Mám dať dieťa, ktoré sa všetkého bojí do jasiel?

dzinka777
12. júl 2017

Ahojte.Náš malý má 18 mesiacov.Chcela by som ho dať do jaslí od septembra čiže ako 20 mesačného.Náš syn je od 8 mesiacov veľmi bojazlivý,bojí sa nových ľudí, bojí sa nového prostredia, nových hračiek...akonáhle vidí niečo nové hneď kričí mama,mama alebo začne plakať. Keď sa prídeme hrať do detského centra ostatné deti utekajú k hračkám a fascinujú ich nové hračky.Náš malý sa nepôjde sám hrať. Akonáhle vydá hračka nejaký zvuk,hneď ho mám v náručí,lebo sa bojí. Ale hračky ktoré pozná (ktoré má doma) tých sa nebojí a tiež vydávajú rôzne zvuky. Má aj doma odrážadlo, pekne sa odráža.Akonáhle vidí v centre odrážadla, pozoruje deti ako sa vozia,ale on ani nepristúpi k odrážadlu hneď má strach. Skôr ho baví kreslenie, čítanie, Myslíte že jasle sú pre bojazlivé dieťa vhodným riešením? Rozmýšľam, že ho tam dám,že sa možno osmelý a bude to lepšie,alebo bude mať následky po psychickej stránke zo strachu?Alebo ho dať ale len na pol dňa?a keď sa to zlepší,potom ho budem nechávať celý deň v jasliach?

lucsyia
12. júl 2017

No ja by som to riesila takto : Najskor na pol dna a potom ak sa adaptuje tak na cely den. Pokial je dieta bojazlive je jasne, ze zaciatky su tazke, ako pre dieta, tak pre rodicov. Mozno dieta prekvapi a zvykne si po par dnoch mozno tyzdnoch. - ja za svoju ucitelku prax som sa nestretla s tym aby si nejake dieta nezvyklo na skolku. A to som mala extremy ktore kopali, vrieskali, zaspavali na zemi, ..dolezity je pristup uciteliek ale aj rodicov. Ale pozor ! Pokial by som videla ze dieta je extremne zle na tom a velmi tazko to znasa, este by som zvazila nastup do jasli. Pokial je moznost byt s nim doma by som ostala. Je to na vas. No pokial su v jasliach ucitelky ktore deti lubia, beru ako svoje, pomojkaju, pohladkaju, pritulia, nemal by to byt az tak velky problem... vela sil a dobre rozhodnutie ! 🙂

lorela
12. júl 2017

@dzinka777 Nie, nemyslím si, že jasle sú teraz pre neho vhodným riešením. Dokonca si myslím, že existuje možnosť, že sa situácia ešte zhorší.
Detičky sa vyvíjajú a dozrievajú vlastným tempom, a schopnosť socializácie býva rôznorodá ešte aj u oveľa starších detí (ani dospelých nevynímajúc 🙂 ).

Ja osobne by som o jasliach pre dieťa ani neuvažovala. Som totiž presvedčená, že to, čo dieťa potrebuje do veku zhruba 3 rokov, je v prvom rade mama na plný úväzok a otec 🙂. A to bez ohľadu trebárs na zvyklosti iných krajín...
Jedine v prípade vážnych existenčných problémov.

renula05
12. júl 2017

Ja som to vyriešila opatrovateľkou,ktorá má doma max.4 detičky a teda má čas aj na toho môjho aj na iné detičky.Je spokojný,nechce sa mu ani domov,ráno je bez plaču a ja s kludným svedomím môžem ísť do práce.Lenže on je zvyknutý na deti aj na to,že sa občas strážil so svokrou,krstnou a nebol len so mnou.Starší bol taký mamičkový,v škôlke prvý rok plakal ráno,všade chodil s nami a my sme boli prvý krát na svadbe bez neho keď mal 4 roky.Stále sa na nás pýtal,teda hlavne na mňa...

kacena4
12. júl 2017

ahojko moj nazor, najprv si utried ci je pre rodinu/teba nevyhnutne aby dieta slo do jasiel. ak ano tak potom neries ci ho tam dat ci nie, ale ako ho najlepsie adaptovat do jasli. no ak ho nemusis davat do jasli a si doma tak ho tam nedavaj evidentne este nie je zrele na odputanie sa nie len od rodica, ale ani od rodinneho prostredia. kazde dieta je ine. mam 6,5r. dcerku a tiez nemusi cudzi kolektiv nechodili sme ani do materskeho centra hoci starsie deti ho milovali, skolku zvlada ale uplne si vystaci s rodinnym prostredim este aj v tomto veku. takze to zbytocne nesil uz v takom malom veku aby si mu zbytocne psychicky a emocionalne neublizila

wurka
12. júl 2017

Mam rovnako stareho syna a on by to urcite nezvladol. Hraciek sa neboji, ale deti ho velmi nezaujimaju a dospelych sa boji. Dokonca odmieta aj najblizsiu rodinu, okrem mojej mamy ho nesmie nikto ani na ruky vziat. V cudzom prostredi sa ma drzi ako kliest, u svagrovcov neviem ani na wc ist, ked ma zly den. Pomaly na tom pracujeme, ale ked si predstavim taky sok, ako su jasle, no u nas zatial nemozne. Musis si zvazit, ci je to ozaj nutne. Ak to chces len kvoli nemu, radsej by som pockala, ved oni dozreju.

