Koľko slov vie povedať vaše 16 mesačné dieťa?

jjanulkaa3
23. aug 2015

Ahojte, moja mama mi stale hovori ze moja dcera by uz mala vediet hovorit aspon 40 slov, hovori mi ze je moja dcera zaostala a postihnuta ☹ za to ze vie cca 5 slov povedat a inak len blaboce. Preto sa chcem spytat kolko vase deti v tomto veku vedeli/vedia povedat slov. Viem ze sa nema porovnavat ale uz ma to dost stve co rozprava! Dakujem za vase odpovede

miriem
23. aug 2015

Tak moja dcera ma 18mesiacov, vie povedat tak max 10slov typu mami, tati, pipi, bam, hav hav a zaostala ani postihnuta mi teda rozhodne nepride😉 Vobec by som to na tvojom mieste neriesila podobne komentare pustila z hlavy...

girlie_konik
23. aug 2015

@jjanulkaa3 Preboha, normalne mam nervy na tu tvoju mamu, to co je za milujucu babku? 😠
Absolutne zaidne take ze zaostala a postihnuta, preboha!!
Moj maly ma dnes 1.5 roka a povie mayimalne tak 5 zrozumitelnych slov.. inak len blabot, ktoremu sa fakt neda este vobec rozumiet.. a je to podla mna aj okolia uplne v pohode, este sa cely zivot narozprava, ved je to stale este malicke babo vlastne a nie ze by uz mal pomaly otcenas odrecitovat podla tvojej mamy asi 🙄

Dolezite je, ze ti tvoja dcera rozumie a ty jej, postupne zacne aj hovorit 🙂

A prosim ta, vobec si neber taketo kecz k srdcu a netrap sa nimi, normalne ich ignoruj. Jedine, co pocuvaj, je tvoj materinsky instinkt a tvoja laska k dcere, s tym vyriesis vsetko.. nenechaj si pokazit tento krasny cas s tvojou dcerkou nikym a nicim 😉 🙂

jeennyv
24. aug 2015

@jjanulkaa3 neries a z mami si nic nerob, je velmi individualne kedy deti zacnu rozpravat, niektore v tomto veku uz vedia hovorit velmi dobre ine povedia par slov a blabocu, pre mna neexistuje relevantny pocet slov, ktore by dieta malo v istom veku povedat.....pre porovnanie kamoskina dcera ma rok aj nieco a uz hovori celkom obstojne bez blabotu atd, sesterkina dcera hovorila poriadne az v 3 rokoch, pokial sa jej venujes a snazis sa formovat jej osobnost, rec a tieto veci pridu postupne...drzim palce...

liebling98
24. aug 2015

@jjanulkaa3 je to veľmi individuálne. Najstarší syn začal zrozumiteľne rozprávať až pred 3. narodeninami, prostredný už ako 20-mesačný. Najmladší má 1,5 roka a povie možno dokopy 10 slov.
Pre rozvoj reči je dôležité, či Ti dcérka rozumie. Či vie splniť jednoduché príkazy bez ukázania na predmet. Napríklad, prines bábiku, prines topánky, sadni si, daj pár pá. Ak áno a povie k tomu pár zmysluplných slov ako mama, tato, baba, ham, hopa, áno, ee, auto (ttieto vedel náš najmladší v 16 mesiacoch) a snaží sa rozprávať v tej svojej rozkošnej hatlanine, tak buď úplne kľudná. Máš doma zdravé normálne dievčatko.
Reči o zaostalosti si nevšímaj, verím tomu, že to Tvoja mamka nemyslela zle, len nešťastne vyjadrila svoju obavu.

