Koľko času trávite s deťmi aktívne?

6. jan 2020

Ahojte, potrebujem sa trosku vyrozpravat, niekedy mam pocit, ze som zla mama, alebo ja uz neviem. Mam 2 rocnu dcerku, od malicka sme mali problem so spankom. Mala chodi spavat velmi neskoro. Uz sme skusali vsetko mozne, no skor ako o 22./22:30 nezaspi. Rano vstavame cca 7:30. Ranajky a hygiena a je 8. Pol hodinu sa pomotam v kuchyni- pustit umyvacku, pracku, povysavam alebo len zmetiem, mala sa zatial mota okolo mna a vacsinou mrnci, ze sa chce ist hrat. Ked to dorobim, ideme sa hrat- kuchynka, skladacky, plastelina, kreslime atd. Okolo 10 ideme von a sme tam do 12. Prideme domov, obed- len polievku a ide spat. Niekedy spim s nou, niekedy upratujem, podla toho, ci mam nieco na robote. Ked vstane, zje druhe jedlo a ideme von. Vonku sme tak do pol 6./6. Ked prideme, ideme sa zase hrat. O pol 8. ju kupem, potom vecera. Moje plany vzdy boli, ze po vecery pojdeme do izby, precitame rozpravku a pojde spat. Ale u nas nemozne, len by sa hrala, skakala, behala, vsetko len nie citala a spala. Nasilu ju drzat v posteli tiez nepomaha. No a tu je problem. Tiez by som si vecer rada precitala nejaku knihu pozrela s muzom nejaky alebo si len tak urobili pekny vecer, ale u nas je to nemozne, kedze mala je hore. No a ja ked si sadnem k telke, mam vycitky, ze sa malej nevenujem, ze pozeram telku a ona s nami. Pripadne stale po mne skace, liepe sa a vzdy skoncim s nou v izbe. Ozaj by som chcela mat vecer pre seba, ale nejde to. Aj sme uz skusali zrusiy obedny spanok, ale bolo to este horsie. Zaspala o 7, o 9 sa zobudila a boli sme do 1 alebo 2 hore. Ako mam cas aj pre seba, chodim na anglictinu, muz ju obcas brava von a ja som doma alebo idem na nakupy, s kamoskami. Len o to nejde, mne nevadi hrat sa s nou a travit s nou cas, milujem ju, len ozaj ten vecer by som uz chcela mat pokoj.

deedol
6. jan 2020

:D

patys123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
blondiee83
6. jan 2020

Muž má pravdu. Ale musíš si to uvedomiť aj ty a stotožniť sa s tým. Nemyslím si, že by si sa mala toľko aktívne venovať dietatu-ako vidíš, je to kontraproduktívne a nevedie to k ničomu...jedine k tvojej frustrácii a tomu, že nemáš čas na vás dvoch. Lebo nie si len matka, v prvom rade si manželka. Na to mnohé ženy zabúdajú. Deti tu nebudú donekonečna, ale manžel áno. Čiže myslieť trochu aj na vzťah vás dvoch. Možno teraz to manželovi nevadí, ale čo ty vieš, o rok dva toho tvojho skákania okolo malej bude mať plné zuby. Možno nie, neviem. Ty si poznáš manžela.
Skús ubrať a nemať dieťa ako stredobod vesmíru. Ver mi, nerobis jej tým dobre. Veď ju trochu viac k samostatnosti, je to to najlepšie, čo pre ňu môžeš spraviť. A tie výčitky si vyhod z hlavy. Ozaj sú úplne zbytočne a len si to komplikujes. Skús si najsť nejaké články od psychológov k tejto téme-mozno tie ťa skôr presvedčia o tom, že kľudne môžeš ubrať, lebo to prehanas.
Vieš, ty to nazves aktívne venovanie sa dietatu - ale aktívne venovanie sa dietatu je hodinka, dve, mozno tri denne. To, čo robis ty, je skákanie okolo jej zadku akonáhle zamrnci. A to je trochu rozdiel.
Som zvedavá, čo si o tom myslia iní..