kondaska1
12. júl 2017

Evidentne vidis ze na to zrely vobec nie je. V jeho malej dusicke si jeho utociskom kam bezi hned ako vyciti neistotu. Osobne by mi trhalo srdce dat prec od seba dieta, ktore vidim, ze na mne visi. Ono sa potrebuje odputat ale zrejme nato ide pomalsim tempom. Ak ho tam das nasilu moze to odstartovat kopec psychickych problemov. Pokial to nie je existencne nevyhnutne, nerobila by som to.

kondaska1
12. júl 2017

Aha pochopila som, ty ho tam chces dat lebo dufas ze sa osmeli? Cize take hodenie neplavca do vody.... toto nerob v ziadnom pripade, dieta moze zareagovat velmi zle, od hysterie az po uplne uzavretie sa. Co to urobi s jeho dusickou nemas ani potuchy. Ak ho chces socializovat chodievaj s nim na ihriska, nech vidi druhe deti, ako sa hraju, nech si pomalicky zvyka, deti napodobnuju druhe deti takze mu to len prospeje, ale ty bud vzdy pri nom. Treba chodit pravidelne, venovat sa tomu dietatu, socializovat ho v pokoji, nie raz za cas. Kazde dieta je ine, jednemu to trva a druhemu rodicia ani nechybaju akonahle zbada ihrisko a druhe deti. Tiez mozte chodit do rodinnych centier, zapisat na sa nejaky kurz a tam sa bude stretavat s rovnakymi detmi. Postupne ho privykat na spolocnost a nie sa ho zbavit takymto sposobom, ze nech to za mna urobi niekto druhy a babatko nech si to spracuje po svojom... cele zle

katriona1
12. júl 2017

nemyslím si, že je to dobrý nápad, pokud se nutne nepotrebuješ vrátit do práce tak bych to nedelala, je ješte malý a má nárok na to být navázaný na mamu, mam kamarádku která má podobného syna, dala ho ve trech letech do normální školky, nejdrív na pul dne, potom na celý, malý ve školce nepil, nejedl, nespal, nehrál si, sedel v koute a čekal až pro nej prijdou, začal mít zlé sny, pocikávat se, po asi dvou mesících to kamarádka ukončila a maleho hlídala babka, která je sice daloko, ale jinak to nešlo, letos ma čtyťi roky a jde to zkoušet znovu, vezme si v práci neplatené volno a uvidí jak to pujde
druhá kamarádka mela taky stydlivého syna a ten zase zvládnul nástup do školky ve trech letech bez problému, velmi se osmelil, našel si kamarády, no v necelých dvou letech by to určite nedal
já chodím s dcerou na cvičení s detmi do materského centra od jejích trech mesícu, od 2,5 let chodí cvičit bez rodiču, je to fajn, že byla mezi detmi a postupne si zvykala na kolektiv, takže bych zvolila spíš takovou cestu, ne díte zbytečne traumatizovat

jamesinka
12. júl 2017

ahoj. myslim, ze ked je Tvojim cielom, aby sa dietatko osmelilo, nebalo sa noveho, daj mu istotu, ze moze s Tebou vzdy ratat, Niektore deti na to potrebuju viac casu, niektore menej. Ale ked maju istotu, skusaju nove. Aj deti, ktore sa neboja novych hraciek tak ako Tvoj syncek, sa po chvili vracaju k maminkam, aby sa uistili, ze je vsetko v poriadku. Tvoj syncek, vyzera, potrebuje tuto istotu este viac. Vacsina deticiek ma problem v 3r nastupit do skolky, lebo by boli radsej s maminou. V nizsom veku je to pre ne ovela zatazujuce a moze ich to velmi traumatizovat. Zvaz teda tento krok. Ak Ta netlaci zivotna situacia, ze nemate co do ust, tak ho do jasiel nedavaj. Prajem vela sil a krasnych chvil!

gabona1
12. júl 2017

Ja by som to aspoň skúsila a ak to bude veľmi zlé, tak budeš riešiť opatrovateľku. Detičky vždy plačú prvé týždne, je to úplne normálne. Ja som dávala dvojročné deti do jasličiek, tiež boli mamičkári a zvládli to. Teraz sú to veľký chalani a nič im nechýba, nemajú žiadnu traumu. Naopak veľmi im to pomohlo, boli oveľa šikovnejší ako rovesníci.., v jasličkách sa toho veľa naučili.

zuska2001
12. júl 2017

moj malý išiel do jaslí ako 1,5 ročný a zvládol to s normálnou adaptačnou dobou. Nie je prehnane odvážny, skôr nesmelý a opatrný... ale vyslovene bojazlivý nie, Skúsila by som to, ak naozaj musíš isť do práce. A podľa intuície a informácii od pani učiteliek by som sa zariadila - oni vedia už odhadnúť, či dieťa zvláda a či je jeho reakcia primeraná, alebo tam trpí a ťažko sa adaptuje. Na druhej strane musím povedať, že moj syn sa krásne socializoval, má rád deti, veľa spieva - naučil sa v jasličkách veľa. Je emocionálne samostatnejší.... U nás to bol pozitívny krok.

eliska54
12. júl 2017

@dzinka777 nie nedavala by som ho.Je povaha, ktora potrebuje istotu on z toho casom vyrastie, ale teraz este nie.Kamoska tak dala dcerku mala nocne mory, plakala ona aj dcera kazde rano mesiac po jasliach poobede sa od nej nemohla odkepit
ak potrebujes ist do roboty najdi jej opatrovatelku aj to velmi opatrne s odlucenim

dzinka777
autor
1. aug 2017

ďakujem za rady,zostáva doma so mnou 🙂