silvia62256
24. aug 2015

Ja toto tiez z duse nenavidim. Nam zas kazdy ze uz ma rok,uz by mala vedet chodit sama...ano? A kde sa to pise? V svatom pisme. Kazde babco ma svoje tempo. Mam synovca ktory ma 2,5 roka a este stale nerozprava "normalne" . Naopak moja mala ma rok a uz vie tati,havo,hapalo,bumbum,hapci,tam,fuj a moje najoblubenejsie prd 😃 ale to tiez neznamena nic exkluzivne,proste je vyrecnejsia,ale absolutne to nemozes porovnavat,pretoze aj dospeli sme rozne povahy. Ukecanejsi,tichsi,aktivni,lenivi...tak je to aj u deti. Uzivaj si to ticho,kym ta nekomanduje 😃

jjanulkaa3
autor
24. aug 2015

Dakujem vam. Ano je to individualne kazdy clovek je iny dokonca aj ked ma tu istu krv ale proste uz z toho saliem najprv ze preco nelozi mala by uz ine deti bla blaa...potom preco nechodi....teraz zase mala by hovorit ty si v jej veku uz vela hovorila a podobne len ma stresuje potom si to vycitam ze je to moja chyba ze sa malo venujem! Vsetko co malej poviem nech donesie spravi bez toho aby som ukazala tak krasne rozumie a urobi/donesie to co som od nej chcela len nerozprava ako som napisals max 5 slov reci mojej mami- to sa s nou bude tahat je zaostala aj v skole bude spomalene sa ucit atd...ach Boze katastrofa☹

beatrice1607
24. aug 2015

Podla mna je zaostala tvoja mama. Sorry. Toto nie je ok.

evka_evka
24. aug 2015

@jjanulkaa3 nechcem byť zlá , ale postihnutá je tvoja mama...

mamasimona
24. aug 2015

Moja dcera ma 20mesiacov a az posledne 2mesiace sa rozkecala...do vtedy len tou svojou hatlaninou...teraz uz vie aj pospajat slova...ako pod sem,posim papat,cem taketo...a pod...

betunka39
24. aug 2015

u každeho dieťata je to individualne. Moje všetky 4 skoro hovorili a nemali ešteanio 1,5 roka. Tato najmladiša sa rozhovorila ked mala 2 roky a mesiac. Dovtedy iba mama, baba,tata, havo a hatlaniny. A mame odkaž, že moj synovec nerozpraval do 3 rokov, iba 5 slovičok použival. Potom sestra s nim išla na logopediu, povedali jej, že je v uplnom poriadku, len sa zaťal. V 4 rokoch začal krasne rozpravať, aj ked malo. Aj teraz je taky malovravny, ale vobec nie je postihnuty, skončil vyšku a dnes pracuje na ministerstve školstva. Takže ty sa nstresuj a klud, každe dieťatko je ine. 🙂

ajkava
24. aug 2015

Moje deti hovorili veľmi skoro a skoro všetko. Ale všetko je individuálne. Niektoré je lenivé, skôr pozoruje okolie a žije si "svoj život" a rozkecá sa neskôr, ale naplno. Ja som sa s deťmi od malička veľmi veľa rozprávala, nič som nekomolila, nehovorila maznavo. Ale ako píšem, všetko je individuálne. Keby videla dr. na poradni, že nejaký problém, určite by s tým niečo robila.

maary11
24. aug 2015

@jjanulkaa3 Ahoj Janka, no moja mala ma tiez 16mesiacov a okrem par "slov" ako tati, mami,bac a pod. nehovori, ani si neviem predstavit 1,5rocne dieta, ktore vie zrozumitelne rozpravat. Kamoskiny chlapci sa rozhovorili az teraz po tretich narodeninach a su uplne v pohode 🙂 A tvoja dcera je tiez uplne v pohode a ty si uplne normalna mamina 🙂
Ale uplne ta chapem, muz ma neter o 4mesiace starsiu od nasej dcery a je to stale o tom, co ona uz vie a nasa nevie... je mi z toho zle, len si hryziem do jazyka... my teraz riesime, ze dcera "nechce" cikat do nocnika, co ma uplne vytaca, lebo nevidim dovod preco by mala.. ma 1,5roka a nie je cvicena opica... no bohuzial stari rodicia vidia len to co nevie a nie to co vie, lebo druha vnucka to uz vie :(