xjakubikovak
6. jan 2020

aha 😕 tak potom.asi ozaj len ju pomaly ucit k tomu ze sa musi aj sama trochu zahrat 🙂

patys123
6. jan 2020

Aj my mame taky problem so synom od kedy sa nam narodila dcerka. Po veceroch plakala a on nie a nie zaspat tak sa mu to posunulo na 22:00 niekedy aj dlhsie. Tiez som uz z toho unavena a mam presne take pocity ako ty. Ale tak to asi musi byt, nemozeme byt so sebou spokojne aby nas to posuvalo dopredu a aby sme boli stale lepsie maminky 😁 vzdy si poviem ze deti su male len raz, tak nejak to prezijem...mozno je to nic oproti tomu co nas s nimi caka v puberte.. 😂

mima1
6. jan 2020

Tak ja som ho kolko krat zabavila a ked som videla ze sa zvlada hrat aj sam tak som povedala ze hned som tu idem sa napit vody alebo pomiesat polievku hoc co proste. Vedel ze sa vratim. Vela krat som si sadla a cakala kym ma bude potrebovat 😂 a zavola ze uz pod. Nesedela som pri nom nonstop. Alebo som si vela krat pomimo nieco citala a zaroven sa s nim hrala inak by som scvokla asi nonstop. Vzdy ked pride alebo prisiem chlap domov hrali sa spolu allebo hraju. A ja som si vypila kavu pozerala tv alebo nieco co som potrebovala.

autor
6. jan 2020

@blondiee83 ja viem, ze co pises je pravda a v podstate zmyslam rovnako, len to nedokazem urobit. Navyse som pedagog, o detskej psychologii, vyvine a podobne co to viem, ale potom pride ona, mami pod hlat a nemam srdce povedat nie.

autor
6. jan 2020

@mima1 aj ja sa snazim o taketo uteky, ale nefunguju, stale mi je v patach.

mima1
6. jan 2020

Inak vela krat u nas funguje ze nejdes zobrat auticko,knihu alebo nieco do izby budeme sa hrat. A ked pride do izby tak sa tam vela krat zabudne a zacne si skladat sam kocky lego alebo nieco 😂 . Mne aj 5minut stacilo na reset kolko krat. Proste nonstop sa s nim neda byt

danieli
6. jan 2020

Mama si uzasna urcite, zaruceny recept nemam, no u nas platilo, ze 19:00-19:30 je cas kedy deti u nas oba kusy😆dobre zaspavaju, skor nie a ak sme presvihli uz mali energie za vagon a spat sa nechcelo, dokonca ak sli spat o 21:00 spali menej ako ked sli spat o 19:30, po tomto poznani som spokojnejsia aj ja, deti potrebuju vela spat, spanok lieci, regeneruje a decka mozu spokojne rast🥰

katka533
6. jan 2020

Moj ma 4,5 a este stále nespí. A to leží od pol 9.

cica8
6. jan 2020

Moja spi od 19.30 ma 19 mesiacov a mňa by asi trafilo kebyže sa nevie sama hrať, som na ňu sama takže bohužiaľ. Ráno býva hore cca o siedmej, n a obed spánok niekdy ešte dva... Keď sa vypýta sma.... Ale večer 19.30 je v postieľke a sama zaspáva.... Vaša dcéra je brutal rozmaznana vašou pozornosťou, nezávidím vám teda

