Ktorú z týchto dvoch škôlok by ste si vybrali?

dadka1982
17. mar 2016

Môj syn ma dva roky a 4 mesiace a uz 9 mesiacov chodí do škôlky, kde je spokojný. Je to nová krásna škôlka presvetlená a priestranná, kde majú vlastne malé kino, vlastnú kuchyňu, čiže sa jedlo nedováža. Personál je úžasný, síce pre 14 deti su len 3 učiteľky, ale to sa dá prežiť, to nie je tak malo. Nevýhoda je, ze ho do tej škôlky musim každé ráno voziť a tiež je tam dosť veľa deti neeuropskeho pôvodu, nie som rasista, ale európske deti su tam v menšine. Teraz mam možnosť dat ho do škôlky, ktorá je 300m od domu, ale.... Škôlka je pekna zvonka, krásne ihrisko, hneď za škôlkou lesik a personál vyzerá tiež sympaticky. Väčšina deti, čo som videla su evidentne európskeho pôvodu, ale vnútorne priestory tejto škôlky su oveľa menšie a take nejaké tmavé, ďalšia nevýhoda je, ze nema vlastnú kuchyňu. Čo sa týka počtu deti, v jednej triede je 15 deti a 3 učiteľky, čo ako som sa predtým vyjadrila nie je veľa, ale ani malo. Čo by ste robili na mojom mieste, ktorú skolku by ste zvolili? Nechali by ste dieta v doterajšej alebo ho dali do tejto? Maly Oliver je veľmi adaptabilný a nema problem zapadnúť medzi žiadne deti. Žijem mimo SR a žiadne matky tu nepoznám a nemam sa ako informovať o tom, ako su s touto škôlkou čo mam za rohom spokojne. Za každú radu a názor budem vďačná.

sissy27
17. mar 2016

@evittam ááááá chcela som ešte niečo, ale aspoň doobeda budem za dámu 😀

guinevre
17. mar 2016

@dadka1982 Ako sa tie deti chovaju? To je dolezite. Ked sa chovaju nekulturne, ked je evidentne, ze nemaju dobru domacu vychovu, tak je jedno odkial su, dieta by som dala do inej skolky. Ak su tei deti uplne normalne a chovaju sa slusne, a jediny problem je ze nie su Europskeho povodu, tak potom je normalne, ze inteligentny clovek bude mat iny postoj k tejto tvojej dileme.

vika35
17. mar 2016

tak ja by som ho nechala v povodnej. lebo ako pises maly je spokojny, personal je v pohode. tak kde je problem? ze ho tam musis vozit ako daleko, je to problem koli tvojej praci, nestihas to? alebo tie deti neeuropskeho povodu? ale tvojmu synovi to zjavne nevadi.
alebo teda by som zistila nieco viac o tej co mate blizsie k domu, spoznala nejaku mamicku alebo si dohodla ci tam nemozete stravit den dva.

moni244
17. mar 2016

@dadka1982 cize deti utecencov v skolke, hm a to mo chces povedat, ze maju peniaze na to, aby umiestnovali deti do novych skolok? A protirecis si, raz su to utecenci, potom africania, takze ty si len robis nazor podla farbi pleti

nibiru
17. mar 2016

@evittam no 3 učitelky na 15 detí je dost u nás sú na 24 detí jedna ucitelka rano a druhá sa pripája na obed 🙂 sme dvojtriedka,tiež malú nosím autom mame školku za domom tam ju envzali takto ak ideme autom sme tam za 10min.autobusom za 20 min.ale je tam spokojná tak sme neriešili presun.a podla referencii mamičiek sa mi školka za našim domom až tak nepozdávala ono tie menšie školky maju svoje čaro u nas su len 2 triedy spadáme ale pod klasickú školku akcie maju spoločné 🙂

stastnablcha
17. mar 2016

baby celkom ste sa pustili do dadky... kym nieje vase dieta a vy v podobnej situacii asi ťažko je súdit. my sedíme tu a jedine co nás v tomto pripade trápi je, či náš Janík dostane blšky od Gejzu... a ked je v skolke nebodaj Gejzov viac, už je s tým prenáramný problém... trochu pokrytecké, hm ? (už vidím ako sa pustíte do mna 😉 )
v kazdom prípade dadka urob tak, aby si ty nemala vnútorný problám sama so sebou. Dieta si rýchlo dokáže zvyknut. ak más byť v nepohode ty, urob tak aby si nebola. dovážané jedlo, 5 detí na učitelku a vsetko to co píšeš je v ťažkej pohode. ale nik z nás čo tam nieje ti nedokáže adekvátne poradit.