betunka39
24. aug 2015

@jjanulkaa3 ešte trocha prispejem, aby si bola kludna a nebrala reči iných ž tak važne. Moja mala je od pol roka so starými rodičmi doma, ja som nastupila do prace. Ani ju ani ostatne deti som nikdy nejak nasilu neučila čo nevedeli. Nie som amtka ,ktore deti v troch a menej rokoch vedeli počitať, nepoznali čislice, ani písmena, jedinečo vedeli boli riekaky, basničky pesničkay ,rozpravky a veľa sa hrali, kreslili si loptošili po dvore. Poznali všetky domace zvieratka a vedeli čo im davame žrať. Aj Alžbetka najmenšia, vie kopu basničiek a pesničiek, niekedy žasnem kolko si zapamatala ,či od nas, z netu ,alebo od dedka. Nepozna pidmena a ani čisla, nevie počitať ani do pať. Farby pozna zakladne,. Ale vie ,kedy treba krmiť zajačiky, kolko ktorým nma dať sena a krmiva. Vie, že psiky treba 2 x na den pustiť z vybehu a potom im tam dať čerstvu vodu. Vie presne ktore leikyerie babka, ktore dedko a presne im vie nadavkovať. Viacmenej sleduje, aby sa nepomylili. Ani som o tom nevedal, len začala som im ja liekyydelovať a ona mi presne ikazovala, ktore rano, kotre večer. Vie, že babka si do brucha picha inzulim. Každy den im nakaže, či si merali tlak a či už babka pichala prst. Večer vždy pride pred spanim da babke a dedkovi pusu a opyta sa babky, či si už dala oboje kvapky do oči ,aby nezabudla. Chodime do kostola len raz do týždna, mame staroslovienske omše a vie z omše pasaže ktore su ťažke a dokaže ich naspievať. jednoducho ju zaujimaju uplne ione veci. Ja ju nechavam tak, lebo ide od 2,9 do skolky a tam ma čas aby sa učial dalšie veci. Jednoducho vyrasta s nami dospelymi a to kopiruje. Každe dieťa je ine, moja je velmi kludna, každy ked ju vidi tak sa čuduje, že mi neuteka, že nekriči, že pozoruje okolie. No a ja by osm boal rada, keby bola hravejšia troška viac živšia. 🙂

timea7
24. aug 2015

@jjanulkaa3
@maary11 starým rodičom treba pripomenúť, že iní ľudia v ich veku majú už dávno doktorát, prečo ho nemajú oni?

adela232
24. aug 2015

@jjanulkaa3 Bože dobrý... moj chlapec ma skoro 2 roky a vie povedat par slov. Neriesim to kezde dieta ma svoje tempo a poznam cloveka ktory zacal hovorit v styroch rokoch a dnes je z neho lekar! Nerieeeeeees!

zuzka38
24. aug 2015

@jjanulkaa3 40 slov 16 mesacne? 😀 tvoja dcera je normalna ako kazde ine dieta, kazde diet av 16 mesiacoch blaboce.. ju posli rposim ta na dve doby niekam..

timea7
24. aug 2015

@jjanulkaa3 je to silne individuálne, to, či dieťa dokáže v dvoch rokoch povedať päť, alebo sto slov, je úplne jedno, nič to neznamená, nezaručuje mu to, ani červený diplom, ani nič. Môj syn nevedel v 16 mesiacoch ani tých päť, našťastie to nikto neriešil, lebo by som ho veľmi rýchlo uzemnila 😀 , v deň jeho druhých narodenín som ho nahrávala - narozprával celú rozprávku O kozliatkach, aj s tým, že menil hrúbku hlasu 😎 a ako trojročný rozprával úplne všetko, čisto, aj "R". Mala som v triede chlapčeka, ktorý začal rozprávať ako trojročný, dovtedy bolo jeho jediným slovom mama -oslovoval tak všetkých. Dnes je školák s vynikajúcimi výsledkami. Kým mama niečo vypustí z úst, nech si niečo naštuduje, lebo takou poznámkou môže veľmi raniť. 😒

jjanulkaa3
autor
24. aug 2015

Sak to nevidia nic ine len to co nevedia, niektori stari rodicia! Tych 40 slov nasla na internete ze by to dieta malo ovladat a ja jej hovorim ze to urcite nie a ona to je priemer nadanejsie deti este viac 😠

jjanulkaa3
autor
24. aug 2015

Nie aby ju pochvalila ze je sikovna... nie radsej mne dava chrobaka do hlavy a kamen na srdce.