evitka83
6. jan 2020

My sme dcere tiez nastavovali cas spanku vecer a trvalo to niekolko mesiacov, chvilu to fungovalo, potom sa to zase vracalo do starych kolaji a tak dookola. Moja dcera ma sice uz 5, ale toto sme absolvovali pred 2 rokmi. Ja som vecer malu obriadila do osmej, vecera, kupel atd a potom dostal malu tatino do izby. Este blbnu, potom si citaju, potom skratka zalahnut. Kedysi to trvalo aj dve hodinu, postupne sa to skracovalo. Tento ritual dodrziavame stale, vzdy ked sme to porusili, vratili sme sa na zaciatok. Najskor protestovala, krik a pod, postupne si zvykla. Isty cas sa este v posteli s niecim hrala, potom uz si iba brblala sama so sebou ked bola starsia. A v tych dvoch rokoch niektore deti tazsie chapu tento ritual. Skor je to pre vas beh na dlhu trat. A co sa tyka dna, ja som s dcerou travila trochu inak cas, lebo sa standardne nevyvijala. U nas to bolo vela o cviceniach a skupinovy pohyovych aktivitach, baby plavanie, detsky folkorik, montesori a x dalsich, sama hrat sa najviac ucila od inych deti, odkukala to.Ja som ju v 2 rokoch dala 2x do tyzdna na pol dna do skolky, tie deti ju neskutocne potiahlo. Tiez mala take obdobie okolo 2-3 rokov, ze na mne vysela ako kliest. Nic som nemohla spravit, lebo sama sa hrat nechcela a ked som hned mesla, tak strasny krik. To bolo na palicu pre mna. Ja nie som typ matky, ktora potrebuje alebo chce mat dieta pri sebe 24/7. Ja som sa uchylovala aj k youtube a na moje pocudovanie, dcera sa tam naucila z tych video neskutocne veci, po anglicky v 5r rozprava ako 8r, napriek tomu, ze motoricky je pozadu, tak tam okukala rozne aktivity s plastelinou a pod, naucila sa pesnicky, ktore so mnou skratka nechcela. Takze v porovnani s vami by ma za to socialka asi ukrizivala 🤣 A ked som potrebovala/ chcela nieco robit, do vsetkeho som ju zacala zapajat. Namiesto hry s kockami dostala do ruky lopatku, ked som zametala kuchynu, isla so mnou vybrat, alebo pustit pracku. Dostala prachovku a flasku s cistou vodou a rozprasovacom kec som utierala prach. Ked som chcela cvicit, dostala uterak vedla mna a napodobnovala ma. V kuchyni vari pecie so mnou na schodikoch, predtym v uciacej vezi, to sme mali namiesto hry s detskou kuchynkou alebo plastelinou. Mna by piclo, kebyze sa mam iba cely den hrat s dietatom a potom este cakat do jedenastej, kym zaspi. U vas to chce podla mna viac zapojit manzela do procesu a viac trpezlivosti/vytrvalosti. A mozno lepsi time manazment, odsledujte si, co je vzdy aktualne jej predmet zaujmu a skuste to aplikovat do vasich kazdodennych cinnosti, ale nie sposobom, ze sa s nou pol dna hrate na koberci, ale zahrniete to do vasich kazdedennych aktivit. Teraz ked mam nejaku pracu na notebooku, tak dcera sa hrava so mnou na sekretarku. Chodi mi robit kavu, vybavuje telefony, akoze prepisuje. Chvilu sa pohrame, potom si sadne za svoj stol a robi si vlastnu agendu, potom si robi z babiky sekretarku, pozrie telku a pod. Co som ja musela obetovat bola tuzba mat vsetko hotove hned a tip top, samozrejme s dcerou to trvalo podststne dlhsie. Ale naucili sme sa takto spolu funhovat. Cakam druhe, tak som zvedava ci to bude pri nom fungovat 🤣

saluda
6. jan 2020

Podľa mňa tvoj hlavny problém su tie nezmyselné výčitky svedomia. Venuješ sa jej niekoľkonásobne viac, ako ja mojim deťom v tom veku. Najmenší má tiež 2 roky, ale u nás to funguje tak, že on robí to čo ja, nie že ja sa s ním hrám. Vykladame spolu riad, práčku, vesiame prádlo, varíme spolu, vysáva, pomáha s čím sa dá a robí to všetko sám od seba a rád, lebo je na to od začiatku zvyknutý. Ja zase pri 3 deťoch ani inak nemôžem, pokladám za úspech, keď sa dostaneme von. Ak ho nebaví byť pri mne, odbehne sa hrať sám, ja sa s ním hrám málokedy, hlavne knižky čítame. Ale o to viac sa hrá so surodencami. Zaspava sám v postielke, na tom sme pracovali asi od pol roka. Aj keby mohol odtiaľ vyjsť a urobil by to, vždy by som ho tam vrátila a ver mi, bez výčitiek svedomia. Určite by mi bolo ľúto, keby plakal, ale nechala by som ho v izbe, pre dobro veci. Pretože zakaždým, keď by som ho nechala s nami hore, by to chcel aj ďalší deň a skúšal by, vymýšľal, pridával na intenzite. Takto vie, že keď ho uložím spať, tak ma spať a nič iné. A tam je podľa mňa váš problém 😉

