Koľko toho povie vaše 17 mesačné dieťa?

dusandavid000
22. sep 2015

ahojte mamicky kolko toho povedalo/ povie vase 17 mes. babo moj rozumie niecomu a niecomu nie a maximum slov dokopi povie tak asi 10 mozno menej . dakujem

janickacrazy
22. sep 2015

@dusandavid000 Nestresuj, na 17 mes. je to pekne, niektoré deti v tom veku nerozprávajú vobec, len blabocú. Netreba deti porovnávať, každé je šikovné na niečo iné. Moj starší začal rozprávať v 2 rokoch, mladší už ako 18mes. hovoril celé vety, ale to bol ozaj výnimka, na ihrisku sa všetci nestačili čudovať, že chlapec a ako rozpráva. Poznám aj deti, čo začali hovoriť až oklo 3 rokov a nič im neušlo. 😉

babatkoling
22. sep 2015

Nestresuj, moj nehovoril skoro nic az do dvoch rokov, fungovali sme na zvukoch (zvierat a pod.) Rozkecal sa az asi 2 mesiace po druhych narodenich a teraz vie povedat za sebou 3-4 vcelku dlhe vety... A teraz by som bola rada, keby bol niekedy ticho 🙂

eliska07
22. sep 2015

Náš má 1 a pol roka a tiež nerozpráva. Všetkému síce rozumie, ale rozprávať nechce. A nerobím z toho žiadnu "paniku", príde čas a bude rozprávať a predpokladám, že ak bude ako starší syn, tak sa mu ani ústa nezavrú 🙂

sense
22. sep 2015

Nasa sice zacala dost skoro ale neporovnavaj okrem toho ma este aj cas...

lanugo
22. sep 2015

Je jedno kedy, hlavne sa sustred na to, aby az zacne, tak vyslovoval spravne.Nas maly zacal plnohodnotne hovorit skoro v 3 rokoch a trvali sme na cistote reci.Hovori krasne kazde jedno slovo.Jeho spoluziacka, kt. zacala uz v 17 mes. stale nevyslovi kopu spoluhlasok . A takych je v triede 60% ( podla ucitelky) Toto je problem!

orlik4
22. sep 2015

@dusandavid000 Tak konečne sa môžem pochváliť. Naša je januárová, čiže teraz má cez rok a pol, ale teda už rozpráva vo vetách. Nesrandujem. V roku vedela povedať všetky zvieratká (bu, me, kroch kroch atď.). Prvé slovo (ešte nemala rok) bolo Mama, druhé Tato a tretie Jakubko - trojslabičné aj s K aj so všetkým. vie aj sykavky, ale ešte nevie L a R. Ráno vstane, a spustí. "vyspinkala som sa. ideme na nočník. potrebujem tričko. chcem papať. nechcem ísť do škôlky :P "
ALE... má staršieho bračeka, ktorý do dvoch rokov vôbec nevedel a ani nerozumel ani zdaleka toľko toho. Teraz má cez 4,5 roka a stále má problém s R a sykavkami, ale teda súvislé a zrozumiteľné vety začal rozprávať až po 3,5 roku (keď nastúpil do škôlky). A teda ten začal rozprávať asi v 2 rokoch konečne. Dovtedy maximálne Mama Tato Papať.
Každý má iný vývoj, iné predispozície a z mojej skúsenosti - nejde to urýchliť. Ja mám výchovu aj prístup rovnaký a vidíš... 1,5 ročná má približne rovnakú reč ako náš 4,5 ročný... Deťom sa potrebuje vyvinúť mozog, pospájať nejaké cesty a každému sa to deje inak. Naopak môže byť šikovný v dačom úplne inom...

dusandavid000
autor
22. sep 2015

dakujem vam velmi pekne no ukaze cas este sa ozvem 🙂

babulka82
22. sep 2015

@lanugo a ako myslis ci vyslovuje spravne? Treba ho upozornovat ci ako? Mne starsi syn pekne zacal rozpravat asi v roku a pol .Mladsi ma 2 a pol a dokopy vie tak 10 slov.