timea7
24. aug 2015

@jjanulkaa3 a napadlo ju aj také, že mimoriadne nadané deti sa v útlom veku môžu javiť úplne inak, ako ostatné? Že dokonca si o nich môžu ľudia myslieť, že sú zaostalé? Viem, o tom svoje, s deťmi roky pracujem. Okrem toho, myslím, že pre každú normálnu maminu, alebo babku je podstatné, aby dieťa bolo zdravé a šťastné, až potom je to, či bude úspešné. Jasné, že každá v kútiku duše dúfa, že dieťa bude výnimočne šikovné, skončí tri vysoké školy, ale to neznamená, že mu to zaručuje šťastný a spokojný život.

sense
24. aug 2015

ked som bola s malou v dvoch rokoch u lekara na kontrole sa ma aspytal ci vie povedat aspon 20 slov a ci zacina pouzivat aj dve slova spolu resp. jednoduche vety...takze ma este cas....kazde dieta je ine a kazde sa inak rychlo nauci vypravat...ja by som bola kolkokrat aj rada keby je ticho a nic nehovori...statistiky a tabulky vznikaju tak ze sas porovnaju hodnoty urciteho poctu a spravia priemer, kazde jedno dieta je jedinecne...nasa sice zacala vypravat velmi skoro aj basnicky ale plienku mame este stale na noc...a nespavec od narodenia...

jarka87
24. aug 2015

Je to naozaj veľmi individuálne a hlavne by sa to nemalo porovnávať. Keď to príde, tak to príde :D viem z vlastnej skúsenosti, moja dcérka je neskutočne ukecaná, odjakživa. Keď mala rok, dávala základné vety typu, kde je mama? čo to je? a podobne.. ked mala rok aj pol, hovorila takmer všetko, ale.. /až mi na nervy išla, ako otvorili oči :D v dobrom myslím :D/ mali sme s nami zarovno kamosku, ktorej syn bol rovnako stary, naozaj, a nepovedal nič. vôbec, skoro nič, naozaj asi tiež 5 slov. a teraz bez srandy, keď mal dva roky, z ničoho nič sa tak rozkecal.. /zo dňa na deň/ a kecal a kecá stále :D a teraz kecajú spolu :D je to individuálne naozaj.. a určite toto, čo tvoja mama hovorí, nie je správne. miesto podpory :( mala by si jej naznačiť, že ťa to raní a že malá je v úplnom poriadku.. a to, že jedno dieťa chodí skôr, druhé neskôr, jedno skôr hovorí, druhé nehovorí, jedno je bez plienok, ďalšie sp lienkami v tom veku naozaj nič neznamená.. nijakému dieťaťu toto nič nezaručuje :D takže teš sa, že malá je zdravá, užívaj si ju, lebo čas neskutočne letí :D

liebling98
24. aug 2015

@jjanulkaa3 Kašli na to. Keďže Ti všetko rozumie, máš doma šikovné dievčatko. Hlavne s ňou rozprávaj pekne zreteľne a nie maznavo.
Ale chápem Ťa, aj ja som pri prvom riešila každú blbú poznámku od rodiny, všetko som brala osobne. Teraz pri treťom, keď niekto poznamenal, že ešte sám nechodí (začal až v 16 mesiacoch), že ich mladšie deti už chodia, tak som sa len spýtala: "A?" Ale takým tónom, že dotyčný hneď stratil záujem o ďalšiu diskusiu na túto tému. Takže takéto poznámky jedným uchom dnu a druhým rovno von, bez zastavenia v hlave.

timea7
24. aug 2015

@liebling98 veľmi dobrá reakcia!!!! Ja sa iba bavím, keď počujem mladé mamičky, ako sa doslova pretekajú v tom, či ich dieťa už sedí, stojí, chodí, pozná nejaké anglické slovíčka....naozaj na tom absolútne nezáleží. Veľké odchýlky od normálu si všimne aj mamina, aj lekárka a začnú to riešiť, ale aby som rozoberala takú sprostosť, koľko slov má ovládať 16 mesačné dieťa....v 18 rokoch je to už úplne každému fuk, kedy začalo chodiť, bolo bez plienok.... Sto krát sa mi potvrdilo, že dieťa, ktoré v dvoch rokoch nerozpráva vôbec, môže byť o dva roky vynikajúce aj v cudzom jazyku, nie len v slovenčine. Nech má dostatok podnetov, nech sa mu rodičia prihovárajú, komentujú slovne, čo robia, spievajú mu, rozprávajú riekanky ale nech neriešia, či vie dvadsať slov, alebo štyridsať....