kittykat22
6. jan 2020

Keby nespala cez obed, tak v noci zaspava o 19.00. Je bezne, ze deti ktore spia v skolke, tak potom nevedia zaspat v normalnom case - nepotrebuju to. Musis sa s tym zmierit. Myslim si, ze tvoja dcera bude jedna z deti ktora v 3-4r nebude potrebovat spavat cez den vobec, ale pretoze v skolke bude, tak ti potom nebude chciet spavat doma. Takmer vsetky moje kamaratky s tym maju problem.

lyci
6. jan 2020

moj partner ma 5 rocnu dceru, ktorej sa vzdy niekto venoval. vyzaduje aj v tomto veku neustalu pozornost, place, ked sa nudi, nevie sa hrat sama, von na dvor alebo do zahrady sama ani za svet, lebo nevie, co tam sama robit. sestrine deti mali inu vychovu a nebol im permanentne niekto k dispozicii na hranie. ma 5 rocneho chlapca, ktory nema problem sa hrat hodiny sam dnu aj vonku, napr si vonku kope jamu. sestrina 2 rocna si tiez vystaci uplne sama s hrackami dnu, aj na dvore. jasne, ze sa hraju aj spolu, aj od dospelych ziadaju pozornost a spolocnost, ale nemaju problem zabavit sa kazdy sam. ja len, ze ked sa jej budes neustale venovat, tak to bude vyzadovat aj v buducnosti. teda aspon ja vidim velky rozdielna dvoch 5rocnych detoch. ako si ho vychovas, tak mas

vetthy
6. jan 2020

nie,nie si zlá matka,len to robíš zle. opičia láska nikam nevedie. tvoja malá eše je v plienkach,a už z teba urobila otroka,velí celej rodine.má k tomu nadhľad? skúsenosti? zrelý úsudok? .ja jednoducho nechápem,kedy sa to vykoľajilo.potom tu máme hyperakívne deti,všelijaké poruchy správania.stredobodom rodiny nemôže byť dieťa,aj ked je náš poklad. tempo musia diktovať rodičia,nato sú poverení bohom aj zákonom, s výchovou nového človeka, a nie, aby mu nekriticky slúžili. dnes už párročné dieťa tyranizuje celú rodinu,určí,kam idú,čo budú kúpiť,čo budú variť atd...bez toho,aby mali pojem o času,o financiách, o zdracvej výžive atd.ako sa potom prispôsobí ku kolekívu,kde bude len jeden z masy? že už nešefuje,nie je všetko podľa nej? a ty by si čo robila,kiež okrem domácnosi by si mala dajme tomu voľajaké gazdovstvo,ako to bolo stáročia,,potrebovala by si okopávať,nachovať atd. ako tu už písali pred nami,ak malá chce byť s tebou,ona sa musí prispôsobiť,nie ty.ako praktíckú radu,najsť dieťatko na okolí v jej veku,aby sa spolu hrali,aby sa pomaličky odlupovala z teba.

zuzuliennka1
6. jan 2020

@sapetka nie je to pravidlo, nas syn ma 2r a odkedy sa aktivne hra (tak od roka a pol cca) tak vylucne sam, dokaze sa zahrat s legom, vlacikmi aj hodinu, alebo si listuje knihy 🙂 mna dokonca od seba odhana, ked mu vlaciky preskladam inak :D su deti a deti, ked s nim chcem mat interakciu, aby som nemala vycitky, tak to jedine vonku, na ihrisku, doma sa hra vylucne sam

