň nespávala, dokázala unaviť troch dospelých ľudí. Mladšia (1r.) stále kojená, je drobnejšia, moje krehké dievčatko, imunitu má veľmi dobrú, aj keď som bola s manželom chorá, maličká bola zdravá, nič sa na ňu nenalepilo. Pekne chodí, štvornožkuje, je kľudnejšia, rýchlo sa učí, hlavne od staršej sestričky, nemala koliky, žiadnu zápchu 😏

saskia_98
2. jún 2019

@sekina chodak mam odkonzultovany s doktormi a keďže moje dieťa predbehlo rovesnikov kľudne v chodaku alebo tlačiť choditko može. Co sa tyka kojenia nie, nikdy by som nekojila. Mlieko som nemala a keď som videla druhu matku ako dojči prišlo mi akurat zle a nemam pocit aby moj špunt "ma nechcel". Jasne ide ku každemu na ruky ale len kym ma nevidi. Akonahle ma vidi, každy mu je ukradnuty a davať papať prikrmy mu možem len ja pretože od ineho plače.

0silvia0
2. jún 2019

@saskia_98 co sa ti bridilo keď si videla kojacu ženu? To fakt z tohoto môže prísť človeku zle?

sapetka
2. jún 2019

@saskia_98 🤦‍♀️

29simona29
2. jún 2019

@pribinacka môj maly bol od 3 týždňoch prikrmovany UM, kojila som ho do 4mesiacov a porom už iba UM. Ma 13 mesiacov a chorý ešte nebol, v okoli mám mamicky a kamarátky, ktoré iba koja a ich deti sú veľmi často choré a mali už hadam všetky vírusy, ktoré existuju. Nechcem tým vôbec nič povedat, ani rozpútať ďalšiu diskusiu, sama neviem, čím to je, ale takto to je aspoň u nás a v mojom okoli🤷‍♀️Maly mi chodí of 10mesiacov, teraz ma 13 a už uteka s dvomi predmetmi v ruke, pohybovo je veľmi zdatný a vývojovo tiež..

29simona29
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucyluv
2. jún 2019

Tak ja čo celkom dobre poznám chlapcov/bratov v našej rodine. Prvý na UM, už ma 9r, vždy bol taký vetchejsi, proste slabšia konštrukcia, jedlo preberá, od malička koliky atd. Druhý kojeny 1,5r a chlapec silný, zdatný, bez problémov, má 7r teraz. Ale nevyzerá, že by to bol dôsledok UM. Proste aj povahovo je prvý citlivejší, druhý skôr flegmatik, takže skôr je to prirodzeným temperamentom, povahou. Alergie majú obidvaja. Akurát o prvom maminka vraví, že tým že ho ocko kŕmil fľaškou, že vyzerá, že má k nemu mierne bližši vzťah, ako druhý, ktorý bol čisto kojeny. Ale no tiež nie je isté, či to je ozaj tým, alebo len citlivejsou povahou.

saskia_98
2. jún 2019

@0silvia0 neviem proste ma nadvihlo a prislo mi zle .. Dokonca na dedine mame zenu co ju nutili kojit a biedacke z toho preplo a skoncila na psychiatrii .. Proste kojila s placom, nechutou a s tym ze ona nechce 🤔

beky1813
2. jún 2019

@saskia_98 98 je tvoj rok narodenia, vsak?

nika3136
2. jún 2019

@saskia_98
Mňa naplno z teba.
Chodák nemá nič spoločné s chodením, skús svojho géniusa postaviť na nohy a pustiť, rozbije si ústa (alebo ho postav za čosi, čo sa tlačí).
Od 5.mesiaca už jazdí v smere jazdy, lebo dovtedy stále grcal (áno, opäť predbehol každého s kinetózou...iným deťom sa orgán rovnováhy dovyvíja okolo 2r života, tvoj sa s tým narodil), jazdenie v protismere je týranie a sedačka sa ti nezmestí hoc máš Superb a manžel Audi A8
Z kojenia ťa nadrapuje a je to zle, nikdy by si nekojila .....
Stretla som ťa v 2 diskusiách od včera a zatiaľ si dokázala vyprodukovať toto. 🤦
Na materstvo by sa celkom určite mali robiť psychotesty

kengurica
2. jún 2019

@pribinacka no na to, aby si toto zistila, by si musela žiť naraz v dvoch "alternatívnych realitách", pričom v jednej by si to isté dieťa kojila sa v druhej to isté dieťa by bolo na UM. Pri on všetky ostatné "premenné" by boli úplne rovnaké. Teda tá istá genetická výbava, to isté prostredie, ti istí súrodenci.... Rozumieš, iba tak by si zistila, že materské mlieko tvojmu dieťaťu prospelo, alebo nie. A aj tak by si to zistila iba u toho tvojho konkrétneho dieťaťa.... Čiže takéto porovnávania sú čisté štatistiky, a to sú len čísla pravdepodobnosti, a neznamená to, že to u teba bude tak....
Ja som obe deti dojčila 2 roky, preto, lebo jednoducho to tak nábytok, je to prirodzené a správne. Niečo málo o biológii viem, aj o medicíne, a radím sa zdravým rozumom. Rozmýšľam nad tým, čo je správne.
A k tomu, že niekomu je zle z pohľadu na nohách ženu.....buď to nemá v hlave v poriadku, alebo má nejakú traumu, sorry.....

beky1813
2. jún 2019

@nika3136 ja niekefy rozmyslam, ci to dieta vôbec ma, lebo to, co dokáže napisat, nemoze byt myslene realne a vazne.

kengurica
2. jún 2019

@kengurica ach jaj, namiesto "nábytok" malo "má byť "

nika3136
2. jún 2019

@kengurica
Napísala si to úžasne a múdro 👏
Presne tak isto ako porovnávanie pôrodu s kamarátkami alebo aj pôrod dvoch súrodencov. Iné okolnosti, iné dieťa, iný prah bolesti atď ...

zara1357
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nika3136
2. jún 2019

@beky1813
Teraz som klikla hneď na prvú diskusiu čo mi vybehla s ňou pod lupou (marec 2019)
Má 20 rokov ale 2 roky poctivo makala v práci aby odvádzala dane štátu (študovala kvôli tomu externe 😂😄), chlap na kamióne, dva luxusné autá, stavajú dom bez hypotéky, na zákrok bola až na súkromnej klinike v Luxembursku...
Myslím si, že si niekto pod týmto nickom robí na MK srandu.
Toto jeden psychicky zdravý človek nemôže vyprodukovať. Ale dobrá zábava, prejdem si dnes fóra s dotyčnou pre pobavenie. Len sa čudujem, že ju to baví, keď ju stále niekto zotrie ako mastný fľak.

beky1813
2. jún 2019

@nika3136 presne to si myslim aj ja, ked vidim, co splieta

evittam
2. jún 2019

@saskia_98 Si predstav ze mam dve deti-obe dojcene. Jedli ako to tvoje na UM. Cize nevýhodou dojčenia nie je to co pises -teda nie u každého. Obe deti sa najedli a spali. Od 3.mesiaca sa budili 1x za noc a od 5.spia celu noc. Vyspata som bola velmi dobre.😉 Tiez som mohla ist kam som len chcela-si predstav,ze aj o dojcene dieta sa môže starať aj niekto iny ako len matka.

nika3136
2. jún 2019

@beky1813
@evittam
Vy dve s touto hviezdou už máte bohaté skúsenosti ako čítam iné diskusie 😅🤦

beky1813
2. jún 2019

@nika3136 tak ona ss neda ignorovať