andrejta
24. aug 2015

@jjanulkaa3 nepocuvaj mamu, ani nikoho ineho. Ty si mama a sama si najlepsie poznas svoje dieta. V tomto ohlade by som tiez mala mat postihnute a zaostale dieta, kedze sa ako tak rozkecal az po druhom roku 😉

katussska24
24. aug 2015

😀 😀 😀 a podla mna, v tomto veku uz y mala vediet zlozit puzzle 25dielov 😀 😀 😀
odkaz mamine, nech to s nou skusi, ty si zatial skoc ku kadernicke ana kozemtike, pripadne masaz, lebo ked sa jej to nepodari, urcite to budes musiet riesit a vyhladat odbornu pomoc 😎

zarty bokom - ked v 4r bude stale pri 5slovach, tak sa zacni strachovat 😀 😀 😀 😀 😀

vierkac
24. aug 2015

Ja tieto porovnavania proste NEPOCHOPIIIM! Su niektore limity stanovene lekarmi, kedy sa uz odporuca navstivit odbornika - napr. pre chodenie 20 mesiacov, pre rozpravanie 3 roky! Cize niekde uplne inde. A ani potom sa vobec nemusi jednat o problem.
Skore chodenie ci rozpravanie vobec nenapoveda o inteligencii dietata. Mnohe deti proste idu svojim tempom. A 10 slov 16mesacna? Podla mna vyborny vykon, moj toho ani 20mesacny viac nevedel 😀
Inak, v mojej rodine sa tiez furt riesi: ked 6mesacny este nevedel sediet, 12mesacny chodit, 2rocny nosi plienky a poriadne nerozprava... Podla pediatra je to uplne normalny sikovny chlapec, ktory napreduje absolutne adekvatne svojmu veku 😎

martina833
24. aug 2015

niektore 24 mesacne deti nevedia povedat 40 slov a je to v poriadku, pokial rozumeju, mame daj nastudovat literaturu, nech si osviezi vedomosti o detoch... a netrap sa, ries to s usmevom, jednym uchom dnu druhym von

emily76
24. aug 2015

@jjanulkaa3 moj najstarsi syn toho do 3 rokov vela nenahovoril... dokonca ako 3-rocny mal na noc este plienku, lebo strasne tvrdo spal.... teraz ma 18 rokov, nepocikava sa, na velku ide tiez v pohode, rozprava cisto, plynule, vsetky hlasky, slovicka... nicoho sa neboj, na mamu nedbaj, mala sa vsetko v spravnom case nauci. 😀 😀 😀 Este babku aj hlava bude boliet, ked jej bude cele dni stebotat 😉

papricka33
24. aug 2015

mas velmi milu maminu.... 😀 ze pozdravujem. No, moja starsia vedela mozno nejakých 20slov, a to sa nam vsetkym zdala ako multitalent. moj maly ich vie zopar, stve ma to, lebo ho porovnavam s dcérkou, ale urcite to nie je horor. Rec, to nie su len slova. Tie sa nauci aj papagaj a prd im rozumie 😉 Takze v tomto veku je hlavne dolezite, ci dieta "komunikuje". vsetkymi sposobmi komunikacie. cize aj neverbalne. mimika, gestika, haptika... jednoducho na nej vidis, ze rozumie, urobi, co povies, ukazuje na veci, ked o nich hovoris... teraz jej hlavne vela citaj, ukazuj, rozpravaj... to je vsetko, co mozes robit. problem by bol okolo 2-3 roka, kedy by dieta naozaj malo "tvorit svoje myslienky" aj cez slova, spajat ich atd. Mate kooooopec casu.... A maminku posli pozerat serial 😉