lily14
22. sep 2015

U nas tiez nic mic mame 2r2m vie 20slov ostatne iba prve pismena napr huba hu,noha no,...a blabota ako rocna,..obavam sa uz

lanugo
22. sep 2015

@babulka82 ano myslim spravne vyslovovat bez rackovania, suslania,... to je super ze zacal hned pekne rozpravat, sikulka.Nas zacal neskoro a veru ked povedal slovo s nespravnym pismenkom, tak ho musel aj 5-10x zopakovat kym ho nevyslovil spravne.Chcem tym povedat , ze urcite nezalezi na tom kedy, ale ako

janickacrazy
22. sep 2015

@lanugo stačí , ked budeš na dieťa rozprávať normálne, nie šušlavo a maznavo a ono sa naučí správne hovoriť, niektoré deti ti opakovať slová proste nebudú, ved nie sú to cvičené opice, ale deti, okrem toho sa to vobec tak nemá robiť, že nútiť ho opakovať jedno slovo, vravela mi to logopedička, že to je hlúposť a veľa rodičov to stále robí

babulka82
22. sep 2015

@lanugo poznam chlapca ma 5 rokov ale rozprava ako dvojročny ,proste ako začal rozpravat vobec nenapredoval ,rodiačia ho vobec neupozornuju je to hrozne smiešne take rozpravanie.napr. namiesto žaba povie daba. 😀 My sme sa s našimi nikdy nemaznali asi aj to dost rozhoduje.Ale teda ako pišem prvy synček začal ovela skor a pekne rozpravat a menši nechce ani za svet.

lanugo
22. sep 2015

@janickacrazy o.k nazor jednej logopedičky, neberiem. Ja som to robila pri prvom, budem to tobit aj pri druhom a aj tretom- az na to dojde.Apropo, navsevujete logopeda? A ako pracuje logoped s detmi? Pokial viem, tak medzi domace ulohy patri opakovanie dpecifickych slov.Ale kazdy je zodpovedny za svoje dieta

lanugo
22. sep 2015

@babulka82 neboj, rozrosprava sa ani nebedes vediet ako🙂 Ani my nesusleme s detmi.To uz hadam nerobi nikto okrem babiciek🙂 Ked sme v skolke na besiedke, tak to je cista katastrofa ako deti rozpravaju.Presne daba, juža, tutujica- a to maju 5 rokov. Ale hlavne, ze kazda tvrdi ako sa spravne s detmi pracuje- a vysledok teda nic moc

lanugo
22. sep 2015

@janickacrazy inak, trosku si ma zaskocila s tym, ze niektore deti opakovat nebudu, to akoze sa rodic zmieri s tym, ze ked prikaze dietatu, aby nieco zopakovalo, tak odmietne?

timea7
22. sep 2015

@lanugo dieťa nie je cvičená opica, aby robilo to, čo mu rodič prikáže, takže úplne normálne môže odmietnuť opakovanie slov. To, že niektoré deti majú otrasnú výslovnosť, s tým súhlasím. Reč väčšinou vnímajú pasívne - TV, PC, my si to síce neuvedomujeme, ale rozprávame sa s deťmi oveľa menej, ako pred 25 rokmi, keď nebolo v telke dokopy nič a rodina bola nútená spolu komunikovať podstatne viac. Vtedy bolo dieťa so zlou výslovnosťou v piatich rokoch raritou. K zlej výslovnosti prispieva aj časté mixovanie jedla, bohužiaľ aj v tých piatich rokoch 😠 , cumle po celý deň, ktoré tiež nie sú pre rozvoj reči tým pravým orechovým....

timea7
22. sep 2015

@dusandavid000 v 17 mesiacoch nemusí rozprávať absolútne nič, dokonca ani v 27 a absolútne nič to neznamená. už som tu na MK viac krát spomenula že som mala v triede chlapca, ktorý nerozprával ešte v troch rokoch a teraz navštevuje na základnej škole triedu pre nadané deti.