a pre autorku prispevku - podla mna je uplne v poriadku, ked dieta spozna aj "nudu", takto sa postupne uci zabavit sa samo, najst si samo, co ho bavi, ked sa dietatu niekto doslova venuje 24h a planuje mu cely den a aktivity, to je skor na skodu.... mne sa lahko pise, viem, lebo mame pohodaka syna, ktory sa doslova zabavi sam aj na dve hodiny - ja mam cas upratat, navarit a pozerat aj serial.... a su aj deti, ktore su mame pod suknou, proste sa same zahrat nevedia - tak ano, treba sa im viac venovat - ale urcite nie 24h denne, ved to je nemozne.. ty si v prvom rade aj manzelka a mas muza, ktoreho nemozes odsunut na druhu kolaj, je v poriadku, ked dieta spozna aj nudu a urcite sa niektore situacie u vas doma, daju trochu "obmedzit" v style, ze jej nebudes robit poskoka cely den.... lebo to uz naozaj skor vyzera, ako opicia laska, nie "venovanie sa dietatu"

zuzuliennka1
6. jan 2020

.. este mi napadlo - co tak skusit nejake detske centrum? kde sa prirodzene dostane do interakcie s inymi detmi? mozno je povaha, ze to potrebuje a nauci sa spolupracovat, alebo objavi hru pre seba...

zuzuliennka1
6. jan 2020

@blondiee83 dokonale vystihnute - sme v prvom rade manzelky, potom matky.... na toto mnohe zabudaju a to je velmi zle....

sapetka
7. jan 2020

@zuzuliennka1 ano ja beriem ze su deti a deti. Nikto nie sme rovnaki. Ale myslim si ze tu je problem ze nenmaju rezim a to je viac vycerpavajuce ako to ze sa ma venovat

autor
7. jan 2020

Uz nestihan odpisovat kazdej zvlast, vo vela veciach mate pravdu, ale napr. s tou opicou laskou sa nestotoznujem. Moja dcera aj napriek tomu, ze s nami mava so spankom, ma pravidla, vie sa spravat, vo vela veciach je velmi samostatna, jest vedela sama este nemala ani rok, uz 4 mesiace je bez plienky, treba jej, tak ide sama na serblik, vie, ze hracky si ma odlozit, sama si odnesie spinave pradlo do kosa, vyhodi supku z bananu a pod. Vzdy mi pomaha s umyvackou, povesat pradlo, potom si odklada napriklas ponozky sama do suflika, gatky a take jendoduche veci. Ked prideme z vonku, vyzlecie sa zavesi bundu, odlozi topanky, a vonku je samlstatna jednotka. Tam sa pekne hra na preliezkach, nikdy nechce pomoc, co ja az niekedy trpnem, nech si nieco nespravi, potom si sama vyberie z kocika hracky do piesku a pekne sa hra, mne uz len ukazuje, co postavila, uvarila. Len doma vyzaduje pozornost. Co je pre mna velky uspech, ze uz pred pol rokom som ju naucila spavat samu v izbe v posteli, odvtedy sa konecne zlepsil aspon nas intimny zivot, lebo pred tym som zvykla zaspat rovno s nou a nebolo nic.
Musim si vstupit do svedomia a nechavat jej aj doma viac priestoru samej. Snad sa to zlepsi.

sense
7. jan 2020

My mame diteraz rezim len 19.00 sa posunula na 19.30.. takze vecere boli kludne... vstavala ale o 6rano a poobede spavala od 12.00-12.30 max hodinu a bola unavena takze zaspala do 10-15min.

Takze za mna rada posunut spanky a, vydrzat nepolavit...