veronickas
17. mar 2016

@dadka1982 Osobne si myslim, ze dieta inej narodnosti, rasy, ci dieta s postihnutim moze byt pre kolektiv prinosom - ostatne deti sa ucia vnimat "inakost / odlisnost" uplne prirodzene a bez akychkolvek predsudkov (pokial im do tohto ich chapania nezasiahneme my dospelí).
Ak vsak vzhladom na velky pocet tychto deti v kolektive vnimas velke rozdiely (napr. spominanu agresivitu, vierovyznanie, hodnoty) medzi tymito detmi a tvojim synom, tak skolku zmen.
Ak je dieta vedene k niecomu doma a nasledne mimo domov vidi uplne odlisne chovanie inych v klucovych veciach, pre mna by to bol dovod na zmenu. Jednoducho povedane, ak zijem v Europe a chcem, aby moje dieta bolo vedene k urcitym hodnotam, tradiciam a pripadne i vierovyznaniu, nenecham ho travit väcsiu cast dna medzi moslimami, africanmi, aziatmi atd. A to teda rozhodne nie som rasista (roky som robila s romskymi detmi).

To, ze obedy dovazaju, by som ako problem nevidela.
3 ucitelky na jednu triedu je nadstandard (ved na SK v beznych skolkach mas 2 na 20 a to jedna je na rannej, druha na poobednej a spolocne su len cez obedy).

Zhrnutie: Ak tvoje dieta nema problem adaptovat sa, skolku pokojne zmen.

nibiru
17. mar 2016

@dadka1982 upne ta zase chapem ina kultura,iná vychova a psisposobiť sa je tažko pokial to dieťa žije doma v komunite ktorej boli vychovavane tisicky rokov.Kamaratka bola 2 mesiace v afrike v meste ktore bolo krásne moderné čo ju ale prekvapilo bola separovanost tam bol rasizmus v opačnej forme a jasne citelne dávali najavo že bielych radi nemajú,jej synovec bol z bežnej školky pre utoky presunutý do kvazy emigrantskej bielej hoci jeho rodicia sa tomu bránili chceli aby vyrastal normálne v zmiešanej školke,nepomohlo nakoniec ho museli presunuť do školky kde boli len europske deti iná krajina iný mrav,nie vsade je tolerantnost ono zase ak vezmem priklad nič osobné pre romske deti bez výchovi v osadách je normalne že nemusia chodiť na čas,nemusia sa umyvať,možu si nadavať skaredo sa uražať,sexualne sa zbližovať v 12-13r. je to pre nich normlane lebo su tak vychovaný žijú tak,pre rodičov dieťaťa ktoré je (kludne aj filaove,ružove,rom atd... vychovavane v moralke,určitým hraniciam je to nepochopitelné tak ako je pre male romske dieta s osady je nepochopitelné prečo by sa malo chovať inak,to dieťa nerozumie riadne prečo je to inak chová sa ako dospelý ako sa chovajú doma.

bluka2
17. mar 2016

@nibiru Ja myslim, ze v 12-13 rokoch uz v skolke jej dieta nebude, ked sa oni sexualne zacnu zblizovat 😉

nibiru
17. mar 2016

@bluka2 nemusíš ma chytat za slovíčka 😉 bolo to myslené skor na to že pre každé dieťa je normálne to čo vidí doma a to sa líši podla toho v akej komunite vyrastá.