lanugo
22. sep 2015

@timea7 okrem toho, ze dieta nemusi robit to co mu rodic prikaze s tebou suhlasim. Pokial tam nie je morfologicka porucha ci mentalna , tak je rodic plnohodnotne zodpovedny sa vyslovnost svojho dietata- to je ale len moj nazor.Nie som logoped, vychadzam zo skusenisti matky.A kazda z nas chce pre to svoje stastie to najlepsie, len mame rozdielne cesty

timea7
22. sep 2015

@lanugo ja tiež nie som logopéd, ale s logopédom úzko spolupracujem a veľa som sa od neho naučila, tiež som matka, ale nikdy by som svoje ani cudzie dieťa nenútila, aby niečo opakovalo, úprimne, ani si to neviem predstaviť. Sú totiž deti, ktoré sa "zablokujú" a už z nich nedostaneš vôbec nič, ja teda určite hrou, motiváciou, nikdy nie na povel. Ak dieťa musí robiť to, čo mu rodič prikáže a nie k čomu ho motivuje, tak to vedie k potláčaniu jeho vlastného ja, jeho osobnosti, naučí sa plniť príkazy bez toho, aby nad nimi rozmýšľalo, čo sa raz môže otočiť proti nemu. Samozrejme, že každá z nás sa snaží robiť pre to dieťa to najlepšie, súhlasím aj s tým, že cesty môžu byť rôzne, len občas treba aspoň porozmýšľať, či tá moja je zrovna tá správna. Aspoň ja som to tak často robila.

lanugo
22. sep 2015

Robim si doktorat z pedag. a hlboko sa venujem teme vychova, preto ta nebudem presvie o vychovnych metodach a ich rizikach.Je mnoho odbornikov, kt. sa rozchadzaju v nazoroch. Nech ta tvoja ti prinesie zelany vysledok a pomoze ti vychovat z deti dobrych ludi.

dollynkaa
22. sep 2015

@dusandavid000 moja ma rok a pol a fici len mama baba tata a inak len skrieka ;)

timea7
22. sep 2015

@lanugo mňa ani presviedčať nemusíš, pedagogické vzdelanie mám čisto náhodou tiež a roky praxe k tomu, tiež ťa nejdem presviedčať o výchovných metódach ja, nikdy som to nerobila, len som napísala svoj názor, za ktorým si stojím.

lemurko
22. sep 2015

@lanugo mozno ze preto sa ti to zda take jednoduche s tym opakovanim, ze si to robila uz so starsim dietatom. Prave tie mladsie, co zacnu rozpravat velmi skoro nemas ako donutit, aby opakovali. Proste 17-18 mesacne dieta este posluchat prikazy velmi nedokaze. A potom sa rozrecni tak, ze by ste stale iba opakovali. Tiez poznam deticky, ktore rozpravaju od zaciatku krasne cisto a aj deti, ktore rozpravaju zle, Moj ma 4 a teraz uz sa tak pol roka da s nim aj precvicovat, aj to pochopi, ze preco a viem ho lepsie namotivat ako ked mal ledva 2 roky. A moj teda nerozprava, ale melie, vela a strasne rychlo.

lanugo
22. sep 2015

@lemurko jasne 18 mes je este malinke, dokonca sj dvoj rocne je na to nezerele.Neriesila by som to pred nastupom do skplky, ale potom uz nekompromisne

lanugo
22. sep 2015

@timea7 super, tak vidis co odbornik, to nazor🙂 chcelo by to diskusiu F2F a urcite by sme sa nejako dohodli🙂 Pekny vecer

timea7
22. sep 2015

@lanugo ak si robíš doktorát, tak ma tvoj názor prekvapil dvojnásobne, pekný večer aj tebe.

dusandavid000
autor
22. sep 2015

dakujem 😉

moni73
22. sep 2015

@lanugo nechcem byt zla, ale dufam, ze nebudes pracovat v skolstve... s takymto pristupom 😕 nechapem...

janjadr
22. sep 2015

@dusandavid000 Moja ma tiez 17 mesiacov a povie len ano, ne, mama a ham. A zatial nam to uplne staci. 🙂

martinella1
22. sep 2015

Naša takmer dvojročná dcérka ešte donedávna rozprávala síce krásne slová, zväčša jedno a dvojslabičné, ale to bolo tak všetko. Jej rovesníci boli dopredu, vôbec som tomu nepripisovala žiadnu váhu. Staršia začala plynule a krásne rozprávať až po dovŕšení dvoch rokov a to z dňa na deň. A pred mesiacom aj mladšia úplne ale doslova, že úplne začala celé vety, krásne a čisto. Teraz mi pekne večer sama povie, pomodjime sa mamka....alebo chcem papať..... jubim ta..... je to také dokonale, milé, uprimné....a to ešte nemá dva roky.....takže ja si myslím, že každé dieťa musí dozrieť, každý má svoj čas.....