ivuska_3
7. jan 2020

ahoj, ja mam tiez jednu dcerku a takisto sa nevie velmi sama zahrat, ma uz 5 rokov a co sa mi osvedcilo je, ako ti aj dievcata radili, zapojit ju do aktivit, ktore ty potrebujes alebo chces spravit, nech s tebou naklada pradlo do pracky, vyklada riad, robi nieco v zahrade, "pomaha" pri vareni a peceni, tak bude spokojna, ze je s tebou a zaroven si aspon nieco porobis v domacnosti. Druha vec, co nam pomaha velmi su deti zo susedstva, ak mas taku moznost, pozvi nejakeho kamarata kamaratku, nech sa pride k vam hrat, to ta odbremeni. A co sa toho spanku tyka, s tym sme si takisto uzili uz od babatka, mam to v pamati ako rozmazanu machulu, cez den davala 15 minutove spanky, v noci vselijako byvala hore, vacsinou okolo 2hej svieza a pripravena sa hrat.. Skusali sme vsetko mozne aj nemozne, nepomohlo nic, vekom sa to postupne zlepsovalo, ako prestala cez den spavat, tak ti len chcem poradit, aby si sa s tym netrapila, lebo podla nasej skusenosti sa to aj tak neda zmenit.. Drzim palce, hlavne sa netrap, si super mama! 🙂

janulik2008
7. jan 2020

Neter má 4 a pol roka a zahrá sa sama od malička. Hoci priznávam niekedy sa s ňou hráme aj my hlavnr plastelína to je moje to vykrajujeme atď 😁 ale koľkokrát sa stane že zmizne s kuchyne a je ticho v izbe sa hrá 😉
Inak nepapa napr sladkosti? My sme si všimli ked malá zje viac sladkeho tak nemá spania večer. 🙂

zuzuliennka1
7. jan 2020

@sapetka tak na tom asi tiez nieco bude

sapetka
7. jan 2020

@zuzuliennka1 no myslim ze na tom vsetko stoji. Keby dieta od narodenia malo nastavene casy kedy sa chodi spat nebol by problem. Je rozdiel sa po obednom spanku venovat dietatu 3-4hodinky alebo 8hodin do neskorej noci..

autor
7. jan 2020

@sapetka
@zuzuliennka1 baby ako pisem, s tymi spankami sme to skusali kadejako, ale aj ked zaspi skor, jednoducho sa o pol hod zobudi ako rybicka. Co s nou mam robit? Dat jej tabletku na spanie? Jednoduchi existuju aj deti, ktore skor nezaspia.
@janulik2008 sladkosti vobec neje, mozno raz za mesiac pol tablicky cokolady, ani sladene jogurty, nic.

zuzuliennka1
7. jan 2020

vidis, ty chces mat vecer pre seba, nas 2r syn zas nedokaze este ani polovicu toho, co dcera tvoja - odplienkovany nie je, sam zje chlebik na ranajky, lyzickou stale krmim ja, rozpravat este nerozprava, akurat ma v oblube za sebou vsetko zatvarat - od dveri az po pokrievky na hrncoch. ale zas vynikajuco spi a na ihrisku sa nehra na preliezkach ani v pieskovisku, len proste rad beha vsade naokolo a roztaca kolotoc s hojdacky..... vecer mame volno, lebo spi, ale niekedy by som menila a radsej nech sa uz rozkeca alebo sa podme hrat s hrackami, spolu, puzzle, lego.... hocico... proste su deti a deti, kazda s niecim bojujeme, hned by som vymenila moje totalne kludne a flegmaticke dieta za dieta, ktore ma bude tahat sa s nim hrat. nie vyhadzovat prec 😂
jasne, ze som za neho rada, a uzivam si volno, chcem tym len povedat, ze nic nie je ciernobiele a proste mas dieta s takou povahou, ako mas, ale vsetko je naozaj obdobie a pride cas, ze budete mat s manzelom cas aj na kino, aj na vecere a spolocne viac casu na hocico... 😊😊

vetthy
7. jan 2020

sorry, ak sa ti voľačo zle padlo,z pár riadkov si nevieme posúdiť všetky detaily Vášho života, samozrejme,rodič s pedagogickým vzdelaním hádam nemá doma totálneho vagabunda, skôr by si ju mohla tak trošku zdravo zanedbávať. len neklesnúť pri hre mentálne na jej úroven,lebo to človeka neesmierne unaví a zdeptá.a spať nechce ísť asi preto.lebo cíti sa s vami na jednej úrovni,ked neidete vy,nemôže ani ona.podľa mna aj to je v tom.že silové čiary nefungujú