bluka2
17. mar 2016

@nibiru Ved to bol iba vtip 🙂

ava11
17. mar 2016

@dadka1982 v triede mojho syna je najagresivnejsi a najutocnejsi modrooky blondak 😀 😀 Neviem no, akoze chapem ta, co chces povedat, hoci je velmi politicky nekorektne to vyjadrit takto. U nas sa tiez nepatri povedat, ze cigani robia vacsinou problemy, hoci to tak je. A veru je to vidiet uz v skolke.
V tvojom pripade by som asi presun neriesila, spokojnost dietata je prvorada, aj to, ze tam uz je zvyknuty. Na riesenie pripadnych konfliktnych situacii su tam predsa ucitelky, ktore predpokladam deti zvladaju.
Btw este mini prihoda od nas- maly ma v triede aj dievcatko neeuropskej rasy 😉 Ocino je cernoch. Stala som raz s mojim synom a jednou ucitelkou a pytam sa-ktora je to ta alicka? Odpovedali mi obaja subezne, ucitelka ze "ta cierna" a syn "ta v cervenom tricku". Tak asi to stoji za zamyslenie.

margieamatusko
17. mar 2016

Ano sme vsetci straaasne tolerantni, kym vidime inu kulturu v telke. Dokonca to vnimame ako obohatenie... Akonahle sa nas to tyka priamo, nastava obrat. Preto mame tolko cisto romskych tried a rodicia nosia deti so skolok a skol v inej dedine resp. v meste.

mimajo
17. mar 2016

myslim si, ze tuto otazku si tu zle polozila. väcsina zien zije na sk a kto nezil v zahranici nevie, nema ani potuchu o com pises. Mam vela poodobnych skusenosti, pre dieta uz ostava takmer len sukromna skolka/skola ak chces dat dobre vzdelanie. No o tom nerozpravam vela na sk - kto am nebol/nezazil - nerozumie...

cinkatko
17. mar 2016

@dadka1982 Ocividne tam je maly spokojeny, takze bych to neresila. Naopak ja bych jeste uvitala to, ze ma moje dite moznost poznat deti z jinych krajin a pomeru. Dite se nauci nerozlisovat lidi podle barvy pleti, jestli je nekdo bohaty ci chudy, krestan, katolik, hindu ci muslim... ve svete to nikomu nevadi, ci sedi dite ve skole vedle cernocha, cinana, cikana nebo belocha. Je to dobra zkusenost do zivota aneb co se v mladi naucis... Podej by jsme nebyli jedni z nejrasistictich zemi na svete (nerikam ze jsi), kdyz tu resime kdo chodi s nasimi detmi do skol.

hoogy
17. mar 2016

@dadka1982 15 dni a 3 ucitelky je vela uciteliek to som chcela napisat ako prve. ked mas viac deti riadila by som sa tym ci mi aj to druhe dieta zoberu do tej istej skolky aby som nemusela nosit deti do dvoch roznych. pokial ma vsak ta nova skolka dostatok miesta mozes ocakavat ze aj do nej postupne daju utecenecke deti, ked mate tabor v meste. oni rozkladaju deti ako sa im da.

vroni
17. mar 2016

Nuz, dost sa tu hovori o obohateni, inej kulture a tak. To je do istej miery pravda. Lenze plati to len do okamihu, kym je ta obohacujuca kultura v mensine a neprevalcuje tu domacu. Alebo inak - ak je v triede z patnastich deti jeden Arab, jeden Rus a jeden cernoch (napriklad, nejde o narodnost, vierovyznanie ci farbu pleti), tak z toho profituju vsetci zucastneni. Ak v tej istej triede bude z patnast deti trinast Rusov a len tri slovenske, je pravdepodobne, ze sa ocitnu coby domaci mimo, co teda k ziadnemu zvlastnemu obohateniu kultury neprispeje, skor k zlym skusenostiam, predsudkom ci rasovej/nabozenskej/narodnostnej neznasanlivosti. A toto je presne situacia, ktora casto v skolkach a skolach vladne (aj ked nie s Rusmi 😀) Na Slovensku (zatial?) nepredstavitelne, mimo pomerne bezne. Takze sa sice zakladatelka vyjadrila nevhodne, ale situacia je casto fakt o tom, ze sa clovek obava, aby jeho dieta nebolo terorizovane len preto, lebo je domace.....

bluka2
17. mar 2016

@vroni Rus = Turek, ze? 😉
Mas pravdu, ale o tom co ty pises, sa autorka nevyjadrila ani naznakom. V 1. prispevku pise o neeuropskych detoch = vsetky ostatne kultury a potom spominala nieco o utecencoch = min. 3 rozne kultury (Syria, Afganistan, nejaky africky stat)

horana
17. mar 2016

Neeuropskost deti by som neriesila, v skolke urcite nie. Dochadzanie uz je vacsi opruz, zalezi ako dlho precestujete denne, to by mohlo rozhodnut.
Celkovo keby sa citil v terajsej skolke dobre, a nezatazovalo by ma dochadzanie, neriesila by som.

gabrielkaa
17. mar 2016

@mimajo Suhlasim. 🙂

alice107
17. mar 2016

DADKA1892 na zaklade skusenosti zo zivota v zap.europe by som ti radila, aby si vybrala skolku,kde su europske deti..mentalita a kultura/cize sposob zivotnych hodnot je dolezita.
politcka korektnost niektorych pisateliek je naivna. pretoze ta ina mentalita afroanerickych deti vlyva ja na tvoje dieta. pri hre, v kazdodennom kontakte.a to uz nehovoiriac o tom, ze moze tam pochytit zle jazykove navyky od tych deti.... cize nie cisty jazkovy prejav danej krajiny.
v tych spolocnestvach sa malokedy najde rodina,co by bola sa uplne prisposbila zivotnemu stylu europy a tak vychovavala svoje deti ato aj po stranke ovladania jazyka.....a ich mentalitaje inatiez... inak vnimaju aj spracuvaju odpnety, ktore prichadzaju vneznom zivote.takze moze dojist k tomu,ze tvoje didta bude vidiet iny vzor spravania,aky vidalo doteraz doma.... abude ho to ovlyvnovat.....
takze by si mala rozmyslat nad tym ,ake mas priority pre dieta.ak mas na vybet naozaj realne len z tych dvoch skolok, tak treba vybrat tu,kde dieta budemat lepsiu starostlivost, vychovu a priklon k europskym hodnotam a kde mu deti budu blizke aj mentalitou
pretoze v takychto zmiesanych multi-kulti kolektivoch dochadza k roznym stetom.a casto s astava,ze tie orientalne deti su agresivnejsie..kedze maju inu mentalitu.su zivsie, aj menej vyrovnane...
a velakrat sa stava, ze aj ich rodicia ked pride k problemom,su agresivni voci nielen pracovnikom v skolke,ale aj ostatnym rodicom.......mentalita sa nezaprie......
a neposlednom rade treba dbat aj na to,aby tvoje didta malo pocit bezpecia v tej skolke.......

vroni
17. mar 2016

@bluka2, nie, fakt som nemala a mysli kokretnu narodnost 😀 😀 😀 Je ich tu viac problemovych, nez len ti Turci.

timea7
17. mar 2016

@dadka1982 v prvom rade by som si zistila, či je zariadenie zaradené do siete škôl, aby si tu nepísala o opatrovni detí, ale o škôlke. Ak áno a tvoje dieťa je tam spokojné a šťastné, neriešila by som pôvod detí, ktoré sú tam s ním, v zahraničí je to úplne bežné. nechala by som ho tam, kde je, napriek zložitejšej doprave do škôlky. Na to si budeš na najbližších pár rokov zvyknúť. Ak zariadenie nie je zaradené do siete škôl, tak by som hľadala také, ktoré je skutočnou materskou školou, nie opatrovateľských centrom. Je jedno, či je to blízko, alebo ďaleko, či sú priestory svetlé, alebo tmavé, či je tam kopa krúžkov alebo nie, podstatný by bol pre mňa prístup dospelých k deťom. Spýtala by som sa rodičov, ktorí tam majú deti, ako to tam chodí a beží, či sú spokojní a podľa toho by som sa rozhodla. Veľa šťastia!